1
2 Austriacki fizyk teoretyk, jeden z twórców mechaniki kwantowej, laureat nagrody Nobla ("odkrycie nowych, płodnych aspektów teorii atomów i ich zastosowanie"), główna zasługa : ujęcie problemu kwantowania jako problemu wartości własnych, jest autorem tzw. równania falowego.
3 De Broglie zaproponował by falowe aspekty materii powiązać ilościowo z ich cechami korpuskularnymi w dokładnie taki sam sposób, jak w przypadku promieniowania. Wzór określa długość fali De Broglie'a, czyli długość fali materii stowarzyszonej z ruchem cząstki materialnej o pędzie p.
4 Równanie zostało przedstawione w 1926 roku przez Erwina Schroedinger’a. Jest to różniczkowe równanie fal materii związanych z cząstką. Opisuje ono ewolucję układu kwantowego w czasie. W mechanice kwantowej odgrywa rolę analogiczną do drugiej zasady dynamiki Newtona w mechanice klasycznej.
5
6 1. Lewa strona równania zawiera jednostkę urojoną i=√−1. Jest to więc równanie zespolone. Wniosek : rozwiązaniem równania zespolonego jest funkcja rzeczywistych argumentów, ale wartości są zespolone.
7 2. Równanie jest równaniem różniczkowym pierwszego rzędu względem czasu. Wniosek : Rozwiązanie równania wymaga zadania warunku początkowego (dla pewnej chwili t 0 ) 3. Równanie zawiera laplasjan jest więc (cząstkowym) równaniem różniczkowym drugiego rzędu względem zmiennej zwanej również zmienną przestrzenną.
8 4. Równanie jest liniowe. Jego rozwiązania spełniają zasadę superpozycji, a co za tym idzie dopuszczają zjawiska interferencji. 5. Równanie opisuje ewolucję czasową fali (funkcji falowej). W każdej chwili czasu mamy nieskończenie wiele wartości funkcji dla wszystkich
9 Po przeprowadzeniu wielu przekształceń fizyk doszedł do wniosku, iż relacje zapisane po prawej stronie równania odpowiadają sumie nierelatywistycznych energii kinetycznej i potencjalnej - hamiltonianowi cząstki. Równanie zapisane za pomocą hamiltonianu ma postać:
10 Jeżeli układ fizyczny oddziałuje z otoczeniem to operator Hamiltona wyrażony jest przez pochodne. Mówi się, że hamiltonian zależy od czasu. Wtedy znalezienie opisu stanu kwantowego wymaga stosowanie równania ogólnego Schroedingera. gdzie: i – jednostka urojona, ħ – stała Plancka podzieloną przez 2π (nazywana również stałą Diraca, zredukowaną stałą Plancka lub h kreślonym), Ĥ - jest operatorem energii całkowitej, tzw. hamiltonianem układu, - funkcja falowa.
11 Aby rozwiązać równanie Schroedingera dla danego układu kwantowego, należy znaleźć właściwą postać operatora Hamiltona oraz wyrazić wektor stanu w odpowiedniej reprezentacji.
12 Wybiera się ją, gdy trzeba rozwiązać problem ruchu cząstek w przestrzeni: gdzie: - funkcja położenia i czasu zwana funkcją falową, - wektor położenia układu w przestrzeni konfiguracyjnej.
13 Gdy trzeba znaleźć zmiany czasowe stanów spinowych cząstek, to przyjmuje się reprezentację spinową; hamiltonian nie ma tu postaci pojedynczego operatora, ale jest operatorem o postaci macierzowej. Przykładowo, dla pojedynczej cząstki o spinie ½, hamiltonian ma postać macierzy 2x: Np. w przypadku elektronów znajdujących się w zewnętrznym polu magnetycznym hamiltonian ma postać: gdzie: jest wektorem złożonym z macierzy.
14 Gdy układ jest odizolowany od otoczenia, wtedy jego całkowita energia nie zmienia się w czasie. Operator Hamiltona nie zależy od czasu, lecz jest wyrażony tylko przez pochodne. Wtedy wektor stanu przyjmuje postać ilorazu, zawierającego wyraz zależny od czasu i wyraz zależny tylko od położenia Wstawiając powyższą postać funkcji falowej do równania ogólnego otrzymuje się równanie Schroedingera niezależne od czasu
15 Jeżeli cząstka jest związana w studni potencjału to prawdopodobieństwo znalezienia jej z dala od studni jest równe 0.
16 https://inf.ug.edu.pl/kierunkizamawiane/materialy.fizyka/ mechkwant_1.pdf http://www.nuclearfiles.org/menu/library/biographies/bio _schrodinger-erwin.html http://www.nuclearfiles.org/menu/library/biographies/bio _schrodinger-erwin.html http://home.agh.edu.pl/~konkurs/1999/4/dbroglie.htmhttp://home.agh.edu.pl/~konkurs/1999/4/dbroglie.htm http://www.ftj.agh.edu.pl/~wolny/wc6bcab8e6f621.htm http://www.ftj.agh.edu.pl/~wolny/wc6bcab8e6f621.htm http://el.us.edu.pl/wmfich/pluginfile.php/7816/mod_resour ce/content/0/MK04_Rownanie_Schrodingera.pdf http://el.us.edu.pl/wmfich/pluginfile.php/7816/mod_resour ce/content/0/MK04_Rownanie_Schrodingera.pdf http://e-fizyka.eu/podrecznik/19-fizyka-atomu/1918- rownanie-schrodingera/ http://e-fizyka.eu/podrecznik/19-fizyka-atomu/1918- rownanie-schrodingera/ http://zasoby1.open.agh.edu.pl/dydaktyka/fizyka/c_fizyka _at_i_kw/wyklad9.html
17