1
2 Informatyk jest to osoba, która wykształciła się na specjalistę w dziedzinie nowych technologii, posiadająca wiedzę i umiejętności na temat ogółu metod tworzenia, przetwarzania i przekazu informacji. Zwykle jest to osoba o wysokim stopniu świadomości technologii oraz zasad tworzenia urządzeń i tworzenia oprogramowania, znająca języki programowania i potrafiąca stosować wiedzę teoretyczna w praktyce. Najważniejszy jest proces kształcenia oraz metody nabywania wiedzy.
3
4 Liceum ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Odolanowie
5 Licealista wybieraj ą cy si ę na informatyk ę ma przed sob ą do wyboru informatyk ę na politechnikach, uniwersytetach, akademiach pedagogicznych, w szko ł ach niepa ń stwowych lub pa ń stwowych wy ż szych szko ł ach zawodowych. Informatyka na politechnice jest nasycona wiedz ą praktyczn ą i zawsze zwi ą zana z wydzia ł em (bywa prowadzona na bardzo ró ż nych wydzia ł ach). S ą tu wi ę c elementy elektroniczne, elementy automatyki i robotyki czy telekomunikacji. Profil i liczba godzin takich przedmiotów, jak fizyka, matematyka czy elektronika, mog ą si ę bardzo ró ż ni ć w zale ż no ś ci od specjalno ś ci kierunku. Informatycy z politechniki, prócz przedmiotów informatycznych, maj ą tak ż e w programie elementy telekomunikacji i automatyki i s ą przygotowywani do podj ę cia pracy w firmach projektuj ą cych komputery oraz urz ą dzenia peryferyjne, jak równie ż w firmach projektuj ą cych oprogramowanie i systemy informacyjne, czy wreszcie w firmach produkuj ą cych komputerowe systemy sterowania i wspomagania decyzji. Doskonale znaj ą urz ą dzenia komputerowe od strony konstrukcyjnej.
6 Kierunki rozwoju tak rozumianej informatyki to przede wszystkim problem niezawodności oprogramowania, systemów komputerowych (inżynieria oprogramowania). Rozwój polega na doskonaleniu obecnie dostępnych produktów. Kolejny główny kierunek rozwoju informatyki to zagadnienia związane z sieciami, z mobilnością fizyczną systemów oprogramowania (z sieciami, których składniki poruszają się fizycznie). Z tym związane są problemy przekazywania danych, bezpieczeństwa, szyfrowania, kryptografii. To ważna dziedzina, w którą inwestuje się coraz większe zasoby ludzkie, finansowe i sprzętowe. I wreszcie wielki kierunek, a zarazem potrzeba rozwoju informatyki - bogactwo danych i zarządzania nimi. Z tymi problemami już dziś nie bardzo można sobie poradzić, a będzie jeszcze gorzej. Systemy informatyczne zbierają ogromne ilości danych i prawdziwą sztuką jest wydobyć z nich i przetworzyć nie statystyki liczbowe, ale prawdziwie użyteczną wiedzę.
7 Informatyk może pracować w domu Może decydować od kiedy do kiedy będzie pracować Możliwość znalezienia dobrze płatnej pracy Duży wybór specjalizacji Możliwość komunikowania się podczas pracy z innymi informatykami przez internet Dostęp do wielu informacji w sieci
8 Możliwość zachorowania podczas zbyt długiej pracy z komputerem na choroby: - wzroku, kręgosłupa, główy Niszczenie się wzroku Niebezpieczeństwo sieci tj. wirusy i hakerzy Możliwość popadnięcia w uzależnienie od komputerów
9 Mateusz Kierzek