1
2 Nadleśnictwo Przasnysz leży w północnej części województwa mazowieckiego, na terenie trzech powiatów : przasnyskiego, mławskiego i ciechanowskiego.
3 Pocz ą tki Nadle ś nictwa Przasnysz przypadaj ą na okres napoleo ń ski. Na pocz ą tku 1807r. Napoleon ustanowi ł Komisj ę Rz ą dow ą, która mia ł a zaj ąć si ę gospodark ą powstaj ą cego Ksi ę stwa Warszawskiego. Po utworzeniu w 1815r. Królestwa Polskiego wi ę kszo ść lasów stanowi ł y tzw. lasy rz ą dowe. Lasy te wesz ł y w sk ł ad „ Le ś nictwa Przasnysz” z siedzib ą w Przejmach. W ko ń cowej fazie zmaga ń wojennych z cz ęś ci Le ś nictwa Przasnysz powsta ł o Nadle ś nictwo Jednoro ż ec. Ju ż po odzyskaniu niepodleg ł o ś ci, dok ł adnie w 1919 roku, nadle ś nictwo to przemianowano na Nadle ś nictwo Przejmy; sze ść lat pó ź niej powsta ł y z niego nadle ś nictwa: Przejmy, Prusko łę ka i Parciaki. Kolejne zmiany przysz ł y w 1982 r. Wówczas to z obr ę bu S ł awki i Parciaki utworzono Nadle ś nictwo Parciaki, a obr ę by Janowo i Przejmy pozosta ł y w sk ł adzie Nadle ś nictwa Przasnysz.
4 Skoro górnicy wydobywają,,czarne złoto”, skoro w metalurgii można określić miedź jako,,rude złoto”, leśnicy Nadleśnictwa Przasnysz mogą nazywać swój produkt,,złotem zielonym”. Drewno bowiem jest prawdziwym skarbem, którym Polska stoi jak długa i szeroka. I do dzisiaj nie znalazło swojego zamiennika w wielu dziedzinach współczesnej gospodarki.
5 Dość często leśnicy spotykają się z zarzutami, że brutalnie obchodzą się z drzewostanami, a same nadleśnictwa prowadzą rabunkową gospodarkę leśną. Tymczasem dzisiaj jest dokładnie odwrotnie: gdyby nie obecność Lasów Państwowych, być może Polska byłaby jednym z najmniej lesistych krajów w Europie. To obecność takich instytucji jak nasze Nadleśnictwo Przasnysz zapewnia polskiemu dziedzictwu trwałość i rozwój.
6 Skoro las jest naszym naturalnym dostarczycielem surowca, stanowi również środowisko pracy naszych leśników. Jednym z najważniejszych ich zadań jest ochrona lasu w każdym wymiarze. A współcześnie na lasy czyhają różne zagrożenia, zupełnie inne niż te znane jeszcze z XIX wieku. Nie jest to bowiem tylko zagrożenie płynące z żywiołów – ognia, wody czy wiatru. Coraz groźniejsze staje się choćby zanieczyszczenie powietrza, czy przenoszenie groźnych szkodników na tereny, w których naturalnie takie organizmy nie występują.
7 Czym byłaby Ziemia bez lasów? Kto wie, czy nie byłaby planetą… bez życia. Lasy są przecież naturalnym środowiskiem dla wielkiej liczby gatunków roślin i zwierząt. Bez tego środowiska setki gatunków nie miałaby szans na przeżycie. Ale to jeszcze nie wszystko. Wszak to drzewa wpływają na atmosferę Ziemi i klimat – przez wytwarzanie życiodajnego tlenu ; regulują obieg wody w przyrodzie, chronią gleby przed erozją.
8 W lesie możemy odpocząć, uprawiać sport, podziwiać przyrodę, zbierać grzyby i owoce runa leśnego. Lasy są naszym wspólnym dobrem i żadne nadleśnictwo nie chce uczynić z nich twierdzy nie do zdobycia. Wręcz przeciwnie. Dlatego od lat w Lasach Państwowych czyni się wiele, by uatrakcyjnić dostęp do,,zielonego złota”. Podobnie jest i w naszym nadleśnictwie. Nadleśnictwo Przasnysz przygotowało liczne miejsca postoju, usytuowane na terenach najczęściej odwiedzanych przez okoliczną i przejezdną ludność, a także szlaki turystyczne z wiatami i miejscami na ognisko czy też punkty edukacyjne
9 Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa,, Prawo łowieckie’’. Zarazem same zwierzęta łowne są częścią naturalnego ekosystemu leśnego i razem z drzewostanem tworzą środowisko, w którym na co dzień pracują leśnicy. Trudno zatem do końca oddzielić te dwie strefy. Tym bardziej że często w gronie myśliwych można znaleźć wielu leśników, obcujących z lasami z racji wykonywanego zawodu. Na terenie Nadleśnictwa Przasnysz gospodarkę łowiecką prowadzi 16 kół łowieckich, dzierżawiących 20 obwodów łowieckich.
10 Wiktoria Grabowska Julita Dzilińska Patrycja Nieliwodzka Uczennice klasy VIc Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Chorzelach Kategoria- szkoły podstawowe