1
2
3 Pora deszczowa- sawanna ożywa, trawy tworzą zielone łany, a liście pokrywają drzewa.
4 Pora sucha- dominują kolory żółci i brązu, nadziemne części traw usychają, większość drzew traci liście.
5 Rodzaje sawann zmieniają się stopniowo wraz z odległością od wilgotnego lasu równikowego.
6 Z wilgotnym lasem sąsiaduje sawanna wysokotrawiasta, pora deszczowa trwa tu do 9 miesięcy, a trawy dorastają do 5 m wysokości. Rośnie tu dość dużo drzew.
7 Pora deszczowa trwa tu ok.5 miesięcy. Trawy sięgają tu ok.1,5 m. Drzew jest niewiele.
8 Pora deszczowa trwa tu krótko, ok.3 miesięcy. Roślinność jest zdominowana przez cierniste krzewy i trawy sięgające do 70 cm wysokości.
9 Baobaby i akacje Drzewa tu rosną pojedynczo, rzadko w skupiskach. Jedną z traw na sawannie jest palusznik afrykański. Akacje mają sztywne i ostre ciernie, które chronią je przed zwierzętami roślinożernymi.
10 Z nastaniem pory suchej drzewa zrzucają liście. Magazynują wodę w pniach i gałęziach. (baobab może zmagazynować kilkadziesiąt tysięcy litrów wody) Drzewa wytwarzają silnie rozgałęzione, głębokie korzenie. Trawy wykształcają płytkie systemy korzeniowe. Niektóre też zwijają liście w ruloniki.
11 Antylopy Zebry Bawoły Słonie Nosorożce Żyrafy Strusie
12 Małpy: Koczkodany, pawiany Największe drapieżniki: Lwy Lamparty Serwale Likaony Gepard(w ciągu 3sekund potrafi biec 100km/h)
13 Padlinożercy: Sępy Marabuty Szakale Hieny Zwierzęta: Mrównik Termity, szarańcze
14 Nie brakuje im pożywienia. Tworzą stada. Z nastaniem pory suchej wędrują razem w poszukiwaniu pożywienia.
15 Prezentację wykonała Małgorzata Kopeć w oparciu o tekst i fotografie zamieszczone w podręczniku do przyrody do klasy 6: J. Stawarz, F. Szlajfer, H Kowalczyk „Tajemnice przyrody”, wyd. Nowa Era, W-wa 2014