1
2 Twórcze zmiany występujące w systemie społecznym, w strukturze gospodarczej, technice i przyrodzie; ... w każdej działalności ludzkiej; Główną cechą jest element nowości, która skutkuje pozytywnym wynikiem; Ma zastosowane praktyczne – nie jest tylko ideą, projektem,... Dla organizacji głównym celem innowacji jest dostosowanie do nowych trendów w gospodarce –wzrost konkurencyjności.
3 Narzędzia, technologie – technoware; Ludzi którzy się nimi posługują – humanware; Informacje o możliwościach tych narzędzi – infoware; Struktur, w których ludzie funkcjonują – orgaware. Zmiana któregokolwiek z tych czynników już może prowadzić do innowacji.
4 Interakcyjność i multidyscyplinarność; Jedynie część innowacji stanowi rezultat wyłącznie prac badawczo – rozwojowych; Są zlokalizowane – nie są w próżni, zależą od otoczenia i kontaktów z nim; Wymagają procesów integracyjnych - dotyczą całej organizacji oraz kontaktów z jego otoczeniem; Długi i złożony cykl rozwojowy; Działalność innowacyjna jest kosztowna i ryzykowna.
5 Podażowe (Schumpeter) – podaż innowacji jest określona przez stan wiedzy i skłonność badaczy do poszukiwań oraz ich zdolności – innowacje są „pchane” przez naukę. Popytowe – innowacje są efektem popytu, „ciągnione przez rynek”; Faktycznie na ogół połączenie możliwości naukowych z popytem
6 ideaB+R Produkcja MarketingProdukt rynkowy Obecny poziom nauki i technologii Potrzeby społeczne i rynek „Ssanie rynkowe” „Tłoczenie technologii”
7 Zidentyfikowanie potrzeb klienta Określenie rynku docelowego Stworzenie oferty Wytworzenie produktu Dostarczenie produktu Obsługa klienta Zaspokojenie potrzeb klienta Procesy innowacyjne Procesy operacyjne Obsługa posprzedażowa
8 Innowacyjność danego kraju - przepisy prawno – administracyjne, autonomiczna działalność ośrodków BR, umiejętności wdrażania; Regionalny klimat; Istnienia grupy osób nastawionych proinnowacyjnie; Sposób zarządzania; Struktura rynku; Struktura danej organizacji.
9 Duża swoboda we wszystkich dziedzinach – godziny pracy, styl ubierania; Środki na kształcenia, kongresy itp., żeby mieli dostęp do zdobyczy; Ewentualne zatrudnienie trenerów; Doceniać wysiłki pomimo braku efektów, cierpliwie wysłuchiwać każdego pomysłu; Pozwolić na podejmowanie ryzyka;
10 Nie hamować sztucznie napięć w zespołach oraz między teoretykami i praktykami; Dopasowywać zadania do ludzi a nie na odwrót; Raczej mniejsze zespoły; Dostarczyć odpowiednie zasoby (głównie czas i pieniądze).
11 Analogie i metafory; Zmienianie granic i ograniczeń narzuconych przez szefów; Burza mózgów; Listy niedoskonałości – określanie najbardziej denerwujących wad produktu; Pytanie „jak” – każdy odpowiada np. jak poprawić obsługę klienta; Analiza przypadków doprowadzonych do skrajności.
12 Cały proces szybciej niż u konkurencji; Decyzje rozwojowe nie powinny zależeć od cyklu planistycznego; Zakreślić ramy innowacji – wizja i strategia; Ograniczenie złożoności – im prostszy produkt, tym mniejsze prawdopodobieństwo wad; Poddać się osądowi klientów; Wychodzić od analizy funkcji wartości dla klienta, potem dopiero narzucać kolejne ograniczenia;
13 Może polegać na wprowadzania nowych rozwiązań, technologii w starym produkcie. Ogranicza to ryzyko usterek, skraca czas itp. Projektowanie we wszystkich komórkach, zespołach; Lub wielodyscyplinarne zespoły (idealnie – 10 osób).
14 Wizja określa, że przyszłość zależy od generowania innowacji; Zagwarantowania odpowiednich środków i systemu sprzyjającemu innowacji; Opanowanie sztuki śledzenia tego, co dzieje się na rynku.
15 Komisja d.s. strategii produktowej na poziomie najwyższego kierownictwa; Tworzenie zespołów projektowych; Regularne sprawdzanie zaawansowania prac; Dopuszczanie ryzyka i błędów; Docenianie osiągnięć członków zespołów projektowych.
16 Innowacyjność – podstawa strategii lizbońskiej, potem EU 2020 – uczynienie z UE gospodarki najbardziej konkurencyjnej i dynamicznej. Czyli ma wyraz w prawie, jest zobowiązaniem. Unia wyznaczyła sobie konkretny plan obejmujący pięć celów – w zakresie zatrudnienia, innowacji, edukacji, włączenia społecznego oraz zmian klimatu/energii – które należy osiągnąć do 2020 r. W każdym z tych obszarów wszystkie państwa członkowskie wyznaczyły z kolei własne cele krajowe. Konkretne działania na poziomie zarówno unijnym, jak i krajowym wzmacniają realizację strategii.
17
18 Cel: rozwój polskiej gospodarki w oparciu o innowacyjne przedsiębiorstwa. Poprzez: Zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw Wzrost konkurencyjności polskiej nauki Zwiększenie roli nauki w rozwoju gospodarczym Zwiększenie udziału innowacyjnych produktów polskiej gospodarki w rynku międzynarodowym Tworzenie trwałych i lepszych miejsc pracy Wzrost wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych w gospodarce
19 https://www.youtube.com/watch?v=KlN9aCFFS UA&index=19&list=PLy7ph4PoWQhtWnjTeoa N7z_eUmpFZoZmy https://www.youtube.com/watch?v=4Yz9zZXD 1_k&list=PLy7ph4PoWQhtWnjTeoaN7z_eUmp FZoZmy&index=8
20 Jednoczesne dostarczania satysfakcji klientom, akcjonariuszom, personelowi. Warunki: Przejście od produktu inżyniera do produktu marketingowca – analiza wartości dla klienta; Rozwijać produkty w zespołach różnorodnych; Wielodyscyplinarność zespołów nie oznacza rezygnacji z wybitnych fachowców.
21 Diagnozowanie – określenie funkcji dla klientów zewnętrznych i wewnętrznych: Specyfikacja parametrów jakościowych, kosztowych, terminów, Przegląd i ocena wzorcowych praktyk, Przeprowadzenie wywiadów z zainteresowanymi podmiotami.
22 Wspólne wartości i cele postępu, Zasady jakościowe: wytyczne i cele, Zasady współrozwoju z dostawcami i klientami, Zasady zarządzania projektem, Plan dochodzenia do najlepszej koncepcji drogą eliminacji pomysłów, Przebudowa struktury organizacyjnej.
23 Zaprojektowanie procesu, zadań odcinkowych, Dobranie narzędzi pilotowania przyjętych wskaźników, Określenie składu zespołów projektowych, ich misji, zadań i systemu oceny.
24 Komunikacja i uwrażliwianie na nowość, Duch koleżeństwa w zespołach, Dokształcanie, Docenianie osiągnięć, Wdrażanie systemów informacyjnych, Opracowanie procedur.
25 Podaj po dwie możliwe innowacje z obszaru technoware, humanware, infoware, orgaware (w sumie 8) dla jednej z wybranych organizacji: 1. Szpital; 2. Wydział Zarządzania UW; 3. Odśnieżanie miasta; 4. Codzienna gazeta; 5. Urząd miasta.