1 1 WYSPECJALIZOWANE INSTRUMENTY FINANSOWE KONSEKWENCJE PODATKOWE WARSZAWA, 26 MARCA 2007 R.
2 2 CASH POOLING WIRTUALNY KOMENTARZ OGÓLNY Brak definicji ustawowej; Szczątkowe regulacje w prawie bankowym (Art. 93a); Różne umowy w praktyce bankowej
3 3 CASH POOLING WIRTUALNY OPIS STRUKTURY W ramach struktury nie dochodzi do dochodzi do faktycznych transferów środków pieniężnych pomiędzy rachunkami uczestników.
4 4 CASH POOLING WIRTUALNY OPIS STRUKTURY Bank prowadzi rachunki przeznaczone do przyjmowania wpłat i dokonywania wypłat środków pieniężnych dla poszczególnych uczestników umowy; Dodatkowo, dla każdego uczestnika umowy, Bank prowadzi rachunek pomocniczy; Bank udziela każdemu uczestnikowi umowy kredytu bieżącego na jego rachunku głównym; Metodologia wyliczania skonsolidowanego oprocentowania; Dodatkowe elementy umowy.
5 5 CASH POOLING WIRTUALNY METODOLOGIA WYLICZANIA SKONSOLIDOWANEGO OPROCENTOWANIA (Wariant I) Na koniec dnia, bank przelewa środki z rachunku głównego na rachunki pomocnicze uczestników (salda dodatnie); Na koniec dnia, bank przelewa środki z rachunku pomocniczego na rachunki główne uczestników (salda ujemne); Operacje te są odwracane po ustaleniu skonsolidowanego salda; Bank dokonuje wyliczania odsetek od skonsolidowanego salda na rachunkach pomocniczych uczestników systemu; Wysokość oprocentowania uzależniona jest od umowy z Bankiem; Bank dokonuje stosownej alokacji odsetek (zarówno należnych uczestnikom, jak i bankowi).
6 6 CASH POOLING WIRTUALNY METODOLOGIA WYLICZANIA SKONSOLIDOWANEGO OPROCENTOWANIA (Wariant II) Na koniec dnia, bank przelewa środki z rachunku głównego na rachunki pomocnicze uczestników (salda dodatnie); Operacje te są odwracane po ustaleniu skonsolidowanego salda; Odsetki od sald dodatnich na rachunkach uczestników w części nie przekraczającej sald ujemnych na pozostałych rachunkach są naliczane według stopy procentowej przewidzianej dla sald ujemnych (ewentualnie po pomniejszeniu o koszty rezerwy obowiązkowej); Odsetki od sald dodatnich i ujemnych (w pozostałej części) ustalane są w oparciu o umowę z bankiem.
7 7 CASH POOLING WIRTUALNY DODATKOWE ELEMENTY UMOWY Rola Koordynatora; Wynagrodzenie banku; Wynagrodzenie Koordynatora.
8 8 CASH POOLING WIRTUALNY PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH Charakter prawny odsetek alokowanych przez bank pomiędzy uczestników systemu; Odsetki wypłacane przez bank podmiotom mającym siedzibę poza granicami Polski; Czynności wykonywane przez Koordynatora (odpłatnie/bez wynagrodzenia); Przepisy dotyczące cen transferowych; Przepisy w zakresie niedostatecznej kapitalizacji.
9 9 CASH POOLING WIRTUALNY PODATEK VAT Klasyfikacja cash pooling dla celów podatku VAT; Wpływ odsetek otrzymanych przez uczestników systemu na odliczalność naliczonego podatku VAT; Czynności wykonywane przez Koordynatora.
10 10 CASH POOLING WIRTUALNY PODATEK OD CZYNNOŚCI CYWILNOPRAWNYCH OPŁATA SKARBOWA Pełnomocnictwo; Poręczenie.
11 11 CASH POOLING WIRTUALNY OFEROWANY PRZEZ BANK ZAGRANICZNY OPIS STRUKTURY Spółki mające siedzibę w różnych państwach (w tym w Polsce) zawierają umowę cash pooling z bankiem zagranicznym (np. z siedzibą w Wielkiej Brytanii); Uczestnicy systemu wybierają spośród siebie Koordynatora (najczęściej podmiot mający siedzibę w państwie banku zagranicznego); W przypadku polskiego podmiotu, rachunek bankowy otwierany jest zarówno w banku zagranicznym, jak i w banku polskim kontrolowanym przez bank zagraniczny; Środki pieniężne transferowane są codziennie pomiędzy rachunkami polskiego podmiotu w polskim i zagranicznym banku; W przypadku, gdy saldo polskiego rachunku jest dodatnie, nadwyżka przesyłana jest na rachunek w banku zagranicznym; W przypadku, gdy saldo polskiego rachunku jest ujemne, środki pieniężne z rachunku w banku zagranicznym pokrywają deficyt.
12 12 CASH POOLING WIRTUALNY OFEROWANY PRZEZ BANK ZAGRANICZNY OPIS STRUKTURY Z początkiem następnego dnia operacje te zostają odwrócone; Bank zagraniczny ustala wartość salda podlegającego oprocentowaniu w oparciu o skonsolidowane salda rachunków w tym banku wszystkich uczestników systemu (nie dochodzi do faktycznego przepływu środków); W przypadku, gdy skonsolidowane saldo wykazuje wynik dodatni, odsetki przekazywane są na rachunek Koordynatora; W przypadku, gdy skonsolidowane saldo wykazuje wynik ujemny, Koordynator wypłaca bankowi kwotę odsetek; Koordynator dokonuje alokacji odsetek (zarówno „dodatnich”, jak i „ujemnych”) pomiędzy uczestników systemu, w oparciu o faktyczne salda na poszczególnych rachunkach bankowych w banku zagranicznym.
13 13 CASH POOLING WIRTUALNY OFEROWANY PRZEZ BANK ZAGRANICZNY PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH Transfer pomiędzy własnymi rachunkami uczestnika a różnice kursowe; Opodatkowanie odsetek otrzymanych od Koordynatora; Wypłata odsetek na rzecz Koordynatora a obowiązek pobrania podatku „u źródła”; Ustalenie właściciela (beneficial owner) odsetek wypłacanych przez polskiego uczestnika; Przepisy w zakresie cen transferowych; Przepisy dotyczące niedostatecznej kapitalizacji.
14 14 CASH POOLING WIRTUALNY OFEROWANY PRZEZ BANK ZAGRANICZNY PRAWO DEWIZOWE Banki z siedzibą na terytorium państw należących do Unii Europejskiej oraz OECD; Brak obowiązku uzyskania zgody Narodowego Banku Polskiego; Obowiązki informacyjne: URA – informacja o otwarciu rachunku bankowego – 20 dni od daty otwarcia rachunku RACH – informacja kwartalna o ruchach i saldach na rachunku – 20 dni od końca kwartału.
15 15 CASH POOLING REALNY KOMENTARZ OGÓLNY Umowa nienazwana w rozumieniu polskiego prawa cywilnego; Specyficzne elementy innych umów zdefiniowanych w prawie polskim; Klasyfikacja umowy dla celów prawa podatkowego; Kompleksowa usługa świadczona przez bank versus usługi świadczone przez poszczególnych uczestników systemu Stanowisko Ministerstwa Finansów.
16 16 CASH POOLING REALNY OPIS STRUKTURY W ramach struktury dochodzi do faktycznych transferów środków pieniężnych pomiędzy rachunkami uczestników.
17 17 CASH POOLING REALNY OPIS STRUKTURY Bank prowadzi rachunki przeznaczone do przyjmowania wpłat i dokonywania wypłat środków pieniężnych; Bank udziela każdemu uczestnikowi systemu kredytu bieżącego w jego rachunku; W ramach struktury dochodzi do wzajemnych przepływów środków pieniężnych pomiędzy uczestnikami, na podstawie: Wariant A – wzajemnych poręczeń; Wariant B – wzajemnych pożyczek; Wariant C – cesji wierzytelności pomiędzy bankiem a uczestnikami.
18 18 CASH POOLING REALNY OPIS STRUKTURY Rola Koordynatora Koordynator jako centrum rozliczeń pomiędzy uczestnikami; Koordynator zarządza wzajemnymi przepływami pomiędzy uczestnikami systemu. Wynagrodzenie banku; Wynagrodzenie Koordynatora;
19 19 CASH POOLING REALNY WARIANT STRUKTURY WYMAGAJĄCY ZEROWEGO SALDA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW Rola Koordynator; Ryzyko niewypłacalności Koordynatora.
20 20 CASH POOLING REALNY KONSEKWENCJE PODATKOWE Kompleksowa usługa świadczona przez bank; Wzajemne usługi świadczone przez uczestników systemu; Wariant A – wzajemne poręczenia; Wariant B – wzajemne pożyczki; Wariant C – cesje wierzytelności pomiędzy bankiem a uczestnikami.
21 21 KOMPLEKSOWA USŁUGA ŚWIADCZONA PRZEZ BANK PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH Odsetki wypłacane na rzecz podmiotów z siedzibą na terytorium Polski; Odsetki wypłacane na rzecz podmiotów z siedzibą poza terytorium Polski Rola Koordynatora w systemie a wysokość podatku „u źródła”; Przepisy dotyczące cen transferowych; Przepisy w zakresie niedostatecznej kapitalizacji.
22 22 KOMPLEKSOWA USŁUGA ŚWIADCZONA PRZEZ BANK PODATK VAT Klasyfikacja cash pooling dla celów podatku VAT; Wpływ odsetek otrzymanych przez uczestników systemu na odliczalność naliczonego podatku VAT; Czynności wykonywane przez Koordynatora.
23 23 KOMPLEKSOWA USŁUGA ŚWIADCZONA PRZEZ BANK PODATEK OD CZYNNOŚCI CYWILNOPRAWNYCH OPŁATA SKARBOWA Pełnomocnictwo; Poręczenie.
24 24 ODRĘBNE CZYNNOŚCI WYKONYWANE PRZEZ UCZESTNIKÓW PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH (sposób kwalifikacji cash poolingu nie ma wpływu na konsekwencje w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych)
25 25 ODRĘBNE CZYNNOŚCI WYKONYWANE PRZEZ UCZESTNIKÓW WARIANT A - WZAJEMNE PORĘCZENIA Opis struktury Bank udziela każdemu uczestnikowi systemu kredytu bieżącego w jego rachunku; Wszyscy uczestnicy systemu są solidarnie odpowiedzialni za wszelkie zobowiązania wynikające z umowy, a w szczególności za kredyt powstały na którymkolwiek z osobna i na wszystkich razem rachunkach; Kredyt niespłacony przed końcem dnia staje się natychmiast wymagalny. W takiej sytuacji bank może wykorzystać poręczenie, aby uzyskać natychmiastową spłatę kredytu; Każdy uczestnik systemu nieodwołalnie upoważnia bank do obciążania jego rachunku; Z chwilą obciążenia któregokolwiek z rachunków, każdy z uczestników systemu, którego środki pieniężne są wykorzystywane do spłaty kredytu zaciągniętego na pozostałych rachunkach, nabywa wierzytelność banku wobec innych uczestników systemu, których kredyty zostały spłacone z jego środków pieniężnych; Uczestnik umowy spłacając wierzytelność wobec banku innego uczestnika systemu, nabywa prawo do tej wierzytelności wraz z oprocentowaniem w wysokości należnej uprzednio bankowi z tytułu zaciągniętego kredytu; Wzajemne roszczenia przysługujące uczestnikom systemu na mocy umowy zostaną potrącone przez uczestników systemu lub działający na ich zlecenie bank w najbliższym terminie, w jakim takie potrącenie będzie możliwe.
26 26 ODRĘBNE CZYNNOŚCI WYKONYWANE PRZEZ UCZESTNIKÓW WARIANT A - WZAJEMNE PORĘCZENIA Podatek VAT Subrogacja wierzytelności Przelew wierzytelności banku na rzecz uczestnika systemu, jako usługa finansowa jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT. Płatności odsetkowe Odsetki otrzymane przez uczestnika udzielającego finansowania pozostałym uczestnikom systemu stanowią obrót zwolniony z opodatkowania podatkiem VAT, co może rodzić negatywne skutki w zakresie odliczalności podatku VAT naliczonego na zakupach uczestników świadczących usługi opodatkowane podatkiem VAT. Jeżeli kwota sprzedaży zwolnionej z podatku uczestnika nie przekroczy 2% całościowej sprzedaży tego podmiotu, podatek VAT naliczony na wszelkich zakupach będzie mógł, co do zasady, być w całości odliczalny od podatku VAT należnego tej spółki (nie powstaną negatywne konsekwencje dla uczestników).
27 27 ODRĘBNE CZYNNOŚCI WYKONYWANE PRZEZ UCZESTNIKÓW WARIANT A - WZAJEMNE PORĘCZENIA Podatek od czynności cywilno prawnych Transfer wierzytelności dokonywany przez bank na rzecz podmiotu, w wyniku realizacji poręczenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opłata skarbowa Analogicznie jak w przypadku opisanym powyżej.
28 28 ODRĘBNE CZYNNOŚCI WYKONYWANE PRZEZ UCZESTNIKÓW WARIANT B - WZAJEMNE POŻYCZKI Podatek VAT Pożyczki udzielane pomiędzy polskimi podmiotami – zwolnione z podatku VAT Pożyczki udzielane przez zagranicznych uczestników na rzecz polskich podmiotów – import usług zwolnionych z podatku VAT; Pożyczki udzielane przez polskich uczestników na rzecz zagranicznych podmiotów.
29 29 ODRĘBNE CZYNNOŚCI WYKONYWANE PRZEZ UCZESTNIKÓW WARIANT B - WZAJEMNE POŻYCZKI Podatek VAT Płatności odsetkowe Odsetki otrzymane przez uczestnika udzielającego finansowania pozostałym uczestnikom systemu stanowią obrót zwolniony z opodatkowania podatkiem VAT, co może rodzić negatywne skutki w zakresie odliczalności podatku VAT naliczonego na zakupach uczestników świadczących usługi opodatkowane podatkiem VAT. Jeżeli kwota sprzedaży zwolnionej z podatku uczestnika nie przekroczy 2% całościowej sprzedaży tego podmiotu, podatek VAT naliczony na wszelkich zakupach będzie mógł, co do zasady, być w całości odliczalny od podatku VAT należnego tej spółki (nie powstaną negatywne konsekwencje dla uczestników).
30 30 ODRĘBNE CZYNNOŚCI WYKONYWANE PRZEZ UCZESTNIKÓW WARIANT B - WZAJEMNE POŻYCZKI Podatek od czynności cywilno prawnych Podstawowa stawka podatku - 2%; Pożyczki udzielane pomiędzy polskimi podmiotami – zwolnione z podatku; Pożyczki udzielane przez zagranicznych uczestników na rzecz polskich podmiotów – import usług zwolnionych z podatku VAT – zwolnione z podatku; Pożyczki udzielane przez polskich uczestników na rzecz zagranicznych podmiotów – poza zakresem polskiej ustawy o podatku VAT. Pożyczki od udziałowca/akcjonariusza – 0,5%.
31 31 ODRĘBNE CZYNNOŚCI WYKONYWANE PRZEZ UCZESTNIKÓW WARIANT C - CESJE WIERZYTELNOŚCI POMIĘDZY BANKIEM A UCZESTNIKAMI Podatek VAT Cesje pomiędzy polskimi podmiotami – zwolnione z podatku VAT Cesja dokonana przez polskiego uczestnika na rzecz zagranicznych podmiotów – import usług zwolnionych z podatku VAT; Cesja dokonana przez zagranicznego uczestnika na rzecz polskich podmiotów.
32 32 ODRĘBNE CZYNNOŚCI WYKONYWANE PRZEZ UCZESTNIKÓW WARIANT C - CESJE WIERZYTELNOŚCI POMIĘDZY BANKIEM A UCZESTNIKAMI Podatek VAT Płatności odsetkowe Odsetki otrzymane przez uczestnika udzielającego finansowania pozostałym uczestnikom systemu stanowią obrót zwolniony z opodatkowania podatkiem VAT, co może rodzić negatywne skutki w zakresie odliczalności podatku VAT naliczonego na zakupach uczestników świadczących usługi opodatkowane podatkiem VAT. Jeżeli kwota sprzedaży zwolnionej z podatku uczestnika nie przekroczy 2% całościowej sprzedaży tego podmiotu, podatek VAT naliczony na wszelkich zakupach będzie mógł, co do zasady, być w całości odliczalny od podatku VAT należnego tej spółki (nie powstaną negatywne konsekwencje dla uczestników).
33 33 ODRĘBNE CZYNNOŚCI WYKONYWANE PRZEZ UCZESTNIKÓW WARIANT C - CESJE WIERZYTELNOŚCI POMIĘDZY BANKIEM A UCZESTNIKAMI Podatek od czynności cywilno prawnych Podstawowa stawka podatku - 1%; Cesje pomiędzy polskimi podmiotami – zwolnione z podatku VAT – zwolnione z podatku; Cesja dokonana przez polskiego uczestnika na rzecz zagranicznych podmiotów – import usług zwolnionych z podatku VAT – zwolnione z podatku; Cesja dokonana przez zagranicznego uczestnika na rzecz polskich podmiotów; Stanowisko organów skarbowych.
34 34 CENTRUM ROZLICZENIOWE ZAKRES USŁUG OFEROWANYCH PRZEZ CENTRUM ROZLICZENIOWE Pożyczki; Lokowanie nadwyżek finansowych; Zarządzanie ryzykiem kursowym w grupie; Rozliczanie płatności w grupie; Obrót walutowy; Instrumenty pochodne.
35 35 CENTRUM ROZLICZENIOWE KLASYFIKACJA POŻYCZEK UDZIELANYCH PRZEZ CENTRUM FINANSOWE DLA CELÓW PODATKU VAT; LOKOWANIE NADWYŻEK FINANSOWYCH Pożyczka, czy depozyt? Implikacje w zakresie podatku VAT; Metodologia minimalizacji ryzyka podatkowego; Konsekwencje w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.
36 36 CENTRUM ROZLICZENIOWE ZARZĄDZANIE RYZYKIEM KURSOWYM W GRUPIE Netting Wzajemne potrącenia a realizacja różnic kursowych; Stanowisko organów podatkowych; Planowane zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zbycie wierzytelności na rzecz centrum rozliczeniowego Sprzedaż wierzytelności w świetle ustawy o podatku VAT; Stanowisko warszawskich organów podatkowych Opodatkowanie sprzedaży wierzytelności podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
37 37 CENTRUM ROZLICZENIOWE OBRÓT WALUTOWY Rozliczanie różnic kursowych w przypadku nabycia waluty poza systemem bankowym; Stanowisko organów skarbowych; Nowe regulacje w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
38 38 CENTRUM ROZLICZENIOWE INSTRUMENTY POCHODNE Transakcje typu delivery: Nabycie waluty - rozliczenie kontraktu jest neutralne podatkowo (ewentualne przychody lub koszty podatkowe - z tytułu różnic kursowych od własnych środków pieniężnych - pojawią się dopiero w momencie wydatkowania nabytej waluty) Sprzedaż waluty - powstają różnice kursowe od własnych środków pieniężnych stanowiące przychód lub koszt podatkowy.
39 39 CENTRUM ROZLICZENIOWE INSTRUMENTY POCHODNE Transakcje typu non-delivery: W dacie rozliczenia transakcji forward bez fizycznej dostawy wskazana jest analogiczna analiza jak w przypadku kontraktu forward z fizyczną dostawą, z tą różnicą iż: bez fizycznej dostawy – różnice kursowe ujawniają się w dacie rozliczenia transakcji przy fizycznej dostawie – różnice kursowe ujawniają się w dacie zbycia (wydatkowania) nabytej waluty
40 40 CENTRUM ROZLICZENIOWE INSTRUMENTY POCHODNE Klasyfikacja instrumentów pochodnych w świetle nowej ustawy VAT. Wpływ na rozliczenie podatku naliczonego w świetle regulacji zawartych w Ustawie o podatku od towarów i usług:
41 41 INSTRUMENTY POCHODNE INTERPRETACJE ORGANÓW SKARBOWYCH Rozpoznanie przychodów / kosztów podatkowych w związku z transakcjami swap „W przypadku transakcji swap zobowiązania, a także ich wielkość, możliwa jest do określenia na ustalony w kontrakcie dzień rozliczenia pomiędzy stronami. Stosownie wiec do art. 12 ust. 3 wspomnianej ustawy przychód należny wystąpi u stron kontraktu w terminach wymagalności poszczególnych płatności, za wyjątkiem przypadków, gdy płatności te dokonywane są wcześniej; w takim przypadku w dniu otrzymania świadczenia. Datą potrącenia kosztów uzyskania przychodów będzie zaś, stosownie do art. 15 ust. 4 ustawy, data świadczenia podatnika na rzecz podmiotu zagranicznego.” Pismo z dnia 11.07.2000 znak PB 4/AK-802-364/45/00
42 42 INSTRUMENTY POCHODNE INTERPRETACJE ORGANÓW SKARBOWYCH Stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie Umowy Modelowej OECD „ Do rozliczenia transakcji “swap” i ewentualnych zysków uzyskiwanych z tego tytułu przez podmiot brytyjski, zastosowanie znajdują postanowienia art. 7 polsko - brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.” Pismo z dnia 11.07.2000 znak PB 4/AK-802-363/45/00
43 43 INSTRUMENTY POCHODNE INTERPRETACJE ORGANÓW SKARBOWYCH Niedostateczna kapitalizacja „Zadłużenie jest sumą długów z tytułu (…) niesymetrycznych instrumentów pochodnych, kontraktów opcyjnych (…) z chwilą powstania zadłużenia, a nie jego wymagalnością, czy przeterminowaniem z tytułu” Pismo z dnia 21.02.2006r. znak 1401/PD-006-639/05/EP (Izba Skarbowa w Warszawie)
44 44 INSTRUMENTY POCHODNE INTERPRETACJE ORGANÓW SKARBOWYCH Działalność w specjalnej strefie ekonomicznej „Jeżeli zawarcie kontraktu związane jest z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalność w strefie, koszty z tym związane mogą być oceniane jako łączące się z działalnością w strefie” Pismo z dnia 9.08.2005r. znak PD-423-63/05/47336 (Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej)
45 45 INSTRUMENTY POCHODNE INTERPRETACJE ORGANÓW SKARBOWYCH Zabezpieczenie kredytu inwestycyjnego „ Do kosztów wytworzenia nie zalicza się kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, a w szczególności odsetek od pożyczek i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania. Tak więc, do czasu oddania inwestycji do użytkowania wydatki związane z wykonywaniem kontraktu pochodnego zwiększają wartość środka trwałego w kwotach naliczonych” Pismo z dnia 25.02.2005r. znak 1473/7/WD/423/5/05/HD (Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu)
46 46 STRUKTURA BACK – TO – BACK Finansujący składa depozyt w Banku, jako zabezpieczenie kredytu udzielonego Finansującemu; Bank udziela kredytu Finansującemu. FinansującyBankFinansowany
47 47 STRUKTURA BACK – TO – BACK REGULACJE W ZAKRESIE NIEDOSTATECZNEJ KAPITALIZACJI; WYPŁATA ODSETEK NA RZECZ BANKU A PODATEK „U ŹRÓDŁA”; Właściwa stawka podatku „u źródła”. RYZYKO ZAKWESTJONOWANIA STRUKTURY JAKO DZIAŁANIA POZORNEGO
48 48 OPODATKOWANIE ODSETEK WYPŁACANYCH PODMIOTOM ZAGRANICZNYM PODSTAWOWA STAWKA PODATKU – 20% ZASTOSOWANIE UMÓW O UNIKANIU PODWÓJNEGO OPODATKOWANIA; DYREKTYWA UNIJNA
49 49 OPODATKOWANIE ODSETEK WYPŁACANYCH PODMIOTOM ZAGRANICZNYM PODSTAWOWA STAWKA PODATKU – 20%; MOMENT POWSTANIA OBOWIĄZKU PODATKOWEGO; ZASTOSOWANIE UMÓW O UNIKANIU PODWÓJNEGO OPODATKOWANIA; DYREKTYWA UNIJNA.
50 50 OPODATKOWANIE ODSETEK WYPŁACANYCH PODMIOTOM ZAGRANICZNYM MOMENT POWSTANIA OBOWIĄZKU PODATKOWEGO Kapitalizacja odsetek; Konwersja zadłużenia na kapitał zakładowy;
51 51 OPODATKOWANIE ODSETEK WYPŁACANYCH PODMIOTOM ZAGRANICZNYM ZASTOSOWANIE UMÓW O UNIKANIU PODWÓJNEGO OPODATKOWANIA Certyfikat rezydencji podatkowej; Pożyczki udzielane przez banki;
52 52 OPODATKOWANIE ODSETEK WYPŁACANYCH PODMIOTOM ZAGRANICZNYM ZAKRES STOSOWANIA DYREKTYWY UNIJNEJ; OKRES PRZEJŚCIOWY.
53 53 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Andrzej Paczuski KPT Doradcy podatkowi Saski Crescent ul. Królewska 16 00-103 Warszawa Tel. 22 330 61 50 Fax. 22 330 61 51 Email: [email protected]@kptpodatki.pl www:kptpodatki.pl