1
2 A n g l i a Alan Stańczykowski
3 Stolica: Londyn Język urzędowy: angielski Ustrój polityczny: monarchia Typ państwa: część Wielkiej Brytanii Głowa państwa : Królowa Elżbieta II Liczba ludności: 53 012 500 ośób Powierzchnia: 130 395 km2 Jednostka monetarna: Funt szterling Patron: Św. Jerzy Religia dominująca: chrześcijaństwo A n g l i a
4 Londyn Miasto będące stolicą Wielkiej Brytanii i Anglii położone w jej południowo- wschodniej części. Położony nad Tamizą, jest trzecim największym miastem Europy po Moskwie i Stambule; jest także największym miastem Unii Europejskiej i jednym z większych miast świata. Liczba mieszkańców Londynu (w granicach tzw. Wielkiego Londynu) wynosi ok. 8,4 mln (2013 r.) na obszarze 1572 km²; cała zaś aglomeracja londyńska, łącznie ze wszystkimi przyległymi miejscowościami liczy ok. 13 mln mieszkańców[2][3] (obszar tzw. metropolia).
5 Big Ben Wieża zegarowa w Londynie w Wielkiej Brytanii. Nazwa początkowo odnosiła się do dzwonu ze St. Stephen’s Tower (z ang. Wieża św. Szczepana), zwanej również The Clock Tower (ang. „Wieża Zegarowa”), należącej do Pałacu Westminsterskiego. Obecnie nazwa Big Ben odnosi się często zarówno do dzwonu, jak i zegara oraz samej wieży. 12 września 2012 roku wieża została oficjalnie nazwana Elizabeth Tower dla uhonorowania 60- letniego panowania królowej Elżbiety II
6 Opactwo Westminsterskie Najważniejsza, obok katedry w Canterbury i katedry św. Pawła w londyńskim City, świątynia anglikańska.Opactwo począwszy od Wilhelma Zdobywcy (1066) jest miejscem koronacji królów Anglii, z wyjątkiem Edwarda V i Edwarda VIII, którzy nie byli koronowani. Od XIII wieku opactwo to również miejsce pochówku królów i zasłużonych osób.
7 Tower Bridge Tower Bridge -most zwodzony w Londynie (mylony niekiedy z sąsiednim Mostem Londyńskim, London Bridge) przeprowadzony przez Tamizę w pobliżu Tower of London, od której bierze swą nazwę. Jeden z najbardziej znanych obiektów w Londynie, zbudowany w stylu wiktoriańskim. Jego historia zaczęła się w roku 1872, kiedy to parlament angielski rozpatrzył projekt ustawy dotyczącej budowy drugiego mostu nad Tamizą.
8 Tower of London Tower of London(czasem nazywana Londyńską Tower, oficjalna nazwa ang. Her Majesty's Royal Palace and Fortress, The Tower of London[1], czyli Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości) – budowla obronna i pałacowa monarchów Anglii, chociaż ostatni z władców Anglii, który z niej korzystał to Jakub I (1566-1625). Wzniesiona została w 1078 roku dla Wilhelma Zdobywcy.
9 Buckingham Palace Pałac Buckingham (ang. Buckingham Palace) – oficjalna londyńska rezydencja brytyjskich monarchów. Największy na świecie pałac królewski, który od 1837 roku pełni funkcję oficjalnej siedziby monarszej. Jedna z pereł architektury późnego baroku.
10 Strażnicy Buckingham Ubrani w czerwone mundury i wysokie, futrzane czapy królewscy gwardziści to jeden z symboli Londynu. Gdy pewnego sierpniowego dnia gwardzista postanowił zatańczyć... postawił na nogi brytyjskie ministerstwo obrony. Artykuł otwarty w ramach
11 Elżbieta II Elżbieta Aleksandra Maria, ang. Elizabeth Alexandra Mary (ur. 21 kwietnia 1926 w Londynie) – królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów od 6 lutego 1952 (koronowana 2 czerwca 1953), córka króla Jerzego VI i jego żony – Elżbiety Bowes-Lyon zw. Królową-Matką.
12 Muzeum Brytyjskie Powstało z inicjatywy sir Hansa Sloane’a, lekarza, przyrodnika i kolekcjonera. Chciał on zabezpieczyć swoją kolekcję literatury i dzieł sztuki liczącą ponad 71 tys. obiektów. Zaoferował więc jej sprzedaż za 20 tys. funtów królowi Jerzemu II.
13 Trafalgar Square Trafalgar Square, Plac Trafalgarski[1] – plac w centralnym Londynie położony w dawnym miejscu stajni królewskich, upamiętniający zwycięstwo brytyjskiej Royal Navy w morskiej bitwie pod Trafalgarem (1805).
14 Greenwich Greenwich – miasto Londynu, leżące w gminie Royal Borough of Greenwich[1]. Greenwich jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Grenviz.
15 Hyde Park Hyde Park – jeden z kilku królewskich parków w Londynie, położony na obszarze 390 akrów (ok. 159 ha). Podzielony na dwie części przez jezioro Ser pentine.
16 Muzeum Figur Woskowych Muzeum Figur Woskowych (ang. Madame Tussauds) – muzeum figur woskowych znanych ludzi z rozmaitych dziedzin życia, założone w 1835 przez Marie Tussaud (1761-1850) w Londynie.
17 London Eye London Eye (Londyńskie Oko), ukończone w 1999 r., nazywane również Millennium Wheel (Koło Milenijne.)
18 Stadion Wembley Stadion Wembley (lub Nowy Wembley, wym. [ ˈ w ɛ mbli]) – stadion sportowy znajdujący się w Londynie, w dzielnicy Wembley.
19 AEC Routemaster AEC Routemaster – autobus piętrowy produkowany przez AEC w latach 1954- 1968. Łącznie wyprodukowano 2876 pojazdów. Uważany za symbol i ikonę Londynu oraz Wielkiej Brytanii[1].
20 Birmingham Birmingham – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands, w dystrykcie (unitary authority) Birmingham. W 2014 roku miasto liczyło 1,101,360 mieszkańców[1].
21 Stonehenge Jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epok neolitu i brązu. Kromlech ten położony jest w odległości 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Najprawdopodobniej związany był z kultem Księżyca i Słońca.
22 Park Narodowy Lake District Park Narodowy Lake District – park narodowy położony na terenie krainy Lake District, w północno-zachodniej części Anglii w Wielkiej Brytanii. Został utworzony w 1951 w celu ochrony górzystego obszaru jezior, ważnego z powodów przyrodniczych oraz kulturowych[1]. Największe jezioro parku, Windermere, jest także największym i najgłębszym jeziorem Anglii.
23 K O N I E C