1 Al- Kaida
2 Czym jest terroryzm? Terroryzm jest zjawiskiem społeczno-politycznym tak starym jak historia ludzkości. Narodził się bowiem wraz z pierwszymi formami organizacji społeczno-politycznej, jako jedna ze stosowanych przez rządzących metod polegających na wymuszaniu w polityce wewnętrznej lub zastraszaniu wroga w polityce zewnętrznej. Terroryzm stosowany był jako środek zbiorowego przymusu do osiągnięcia celów politycznych przez organizacje prawicowe i lewicowe, ugrupowania nacjonalistyczne, zbuntowane wojska, tajna policję, sekty religijne oraz skorumpowane rządy. Wielu specjalistów z różnych ośrodków badawczych próbowało wypracować spójną definicję terroryzmu, uwzględniającą interesy wszystkich poszkodowanych. Nie udało się jednak stworzyć takiej definicji, gdyż fenomen ten ma wiele twarzy, różnorodne przyczyny i służy bardzo różnym interesom. Każdy może bowiem inaczej definiować terroryzm, wychodząc z różnych założeń. Ten, ko jest terrorystą dla jednych, dla drugim może być bojownikiem w ważnej sprawie. Pojęcie to różni się jednak od pospolitego przestępstwa tym, że posiada konotacje polityczne. Ze względu na to, że naród amerykański znajduje się w centrum zainteresowania terrorystów niemal z całego świata, rząd Stanów Zjednoczonych stanął na czele grupy przeciwko wszelkim rodzajom terroryzmu. W Stanach podejmuje się także próby stworzenia naukowej definicji tego zjawiska i poszukuje rozwiązań prawnych, które pozwoliłyby zastosować jednolite represje przeciwko akcjom terrorystycznym i źródłom ich finansowania, takim jak narkobiznes, handel substancjami używanymi do produkcji broni masowego rażenia.
3 Narodziny Al-Kaidy Na przygotowanej ścieżce bezbożnej przemocy religijnej pojawił się egzotyczny saudyjski milioner Osama bin Laden, niczym arabski dobroczyńca mający kontakty na całym świecie. Przybył do Afganistanu, aby poprzeć nie tylko przynoszącą rezultaty walkę zbrojną przeciwko Związkowi Sowieckiemu, ale również po to, by zbudować totalitarne państwo, które mogłoby udzielić pomocy i schronienia globalnej organizacji ekstremistycznej zwanej Al-Kaidą. Organizacją tą kierują fanatycy religijni stosujący niecywilizowane metody postępowania w stosunku do kobiet i wszystkich zjawisk zachodniego świata takich jak kino, telewizja, Internet, literatura czy sztuka. Osama bin Laden, po założeniu swoich własnych obozów szkoleniowych w Afganistanie w 1986 roku, stworzył, dwa lata później bazę danych, w której zarchiwizował nazwiska wszystkich bojowników dżihadu i ochotników, którzy przewinęli się przez obozy szkoleniowe dla terrorystów. Inspirowany zwycięstwami polityczno-militarnymi nad supermocarstwem komunistycznym w przemówieniu transmitowanym przez telewizję Al-Dżazira uzasadniał obsesję zniszczenia Żydów i Amerykanów następująco: „Przykład walki Afganistanu przeciwko Sowietom-niewiernym wykazuje, że nie będzie pokoju na świecie, dopóki niewierność nie zostanie pokonana. Mamy poparcie samego Boga, wy nie macie żadnego sojusznika” W 1988 roku przed wycofaniem się Sowietów z Afganistanu, bin Laden wraz z Abdallahahem Azzamą i terrorystami egipskimi założyli al-Kaidę.
4 Zaczęli wprowadzać w życie swoje planyZaczęli wprowadzać w życie swoje plany. Wydali ogromne sumy pieniędzy na przygotowanie infrastruktury, która miała być bazą świętej wojny z odstępcami od wiary – rządami muzułmańskimi, Izraelem i Stanami Zjednoczonymi. Stanowili niewielką grupkę wiernych wyznawców, ale ich potencjał wystarczał do wypełnienia misji. Przeszli szkolenie z obsługi zaawansowanego technicznie uzbrojenia. Mieli arsenał pełen nowoczesnej broni. Zaplecze finansowe stanowiły prywatne fundusze bin Ladena, datki charytatywne i intratny handel narkotykami. Początkowo za swój cel stawiała przeciwdziałanie radzieckiej obecności w Afganistanie. Z czasem przekształciła się w ugrupowanie, którego głównym celem stało się zwalczanie wpływów Izraela, USA i szeroko pojętego Zachodu w krajach muzułmańskich. „Cele al-Kaidy i jej rozmaitych odgałęzień zostały jasno sprecyzowane: Radykalizacja ugrupowań islamskich na całym świecie. Obalenie wszystkich rządów muzułmańskich, które odstąpiły od wiary. Popieranie bojowników muzułmańskich w Afganistanie, Algierii, Bośni, Czeczenii, Erytrei, Kosowie, Pakistanie, Somalii, Tadżykistanie i Jemenie. Zniszczenie państwa Izrael. Zniszczenie Stanów Zjednoczonych Ameryki. Zniesienie wszystkich granic dzielących kraje muzułmańskie. Zjednoczenie społeczności muzułmanów w celu utworzenia ogólnoświatowego rządu muzułmańskiego, który działa zgodnie z nakazami kalifa.” Pozostający u steru władzy talibowie, którzy wdrażali fundamentalizm islamski w najbardziej ekstremalnej i represyjnej postaci, zostali prywatna milicją al-Kaidy. Mudżahedini odnieśli .spektakularny sukces. Po dziesięciu latach walk udało im się pokonać Sowietów, czym niewątpliwie przyspieszyli upadek Związku Radzieckiego. Krótko po zakończeniu wojny Azzam zginał wskutek wybuchu bomby podłożonej w jego samochodzie, gdy udawał się z dwoma synami na piątkowe modły do meczetu. Zabójcy nie zostali wykryci.
5 Osama bin Laden stawia sobie za cel m. inOsama bin Laden stawia sobie za cel m.in. skończyć z istnieniem niewiernych państw, czyli tych, które z założenia mają laickie rządy albo też mają związki z Zachodem np. Arabia Saudyjska, Pakistan oraz Egipt. Jedynym sposobem na to, by państwa te wkroczyły na właściwą drogę wskazana przez islam, jest nawracanie za pomocą miecza, co oznacza zastosowanie przemocy, przekreślenie wolności jednostki i praw człowieka. Jest to zatem powtórzenie krwawych i niszczycielskich etapów inwazji, jakie dotykały średniowieczną Europę aż do czasów umocnienia się imperium osmańskiego. Dla fundamentalistów muzułmańskich, w tym dla dyktatorskich reżimów Bliskiego Wschodu i afgańskich talibów, terroryzm jest bronią polityczną służącą osiąganiu własnych celów wewnętrznych przez rząd. Służy również rozszerzeniu wpływów zewnętrznych, szczególnie po upadku socjalizmu, który to upadek zainspirował ich do zmiany relacji, jakie od stuleci panowały w stosunkach między szyitami i sunnitami. Odkryli wtedy, że mają ze sobą wiele wspólnego – na przykład misję szerzenia fundamentalizmu za pomocą siły.
6 Kim był Osaba bin Laden? Urodził się w arystokratycznej rodzinie saudyjskiej. Jego rodzeństwo składało się z 51 braci. Rósł u boku księcia Fajsala, z którym w dzieciństwie spędzał dużo czasu. Los sprawił, że w wieku dziecięciu lat, został sierotą. Jego ojciec, biznesmen multimilioner, zginął w katastrofie lotniczej na pustyni. Jako syn kobiety narodowości syryjskiej, Osama nie odczuwał odczuł silnych związków z rodziną. Jego matka traktowana była pogardliwie przez resztę rodziny ze strony ojca. Nazywano ją syryjską niewolnicą, a Osamę synem niewolnicy. Dorastał zatem w atmosferze pozbawionej miłości, trapiły go także kompleksy. Nikt nie przypuszczał, że z upływem czasu i w wyniku budzących grozę okoliczności pogardzany przez wszystkich młodzieniec stanie się bohaterem – szejkiem, czyli świętym bojownikiem strzeżonym przez Allaha jako ten, który jest nerwem i siłą napędową zwycięskiego islamu, ideałem milionów muzułmanów, a wszystko za sprawą zwycięskiej walki Afgańczyków przeciwko sowieckim najeźdźcom i dzięki brawurowym atakom terrorystycznym na niewiernych w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Madrycie. Odrzucony przez rodzinę odbył podróż do Libanu i europy w celu zdobycia wykształcenia. W 1980 roku uzyskał dyplom inżynierii cywilnej na uniwersytecie w Arabii Saudyjskiej. Na początku lat osiemdziesiątych przyłączył się do mudżahedinów w Afganistanie. Nie był jednak zwykłym żołnierzem. Biuro Służb, które współtworzył organizowało werbunek i transport rekrutów z 50 krajów do walki z Sowietami. Oprócz tego zakładało paramilitarne obozy szkoleniowe, a bin Laden nadzorował budowę dróg i szpitali.
7 Milioner, który żył jak mudżahedini, przemawiał łagodnym głosem i całym sercem oddany był sprawie czystości islamu oraz walce z siłami zła, szybko zdobył mnóstwo zwolenników. Trudno było nie zauważyć, że niczym Prorok nie dba o sprawy tego świata, a swoje bogactwa przeznacza na potrzeby pobożnych muzułmanów. Tak się zaczynała jego kariera w kręgu terroryzmu. W Afganistanie nawiązał bliskie stosunki z ludźmi, którzy w 1988 roku mieli stać się przywódcami al-Kaidy. Osama bin Laden powrócił do Arabii Saudyjskiej, ale nie zrezygnował z rozbudowy Bazy. W 1991 roku władze saudyjskie odebrały mu paszport, musiał zatem przenieść się do Sudanu, gdzie zorganizował obozy szkoleniowe al-Kaidy i skąd planował akcje terrorystyczne. Święta wojna Osamy bin Ladena przeciwko cywilizacji zachodniej zaczęła się w 1991 roku atakiem terrorystycznym na hotel w Jemenie. Przebywali w nim żołnierze amerykańscy i turyści z różnych krajów, między innymi Australijczyk, który zgiął. W 1994 roku jego działalność przybrała ogromne rozmiary. Rząd saudyjski pozbawił go obywatelstwa, a rodzina wyrzekła się go. W Sudanie jednak planował i organizował coraz okrutniejsze zamachy. Pomimo szeroko zakrojonych operacji antyterrorystycznych w Afganistanie i Iraku, bin Laden jest dla wielu muzułmanów Lwem Islamu, wszechobecnym we wszystkich krajach muzułmańskich. We wszystkich mniej lub bardziej oficjalnych centrach handlowych napotkać można tysiące zdjęć tego terrorysty. Towarzyszą im hasła szerzące kult jego osoby i głoszące poparcie dla jego czynów, jak na przykład: „Dżihad jest obowiązkiem. Zwycięstwo albo męczeństwo”; „Niech żyje Osama”; „Śmierć obcym najeźdźcom”.
8 2 maja 2011 roku wojska amerykańskie zabiły Usamę ibn Ladina po 40-minutowej wymianie ognia w jego rezydencji w miejscowości Abbottabad. Założyciel i lider al-Kaidy został zabity przez amerykańskich komandosów z Navy SEALs. Zlecenia zabicia terrorysty zlecił prezydent USA Barack Obama, który jako pierwszy podał informację o zabiciu terrorysty opinii publicznej. „Operacji 24 komandosów sił specjalnych Navy Seals Team Six ST6 nadano kryptonim Trójząb Neptuna. W reakcji na śmierć bin Ladena palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas potępiła akcję wojsk amerykańskich i nazwała lidera Al-Kaidy "szachidem" (świętym męczennikiem). Śmierć Osamy bin Ladena nie przetrąciła jednak kręgosłupa Al-Kaidzie, jak uważają amerykańscy analitycy. Wskazują również, że organizacja zwiększyła swoją obecność w świecie i liczbę swoich ataków. Następca Osamy bin Ladena, Ayman al-Zawahiri ukrywa się poza zasięgiem USA na pograniczu Afganistanu i Pakistanu, tak samo, jak robił to przez lata najbardziej poszukiwany człowiek świata.
9 Struktury Al.-Kaidy Al-Fadl opisał struktury organizacyjne Al-Kaidy, tak jak przedstawiały się one na początku roku. Na czele stoi emir Osama bin Laden. Podlega mu szura, czyli rada złożona z mułłów (biegłych w prawie religijnym) i przywódców religijnych, będących zwolennikami dżihadu. Do wyższych oficerów ugrupowania należą: Muhammed Atef zanim ten egipski terrorysta i współtwórca organizacji zginął w roku w Afganistanie, najprawdopodobniej był najpoważniejszym kandydatem na przejęcie dowództwa, gdyby bin Laden został zabity lub pojmany. Atef był dowódcą Komisji Wojskowej.
10 Struktury Al.-Kaidy Ajman al-Zawahiri wywodzi się z grona założycieli Al-Kaidy i nadzoruje podlegającą organizacji Komisję Studiów Islamskich. Tego długoletniego przywódcę egipskiego ugrupowania terrorystycznego Islamski Dżihad i lekarza z Kairu oskarżono o zamordowanie w 1981 roku egipskiego prezydenta Anwara Sadata. Jest też głównym podejrzanym o usiłowanie zabójstwa Hostniego Mubaraka w Etiopii. Abdullah Ahmed Abdullah jest członkiem zarówno Komisji Wojskowej, jak i Komisji Studiów Islamskich. Ten weteran wojny Afganistanu z Sowietami uczył mudżahedinów (rebeliantów afgańskich, którzy później stali się przywódcami al-Kaidy) sztuki podkładania materiałów wybuchowych.
11 Struktury Al.-Kaidy Anas al. Libi ten ekspert do spraw wywiadu prowadził tajny nadzór ambasady amerykańskiej w Nairobi i uczył członków ugrupowania posługiwania się mapami i ich sporządzania, mierzenia grubości ścian i instalowania ukrytych kamer. Pomagał w opracowaniu podręczników al-Kaidy. Saif al Adel należy do szury i przez kilka lat był członkiem egipskiej organizacji Islamski Dżihad. FBI przypuszcza, że kierował zasadzką na amerykańskich żołnierzy w Somalii w 1993 roku.
12 Szkolenia Al.-Kaidy Typowy rekrut al-Kaidy to kawaler w wieku lat. Doborem kandydatów nadających się do szkoleń zajmują się oprócz organizacji terrorystycznych wywiadowcy z muzułmańskich szkół religijnych oraz emirowie z różnych meczetów. Zazwyczaj kandydatami są młodzi ludzie, którzy ucierpieli w wyniku dyskryminacji narodowościowej lub znaleźli się na marginesie społeczności muzułmańskiej – ofiary pobić, osoby, które utraciły ojca lub brata i które nie mają szans na wyjście ze skrajnej nędzy. Kandydatów dzieli się grupy, które wspólnie zgłębiają poszczególne rozdziały Koranu i uczą się na pamięć formułek religijnych. Aby wzbudzić w nich duchowe poczucie wspólnoty i skłonić rekrutów do identyfikacji z bractwem, członkowie Komisji Studiów Islamskich wymagają wyuczenia się na pamięć i powtarzania pewnych fragmentów Koranu pięć razy dziennie podczas modlitwy. Bin Laden i inni emirowie dżihadu wierzą, że chwilę najstosowniejszą do przeprowadzenia zamachu wyznacza sam Allah, a wiernym pozostaje cierpliwie czekać na nadejście właściwej godziny. Jednocześnie z nauką religii odbywa się intensywne szkolenie wojskowe. Aby utworzyć z młodych ludzi dobrze funkcjonujący zespół, organizowane są drużyny piłkarskie, skautowskie, zastępy paramilitarne albo pluton wojskowy. Jedność grupy zostaje przypieczętowana krwią. Podczas tego obrzędu młodzi ludzie deklarują lojalność wobec Allaha, emira, a także wzajemne oddanie. Gdy składają przysięgę wierności, mają przyłożony sztylet do piersi. Po takiej inicjacji zasilają szeregi świętego i elitarnego bractwa zamachowców samobójców. Członkowie bractwa działają w ścisłej tajemnicy. O swojej misji nie mogą informować nawet rodziców, którzy nigdy nie zdaja sobie sprawy, co czeka ich dzieci wysyłane na obóz szkoleniowy.