1 Alkeny – węglowodory nienasyconeAutorzy: Beata i Jacek Świerkoccy
2 Alkeny - nienasycone węglowodory łańcuchowe, w cząsteczkach których między atomami węgla występuje wiązanie podwójne nazwa systematyczna: eten nazwa zwyczajowa: etylen nazwa systematyczna: propen nazwa zwyczajowa: propylen
3 Budowa cząsteczki i właściwości etenu:Cząsteczka etenu jest płaska - wszystkie atomy tworzące cząsteczkę leżą w jednej płaszczyźnie. Kąty między wiązaniami wynoszą 120o Jest bezbarwnym, łatwopalnym gazem, o słodkawo - eterycznym zapachu. Słabo rozpuszcza się w wodzie, łatwo rozpuszcza się w etanolu oraz węglowodorach nasyconych. Mieszanina etenu z powietrzem w granicach stężeń 2,75- 28,6% jest wybuchowa. Wybucha podczas ogrzewania pod zwiększonym ciśnieniem. Eten otrzymuje się przez frakcyjną destylację w niskich temperaturach z gazów powstających podczas krakingu ropy naftowej, z gazów pochodzących z procesu koksowania węgla oraz przez odwodornienie etanu.
4 Reakcje charakterystyczne alkenów:1) Reakcja addycji wodoru: 2) Reakcja addycji halogenu: 3) Reakcje spalania:
5 Reakcje charakterystyczne alkenów:4) Reakcja addycji halogenowodorów: 5) Reakcja addycji wody: 6) Reakcja polimeryzacji:
6 Otrzymywanie etenu: Metody laboratoryjne:
7 Wnioski i podsumowanie:Alkeny są węglowodorami nienasyconymi zawierającym wiązanie podwójne. Alkeny są reaktywnymi węglowodorami. Alkeny są ważnymi półproduktami w syntezie organicznej. Alkeny ulegają reakcji polimeryzacji.