1 ANGLIA
2 Flaga Anglii jest krzyżem świętego Jerzego. Legenda o śwFlaga Anglii jest krzyżem świętego Jerzego. Legenda o św. Jerzym, który zabił smoka pochodzi z XII wieku. Wg niej, zamoczył swój miecz w krwi bestii i narysował krzyż. Św. Jerzy został świętym patronem Anglii w XIII wieku. Czerwony krzyż pojawił się już podczas krucjat i jest znanym od dawna znakiem reprezentującym Anglię.
3 Herb Herb Anglii wprowadził król Ryszard I Lwie Serce w roku 1190, najwidoczniej na wzór herbu Księstwa Normandii. Normandia używa teraz dwóch lampartów/panter, jednakże w historycznej, alternatywnej wersji były trzy, tak jak na godle Anglii.
4 Historia
5 KULTURA
6 Boże Narodzenie w Wielkiej BrytaniiPierwszego dnia Świąt (Christmas Day), dzieci szukają w swoich pończochach prezentów. Później rodziny często jedzą wspólny obiad, na który składa się pieczony indyk, gęś albo wołowina i Christmas pudding z suszonymi owocami w którym czasami dzieci mogą znaleźć ukryte monety albo drobne zabawki. Na deser są mince pies (okrągłe babeczki z suszonymi owocami, bakaliami itp.).
7
8 Uniwersytety w Anglii
9 OXFORD Uniwersytet Oksfordzkinajstarszy anglojęzyczny uniwersytet na świecie, znajdujący się w Oksfordzie w środkowej Anglii. Obok Cambridge, najbardziej renomowana uczelnia w Wielkiej Brytanii, wysoko ceniona w Europie oraz na świecie.
10 Cambridge
11 Cambridge Uniwersytet Cambridge - drugi po Oxfordzienajstarszy angielski uniwersytet, założony w roku 1209. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Jest on uważany, na równi z Oxfordem, za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oxfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.
12 LITERATURA William Szekspir Agatha Christie Charles Dickens J.R.R. Tolkien
13 William Szekspir
14 Shakespeare William (1564-1616), angielski dramaturg, poeta, aktorShakespeare William ( ), angielski dramaturg, poeta, aktor. Niewiele wiadomo o początkach jego życia i twórczości. Urodził się w miasteczku Stratford-on-Avon.
15 Agatha Christie
16 Agatha Christie Agatha Christie jest najbardziej znaną na świecie pisarką kryminałów oraz najlepiej sprzedającą się autorką wszech czasów. Wydano ponad miliard egzemplarzy jej książek w języku angielskim oraz drugi miliard przetłumaczonych na 45 języków obcych.
17 Charles Dickens
18 Charles Dickens urodził się w 1812 roku w Londynie.Miał siedmioro rodzeństwa, więc jego dzieciństwo było dość trudne. W szkole zauważono jednak, że jest niezwykle uzdolniony i bystry. Gdy Charles miał 11 lat, jego ojciec, który był urzędnikiem, wraz z rodziną został osadzony w więzieniu za długi. Los Charlesa znalazł odbicie w wielu powieściach, m.in. David Copperfield i Oliwer Twist
19 Tolkien
20 J. R. R. Tolkien J. R. R. Tolkien urodził się w angielskiej rodzinie w 1892 roku Przyszedł na świat w Bloemfontein w Wolnym Państwie Oranii (obecnie w RPA), Rodzina Tolkienów miała niemieckie korzenie (nazwisko Tolkien pochodzi od niemieckiego słowa tollkühn, czyli śmiały), jednak od wielu pokoleń mieszkała w Anglii. Większość przodków Tolkiena trudniła się rzemiosłem.
21 MUZYKA W Anglii powstało wiele rodzajów muzyki np.: Housedrum and bass Znani wykonawcy Queen(Freddie Mercury),Bruce Dickinson(Iron Maiden), Chuck Berry, AC/DC, The Beatles,
22 Hymn Wielkiej BrytaniiGod Save the Queen (Boże chroń Królową) (posłuchaj *) to angielska pieśń patriotyczna nieznanego autorstwa, która jest narodowym hymnem Wielkiej Brytanii i jej kolonii. W okresie, kiedy monarchą brytyjskim jest król, pieśń ta jest wykonywana jako God Save the King (jak było pierwotnie).
23 Rozrywka
24 SPORT
25 Kluby piłkarskie Manchester United Chelsea Liverpool Leeds United
26 Architektura
27 BIG BEN
28 Katedra Westminsterska
29 London Tower
30
31
32 Tower Bridge
33
34
35
36 Manchester Civil Justice Centre
37