1 Ankieta INER „Rodzina i metody jej planowania”Drodzy Państwo, badanie, które przeprowadziliśmy jako Instytut Naturalnego Planowania rodziny dotyczyło wybieranych metod planowania rodziny
2 Założenia Badania Nauka Kościoła Katolickiego wskazuje, że naturalne planowanie rodziny to jedyna akceptowana i zalecana metoda regulacji poczęć. W związku z tym Instytut Naturalnego Planowania Rodziny wg metody prof. dr med. Josefa Rötzera postanowił zbadać, jakie metody planowania rodziny stosują osoby należące do ruchów i wspólnot kościelnych. Cele badania: zbadanie czy członkowie ruchów i wspólnot kościelnych zachowują naukę Kościoła w zakresie metod planowania rodziny; czy istnieje zasadnicza różnica w tym aspekcie pomiędzy uczestnikami takich ruchów i osobami, które w nich nie uczestniczą.
3 Metodologia Badania Prowadzący badanie: Instytut Naturalnego Planowania Rodziny wg metody prof. dr med. Josefa Rötzera - INER Polska Grupa docelowa: członkowie katolickich wspólnot i ruchów religijnych oraz osoby, które w takich ruchach nie uczestniczą Metoda badania: anonimowa ankieta internetowa Grupa badana: 1779 osób
4 Wyniki na całej grupie badanych
5 Metoda planowania rodziny81% badanych deklaruje stosowanie NPR, 7% antykoncepcji, a 12% nie stosuje żadnej metody planowania rodziny.
6 Metody antykoncepcji
7 Wymieniane korzyści antykoncepcji
8 Stosowanie NPR w przeszłości43% ze stosujących obecnie antykoncepcję w przeszłości stosowało NPR.
9 Powody rezygnacji z NPR
10 Korzyści NPR
11 Sposób nauki NPR N=1470
12 Stosowanie antykoncepcji w przeszłości1/5 stosujących obecnie NPR w przeszłości sięgało po antykoncepcję.
13 Powody rezygnacji z antykoncepcji
14 Zainteresowanie warsztatami z NPR (poznanie wiedzy o płodności oraz analiza kart cyklu)Prawie 1/3 jest zainteresowana warsztatami z NPR, ale ponad 50% nie jest zainteresowana ze względu na dobrą znajomość NPR lub z innych powodów.
15 Zaangażowanie w grupę formacyjną w Kościele
16 Profil demograficzny Płeć Wiek
17 Wyniki ze względu na zaangażowanie w grupę formacyjną w Kościele
18 Metoda planowania rodzinyZaangażowani w grupę formacyjną Niezaangażowani w grupę formacyjną
19 Metoda antykoncepcji Zaangażowani w grupę formacyjnąNiezaangażowani w grupę formacyjną
20 Korzyści metody antykoncepcyjnejZaangażowani w grupę formacyjną Niezaangażowani w grupę formacyjną
21 Stosowanie NPR w przeszłościZaangażowani w grupę formacyjną Niezaangażowani w grupę formacyjną Większość zaangażowanych w ruchy religijne „wypróbowała” wcześniej NPR. Zdecydowanie mniej jest takich osób w grupie niezaangażowanych.
22 Powody rezygnacji z NPRZaangażowani w grupę formacyjną Niezaangażowani w grupę formacyjną
23 Powody stosowania NPR Zaangażowani w grupę formacyjnąNiezaangażowani w grupę formacyjną
24 Sposób nauczenia się NPRZaangażowani w grupę formacyjną Niezaangażowani w grupę formacyjną
25 Stosowanie antykoncepcji w przeszłościZaangażowani w grupę formacyjną Niezaangażowani w grupę formacyjną
26 Powód zrezygnowania z antykoncepcjiZaangażowani w grupę formacyjną Niezaangażowani w grupę formacyjną
27 Zainteresowanie warsztatami NPR (poznanie wiedzy o płodności oraz analiza kart cyklu)Zaangażowani w grupę formacyjną Niezaangażowani w grupę formacyjną
28 Profil demograficzny Zaangażowani w grupę formacyjnąNiezaangażowani w grupę formacyjną Płeć Wiek
29 Wnioski Osoby zaangażowane w ruchy i wspólnoty kościelne zdecydowanie rzadziej sięgają po antykoncepcję i są bardziej otwarte na życie Jednakże pewien odsetek stosujących antykoncepcję występuje także w ruchach i wspólnotach religijnych, co wskazuje na wciąż dużą potrzebę poszerzania świadomości na temat NPR w tych kręgach Zarówno pośród zaangażowanych w ruchy religijne, jak i tych, którzy nie są w takich ruchach występuje dość duży odsetek osób, które zgłaszają chęć uczestniczenia w warsztatach z NPR (odpowiednio 26% i 37%)
30 INER oferuje dla grup formacyjnych (i wszystkich chętnych)Spotkania wstępne na temat naturalnego planowania rodziny Warsztaty z NPR (poznanie wiedzy o płodności oraz analiza kart cyklu) Kursy zaawansowane Zapraszamy!!!