1 Anna Adryjanek
2
3 intuicja językowa, wrażliwość na dźwiękowy aspekt tekstu (inteligencja językowa, muzyczna) dostrzeganie związków przyczynowo- skutkowych, (inteligencja matematyczna i przyrodnicza) uczenie się za pomocą rysunków, schematów, map myślowych, kolorowania treści, zakreślania, malowania (inteligencja wzrokowo-przestrzenna i kinestetyczna) bogata wiedza ogólna ucznia – pozwala na występowanie w roli eksperta; błyskotliwość ucznia radość poznawcza, ciekawość
4 Kłopoty z analizą strukturalną i interpretacją tekstu Oszczędność, lakoniczność wypowiedzi PDF
5
6 Podkreślanie słów według wybranego klucza, np. części mowy Rysowanie obiektów, kolorowanie według przekazu treściowego Budowanie wypowiedzi na podstawie rysunku
7 narracyjność opis walorów przestrzeni zwrócenie uwagi na stosunki przestrzenne, wskazane w tekście: linie, proporcje
8 zwrócenie uwagi na metaforyczność tekstu tworzenie własnej interpretacji przestrzeni: „przestrzeń …trójwymiarowa, wielowymiarowa, pewne miejsca jak gdyby otwierają się w nieskończoność…”
9 zwrócenie uwagi na kolor przestrzeni opisywanej: szarość, ciemność tworzenie własnej interpretacji symboliki tekstu
10
11 struktura i „dane graficzne/językowe” znaczenia dosłowne i ich „sensy” idee, intencje, konteksty
12 szukania informacji, liczenia, podkreślania, porządkowania treści pod różnymi względami, odkrywania struktury (kompozycji czy budowy).
13 odkrywania znaczeń i sensów, związków przyczynowo-skutkowych, definiowania w oparciu o kontekst, treść, wyjaśniania sformułowań, przetwarzania i przekształcania informacji na dane w tabelach, wykresach, mapach myślowych itp.
14 twórczości, kreatywności, wyzwalają myślenie holistyczne, krytycyzm, sprzyjają kształtowaniu opinii i postaw.
15 Uczeń za ich pomocą pozyskuje określony zbiór informacji z tekstu. Uwaga ucznia kierowana na nazwy pojęć, fakty, problemy poruszane w tekście. Samodzielność – uczeń jedynie ukierunkowany na właściwe tropy za pomocą instrukcyjnych poleceń, pozyskuje wiedzę w wyniku własnych procesów myślowych. Dokonywanie pewnych wyborów, co wiąże się z uczeniem na poziomie zapamiętywania i rozumienia.
16 Przeczytaj tekst i podkreśl wszystkie pojęcia fachowe, które wiążą się z następującymi dziedzinami nauki: antropologia (także archeologia) i genetyka. karta pt. Jak długo Słowianie goszczą w Europie Środkowej?
17 Wymagają od ucznia wstępnego przetworzenia uzyskanych informacji. Ich formuły są typowe i nietypowe, prowokują ucznia do wykonania nietypowych operacji. Ich zaletą jest dostarczanie bodźców do samodzielnego przetwarzania informacji wprost: z tekstu na rysunek, tabelę, wykres, służą wnioskowaniu, uogólnianiu, systematyzowaniu treści.
18 Przedstaw w formie czytelnego schematu, w jaki sposób genetycy wnioskują o pochodzeniu populacji. karta pt. Jak długo Słowianie goszczą w Europie Środkowej?
19 wyszukać w tekście właściwe zdania, określające działania genetyków, które wiodą do tworzenia teorii czy formułowania wniosków, a nie same wnioski; uogólnić je i nazwać; uszeregować linearnie lub równolegle; ustalić, czym jest schemat; określić właściwą formę schematu; nadać jej graficzny kształt.
20 Uczeń staje przed problemem-uczenie się umiejętności. Działania rutynowe i schematyczne - zapamiętywanie treści lub nauka według ustalonych algorytmów (zastosowanie wzoru matematycznego, części rozprawki, charakterystyki), trening strategii (tekst z lukami na rodzajniki).
21 „ Odszukałeś większość informacji wskazanych w zadaniach, zdefiniowałeś poprawnie znaczenia pojęć w oparciu o kontekst, wyszukałeś właściwe argumenty dla obu teorii o powstaniu Słowian. Popraw schemat w zadaniu 5, bo wyraża on samą teorię genetyków, a nie sposób, w jaki ją tworzą.”
22 przetwarzanie trójstopniowe: informacja- wnioski-koncepcja, prowokowanie do „obejścia” wątpliwości, ustalanie pewnych decyzji, postępowanie według samodzielnie stworzonej reguły czy strategii, sfinalizowanie całości konkretnym „wytworem” intelektualnym.
23 Wyobraź sobie, że jesteś jednym z genetyków, który pracował nad odkryciem pochodzenia Słowian. Przygotuj konspekt wykładu, w którym obalisz teorię allochtoniczną. Konspekt powinien zawierać jasną tezę oraz argumenty ją potwierdzające. karta pt. Jak długo Słowianie goszczą w Europie Środkowej?
24 Żródła: „Raport o stanie edukacji 2013” http://eduentuzjasci.pl/publikacje-ee- lista/raporty/150-raport-o-stanie-edukacji/1052-raport-o-stanie-edukacji- 2013-licza-sie-nauczyciele.htmlRaport o stanie edukacji 2013 Bogdanowicz M., Adryjanek A., Uczeń z dysleksją w szkole, Gdynia 2005, Operon. Borek A. i Domerecka A., Nauczyciele aktywizują, uczniowie się nudzą, czyli jak są zorganizowane procesy edukacyjne w polskich szkołach – analiza danych dotyczących wymagania „procesy edukacyjne są organizowane [w:] Jakość edukacji. Dane i wnioski z ewaluacji zewnętrznych prowadzonych w latach 2010–2011pod red. G. Mazurkiewicza, Kraków 2013,Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego,81–109. Bortnowski S., Czy naprawdę nowa metodyka? Kwartalnik Edukacyjny, 2011(3), 46–55. http://sklep.operon.pl/gimnazjum/jezyk_polski/czytam_ze_zrozumieniem_ze szyt_dla_uczniow_gimnazjum.html http://sklep.operon.pl/gimnazjum/jezyk_polski/czytam_ze_zrozumieniem_ze szyt_dla_uczniow_gimnazjum.html http://sklep.operon.pl/szkoly_ponadgimnazjalne/jezyk_polski/czytam_ze_zro zumieniem_zeszyt_dla_uczniow_liceum.html http://sklep.operon.pl/szkoly_ponadgimnazjalne/jezyk_polski/czytam_ze_zro zumieniem_zeszyt_dla_uczniow_liceum.html Jak uczyć czytania ze zrozumieniem – sprawdzona metoda uzupełniona kartami pracy https://www.operon.pl/Aktualnosci/Warto-czytac/Jak-uczyc- czytania-ze-zrozumieniem-sprawdzona-metoda-uzupelniona-kartami-pracy Jak uczyć czytania ze zrozumieniem – sprawdzona metoda uzupełniona kartami pracy Walczak D., Początkujący nauczyciele. Raport z badania jakościowego, Warszawa 2012 Instytut Badań Edukacyjnych.