1 ARCHITEKTURA STYLU GOTYCKIEGO
2 Ramy czasowe stylu gotyckiegoOkres późnego średniowiecza Od XIII w. do początków XVI w. Narodził się we Francji ok. 1120r. (region Ile-de-France)
3 Etymologia nazwy styluNazwa „gotyk”- użyta po raz pierwszy w połowie XV w. przez L.B. Albiertiego. Było to określenie opisujące wytwory kultury uważanej za prymitywną i barbarzyńską.
4 Cechy stylu gotyckiego:lekkie, wysmukłe i strzeliste budowle, duże , ostrołukowe okna zdobione pięknymi witrażami katedra gotycka oddaje ideologię Średniowiecza: dążenie człowieka do bliskości z Bogiem, a jej konstrukcja symbolizuje nieskończoność boskiej istoty, wysokie kościoły, zwykle trzynawowe, smukłe i jasno oświetlone, wysokie bazyliki z półkolistym chórem sklepienia krzyżowe i łukowe podpory z zewnątrz.
5 Budownictwo sakralne
6 Katedra Notre-Dame w Reims
7 Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie
8 Katedra Opera della Metropolitana we Włoszech
9 Katedra w Segowii (Hiszpania)
10 Katedra Notre-Dame w Paryżu
11 Rozeta w stylu płomienistym
12 Okno z witrażami
13 Rozeta w stylu gotyku płomienistego
14 Okno gotyckie z maswerkiem
15 Maszkarony z Notre Dame w Paryżu
16 Wnętrze kościoła halowego (Kościół śwWnętrze kościoła halowego (Kościół św. Wolfganga w Schneeberg w Saksonii)
17 Budownictwo świeckie gotyku
18 Brama Holsztyńska w Lubece
19 Ratusz w Brugii ( Belgia)
20 Sukiennice w Ypres (Belgia)
21 Pałac Dożów w Wenecji
22 Zabytki gotyckie w Polsce
23 Kościół Mariacki w Krakowie
24 Ratusz we Wrocławiu
25 Kamienica Kopernika w Toruniu
26 Zamek krzyżacki w Malborku
27 Ratusz w Chojnie
28 Katedra Jana Chrzciciela we Wrocławiu
29 KONIEC