1 Artur Szymański prezentuje: Życie i twórczość Adama Mickiewicza
2 Zaosie- obraz N. Ordy z lat 70 XIX w.Miejsce urodzenia Zaosie- obraz N. Ordy z lat 70 XIX w. Adam Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu lub Nowogródku.
3 Świadectwo szkolne A. MickiewiczaDzieciństwo i młodość Nowogródek Świadectwo szkolne A. Mickiewicza Mickiewicz wychowywał się w Nowogródku, gdzie w 1815 roku ukończył szkołę powiatową.
4 Studia w Wilnie Uniwersytet WileńskiPo ukończeniu szkoły w Nowogródku, Mickiewicz zaczął studiować literaturę na Uniwersytecie Wileńskim.
5 W latach 1819-1823 Mickiewicz uczył w szkole powiatowej w Kownie.Praca w szkole Fotografia Kowna. Budynek zaznaczony na żółto to szkoła w Kownie, a miejsce pokolorowane na zielono to drzwi, przez które codziennie Mickiewicz wychodził po lekcjach na rynek miasta. W latach Mickiewicz uczył w szkole powiatowej w Kownie.
6 Podróże Podróże Mickiewicza po Europie Wschodniej w latach 1815-1829Dowiedziawszy się o wybuchu powstania w Polsce, Mickiewicz wyruszył w 1831 roku z Rzymu do Wielkopolski. Podróże Mickiewicza po Europie Zachodniej w latach
7 Paryż- druga „nielubiana ojczyzna”W lipcu 1832 roku, po czteromiesięcznym pobycie w Dreźnie, Mickiewicz wyjechał do Paryża, który od tej chwili stał się jego domem i drugą, jak mówił, „nielubianą” ojczyzną.
8 W 1834 roku poeta ożenił się z Celiną Szymanowską. (powyżej)Ślub W 1834 roku poeta ożenił się z Celiną Szymanowską. (powyżej)
9 Fotografia Jeziora Genewskiego, nad którym znajduje się Lozanna.Praca w Lozannie Fotografia Jeziora Genewskiego, nad którym znajduje się Lozanna. Od jesieni 1839 do wiosny 1840 wykładał literaturę łacińską w Lozannie.
10 Wieża Eiffla- symbol miastaWykłady w Paryżu Wieża Eiffla- symbol miasta Od grudnia 1840 do maja 1844 poeta prowadził kurs literatury słowiańskiej w College de France w Paryżu.
11 Spotkanie z TowiańskimAndrzej Towiański- fotografia z epoki W lipcu 1841 roku Mickiewicz poznał Andrzeja Towiańskiego i z niebywałą żarliwością stał się rzecznikiem Sprawy i naczelnikiem paryskiego Koła Towiańczyków. Po rozłamie założył w 1846 roku własne Koło, którego pracom przewodził w 1847 roku.
12 Zabytki z Włoch i Turcji Koloseum i Błękitny MeczetTworzenie Legionów Zabytki z Włoch i Turcji Koloseum i Błękitny Meczet W 1848 organizuje we Włoszech Legion Polski. We wrześniu 1855 wyjeżdża do Turcji z misją mającą wesprzeć formowanie polskich legionów do walki z Rosją w wojnie krymskiej.
13 katedra Notre-Dame w ParyżuPraca w Paryżu katedra Notre-Dame w Paryżu W marcu 1849 roku Mickiewicz założył i redagował w Paryżu dziennik polityczny "La Tribune des Peuples", gdzie ogłosił blisko dziewięćdziesiąt artykułów. W 1852 roku rozpoczął pracę w Bibliotece Arsenału.
14 Katedra na Wawelu w KrakowieŚmierć Katedra na Wawelu w Krakowie Mickiewicz umarł w Stambule 26 XI 1855 roku prawdopodobnie na cholerę i został pochowany na cmentarzu polskim w Montmorency, skąd w roku jego prochy przeniesiono do krypty katedry wawelskiej.
15 Pomniki Mickiewicza Pomnik Mickiewicza- Wilno Pomnik Mickiewicza- LwówPomnik Mickiewicza- Kraków Pomnik Mickiewicza- Warszawa
16 Wielki dzieła Adama Mickiewicza„DZIADY” „KONRAD WALLENROD ” „PAN TADEUSZ”
17 www.onet.pl www.cartall.pl www.deagostini.pl www.gimpiat.hg.plKONIEC POMYSŁ I WYKONANIE: Artur Szymański ZDJĘCIA zostały zaczerpnięte z: „Multimedialnej Encyklopedii powszechnej Onetu.pl” „Encyklopedii Omnia” „Lektur na CD” firmy Cartall. „Atlas Świata 2002” firmy Cartall