ASP.NET.

1 ASP.NET ...
Author: Radomiła Major
0 downloads 2 Views

1 ASP.NET

2 ASP oraz ASP.NET ASP (ang. Active Server Pages) jest technologią wykorzystywaną do pisania aplikacji na stronach Web. ASP działa w sieciowych systemach operacyjnych takich jak Windows NT lub Windows 2000 i wymaga serwera Web takiego jak Internet Information Server (IIS). Technologia ASP polega na tym, że w standardowym kodzie HTML umieszczane są elementy ASP, które są na serwerze przetwarzane i zwracane do przeglądarki klienta w postaci dokumentu HTML. Przeglądarka nie rozpoznaje znaczników ASP. Strony ASP mogą zawierać kod napisany wyłącznie w językach skryptowych, na przykład w VBScript.

3 ASP oraz ASP.NET Strony ASP są interpretowane przy każdorazowym uruchomieniu przez serwer, co zmniejsza wydajność aplikacji. Wdrażanie gotowej aplikacji wymaga rejestracji bibliotek DLL. Kod HTML jest wymieszany z kodem ASP, co przy bardziej skomplikowanych aplikacjach powoduje problemy w oddzieleniu części prezentacji od części logiki biznesowej.

4 ASP oraz ASP.NET W związku z rozwojem Internetu i stosowanych w nim technologii, Microsoft zdecydował się zmodernizować ASP i włączyć je w skład platformy .NET. Pierwotną nazwą nowego ASP było Active Server Pages Plus (ASP+). Nazwę tę zmieniono, aby dopasować ją do nowo powstającej platformy .NET. ASP.NET to najnowsza technologia tworzenia dynamicznych stron WWW, niezależnie od używanego języka programowania, której częścią są formularze i kontrolki WWW, działające po stronie serwera, pozwalające uzyskać takie rezultaty, jakie w ASP wymagały zarówno użycia języka HTML jak i skryptów.

5 ASP oraz ASP.NET ASP.NET jest nie tylko ulepszeniem ASP, ale jest całkowicie nową metodologią programowania. ASP jak i ASP.NET stanowią oddzielne instalacje: ASP jest instalowane automatycznie z IIS, posiada model konfiguracyjny korzystający z rejestru, oraz pracuje z typami plików z rozszerzeniem .asp, .asa, ASP.NET używa plików konfiguracyjnych XML oraz pracuje z typami plików z rozszerzeniem .aspx.

6 Zalety ASP.NET Podstawowa przewaga ASP.NET nad ASP wynika z tego, iż ASP.NET jest częścią .NET. Twórcy stron www mogą korzystać z ogromnych możliwości tej platformy, takich jak: możliwość tworzenia stron w dowolnym języku dostępnym na platformie .NET możliwość korzystania z klas napisanych w innych językach, a także dziedziczenia takich klas. rozbudowana biblioteka klas .NET. usługi Web ASP.NET jako interfejsu bazodanowego używa technologii ADO.NET.

7 Zalety ASP.NET Oprócz zalet wynikających z przynależności ASP.NET do .NET istnieją także liczne inne ulepszenia w porównaniu z technologią ASP, takie jak: strony są kompilowane, a nie interpretowane jak w ASP istnieje kontrola typów oddzielenie kodu od interfejsu użytkownika (Code behind) zawiera kontrolki działające po stronie serwera posiada kontrolki użytkownika i kontrolki dostosowane wywoływanie funkcji przez zdarzenia łatwa konfiguracja stron ASP.NET monitorowanie stron z wykorzystaniem obiektu Trace

8 ASP oraz ASP.NET ASP.NET jest częścią platformy .NET Framework, umożliwiającej tworzenie aplikacji rozproszonych w Internecie. ASP.NET korzysta z CLR (Common Language Runtime) mogącym uruchamiać skompilowany kod na serwerze Web, dzięki czemu można tworzyć potężne aplikacje sieciowe. Strony ASP.NET są kompilowane podczas pierwszego odwołania do nich na klasę platformy .NET, która przechowywana jest w pamięci podręcznej; jeżeli w stronie ASP.NET zostanie dokonana jakaś zmiana, klasa ta jest rekompilowana. Znaczniki definiujące wygląd strony przechowywane są w innych plikach niż kod źródłowy, co pozwala na niezależną pracę projektantów interfejsu i programistów

9 ASP oraz ASP.NET W ASP używano języki skryptowe, w których zmienne nie miały typów. Każda zmienna była tworzona jako typ variant; jest to rozwiązanie bardzo nieoptymalne. Zmienne typu variant zajmują taką samą ilość pamięci niezależnie od podtypu. Dodatkowo, brak kontroli typów był powodem wielu błędów. Na stronach ASP.NET nie można używać języków skryptowych. Stosuje się tylko języki kompilowane, takie jak Visual Basic.NET (VB.NET) i C#, zapewniające kontrolę typów.

10 ASP oraz ASP.NET Tworzenie skryptów jest możliwe po stronie serwera i po stronie klienta. Tworzenie skryptów po stronie serwera oznacza, że kod, zanim zostanie wysłany do przeglądarki klienta, przetwarzany jest najpierw na serwerze. Tworzenie skryptów po stronie klienta oznacza, że kod jest uruchamiany na komputerze klienta, bezpośrednio w przeglądarce.

11 ASP.NET – ogólne informacjeASP.NET może używać plików z rozszerzeniami .aspx i plików Web Services. Web Services są rozproszonymi komponentami aplikacji działającymi po stronie serwera, których funkcjonalność jest dostępna w Internecie dla innych serwerów i usług sieciowych Web Services. W ASP.NET programy Web Services mogą być tworzone w .NET Framework i publikowane poprzez IIS Program ASP.NET jest tworzony jako plik tekstowy, rozpoczynający się od deklaracji języka, a następnie deklaracji zmiennych. Potem wykonywana jest seria akcji, jakie zachodzą w witrynie w jednym pliku „programu” z odpowiednimi stronami HTML wyświetlanymi w odpowiednim czasie.

12 Struktura strony ASP.NETDomyślnie każda strona ASP.NET dziedziczy po klasie System.Web.UI.Page. ASP.NET stwarza możliwość oddzielenia kodu od interfejsu użytkownika. W atrybucie Codebehind lub Src dyrektywy Page można podać nazwę pliku zawierającego klasę z kodem obsługującym stronę, a w atrybucie Inherits nazwę tej klasy; wtedy strona będzie dziedziczyła po klasie podanej w atrybucie Inherits zamiast po klasie System.Web.UI.Page. Klasa, po której dziedziczy strona ASP.NET musi rozszerzać klasę System.Web.UI.Page.

13 Struktura strony ASP.NETPrzykładowo: Page language=”C#” CodeBehind=”MojaKlasa.cs” Inherits=”MojaKlasa”%> Przedstawione rozwiązanie pozwala zaawansowany kod obsługujący stronę umieścić w klasie znajdującej się w osobnym pliku; może się tam znaleźć na przykład obsługa połączeń z bazą danych lub funkcje do obsługi zdarzeń na stronie. Jeżeli kod źródłowy klasy zostanie wcześniej skompilowany do pliku .dll, to plik ten należy umieścić w katalogu bin wewnątrz katalogu wirtualnego.

14 Struktura strony ASP.NETNa stronie ASP.NET może pozostać jedynie kod związany z jej wyglądem; pozwala to uzyskać większy porządek niż na stronach ASP, gdzie kod html’a był przeplatany skryptami. Nadal istnieje możliwość umieszczania kodu bezpośrednio na stronie ASP.NET. Można to zrobić za pomocą znacznika z atrybutem RUNAT=Server lub ograniczników <% %> . Różnica w stosunku do ASP polega na tym, że deklaracje funkcji i zmiennych globalnych mogą się znaleźć tylko wewnątrz znacznika