1 Autor : Beata Goleń – Świgoń Szkoła Podstawowa nr 10 w Piasku
2 Nie wszyscy mają to szczęście, aby mieć kontakt z instrumentem i kimś, kto wprowadziłby go w tajemniczy świat dźwięków. Kto choć raz był w krainie muzyki, będzie chętnie do niej wracał i rozwijał swoje zdolności muzyczne. Należy w najłatwiejszy sposób przekazywać umiejętności techniczne, aby granie sprawiało dzieciom radość i by widziały w szybkim czasie efekty swojej pracy. Dzwonki popularnie są instrumentem o delikatnym brzmieniu. Nie działają negatywnie na system nerwowy dziecka. Są instrumentem pomocnym we wszelkiego rodzaju ćwiczeniach słuchowych oraz ćwiczeniach rozwijających twórczą inwencję dziecka. Granie na nich jest doskonałym lekiem na rozładowanie napięć emocjonalnych, jedną z form terapii, która uczy pracy w zespole, pozwala uwierzyć we własne siły uczniom nieśmiałym, zwiększa cierpliwość, rozwija sprawność manualną, doskonali koordynację wzrokowo-ruchową, dyscyplinuje dzieci nadpobudliwe, zwiększa koncentrację.
3 „Niech muzykowanie i śpiewanie stanie się czymś tak oczywistym jak czytanie i pisanie.”- Hieronim Kędzia
4 „Każdy z nas może grać na dzwonkach” – podsumowanie Innowacja pedagogiczna „ Każdy z nas może grać na dzwonkach” realizowana była raz w tygodniu w ramach art.42. Czas realizacji I/2014 r. – VI/2016 r. Skierowana była do wszystkich chętnych uczniów klasy I b, którzy wyrazili chęć gry na dzwonkach. Grupa liczyła 12 uczniów: 6 chłopców i 6 dziewczynek. Głównym założeniem innowacji było nabycie umiejętności gry na dzwonkach przez uczniów klasy I b, wprowadzenie ich w tajemniczy świat dźwięków, przekazanie w najłatwiejszy sposób umiejętności technicznych.
5 Uczniowie rozwijali na zajęciach swoje zdolności i zainteresowania muzyczne zaznajamiając się z instrumentem, jego budową, sposobem wydobywania dźwięków. Dzwonki chromatyczne wprowadziły uczniów, na miarę ich indywidualnych możliwości i uzdolnień, w świat muzyki poprzez własne działanie. Zdobyli podstawowe umiejętności niezbędne do gry na instrumencie. Opanowali podstawowe wartości nut, poznali znaki chromatyczne, potrafią samodzielnie czytać nuty i zapisywać je za pomocą liter, nabyli także umiejętność wskazywania wysokich i niskich dźwięków, wiedzą jaką zastosować płytkę aby uzyskać dźwięk Fis. Uczniowie odtwarzają z pamięci różne znane piosenki, zarówno indywidualnie, jak i zespołowo, zwracają uwagę na właściwą postawę podczas gry na dzwonkach, prawidłowo trzymają pałeczkę, a niektórzy z nich posiadają umiejętność grania dwiema. Dzieci chętnie wykonywały proponowane ćwiczenia oraz aktywnie uczestniczyły w zajęciach.
6
7
8 Granie na dzwonkach sprawiało dzieciom ogromną radość, ponieważ w szybkim czasie widziały efekty swojej pracy. W szybkim tempie opanowywały grę różnych melodii. Niektóre z nich zaczynały same odtwarzać z pamięci znane piosenki. Prezentowali swoje umiejętności na imprezach szkolnych i środowiskowych na których doceniono ich wielką pracę i zaangażowanie.
9 KONCERT ŚWIĄTECZNY XII/2014 i I/2016
10 KONCERT DLA RODZICÓW i DZIEŃ MATKI VI/2014, V/2015 https://youtu.be/R8kBjUtxewY
11 ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015
12 KONKURS KOLĘDOWY I/2015
13 PIKNIK RODZINNY 2016r.
14 ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016
15 Innowacja „Każdy z nas potrafi grać na dzwonkach ” zapewniła dzieciom niesamowitą podróż w świat muzyki, a gra na dzwonkach stała się zabawą sprawiającą radość, gdzie końcowym etapem było wyróżnienie i podziw dla ich pracy i zaangażowania.