1 Barbara Denisiuk
2 Art. 449 1 § 2 k.c. Przez produkt rozumie się rzecz ruchomą, choćby została ona połączona z inną rzeczą. Za produkt uważa się także zwierzęta i energię elektryczną.
3 Art. 449 1 § 3 k.c. Niebezpieczny jest produkt niezapewniający bezpieczeństwa, jakiego można oczekiwać, uwzględniając normalne użycie produktu. O tym, czy produkt jest bezpieczny, decydują okoliczności z chwili wprowadzenia go do obrotu, a zwłaszcza sposób zaprezentowania go na rynku oraz podane konsumentowi informacje o właściwościach produktu. Produkt nie może być uznany za niezapewniający bezpieczeństwa tylko dlatego, że później wprowadzono do obrotu podobny produkt ulepszony.
4 Za szkodę, wyrządzoną komukolwiek, odpowiada przedsiębiorca, który produkt wytwarza i każdy, kto podaje się za producenta, oraz importer, który wprowadza produkt do obrotu; producent czy importer nie odpowiada za szkodę, jeżeli nie wprowadził produktu do obrotu; jeżeli nie wiadomo, kto jest producentem, odpowiada ten, kto zbył produkt, chyba że w ciągu miesiąca wskaże producenta lub importera; roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu po trzech latach od rozpoznania szkody i odpowiedzialnego.
5 Wprowadzenie do obrotu niebezpiecznego towaru powodującego szkodę, stanowi czyn niedozwolony. Przepis art. 415 k.c. stanowi podstawę odpowiedzialności producenta w braku uregulowań szczególnych, które obecnie zawarte są w art. 449 1 -449 11 k.c. wyrok SN z dnia 12 lipca 2002r. V CKN 1112/00
6 Art. 449 4 k.c. Domniemywa się, że produkt niebezpieczny, który spowodował szkodę, został wytworzony i wprowadzony do obrotu w zakresie działalności gospodarczej producenta.
7 Art. 449 5 k.c. § 1. Wytwórca materiału, surowca albo części składowej produktu odpowiada tak jak producent, chyba że wyłączną przyczyną szkody była wadliwa konstrukcja produktu lub wskazówki producenta. § 2. Kto przez umieszczenie na produkcie swojej nazwy, znaku towarowego lub innego oznaczenia odróżniającego podaje się za producenta, odpowiada jak producent. Tak samo odpowiada ten, kto produkt pochodzenia zagranicznego wprowadza do obrotu krajowego w zakresie swojej działalności gospodarczej (importer).
8 449 5 § 3 k.c. Producent oraz osoby wymienione w paragrafach poprzedzających (wytwórca oraz importer) odpowiadają solidarnie. Art. 449 6 k.c. Jeżeli za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny odpowiada także osoba trzecia, odpowiedzialność tej osoby i osób wymienionych w artykułach poprzedzających jest solidarna. Przepisy art. 441 § 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
9 To znaczy...? To znaczy, że konsument może dochodzić swoich praw od tego podmiotu, do którego ma łatwiejszy dostęp, a podmiotowi temu przysługiwać będzie ewentualne prawo regresu.
10 449 5 § 4 i 5 k.c. §4 Jeżeli nie wiadomo, kto jest producentem lub osobą określoną w § 2, odpowiada ten, kto w zakresie swojej działalności gospodarczej zbył produkt niebezpieczny, chyba że w ciągu miesiąca od daty zawiadomienia o szkodzie wskaże poszkodowanemu osobę i adres producenta lub osoby określonej w § 2, a w wypadku towaru importowanego - osobę i adres importera. §5 Jeżeli zbywca produktu nie może wskazać producenta ani osób określonych w § 4, zwalnia go od odpowiedzialności wskazanie osoby, od której sam nabył produkt.
11 Odszkodowanie za szkodę na mieniu nie obejmuje uszkodzenia samego produktu ani korzyści, jakie poszkodowany mógłby osiągnąć w związku z jego używaniem. Szkoda na mieniu musi przekraczać równowartość 500 euro. W innym wypadku odszkodowanie na podstawie art. 4491 k.c. nie przysługuje.
12 Art. 449 8 k.c. Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez produkt niebezpieczny ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się lub przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednak w każdym wypadku roszczenie przedawnia się z upływem lat dziesięciu od wprowadzenia produktu do obrotu.
13 Odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny nie można wyłączyć ani ograniczyć.
14 Konsumenci, którzy uważają, że kupiony przez nich produkt nie jest bezpieczny, mogą: Zgłaszać do UOKIK informacje o niebezpiecznych produktach, zgłaszać do UOKiK uwagi odnośnie działania nadzoru rynku i kontroli w zakresie bezpieczeństwa produktów, przedstawiać UOKiK opinie nt. działań podjętych w związku z uznaniem przez Komisję Europejską produktu za niebezpieczny. Niezależnie od tego, konsumenci mogą wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. W tym przypadku przepisy ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów nie mają zastosowania, a Prezes UOKiK nie podejmuje działań. Pomocy w tym zakresie udzielają powiatowi i miejscy rzecznicy konsumentów. Żródło: https://uokik.gov.pl
15 żądać od producenta oznakowania produktu ostrzeżeniami o zagrożeniach z nim związanych, nakazać producentowi ostrzeżenie konsumentów lub powiadomienie opinii publicznej o zagrożeniu, nakazać wyeliminowanie zagrożeń stwarzanych przez produkt, Żródło: https://uokik.gov.pl
16 nakazać producentowi wycofanie produktu z rynku, które polega na odebraniu przez producenta wszystkich egzemplarzy produktu od dystrybutorów i jednoczesnym zakazie prezentowania i oferowania takiego produktu konsumentom, nakazać producentowi wycofanie produktu od konsumentów i jego zniszczenie, jeżeli jest to jedyny środek zapewniający usunięcie niebezpieczeństwa Żródło: https://uokik.gov.pl
17 http://publikacje.uokik.gov.pl/herm es3_pub/
18 Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 października 2015 r. II CSK 816/14
19 Ciężar dowodu (art. 6 k.c.) co do tego, że dany podmiot wytworzył dany produkt niebezpieczny lub że dany importer przywiózł go na obszar Unii Europejskiej, spoczywa na poszkodowanym.
20