Biblioteka Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni.  tel  GaduGadu:   ul.

1 Biblioteka Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni ...
Author: Maksymilian Tomaszewski
0 downloads 0 Views

1 Biblioteka Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni

2  tel. 58 669 77 19  GaduGadu: 26573625  e-mail: [email protected]@wsb.gdynia.pl  ul. Śląska 35/37, 81-310 Gdynia PWN8c (przyziemie)

3  Aby wypożyczyć książkę należy ją wcześniej zamówić poprzez katalog OPAC (albo samodzielnie odnaleźć na półce).  Limity książek do wypożyczenia:  6 książek (studia licencjackie i magisterskie),  5 książek (studia podyplomowe).  Książki wypożycza się na okres:  3 tygodni – oznaczone żółtym paskiem,  6 tygodni – oznaczone białym paskiem,  5 miesięcy – podręczniki wieloegzemplarzowe (sygnatura MagG Podr).

4  Termin zwrotu każdej książki można przedłużyć, pod warunkiem że:  nie jest zarezerwowana przez innego Czytelnika,  nie jest przekroczony termin zwrotu,  nie ma żadnej zaległości (kary, inne przetrzymane książki) na koncie.  Można to zrobić:  samodzielnie na swoim Koncie w katalogu OPAC,  osobiście w bibliotece,  zdalnie: telefonicznie, mailowo, przez GaduGadu.  Kara za przekroczenie terminu zwrotu książek:  1 zł za dzień za każdy przetrzymany egzemplarz,  jest płatna na miejscu w Bibliotece.  Karencja – za zwrot książek do 2 dni po terminie nie jest naliczana kara, po upływie 2 dni kara nalicza się za cały okres przetrzymania.

5 Zwrotu książek można dokonać szybko i bez kolejki, a także po godzinach otwarcia, za pomocą WRZUTNI, znajdującej się na schodach prowadzących do Biblioteki (na prawo od wejścia do budynku).

6  Studenci WSB w Gdyni mają możliwość wypożyczania książek w Gdańsku – wystarczy założyć tam dodatkowe konto biblioteczne, by móc wypożyczać 6 książek (niezależnie od ilości pozycji wypożyczonych w Gdyni).  Wypożyczeń i zwrotów należy dokonywać w bibliotece właściwej dla danej książki.

7  Księgozbiór usystematyzowany tematycznie – wolny dostęp do półek,  Samodzielne wyszukiwanie książek: Książki dostępne na miejscu: CzytG czerwony pasek Książki wypożyczane na 3 tygodnie: WypG żółty pasek  Komputery z dostępem do Internetu oraz elektronicznych baz danych,  Samoobsługowe ksero/drukarka.

8  zostawić u Bibliotekarza dokument ze zdjęciem,  torby, plecaki oraz okrycia wierzchnie pozostawić w szafce,  wpisać się do zeszytu odwiedzin. W czytelni obowiązuje cisza.

9 Aby odnaleźć konkretną książkę na półce, należy znaleźć (w katalogu OPAC) jej SYGNATURĘ, np. E-1/4/3 lub PR-14.1/1/2.

10  MagG E-2/2/29 | CzytG PR-14.1/1/2 | WypG Z-7.2/4/2  Oznaczenia dotyczące lokalizacji: MagG (magazyn), CzytG (czytelnia – tylko na miejscu), WypG (wypożyczalnia)  Początkowe litery oznaczają DZIAŁ, np. Ekonomia=E, Prawo=PR, Zarządzanie=Z  Pierwsza liczba oznacza poddział (np. E-2 = Makroekonomia, PR-14.1 = Prawo rzeczowe, Z-7.2 = Motywacja, wynagrodzenia)  Środkowa liczba oznacza kolejny tytuł w danym poddziale i wyznacza kolejność książek na półce  Ostatnia liczba oznacza kolejne egzemplarze danego tytułu

11 Magazyn – do wypożyczenia, ale jeśli nie podręcznik (MagG Podr), to trzeba zamówić Czytelnia – dostępne do korzystania na miejscu Wypożyczalnia – dostępne do wypożyczenia W Gdyni czytelnia połączona jest z wypożyczalnią – Czyt (czerwony pasek) i Wyp (żółty pasek) stoją na półkach obok siebie.

12 Literowe oznaczenie działu, np. E=Ekonomia, PR=Prawo, Z=Zarządzanie Oznaczenie poddziału: E-2=Makroekonomia PR-14=Prawo cywilne, PR-14.1=Prawo rzeczowe Z-7=Zarządzanie zasobami ludzkimi, Z-7.2=Motywacja, wynagrodzenia

13 Wyznacza kolejność książki na półce w ramach danego poddziału (kolejny tytuł w danym poddziale) Oznacza kolejne egzemplarze

14 Sygnaturę znajdziecie też na tylnej okładce książki, pod kodem kreskowym.

15 Każda książka ma swoje miejsce na półce. Odnajdujemy je właśnie dzięki SYGNATUROM. Jeśli zdjąłeś książkę z półki, nawet jeśli nie będziesz z niej korzystał, odłóż ją na stoliku przy wyjściu. Bibliotekarz odłoży ją na prawidłowe miejsce, dzięki czemu następny czytelnik szybko dotrze do poszukiwanej pozycji. Dziękujemy!

16  W przypadku braku na półce egzemplarza do wypożyczenia (z żółtym paskiem) polecamy sprawdzenie dostępności danej pozycji w katalogu OPAC - część egzemplarzy o sygnaturach rozpoczynających się od Mag znajduje się w magazynie.  Taką książkę podaje bibliotekarz. czytelnia – czerwony pasek - dostępna na miejscu wypożyczalnia – żółty pasek - wypożyczona magazyn – podaje bibliotekarz - egzemplarze dostępne

17  25 tytułów bieżących w Gdyni,  78 tytułów bieżących w Gdańsku,  udostępniane na miejscu,  wykaz czasopism z linkami na stronie www,  abstrakty artykułów w katalogu bibliotecznym,  możliwość zamówienia skanu artykułu z czasopisma znajdującego się w Gdańsku (skan udostępniany jest w czytelni na komputerze podłączonym do drukarki; czas oczekiwania do 7 dni).

18  http://www.wsb.pl/gdynia/studenci/biblioteka/zasoby/bazy-i- katalogi - dostęp do baz z komputerów na terenie uczelni, bądź zdalnie przez system HAN http://www.wsb.pl/gdynia/studenci/biblioteka/zasoby/bazy-i- katalogi  IBUK Libra, NASBI, Profinfo – książki elektroniczne,  ProQuest ABI/Inform Collection – anglojęzyczna baza czasopism pełnotekstowych,  W ramach Wirtualnej Biblioteki Nauki: SpringerLink, EBSCO, Wiley Online Library, ScienceDirect, SCOPUS, Web of Science,  Bankowość – Finanse – Samorząd: Wiedza on line,  Legalis System Informacji Prawnej,  Biblioteka Infor Lex (dostęp tylko na terenie uczelni).

19  Poza terenem Uczelni po kliknięciu na link danej bazy na stronie http://www.wsb.pl/gdynia/studenci/biblioteka/zasoby/bazy-i-katalogi otworzy się okno logowania systemu HAN. http://www.wsb.pl/gdynia/studenci/biblioteka/zasoby/bazy-i-katalogi  Służy on do uwierzytelniania dostępu do zasobów elektronicznych Uczelni. Dzięki temu można korzystać z baz z dowolnego miejsca, także z domu.  Zarejestrowani użytkownicy Biblioteki, posiadający konto w katalogu OPAC, logują się analogicznie jak do katalogu, czyli: User name = ga numer albumu Password = PESEL PESEL Numer albumu, np. ga12345

20 IBUK LibraIBUK Libra to bogaty wybór publikacji największych polskich wydawców akademickich, profesjonalnych i popularnych w czytelni on-line dostępnej przez całą dobę, z dowolnego miejsca. Z zasobów można korzystać za pomocą komputera, laptopa, tabletu czy smartfona.

21  Polecamy założenie osobistego konta myIBUK, które oferuje spersonalizowaną półkę z publikacjami w chmurze oraz zaawansowane narzędzia pracy z tekstem, m.in.: zaznaczanie fragmentów, tworzenie notatek, tagowanie, bezpośrednie powiązanie zagadnień i treści książek ze słownikami i encyklopediami PWN.  Konto myIBUK można powiązać z kontem HAN zgodnie z instrukcją.instrukcją

22 NASBINASBI to internetowa wypożyczalnia profesjonalnych e-booków wydawnictwa Helion, która działa na zasadach podobnych do tradycyjnej biblioteki - książki elektroniczne wypożycza się na swoją półkę na okres 2 tygodni - w tym celu trzeba założyć sobie indywidualne konto. Wbudowany w przeglądarkę czytnik pozwala na tworzenie notatek czy zaznaczeń w tekście.

23  ABI/INFORM Collection to pełnotekstowa baza czasopism, głównie anglojęzycznych, z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych, oferująca m.in. dostęp do Wall Street Journal, Financial Times czy The Economist. Zawiera ponadto bogaty zbiór raportów, ekspertyz oraz analiz nieperiodycznych, a także dysertacje naukowe i referaty konferencyjne. ABI/INFORM Collection  Polecamy założenie indywidualnego konta Moja sesja, które umożliwia dostęp do dodatkowych narzędzi, takich jak: zapisywanie wyszukanych dokumentów oraz samego wyszukiwania, powiadomienia i kanały RSS, personalizowanie interfejsu i ustawień wyszukiwania.

24 System Informacji Prawnej LegalisSystem Informacji Prawnej Legalis zawiera akty prawne z poszczególnych Dzienników Ustaw RP, Monitorów Polskich i dzienników urzędowych, a także orzecznictwo wybranych sądów oraz wyjaśnienia urzędowe i wzory pism. Korzystanie z bazy pozwala studentom na szybkie znalezienie poszukiwanych informacji z dziedziny prawa, najnowszych ujednoliceń i zmian, komentarzy, artykułów i opinii. Ponadto baza zawiera Monografie Prawnicze wydawnictwa Beck oraz publikacje z serii Systemy Prawa, a także archiwalne i aktualne numery czasopism tego wydawnictwa. Moduł Translator zawiera słowniki oraz tłumaczenia aktów prawnych.

25  Biblioteka InforLex zawiera bogaty zbiór aktów prawnych oraz artykułów prasowych z takich dziedzin, jak: administracja, obrót gospodarczy, personel i zarządzanie, podatki, praca i kadry, rachunkowość, ubezpieczenia, Unia Europejska, zamówienia publiczne. Dodatkowo można przeglądać Kursy walut, Wskaźniki i stawki, Kalkulatory, Klasyfikacje statystyczne oraz Kody PCV, a także brać udział w wirtualnych spotkaniach (webcastach – prezentacja z możliwością zadawania pytań na żywo) z ekspertami Delloite Polska. Biblioteka InforLex  Baza dostępna na terenie Uczelni.

26