„Bo kryją skandynawskie mgły Bezczelnie nagi fakt: Dostajesz, bracie, Nobla, gdy Twoim wydawcą Znak”. Stanisław Barańczak „Hymn Znaku”

1 2 ...
Author: Maja Lis
0 downloads 0 Views

1

2 „Bo kryją skandynawskie mgły Bezczelnie nagi fakt: Dostajesz, bracie, Nobla, gdy Twoim wydawcą Znak”. Stanisław Barańczak „Hymn Znaku”

3 Społeczny Instytut Wydawniczy Znak powstał w 1959 roku z inicjatywy osób związanych z „Tygodnikiem Powszechnym” i miesięcznikiem „Znak”. Chciały one poszerzyć krąg oddziaływania tego środowiska, utrwalając twórczość autorów związanych z oboma pismami, a także – dzięki przekładom współczesnych teologów i filozofów – pozyskać autorów nowych (Thomas Merton, Karl Rahner, Joseph Ratzinger), zapoznać polską publiczność z dziełami niepublikowanymi przez państwowe wydawnictwa. Na ogłoszony wśród czytelników apel o pożyczkę odpowiedziało około dziewięciuset osób, które nie miały pojęcia, że tym samym przyczyniają się do powstania jednego z najciekawszych, najbardziej kreatywnych i największych polskich wydawnictw.

4 Pierwsza siedziba Znaku mieściła się w małym, zagraconym pokoiku przy ulicy Wiślanej 12 nad redakcją „Tygodnika Powszechnego”. Wokół redakcyjnego stołu zasiadali: Jerzy Turowicz, Jacek Woźniakowski, ksiądz Józef Tischner, Gustaw Herling-Grudziński, Czesław Miłosz. Zdarzało się, że na redakcyjnej kanapie sypiał Zbigniew Herbert. Był to czas, gdy cenzura skutecznie utrudniała pracę i rozwój wydawnictwa, ale za to na książki Antoniego Gołubiewa, Karola Wojtyły, Władysława Bartoszewskiego, Czesława Miłosza czy Leszka Kołakowskiego i innych autorów Znaku tworzyły się komitety kolejkowe.

5 Po 1989 roku Znak zgrabnie wziął wiraż transformacji i zaczął rozwijać się prężnie i szybko. Firma przeniosła się do zabytkowego Dworku Łowczego i rozszerzyła profil wydawniczy. Do wybitnych autorów dołączyli: Norman Davies, przyszły noblista Seamus Heaney czy nieobecni w oficjalnym obiegu pisarze emigracyjni: Stempowski, Vincenz, Czapski. Na przełomie tysiącleci Znak wydawał już ponad 100 nowości rocznie i coraz częściej był określany „stajnią noblistów”.

6 Zaangażowany zespół Wydawnictwa z powodzeniem kreuje zjawiska literackie, inicjuje społeczne dyskusje, a przy tym nieustannie wydaje i promuje bestsellery jak prozę Wiesława Myśliwskiego, powieści Zadie Smith, Eduardo Mendozy i Marka Krajewskiego czy reportaże Wojciecha Jagielskiego. Wśród autorów znajdują się też Anna Ficner-Ogonowska, Emily Giffin, Richard Paul Evans, Sara Shepard i wielu innych. 

7 Rękę na pulsie trzyma miesięcznik „Znak”, poświęcając numery pisma aktualnym tematom współczesności. Miesięcznik „Znak” to jeden z najstarszych polskich magazynów, podejmujący refleksję nad człowiekiem, społeczeństwem, historią, religią i kulturą w perspektywie wyzwań współczesnego świata.

8 Największą siłą Znaku są: kreatywność, różnorodność i odwagaNajwiększą siłą Znaku są: kreatywność, różnorodność i odwaga. Dzięki temu w ramach grupy wydawniczej można znaleźć książki z różnych dziedzin, dla wszystkich grup czytelników. Aby docierać do szerszych kręgów odbiorców, powstało Wydawnictwo Otwarte, publikujące literaturę popularną.

9 Wydawnictwo Otwarte zostało założone przez SIW Znak w 2006 roku i od początku specjalizuje się w literaturze popularnej. Dwukrotnie – w latach 2009 i 2010 – otrzymało nagrodę Bestseller Empiku w kategorii „poradnik” za książkę „Nie potrafię schudnąć" Pierre'a Dukana. W 2013 otrzymali nominację do Bestellera Empiku w kategorii „literatura obca” za „Poradnik pozytywnego myślenia” Matthew Quicka.

10 jest częścią Grupy Wydawniczej ZNAK Woblink jest najpopularniejszą w Polsce platformą z e‑bookami i czytnikami. W swojej ofercie ma ponad e‑booków od ponad 270 najlepszych polskich wydawnictw.

11 Woblink umożliwia zakup książek i ich czytanie na wielu urządzeniach, takich jak czytniki, tablety, laptopy czy smartfony. Od 2010 roku, dzięki swoim nowoczesnym rozwiązaniom, dostarcza e-booki setkom tysięcy czytelników w Polsce i za granicą. Innowacyjne możliwości platformy Woblink zaowocowały zdobyciem pozycji lidera na polskim rynku oraz zaufaniem wśród odbiorców. Celem działalności platformy jest zapewnienie czytelnikom możliwości nowoczesnego i komfortowego cyfrowego czytania w przystępnej cenie, dostępnego na wielu systemach operacyjnych i urządzeniach. Do czytelników kieruje szeroką ofertę publikacji z wszystkich dziedzin literatury oraz nowatorskie rozwiązania technologiczne.

12 W ramach serwisu społecznościowegomożna otrzymać rekomendacje zgodne z czytelniczym gustem użytkowników, wyszukać osoby o podobnych literackich upodobaniach, czytać i pisać recenzje, oceniać książki i zdobywać informacje o autorach.

13 Lubimyczytać.pl, pomimo swojego młodego wieku (serwis powstał w 2010 roku), jest największym w Polsce opiniotwórczym serwisem książkowym. Siłą lubimyczytać.pl jest społeczność czytelników, którzy dyskutują, komentują aktualności ze świata książki, zawierają znajomości, kierując się literackim gustem, przeczesują imponującą bazę książek, dodając wybrane pozycje na półki swoich internetowych biblioteczek, piszą recenzje, śledzą nowości wydawnicze i informacje o ulubionych autorach, a przede wszystkim, wbrew ogłoszonemu w naszym kraju kryzysowi czytelnictwa... pochłaniają i kupują książki.

14 W związku z rozwojem firmy i stałym poszerzeniem jej oferty w 2010 roku Zarząd Wydawnictwa powołał do życia trzy nowe marki: 

15 Znak to literatura piękna i popularna, poezja, literatura faktu, książki religijne i filozoficzne książki wybitne. Pozycje należące do kanonu literatury oraz eksperymenty. Autorzy zagraniczni i polscy, uznani i nagradzani (nobliści, laureaci Nagrody Nike) oraz debiutujący. Znak reaguje na bieżące wydarzenia i trendy, a zarazem dba o wysoki poziom edytorski. Prezentuje ofertę zarówno dla czytelników poszukujących książek tłumaczących świat i poruszających do głębi, jak i dla tych, którzy od lektury oczekują rozrywki czy wytchnienia.

16 Znak Literanova to zarówno proza z najwyższej półki, jak i książki inspirowane popkulturą w najlepszym wydaniu oraz idące pod prąd – eksperymentujące z formą i treścią, odważne, komentujące wydarzenia i trendy XXI wieku. Wśród naszych autorów są uznani pisarze z Polski i zagranicy: Sylwia Chutnik, Magdalena Tulli, Katherine Boo, Gillian Flynn, Eduardo Mendoza, Ann Patchett, Ewa Stachniak, Donna Tartt.  Na szczytach list bestsellerów znalazły się "Dowód" Ebena Alexandra, "Cel snajpera" Chrisa Kyle’a, "Pyszne 25" Anny Starmach, "Dzika droga" Cheryl Strayed, książki Erica-Emmanuela Schmitta. Serca polskich czytelniczek podbiły powieści Richarda Paula Evansa i Katarzyny Michalak.

17 Znak Emotikon specjalizuje się w literaturze dla dzieciZnak Emotikon specjalizuje się w literaturze dla dzieci. Oferta obejmuje książki obrazkowe dla najmłodszych (2−6 lat), książki edukacyjne, a także serie i powieści przygodowe dla chłopców i dziewczynek (6−12 lat). Wydają zarówno bestsellerowe Magiczne Drzewo, opowieści o Mikołajku, Bolku i Lolku, Koszmarnym Karolku, jak i wielokrotnie nagradzane książki artystyczne i nowatorskie.  Znak Emotikon to wysokiej klasy literatura, książki, które są najlepszą rozrywką, przyczyniają się do rozwoju estetyczno-literackiego małych czytelników oraz przekazują im idee otwartości i tolerancji.

18 W 2014 roku powstał Książki dla czytelników ciekawych ludzi i świata. Większość oferty to książki historyczne Gwarancją jakości są autorzy: Antony Beevor, Norman Davies, Antoni Dudek, Andrzej Friszke, Nikołaj Iwanow, Kamil Janicki, Ian Kershaw, Kacper Śledziński, Łukasz Modelski, Roger Moorhouse, Marcin Zaremba.

19 Nie tylko Wydawnictwo Znak nie ogranicza się jedynie do działalności edytorskiej – to nie tylko wydawnictwo, ale kulturotwórcze środowisko stwarzające różnorodne płaszczyzny spotkań swoich autorów, czytelników i przyjaciół. 

20 To tutaj powstały: Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK została założona w 1992 roku przez Społeczny Instytut Wydawniczy "ZNAK" Spółka z o.o. w Krakowie, jako narzędzie międzynarodowej współpracy w dziedzinie rozwoju kultury chrześcijańskiej.

21 Stacja7.pl to pierwszy w Polsce multimedialny portal skupiający autorów książek religijnych, publicystów, dziennikarzy, a także wszystkich tych, którzy chcą rozmawiać o religii i wierze.

22 ZNACZY SIĘ stawia na aktywne uczestnictwo w kulturze, działania lokalne, budowanie pomostu pomiędzy słowem i obrazem, pracę z debiutantami, dzielenie się radością czytania i życia z książką we wszystkich jej wymiarach. (zał. 2009r.) Promuje, uczy, wystawia, dyskutuje i wspiera. Nie ustaje też w wysiłkach, żeby kształtować przestrzeń publiczną Krakowa - jest pomysłodawcą kilku murali w różnych częściach miasta. Działa lokalnie - choć często ma zasięg międzynarodowy - organizując warsztaty, spotkania czy wystawy w Galerii ZNACZY SIĘ, bierze udział w festiwalach literackich, współpracuje z miejscami przyjaznymi czytaniu, szkołami, instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi.

23 Wyższa Szkoła Europejska im. ksWyższa Szkoła Europejska im . ks. Jozefa Tischnera w Krakowie powstała w 2003 roku z inicjatywy Społecznego Instytutu Znak.

24 Krakowski wydawca to również inicjator wyjątkowych spotkań z autorami w ramach cyklu „Dorwać mistrza” (poprzedzonych działalnością Uniwersytetu Latającego „Znaku”), współorganizator Dni Tischnerowskich czy Festiwalu Miłosza (organizowane co roku największe święto poezji w Polsce i w Europie Środkowej. Każdą edycję odwiedzają największe gwiazdy światowej literatury). 

25 To także bodajże jedyne wydawnictwo na świecie potrafiące wystawić fantastyczną rewię kabaretową, opartą na ukrytych talentach swoich autorów i pracowników.

26 Od początku swojego istnienia Znak poszerza swoje grono odbiorców, zaspokajając potrzeby piękna, wiedzy i rozrywki, realizując przy tym misję „znajdowania i upowszechniania nowych intelektualnych i artystycznych środków wyrazu wartości personalistycznych”. Z powodzeniem łączy tradycję i nowoczesność, zmysł biznesowy z wartościową i ambitną ofertą. Marka Znaku cieszy się zaufaniem czytelników, jest gwarantem jakości i perfekcyjnego wykonania edytorskiego.

27 Autorzy Mario  Llosa Vargas urodził się w 1936 roku w Peru. Napisał kilkanaście powieści, które przetłumaczono na ponad trzydzieści języków. Zajmuje się też eseistyką, literaturą faktu, tworzy sztuki teatralne.  W 2010 roku otrzymał literacką nagrodę Nobla.

28 Czesław Miłosz (1911-2004) - poeta, prozaik, eseista, tłumaczCzesław Miłosz ( ) - poeta, prozaik, eseista, tłumacz. Laureat Nagrody Nobla w roku 1980 i wielu innych prestiżowych nagród literackich, tłumaczony na kilkanaście języków.

29 Wisława Szymborska ( ) - poetka, felietonistka, krytyk literacki. Laureatka literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku, jej wiersze przetłumaczono na ponad czterdzieści języków. W 2011 roku uhonorowana najwyższym polskim odznaczeniem narodowym, Orderem Orła Białego.

30 Zadie Smith (ur. 27 października 1975 w Londynie) - brytyjska pisarka

31 Marek Krajewski - pisarz, filolog klasycznyMarek Krajewski - pisarz, filolog klasyczny. Przez wiele lat prowadził na Uniwersytecie Wrocławskim zajęcia, z których zrezygnował, aby poświęcić się wyłącznie pisaniu książek.  Autor bestsellerowych powieści kryminalnych o Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim. Ich przekłady ukazały się w dziewiętnastu krajach. Laureat m.in. Paszportu „Polityki", Nagrody Prezydenta Wrocławia, Nagrody Wielkiego Kalibru.

32 Norman Davies Urodził się w 1939 roku w Bolton w północnej Anglii. Ktoś powiedział o Normanie Daviesie, że posiada dar, który mają tylko wielcy historycy - umiejętność przemyślenia przeszłości na nowo. Ktoś inny dodał: „Norman Davies ukazuje nam namiętności, poezję, mity i anegdoty równie dobrze jak historyczne fakty”. 

33 Wojciech Jagielski ur. 1960, dziennikarz i reporter, absolwent dziennikarstwa (UW). Zaczynał w latach 80. jako dziennikarz PAP, od 1991 do 2012 roku pracował w „Gazecie Wyborczej". Obecnie znowu pracuje w Polskiej Agencji Prasowej. Specjalizuje się w tematyce Afryki oraz Azji Środkowej i Kaukazu.

34 Magdalena Grzebałkowska ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim, jest reporterką „Gazety Wyborczej". W 2009 otrzymała nagrodę Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne za artykuł „Kocham cię. Zabijmy męża", który ukazał się w „Dużym Formacie". 

35 Michał Rusinek (ur. 1972) - był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację. Literaturoznawca, pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie wykłada teorię literatury i retorykę. Zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek.

36 Szymon Hołownia - dziennikarz i publicysta, współpracuje z telewizją TVN, w grudniu 2012 roku uruchomił portal internetowy Stacja 7.

37 Anna Ficner-Ogonowskaautorka bestsellerów, z powołania nauczycielka, z wyboru kobieta uśmiechnięta.

38 Maria Nurowska Jest jedną z najbardziej znanych polskich powieściopisarek, po jej książki sięga kilka pokoleń czytelników, wiele z nich to bestsellery, które miały kilkanaście wydań. 

39 Magdalena Kordel Pisać zaczęła, by poradzić sobie z trudną przeszłością, ale szybko okazało się, że jej książki stały się balsamem dla duszy tysięcy czytelników.

40 Katarzyna Michalak Należy do najbardziej wszechstronnych polskich pisarek, swobodnie porusza się między gatunkami tak odmiennymi jak powieść obyczajowa, sensacja, erotyk i fantasy. 

41 Eric-Emmanuel Schmitt jest jednym z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy. Jego książki zostały przetłumaczone na 40 języków, a sztuki teatralne wystawiane są w teatrach w 50 krajach świata.

42 Wiesław Myśliwski (ur. 1932) jest jedynym autorem uhonorowanym dwukrotnie Nagrodą Nike (za Widnokrąg w 1997 i Traktat o łuskaniu fasoli w 2007). 

43 ks. Józef Tischner ( ) - katolicki ksiądz, filozof, najbardziej popularny myśliciel i eseista lat 90, dla wielu uznany autorytet moralny i intelektualny.

44 René Goscinny ( ) - scenarzysta i pisarz, jeden z najbardziej znanych twórców komiksu europejskiego.  Urodził się w Paryżu, w rodzinie polskich imigrantów żydowskiego pochodzenia. 

45 Jeszcze kilka nowości

46 Opracowała: Wioletta Przybylska III r. INiB