„BRONEK”.

1 „BRONEK” ...
Author: Helena Grabowska
0 downloads 3 Views

1 „BRONEK”

2 Bronisław Czech (1908–1944) – człowiek wielu pasji...

3 Bronisław Czech urodził się w Zakopanem 25 lipca 1908 r.Był synem Józefa Czecha (po którym odziedziczył zamiłowanie do sportu) i Stanisławy z Namysłowskich (matka rozpaliła w nim zamiłowanie do sztuki, a zwłaszcza malarstwa, muzyki i rzeźby).  Uczył się w szkole ludowej, a następnie ukończył trzy klasy miejscowej Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego, w której uczył się w latach 1924–1927. Potem odbył dwuletnie studia w warszawskim Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego (po zdaniu tamże matury), co dało mu dyplom nauczyciela wychowania fizycznego.

4 jak i alpejskie (slalom i zjazd).Bronisław Czech, „Bronek”, był pierwszym polskim narciarzem klasy światowej. Bardzo wszechstronnym, uprawiającym zarówno narciarskie konkurencje klasyczne (biegi, skoki narciarskie, kombinację norweską), jak i alpejskie (slalom i zjazd).

5 We wszystkich tych dyscyplinach odnosił międzynarodowe sukcesyWe wszystkich tych dyscyplinach odnosił międzynarodowe sukcesy. Startował też w biegach z przeszkodami i był świetnym narciarzem wysokogórskim. 

6 Sławiąc dobre imię polskiego narciarstwa,z orzełkiem na ramieniu, trzykrotnie wystartował na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich: w 1928 r. w Saint Moritz w 1932 r. w Lake Placid  w 1936 r. w Garmisch-Partenkirchen. 

7 Był dwukrotnym rekordzistą skoczni na Krokwi w Zakopanem, skakał też na skoczni „mamuciej” 

8 Trzykrotny olimpijczyk, wielokrotny mistrz Polski, raz dostąpił honoru prowadzenia polskich narciarzy (jako chorąży polskiej ekipy) podczas ceremonii otwarcia igrzysk w 1936 r. i wielokrotnie podczas międzynarodowych zawodów w narciarstwie.

9 Przede wszystkim był człowiekiem o szerokich horyzontachi zainteresowaniach. Pierwszym światem, który był jednym z najważniejszych w jego życiu, były Tatry. Bronek był także bardzo uzdolnionym taternikiem

10 Jeżeli chodzi o inne wyczyny Bronka w Tatrach, to Czech był jednym z pionierów narciarstwa ekstremalnego tj. zjazdów bardzo stromymi żlebami i ścianami z tatrzańskich szczytów  i przełęczy, i tak np. dokonał zjazdu północnym żlebem z Niebieskiej Przełęczy, czy w 1936 r. Żlebem pod Palcem z Kasprowego Wierchu do Doliny Suchej Kasprowej

11 Czech z powodzeniem uprawiał lekkoatletykę i uzyskał najwyższą klasę pilotażu jako pilot szybowców, grał doskonale w ping-ponga.  Kilkakrotnie brał udział w letnich biegach sztafetowych na trasie Zakopane – Morskie Oko – Zakopane, a sztafeta jego klubu SN PTT, w której startował, wielokrotnie zajmowała w nich pierwsze miejsce.  Bronek był ratownikiem TOPR (wziął udział w kilku wyprawach, albo sam je organizował), uprawiał szybownictwo (jako jeden z pierwszych w Zakopanem), znakomicie rzeźbił w drzewie, pisał wiersze. Zajmowało go także malarstwo (na szkle, ale nie tylko) i muzyka (grał na akordeonie i skrzypcach).  Mało znany jest fakt, że z zamiłowaniem jeździł na motocyklu oraz bardzo lubił loty szybowcowe.

12 Liczne prace plastyczne i rzeźby Bronka znajdują się w oświęcimskim Muzeum, w zbiorach rodziny i Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Malował głównie Tatry, podczas różnych stanów pogody, zima i latem, a także pasterzy góralskich z owcami przy szałasach, a także krokusy, kwitnące wiosną na tatrzańskich polanach.

13 Największą jego pasją był świat nart.Był pierwszym polskim narciarzem o klasie międzynarodowej, drugim w tym okresie był klubowy jego kolega – Stanisław Marusarz.  W ciągu piętnastoletniej kariery sportowej, Czech był dwudziestoczterokrotnym mistrzem Polski

14 Czech zmierzał do zakończenia swojej kariery sportowej i zajęcia się pracą profesjonalnego trenera.Wspólnie ze Stefanem Radkiewiczem wydał podręcznik narciarski „Narciarska zaprawa biegowa i skokowa. Wskazówki dla trenerów, komendantów patroli, instruktorów i uczniów” (1934). Wiele z metod treningowych Bronka, zwłaszcza odnoszących się do właściwego przygotowania się zawodnika do zimy w okresie letnim, nie straciło nic ze swojej aktualności. Jako jeden z pierwszych Czech wprowadził letni trening górski z użyciem kijków narciarskich, jakże przypominający modny dzisiaj „nordic walking”.

15 W 1936 r. został trenerem polskich zawodników, przygotowujących się do zimowych igrzysk w Garmisch-Partenkirchen. 

16  Ostatnim ważnym startem Bronisława Czecha był jego udział w Narciarskich Mistrzostwach FIS, rozegranych w Zakopanem w lutym 1939 r., podczas których w biegu zjazdowym zajął dwudzieste miejsce. W tym okresie, oprócz częstych zajęć związanych z obowiązkami trenerskimi, zajął się prowadzeniem sklepu sportowego w Zakopanem (przy Krupówkach).

17 W czasie II wojny światowej Czech brał kilkakrotnie w przejściach kurierskich na trasie Zakopane – Budapeszt, chociaż o tej formie jego działalności wiemy bardzo niewiele. W dniu 14 maja 1940 r. został aresztowany przez gestapo i wysłany do obozu śmierci w Oświęcimiu. Otrzymał w obozie koncentracyjnym numer 349 i przydział do bloku IV.

18 Niemcy czynili próby, by zwerbować go do trenowania niemieckich juniorów. Czech zdecydowanie odmówił, mimo że pewnie gdyby propozycję tę przyjął, ocaliłby swoje życie. Wybrał więc te wartości, które wyznaczały całe jego życie: Polskę, orzełka w koronie, którego zawsze z dumą nosił na ramieniu. Pracował, jako uzdolniony rzeźbiarz, w przyobozowym muzeum, rzeźbiąc w drewnie drewniane łyżki dla więźniów oraz pamiątki dla esesmanów, ale jego zdrowie podupadało coraz bardziej. Zmarł z wycieńczenia w Oświęcimiu, 5 czerwca 1944 r. ok. południa

19 Na zakopiańskim Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku znajduje się symboliczna mogiła mistrza nart.

20 Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Walecznych (1967) i Krzyżem Oświęcimskim (1987).Od 1946 r. rozpoczęto organizację Memoriału ku pamięci Jego i Heleny Marusarzówny, w kraju jest wiele szkół, które noszą jego imię, w tym krakowska AWF.