BRYŁY.

1 BRYŁY ...
Author: Wiktor Panek
0 downloads 3 Views

1 BRYŁY

2 - GRANIASTOSŁUP - OSTROSŁUP - WALEC - STOŻEK - KULA

3 GRANIASTOSŁUP GRANIASTOSŁUP JEST TO BRYŁA, KTÓRA MA:DWIE PODSTAWY (DOWOLNE PRZYSTAJĄCE WIELOKĄTY) ZAWARTE W RÓWNOLEGŁYCH PŁASZCZYZNACH ŚCIANY BOCZNE, KTÓRE SĄ RÓWNOLEGŁOBOKAMI.

4 GRANIASTOSŁUP PROSTY GRANIASTOSŁUP PROSTY JEST TO GRANIASTOSŁUP W KTÓRYM: KAŻDA KRAWĘDŹ BOCZNA JEST PROSTOPADŁA DO PŁASZCZYZNY PODSTAWY KAŻDA KRAWĘDŹ BOCZNA JEST WYSOKOŚCIĄ KAŻDA ŚCIANA BOCZNA JEST PROSTOKĄTEM.

5 GRANIASTOSŁUP PRAWIDŁOWYGRANIASTOSŁUP PRAWIDŁOWY JEST TO GRANIASTOSŁUP PROSTY, KTÓREGO PODSTAWY SĄ WIELOKĄTAMI FOREMNYMI.

6 OBJĘTOŚĆ GRANIASTOSŁUPAV - OBJĘTOŚĆ GRANIASTOSŁUPA Pp - POLE PODSTAWY GRANIASTOSŁUPA H - WYSOKOŚĆ

7 GRANIASTOSŁUP W OTACZAJĄCYM NAS ŚWIECIEOZNACZENIA GROBLI GIGANTA W IRLANDII PÓŁNOCNEJ KOSTKA RUBIKA PUDEŁKA KSIĄŻKI BIBLIOTEKA BIRMINGHAM W ANGLII BLOKI

8 OSTROSŁUP OSTROSŁUP JEST TO WIELOŚCIAN, KTÓRY MA:JEDNĄ PODSTAWĘ, KTÓRA JEST DOWOLNYM WIELOKĄTEM ŚCIANY BOCZNE, KTÓRE SĄ TRÓJKĄTAMI MAJĄCYMI WSPÓLNY WIERZCHOŁEK, KTÓRY NAZYWAMY WIERZCHOŁKIEM OSTROSŁUPA.

9 OSTROSŁUP PRAWIDŁOWY OSTROSŁUP PRAWIDŁOWY, JEST TO OSTROSŁUP, KTÓREGO PODSTAWĄ JEST WIELOKĄT FOREMNY, A SPODEK JEGO WYSOKOŚCI JEST ŚRODKIEM OKRĘGU WPISANEGO W PODSTAWĘ I OPISANEGO NA PODSTAWIE.

10 OBJĘTOŚĆ OSTROSŁUPU V - OBJĘTOŚĆ OSTROSŁUPA Pp -POLE PODSTAWYH - WYSOKOŚĆ OSTROSŁUPA

11 OSTROSŁUP W OTACZAJĄCYM NAS ŚWIECIEGÓRY ŚWIECZKI LAMPA PIRAMIDY

12 WALEC WALEC JEST TO BRYŁA OBROTOWA, KTÓRA POWSTAJE W WYNIKU OBROTU PROSTOKĄTA O BOKU JEDNEGO Z JEGO BOKÓW.

13 BUDOWA WALCA WALEC SKŁADA SIĘ Z:DWÓCH PODSTAW, KTÓRE SĄ PRZYSTAJĄCYMI KOŁAMI ZAWARTYMI W RÓWNOLEGŁYCH PŁASZCZYZNACH Z POWIERZCHNI BOCZNEJ, KTÓRA PO ROZWINIĘCIU NA PŁASZCZYŹNIE JEST PROSTOKĄTEM

14 PRZEKRÓJ OSIOWY WALCA PRZEKROJEM OSIOWYM WALCA JEST PROSTOKĄT KTÓREGO BOKI SĄ RÓWNE MIERZE ŚREDNICY PODSTAWY WALCA I WYSOKOŚCI WALCA.

15 OBJĘTOŚĆ WALCA r2 - POLE PODSTAWY WALCA V – OBJĘTOŚĆ WALCAH – WYSOKOŚĆ WALCA

16 POLE POWIERZCHNI CAŁKOWITEJ WALCAPC – POLE POWIERZCHNI CAŁKOWITEJ WALCA r2 – POLE PODSTAWY WALCA rH - POLE POWIERZCHNI BOCZNEJ WALCA

17 WALEC W OTACZAJĄCYM NAS ŚWIECIEPUSZKA BALA SŁOMY PAPIER TOALETOWY BAMBUS KRZYWA WIRZA W PIZIE KOLOSEUM W RZYMIE

18 STOŻEK STOŻEK JEST TO BRYŁA OBROTOWA, KTÓRA POWSTAŁA W WYNIKU OBROTU TRÓJKĄTA PROSTOKĄTNEGO WOKÓŁ JEDNEJ Z JEGO PRZYPROSTOKĄTNYCH.

19 BUDOWA STOŻKA PODSTAWY KTÓRA JEST KOŁEMSTOŻEK SKŁADA SIĘ Z: PODSTAWY KTÓRA JEST KOŁEM POWIERZCHNI BOCZNEJ, KTÓRA PO ROZWINIĘCIU NA PŁASZCZYŹNIE JEST WYCINKIEM KOŁA.

20 PRZEKRÓJ OSIOWY STOŻKAPRZEKROJEM STOŻKA PŁASZCZYZNAMI PROSTOPADŁYMI DO OSI OBROTU SĄ KOŁA.

21 OBJETOŚĆ STOŻKA r2 - POLE PODSTAWY V – OBJĘTOŚĆ STOŻKA STOŻKAH – WYSOKOŚĆ STOŻKA

22 POLE POWIERZCHNI CAŁKOWITEJ STOŻKAPC – POLE POWIERZCHNI CAŁKOWITEJ STOŻKA r2 – POLE PODSTAWY STOŻKA rl – POLE POWIERZCHNI BOCZNEJ STOŻKA

23 STOŻEK W OTACZAJĄCYM NAS ŚWIECIEPACHOŁKI WIEŻA W KOŚCIELE MILLENNIUM TOWER W TOKIO DZIÓB

24 KULA KULA JEST TO ZBIÓR PUNKTÓW W PRZESTRZENI, KTÓRYCH ODLEGŁOŚĆ OD JEJ ŚRODKA JEST MNIEJSZA LUB RÓWNA PROMIENIOWI.

25 PRZEKROJE KULI PRZEKROJAMI OSIOWYMI KULI SĄ KOŁA. NAJWIĘKSZYM JEJ PRZEKROJEM JEST KOŁO WIELKIE.

26 OBJĘTOŚĆ KULI V – OBJĘTOŚĆ KULI r – PROMIEŃ KULI

27 POLE POWIERZCHNI CAŁKOWITEJ KULIPC – POLE POWIERZCHNI CAŁKOWITEJ KULI r – PROMIEŃ KULI

28 KULA W OTACZAJĄCYM NAS ŚWIECIEKULA BILARDOWA KWIATEK UKŁAD SŁONECZNY DMUCHAWIEC KOPUŁA KAPLICY ŚW. PIOTRA BAŃKA MYDLANA