BYĆ PRZEDSIĘBIORCZYM. Program Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo – Być przedsiębiorczym realizowany jest przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

1 BYĆ PRZEDSIĘBIORCZYM ...
Author: Magdalena Białek
0 downloads 0 Views

1 BYĆ PRZEDSIĘBIORCZYM

2 Program Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo – Być przedsiębiorczym realizowany jest przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości we współpracy z Fundacją Kronenberga przy Citi Handlow y Realizacja programu nie wymaga zakupu podręczników! Wszystkie materiały dla nauczycieli i uczniów znajdują się na platformie internetowej programu i dostęp do nich jest bezpłatny.

3 Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo to innowacyjny program przeznaczony do realizacji: przedmiotu uzupełniającego ekonomia w praktyce – w liceach i technikach, kształcenia w zawodach z zakresu podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej (PDG) – w technikach, zajęć pozalekcyjnych – w liceach i technikach. Czym jest Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo?

4 Program nauczania Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo w liceum jest zgodny z podstawą programową kształcenia ogólnego Ministerstwa Edukacji Narodowej. Program nauczania Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo w technikum jest zgodny z podstawą programową kształcenia w zawodach Ministerstwa Edukacji Narodowej. Program nauczania został opracowany przy współudziale uczestników projektu Szkoła praktycznej ekonomii – młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Program nauczania

5 Celem programu jest przygotowanie uczniów do podejmowania i realizacji działań zarówno w obszarze społecznym, jak i zawodowym: przygotowanie do podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej, wsparcie w weryfikacji własnych planów zawodowych i edukacyjnych, kształtowanie niezbędnych postaw i umiejętności w zakresie przedsiębiorczości. Cele programu

6 Program realizowany jest w formie gry edukacyjnej, w ramach której uczniowie zakładają w szkole miniprzedsiębiorstwo - realnie działającą firmę, zorganizowaną na wzór spółki jawnej. Uczniowie – wspólnicy miniprzedsiębiorstwa: szukają pomysłu na produkt/usługę miniprzedsiębiorstwa, opracowują biznesplan przedsięwzięcia, gromadzą niezbędny kapitał, organizują proces produkcji/świadczenia usług oraz oraz wszelkie działania marketingowe, sprzedają swoje produkty/usługi, prowadzą dokumentację finansową miniprzedsiębiorstwa. Jak przebiega realizacja programu?

7 Uczniowie rejestrują swoje miniprzedsiębiorstwo w Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, która zapewnia im oraz nauczycielom stałą opiekę organizacyjną, merytoryczną i metodyczną. Rolę kas urzędu skarbowego oraz ZUS-u pełni rada rodziców szkoły. Uczniom w prowadzeniu miniprzedsiębiorstwa pomagają konsultanci biznesowi - praktycy życia gospodarczego. Nad prawidłową realizacją programu czuwa nauczyciel - opiekun miniprzedsiębiorstwa.

8 Szczegółowe zasady działalności miniprzedsiębiorstwa opisano w Regulaminie młodzieżowego miniprzedsiębiorstwa oraz poradniku Miniprzedsiębiorstwo krok po kroku. Regulamin miniprzedsiębiorstwa określa m. in.: zasady działania miniprzedsiębiorstwa, strukturę organizacyjną miniprzedsiębiorstwa, źródła finansowania działalności, podstawowe obowiązki wspólników. Jak przebiega realizacja programu?

9 S zukamy pomysłu na biznes U kładamy plan działania K to? Co? Jak? C zym zaskoczyć klientów? E fekty finansowe S ami o sobie Obszary działań miniprzedsiębiorstwa

10 Dyrektor naczelny Dyrektor ds. finansów Wspólnicy Dyrektor ds. marketingu Struktura organizacyjna miniprzedsiębiorstwa

11 Innowacyjny program nauczania wykorzystujący atrakcyjną i nowoczesną metodę pracy z uczniami - naukę przez działanie. Platforma internetowa do monitorowania działalności miniprzedsiębiorstwa. Warsztaty e-learningowe doskonalące umiejętności i kompetencje nauczyciela. Stała pomoc metodyczna i merytoryczna koordynatora programu. Co proponujemy nauczycielom?

12 Przepisy na lekcje z omówieniem tematów i krótkim opisem materiałów do zajęć. Zadania edukacyjne – gotowe scenariusze z opracowanymi kartami pracy dla uczniów. Filmy i prezentacje dydaktyczne. Miniprzedsiębiorstwo krok po kroku – opis zadań nauczyciela w poszczególnych obszarach działania miniprzedsiębiorstwa. Co proponujemy nauczycielom?

13 Platforma internetowa ułatwiająca założenie i prowadzenie miniprzedsiębiorstwa. Poradnik Miniprzedsiębiorstwo krok po kroku zawierający opis zasad tworzenia, rejestracji i prowadzenia młodzieżowego miniprzedsiębiorstwa. Warsztaty e-learningowe doskonalące umiejętności i kompetencje uczniów w zakresie prowadzenia dokumentacji finansowej małej firmy. Co proponujemy uczniom?

14 Generator biznesplanu – wygodne narzędzie do opracowania biznesplanu miniprzedsiębiorstwa. Program FINANSE – komputerowy program księgowy do dokumentowania działalności finansowej miniprzedsiębiorstwa. Test kompetencji menedżerskich i przedsiębiorczych: Przedsiębiorca czy pracownik? Co proponujemy uczniom?

15 Wystarczy wypełnić i wysłać do Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości Formularz zgłoszenia dostępny na platformie internetowej programu. Czy brałeś już udział w programach Fundacji? Nauczyciele realizujący inne programy Fundacji mogą zalogować się, korzystając ze swojego maila i hasła. Jeśli pierwszy raz uczestniczysz w naszych programach, wypełnij ZALOGUJ SIĘ FORMULARZ ZGŁOSZENIA Jak przystąpić do programu Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo?

16 Uczeń: przeżyje przygodę edukacyjną, która mobilizuje do większej aktywności i rozwoju osobistego; w praktycznym działaniu zdobędzie umiejętności, kompetencje i doświadczenie przydatne na rynku pracy; oceni swoje predyspozycje w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Dlaczego warto wziąć udział w programie?

17 Nauczyciel: otrzyma nieodpłatnie nowoczesne i przyjazne materiały oraz narzędzia IT do pracy z uczniami; uzyska dostęp do atrakcyjnej metody pracy z uczniami, za pomocą której uczymy się przez działanie i podejmowanie ryzyka; stworzy uczniom okazję do współpracy, współzawodnictwa i oceny własnych umiejętności i predyspozycji zawodowych; zwiększy swoje kompetencje w zakresie mobilizowania i wspierania uczniów w realizacji przedsięwzięć. Dlaczego warto wziąć udział w programie?

18 Szkoła: zdobędzie ciekawą propozycję edukacyjną wspierającą rozwój kluczowych kompetencji uczniów; będzie kształtować postawy przedsiębiorcze młodzieży w zgodzie z obowiązującą podstawą programową i przy współpracy z lokalnym środowiskiem; wzmocni swój wizerunek dobrej i nowoczesnej szkoły. Dlaczego warto wziąć udział w programie?

19 Udział w programie daje możliwość uczestnictwa w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK, który jest znakomitą okazją do porównania swoich osiągnięć z osiągnięciami koleżanek i kolegów z innych szkół. Dlaczego warto wziąć udział w programie? Zdobywca Grand Prix finału ogólnopolskiego reprezentuje Polskę w konkursie europejskim JA Europe Company of the Year Competition.

20 Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości Junior Achievement Foundation 02-504 Warszawa, ul. Kielecka 1/1 tel. (22) 845 08 76, fax (22) 899 29 86 [email protected] www.junior.org.pl