CR. Sługa Boży Bogdan Jański 1807-1840  Nasza wspólnota zakonna powstała w Paryżu 17 lutego 1836 roku, pod przewodnictwem Bogdana Jańskiego.  Wyrosła.

1 CR ...
Author: Tomasz Szczepański
0 downloads 0 Views

1 CR

2 Sługa Boży Bogdan Jański 1807-1840  Nasza wspólnota zakonna powstała w Paryżu 17 lutego 1836 roku, pod przewodnictwem Bogdana Jańskiego.  Wyrosła ona ze środowiska Wielkiej Emigracji po powstaniu listopadowym w 1830 roku.  Jański stał się wiodącym apostołem świeckim posród emigrantów polskich we Francji.  Jego dzieło było tak owocne i trwałe, że poprowadziło wielu do odnowy ich zycia religijnego oraz do poswięcenia samych siebie dla Boga i bliźniego.

3  Urodzony 26 marca 1807 r. w Lisowie na Mazowszu  Zm. 2 lipca 1840 w Rzymie  Profesor ekonomii, żarliwy patriota, orędownik sprawy polskiej na Zachodzie, działacz Wielkiej Emigracji we Francji.  Przyjaciel i współpracownik Adama Mickiewicza  Człowiek wielkiej przemiany wewnętrznej, nawrócenia i duchowego zmartwychwstania.  Jawny pokutnik, świecki apostoł emigrantów, opiekun zaniedbanych.  Pionier katolickiego laikatu  Założyciel zmartwychwstańców.

4  Po śmierci Jańskiego jego dzieło kontynuowali jego uczniowie.  Do najważniejszych zaliczamy ks. Piotra Semenenkę (1814- 1886) i ks. Hieronima Kajsiewicza (1812- 1873). Są oni uważani za współzałożycieli zgromadzenia.

5  Pragniemy być wierni łasce, jaką otrzymali nasi Założyciele, łasce, w której obecnie uczestniczymy poprzez nasze powołanie do Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego. Uważamy, że pewne prawdy są szczególnie ważne dla naszego życia i naszej pracy jako zmartwychwstańców, gdyż obrazują tę właśnie łaskę i powołanie.  Jesteśmy przekonani, że miłość Boża względem nas jest miłosierna i niezawodna. Na tę miłość nie zasłużyliśmy. Jesteśmy niczym, niczego nie posiadamy i bez Boga niczego nie możemy. Pociąga nas zło. Jesteśmy grzesznikami. Bóg jednak nie przestaje pociągać nas ku sobie.  Jesteśmy przekonani, że w swojej miłości Ojciec powołuje nas do nawrócenia: do osobistego zmartwychwstania w jedności z Jezusem, do nowego życia przepełnionego mocą Jego Ducha. Wraz z Jezusem umieramy samym sobie, gdy oddajemy nasze życie Ojcu, wyrzekając się wszystkiego, co nas od Niego oddziela. Moc Ducha formuje w nas Chrystusa i pobudza, aby miłością odpowiedzieć na ogromną miłość Ojca w stosunku do nas.  Jesteśmy przekonani, że Bóg powołuje nas, abyśmy żyli razem, jak bracia, dzieląc się darami, jakie otrzymaliśmy, pomagając sobie wzajemnie, modląc się i pracując razem dla Jego chwały. Powołał nas, abyśmy byli wspólnotą, która jest żywym znakiem ewangelicznych wartości: sprawiedliwości, prawdy i miłości.  Jesteśmy przekonani, że Bóg powołuje nas, abyśmy razem pracowali nad zmartwychwstaniem społeczeństwa, niosąc wszystkim Jego życie i miłość poprzez nasze osobiste świadectwo, poprzez świadectwo naszego życia wspólnotowego i poprzez apostolaty Zgromadzenia, a zwłaszcza pracę parafialną i wychowawczą. Potrzeba przy tym, abyśmy budowali i uczyli innych budować wspólnotę chrześcijańską, w której wszyscy mogą doświadczać nadziei, radości i pokoju Chrystusa Zmartwychwstałego.  Jesteśmy przekonani, że dla nas jako zmartwychwstańców Maryja jest we wszystkim wzorem życia i działania.

6  Zgromadzenie Zmartwychwstania Pańskiego głosi Misterium Paschalne i daje o nim świadectwo.  Przekonani, że Bóg miłuje nas bezwarunkowo, zwiastujemy wyzwolenie i zbawienie każdej osoby i całego społeczeństwa jako przejście ze śmierci do życia, w którym każde zło i niesprawiedliwość zostaną przezwyciężone.  Wzywamy wszystkich, a szczególnie młodzież i rodziny, do wspólnot Zmartwychwstałego Chrystusa, w których promieniuje wiara, nadzieja i miłość - znak zjednoczenia w Kościele z Chrystusem i Jego Matką, Maryją. Jesteśmy przekonani, że aby to osiągnąć, nasze Zgromadzenie musi być wzorem chrześcijańskiej wspólnoty, w której wszystkich ożywia jeden duch i jedno serce.  Przez naszą posługę duszpastersko-wychowawczą wychodzimy naprzeciw wszystkim, a szczególnie solidaryzujemy się z ludźmi poniżonymi przez niesprawiedliwe struktury.  Dając laikatowi głębsze doświadczenie dynamiki paschalnej w jego życiu, pomagamy mu wypełniać jego własną proroczą i przetwarzającą funkcję wobec świata.  Jako wspólnota międzynarodowa pomagamy sobie nawzajem w różnych częściach świata, dzieląc się naszymi posługami, doświadczeniami i zasobami.  Uczestniczymy w Chrystusowym pragnieniu rozpalania ognia Bożej miłości w sercu każdego człowieka na tej ziemi.

7  Postulat  Nowicjat  Wyższe Seminarium Duchowne

8  Dom Generalny:  Rzym, via di San Sebastianello 11

9

10

11  Prowincja Polska ◦ Polska ◦ Niemcy ◦ Austria ◦ Włochy ◦ Słowacja ◦ Bułgaria ◦ Ukraina ◦ Izrael ◦ Australia  Prowincja Ontario- Kentucky ◦ Kanada ◦ Bermudy  Prowincja Amerykańska ◦ USA  Region Południowoamerykań ski ◦ Boliwia ◦ Brazylia  Tanzania

12  Bytom  Dębki  Gdańsk  Kraków  Mszana Górna  Kościerzyna  Poznań  Sosnowiec  Stryszawa Sulisławice  Warszawa  Wierzchowo Pomorskie  Złocieniec  Radziwiłłów Mazowiecki

13

14

15

16

17

18

19

20

21 Zmartwychwstały Jezu Chryste, który jesteś Drogą, Prawdą i Życiem, spraw, byśmy wiernie żyli duchem Twego zmartwychwstania. Odnów nasze serca i naucz nas umierać samym sobie, abyś Ty i tylko Ty w nas pozostał. Uczyń nas znakiem Twojej miłości, co przemienia i przekształca. Zechciej posłużyć się nami w odnowie społeczeństwa, abyśmy głosząc Twoje życie i Twoją miłość doprowadzili wszystkich do Twego Kościoła. Przymij te prośby, Panie Jezu, który żyjesz i królujesz z Ojcem, w jedności z Duchem Świętym, jako Bóg na wieki. Amen.