1
2 Czasy powojenne Po wojnie przemysł filmowy był pod silnym wpływem władz komunistycznych- był upaństwowiony; finansowane były jedynie produkcje propagandowe i socjalistyczne. Po roku 1989 artyści wrócili do kraju aby tworzyć szczególnie, kino artystyczne.
3 Nowa Fala O jej narodzinach zaczęto mówić gdy Cristian Mungiu otrzymał Złotą Palmę w Cannes za dramat społeczny „4 miesiące 3 tygodnie i 2 dni”. Fenomenem Nowej Fali jest ukazywanie codzienności, psychologii i filozofii połączonych głęboką refleksją.
4 WYBITNI RUMUŃSCY REŻYSERZY: Cristian Mungiu
5 Rumuński reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Urodził się w 1968 roku, ukończył wydział reżyserii filmowej, dyplomem w 1998 roku. Początkowo pracował jako jeden z asystentów na planach paru zagranicznych filmów kręconych w Rumunii (m.in. "Pociąg życia"), realizował też krótkometrażówki. Jego pełnometrażowym debiutem fabularnym był "Zachód", który zdobył pozytywne recenzje, był też pokazywany w w 2002 roku w Cannes w sekcji "Director's Fortnight". Jeszcze lepiej przyjęty został kolejny film Mungiu, "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni", zdobywca prestiżowej Złotej Palmy w Cannes w 2007 roku. Z kolei za film "Za wzgórzami" Mungiu został wyróżniony nagrodą w Cannes za najlepszy scenariusz. Jego film to: Zachód” „Opowieść złotego wieku” „Bacalaureat”
6 „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni” Opowiadający o czasach komunizmu film przede wszystkim skupia się na ludziach. Kontekst historyczny jest tu ważny i znaczący, ale stanowi tło dla pokazania zmagań dwóch młodych kobiet z rzeczywistością, własnymi emocjami i moralnością. W karkołomnym, wydawałoby się, połączeniu filmu dokumentalnego i thrillera reżyser przekazał prawdę o doświadczeniach i uczuciach w rzeczywistości, odmawiającej prawa do szczerości i ludzkich odruchów.
7 Nagrody: Europejska Nagroda Filmowa: Najlepszy film Złota Palma Europejska Nagroda Filmowa: Najlepszy reżyser Nagroda Goya: Najlepszy film europejski Brązowy Koń Nagroda NSFC: Najlepszy film zagraniczny Nagroda Nowojorskiego Koła Krytyków Filmowych w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny
8 Liviu Ciulei (1923-2011)
9 50-letnia działalność artystyczna Ciulei jako aktora, a później jako scenarzysty i reżysera wywarła ogromny wpływ na rumuńską kulturę. W całej swojej karierze aktorskiej i reżyserskiej Ciulei zrobił ponad 20 filmów. Za film "Las powieszonych" został uhonorowany Złotą Palmą na Festiwalu w Cannes w 1965 roku. Przez dziesięć lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Narodowego Bulandra w Bukareszcie. Za adaptację kontrowersyjnej komedii rosyjskiego pisarza Nikołaja Gogola "Rewizor" w 1972 roku władze komunistyczne pozbawiły go tego stanowiska. Jako uznany artysta Ciulei wielokrotnie był zapraszany do reżyserowania filmów w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Australii, USA i Kanadzie. Znany z: „Niebo bez krat” (1962) „Statek z dynamitem” (1959) „Miłość rozkwita w piątek” (1972) „Żołnierze bez mundurów (1960) „Las powieszonych (1964)
10 Sergiu Nicolaescu
11 Reżyser filmowy i aktor. Z wykształcenia inżynier mechanik, pracę w branży filmowej rozpoczął przez przypadek, gdy przyjaciel załatwił mu pracę w studiu filmowym w Bukareszcie. Choć jeszcze wtedy nie wiązał swej przyszłości ze srebrnym ekranem, jego krótkometrażowa produkcja, utrzymana w poetyckim duchu "Memoria trandafirului”, została dostrzeżona na festiwalu w Cannes w 1962 roku. Nicolaescu zapisał się w pamięci widzów jako autor wystawnych widowisk kostiumowych wychwalających dzieje Rumunii, a także kryminałów i filmów przygodowych. Spośród jego około 50 filmów część stanowią koprodukcje z Niemcami, Francją czy USA. Wyreżyserował dramat historyczny "Waleczni przeciw rzymskim legionom" (1966), który jako pierwszy film rumuński odniósł sukces na Zachodzie i zapewnił mu za granicą pozycję cenionego twórcy filmów historycznych. Wybrana filmografia: 1966: Waleczni 1969: Bitwa o Rzym 1977: Za ojczyznę 1980: Ostatnia noc...
12 Dan Pita
13 Reżyser filmowy i scenarzysta. Pita wyreżyserował kilka filmów nagradzanych od roku 1970, w tym 1985 Pas Doi, który zdobył Wyróżnienie na 36-ci Berlin International Film Festival. W 1987 roku był członkiem jury na 37. Berlin International, Festiwal Filmowy. Wybrana filmografia: * Ceva kok de la Viata (2011) - Coś dobrego od życia * Rochia Alba de dantelă (1988) - Biała Koronkowa suknia * Pruncul, petrolul şi ardelenii (1982) - Siedmiogrodzianie na Dzikim Zachodzie * Mai presus de orice (1978) -To przede wszystkim
14 Radu Jude
15 Reżyser filmowy i scenarzysta. W 2003 roku ukończył Uniwersytet mediów Bukareszt - Reżyserii Department. Pracował jako asystent reżysera w filmach takich jak amen w reżyserii Costa- Gavras lub Moartea Domnului Lazarescu w reżyserii Cristi Puiu. Wyreżyserował kilka filmów krótkometrażowych, wśród nich Corp la Corp (2003), Wielka Neagră (2004), Lampa cu caciula(2006). Laureat nagród głównych filmów krótkometrażowych m.in. w San Francisco, Los Angeles, Hamburgu, Brukseli, Krakowie. Film „Cea mai fericită fata din lume - Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie” to przełom w karierze reżysera. Wygrał CICAE - nagrodę na festiwalu w Berlinie, nagrodę FIRESCI w Sofii Międzynarodowy Festiwal Filmowy, nagroda za najlepszy scenariusz na MFF w Bukareszcie i nagrodę FIPRESCI na IndieLisboa. Jego fabularny film „Toată Lumea din familia Noastra” – „Wszyscy w naszej rodzinie” (2012) miał premierę na Forum Berlinale i otrzymała centrum Sarajewa Award i Bayard d'Or w Namur, wśród innych nagród. Filmografia: * To może przejść przez ścianę - Trece şi prin perete (2014) * Wszyscy w naszej rodzinie -Toată lumea din familia noastră (2012) * Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie - Cea mai fericită fată din lume (2009) * Lampa z kapturkiem - Lampa cu căciulă (2006)
16 Cristi Puiu
17 Urodził się w 1967 roku w Bukareszcie. W 1992 roku rozpoczął studia na wydziale malarstwa a następnie na wydziale filmu w Ecole Superieure d'Arts Visuels w Genewie. Swój pierwszy film "Interieurs" nakręcił w 1993 roku. W 1995 roku jego krótkometrażowy film "Avant le petit dejeurner" pokazany był na festiwalu w Locarno. Jego debiut fabularny "Marfa si Banii", który miał premierę na festiwalu w Cannes, prezentowany był w programie WMFF 2001. W programie tegorocznego Festiwalu znajdą się - poza konkursem - dwa filmy Cristi Puiu: krótkometrażowy "Un cartus de kent si un pachet de cafea", który otrzymał Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie 04 oraz nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej, oraz drugi film fabularny reżysera "Moartea domnului Lazarescu/The Death of Mr Lazarescu", który zwyciężył w konkursie Un Certain Regard na tegorocznym festiwalu w Cannes. Znany z: „Aurora” (2010) „Papierosy i kawa”(2004) „Towar i kasa”(2001) „Sieranevada”(2016)
18 „Śmierć pana Lazarescu” Pan Lazarescu, starszy człowiek jakich wiele, źle się poczuł. Próbuje uzyskać pomoc, ale nikt go nie rozumie. Zaczyna się długa szpitalna odyseja, podczas której pacjent coraz bardziej słabnie i jest przekazywany z rąk do rąk...
19