CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA

1 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA ...
Author: Mariusz Janicki
0 downloads 3 Views

1 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA

2 W marcu 2014 r. dyrektorzy i wicedyrektorzy 18 szkół zawodowych oraz oddelegowani pracownicy Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa realizowali projekt mobilności Vetpro-Com w ramach projektu systemowego „Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów instytucjonalnych”.

3 Tytuł krakowskiego projektu brzmiał - „Europejski wymiar kształcenia zawodowego w Gminie Miejskiej Kraków”. Projekt ten był realizowany w instytucjach partnerskich: w Niemczech - w Związkowym Kraju Saary i Nadrenii Palatynatu od W Finlandii – w Raahe i Kokkola od r. Program projektu opracowany został w oparciu o partnerstwa edukacyjne, szkoły i instytucje oświatowe współpracujące od 2010 r. z Zespołem Szkół Mechanicznych nr 1.

4 Projekt Vetpro-Com był projektem realizowanym tylko w Polsce.Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach środków z Europejskiego Funduszu Społecznego i doświadczeń programu „Uczenie się przez całe życie” (zwłaszcza procedur i rozwiązań podprogramu Leonardo da Vinci oraz Comenius) opracowało projekt systemowy, w ramach którego jest realizowany projekt „Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów instytucjonalnych”.

5 Realizacja projektu według MEN miała umożliwić uczestnikom podniesienie kwalifikacji zawodowych podczas staży i szkoleń za granicą, a instytucjom wysyłającym stworzyć możliwość wypracowania modelu podnoszenia kompetencji zawodowych i językowych kadry edukacyjnej z wykorzystaniem mobilności zagranicznych. Poprzez to projekt miał przyczynić się do podniesienia jakości kształcenia i doskonalenia nauczycieli, kadry zarządzającej.

6 14-9-21 Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i MelioracjiW projekcie „Europejski wymiar kształcenia zawodowego w Gminie Miejskiej Kraków” biorą udział wybrane zespoły szkół zawodowych NIEMCY – Ökologisches Schullandheim Spohns Haus Gerscheim 8.03 – r. Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 Zespół Szkół Mechanicznych nr 3 Zespół Szkół Mechanicznych nr 4 Zespół Szkół nr 1 Zespół szkół Przemysłu Spożywczego Zespół Szkół Budowlanych nr 1 Zespół Szkół Chemicznych Zespół Szkół Ekonomicznych nr 1 Zespół Szkół Ekonomicznych nr 2 Zespół Szkół Elektrycznych nr 2 Zespół Szkół Energetycznych Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej

7 Program stażu – wymiany doświadczeń polsko-niemieckich w zakresie kształcenia zawodowego zakładał wizyty: w kilku szkołach niemieckich, w Ministerstwie Edukacji Landu Kraju Saary w Saarbrücken, w Izbie Rzemieślniczej w Saarbrücken, w instytucji nadzoru ADD (kuratorium) Landu Nadrenii-Palatynatu.

8 Technisch-gewerbliches und Sozialpflegerisches Berufsbildungszentrum (TGS BBZ)Neunkirchen w Kraju Saary

9 Pierwszą wizytowaną szkołą zawodową była szkoła ponadgimnazjalna zawodowa Technisch-gewerbliches und Sozialpflegerisches Berufsbildungszentrum (TGS BBZ) w Neunkirchen w Kraju Saary: kształci 2500 uczniów, zawody mechaniczne, budowlane, usługowe, gastronomiczne, jest zlokalizowana w dwóch budynkach (w jednym kształci się uczniów w zawodach mechanicznych i budowlanych, w drugim - w zawodach usługowych, gastronimicznych), uczniowie realizują praktyczną naukę zawodu w zakładach pracy (status młodocianych pracowników), naukę w szkole pobierają w cyklu np. co dwa tygodnie. Szkoła jest stale modernizowana, posiada nowoczesne pracownie zawodowe, np. mechatroniczne czy dydaktyczne. Pracownie są współfinasowane z Europejskiego Funduszu Społecznego.

10

11

12

13 Drugą szkołą wizytowaną była szkoła ekologiczna Ökologisches Schullandheim Spohns Haus w Gersheim w Kraju Saary: placówka oświatowa realizująca projekty ekologiczne dotyczące tematyki zrównoważonego rozwoju, projekty muzyczne, językowe, organizowane są tam Międzynarodowe Konferencje Pedagogiczne dla nauczycieli, dyrektorów z trzech krajów: Polski, Niemiec i Ukrainy, z czterech regionów: Małopolski, Podkarpacia, Obwodu Lwowskiego i Kraju Saary, projekty realizowane w szkole są finansowane przez Polsko- Niemiecką Wymianę Młodzieży, Unesco, ministerstwa edukacji, kuratoria, szkoła znajduje się Rezerwacie Biosfery.

14

15

16 Deutsch-LuxemburgischesSchengen-Lyzeum

17 Kolejną szkołą wizytowaną było Deutsch-Luxemburgisches Schengen-Lyzeum w Perl.Szkoła jest finansowana przez dwa kraje: Luksemburg i Niemcy, prowadzona przez dwa międzynarodowe organy prowadzące, dwa Ministerstwa Edukacji w Saarbrücken i w Luksemburgu. Dyrektor szkoły pan Volker Staudt zaprezentował mocne i słaby strony budynku szkolnego, dzielił się doświadczeniem z dyrektorami krakowskimi w obszarze zarządzania, sprawowania nadzoru, finansowania szkoły. Szkoła w Perl jest bardzo nowoczesna, wspaniale wyposażona, posiada wiele obiektów sportowych. Jest to szkoła o profilu ogólnokształcącym, w której prowadzone są zajęcia wychowania technicznego z zakresu gastronomii, plastyki, obróbki metali, drewna, tworzyw sztucznych, doradztwa zawodowego.

18 Naukę w szkole pobiera około 900 uczniów z Niemiec, Luksemburga i Francji. Kadra pedagogiczna jest międzynarodowa. Dyrektor szkoły pochodzi z Niemiec, wicedyrektor z Luksemburga. Wynagrodzenia nauczycieli są zróżnicowane ze względu na kraj pochodzenia . Szkoła przygotowuje uczniów do matury niemieckiej i luksemburskiej. Koszt organizacji szkoły wynosił 1,77 mln Euro.

19

20

21

22 Ministerstwo Kultury i Oświaty oraz izba rzemieślnicza w SaarbrückenW Ministerstwie Kultury i Oświaty w Saarbrücken odbyło się oficjalne powitanie spotkanie z zastępcę kierownika wydziału szkolnictwa zawodowego. Rozmowy dotyczyły poznania struktury ministerstwa w kraju związkowym Saara oraz specyfiki szkolnictwa zawodowego, kierunków rozwoju, wymiany doświadczeń w zakresie modernizacji kształcenia zawodowego.

23

24 W izbie rzemieślniczej w Saarbrücken dyrektorzy krakowskich szkół zawodowych poznali zasady współpracy niemieckich szkół zawodowych z pracodawcami, zasady pracy i edukacji w centrach kształcenia zawodowego, zwiedzili warsztaty prowadzące szkolenia zawodowe w branży elektrotechnicznej i fryzjerskiej.

25

26

27 Dyrekcja Nadzoru i Usług Landu Nadrenii-Palatynatu ADD

28 Celem spotkania w ADD – odpowiedniku polskiego kuratorium oświaty było przedstawienie dyrektorom szkół zawodowych: modelu nadzoru sprawowanego nad szkołami zawodowymi w Nadrenii-Palatynacie przez ADD, modelu systemu oświaty obowiązującego w Nadrenii- Palatynacie w uwzględnieniem szczególnie kształcenia zawodowego, zasad tworzenia sieci szkół zawodowych w Nadrenii- Palatynacie, zasad finansowania szkół zawodowych, zakresu współpracy szkół zawodowych z przemysłem, sposobu rekrutacji uczniów do szkół zawodowych, promocji szkół zawodowych, możliwości współpracy na płaszczyźnie edukacji szkół zawodowych z Krakowa ze szkołami z Nadrenii-Palatynatu (tak jak to ma miejsce ze szkołami: np. V LO, IX LO, X LO, XII LO, XIV LO z Krakowa, które mają szkoły partnerskie w Nadrenii-Palatynacie).

29 Delegacja z Krakowa została przywitana przez prezydenta ADD, panią Dagmar Barzen. ADD od około 20 lat współpracuje z Kuratorium Oświaty w Krakowie. Podczas pobytu w Niemczech realizowany był również program kulturowy, który zakładał m.in.: zwiedzanie Europejskiego Parku Kulturowego Bliesbruck- Reinheim (po stronie niemieckiej i francuskiej), wizytę w Muzeum Europejskim w Schengen, zwiedzanie instytucji europejskich w Luksemburgu, zwiedzanie zabytków starego miasta rzymskiego – Trewiru.

30

31

32 Wnioski ze stażu wymiany doświadczeń:Niemieckie szkoły zawodowe kształcą uczniów w wielu zawodach, są szkołami licznymi uczniów, można powiedzieć, że są szkołami regionalnymi; Szkoły zawodowe mieszczą się w budynkach nowoczesnych, które dają się szybko modernizować, przystosowywać do nowoczesnego kształcenia zawodowego (lekka konstrukcja ścian działowych); Współpracują z pracodawcami, izbami rzemiosł. Uczeń przede wszystkim jest pracownikiem; Szkoły są wyposażone w nowoczesne maszyny i urządzenia techniczne, zawodowe, dydaktyczne;

33 Wnioski ze stażu wymiany doświadczeń:Ze względu na wielonarodowość szkoły realizują wiele projektów wychowawczych, integracyjnych; Propagują wiedzę ekologiczną; Kształcenie zawodowe kładzie nacisk na małe grupy uczniowskie i zwiększoną liczbę godzin kształcenia praktycznego; W każdym landzie niemieckim (jest ich 16) jest inny system oświaty, inna struktura szkół, inne nazewnictwo szkół w związku z tym uczniowie przy przenoszeniu się do szkoły w innym landzie mają problemy wynikające z różnic programowych;

34 Wnioski ze stażu wymiany doświadczeń:Niemiecki system oświaty jest dla Polaków skomplikowany; Kształcenie zawodowe w Niemczech jest realizowane wg programów modułowych; W wizytowanych niemieckich szkołach dało się zauważyć podobne problemy wychowawcze, społeczne co w szkołach polskich; Porównawczo w krakowskich szkołach zawodowych daje się zauważyć ukierunkowanie na europejski wymiar kształcenia zawodowego, różnią się one od niemieckich głównie liczebnością uczniów w szkole, liczebnością uczniów w oddziałach i regionalnym charakterem tych ostatnich.