1 CZĘSTOCHOWA
2 Położenie geograficzne Częstochowa leży na północnym krańcu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, zwanej potocznie Jurą Krakowsko- Częstochowską. Terytorium miasta jest zróżnicowane geologicznie, wierzchnia część to osady polodowcowe: żwiry, piaski, gliny, zaś głębsza to wapienie z okresu górnej jury.
3 Historia Nazwa Częstochowa i Czestochowy pojawiły się 25 grudnia 1220 roku w dokumencie biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża, zatwierdzającym dziesięciny na rzecz klasztoru kanoników regularnych laterańskich we Mstowie. dokument z 3 maja 1777 roku, w którym książę Władysław Opolczyk nadał hutę żelaza dwóm braciom, mistrzom kuźniczym Jaśkowi i Niczkowi upewnił, że huty częstochowskie należały do najstarszych w kraju a Częstochowa była już miastem i istniało w tym czasie wójtostwo częstochowskie. Pierwszym wójtem został Hanko Gerlach. Przy dawnym kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny został ufundowany klasztor ojców paulinów sprowadzonych tu z Węgier. Parafia ta została przeniesiona wówczas do kościoła filialnego pod wezwaniem św. Zygmunta w Częstochowie. Władysław Opolczyk hojnie uposażył klasztor. Jego nadania obejmowały między innymi: dwie wsie Starą Częstochowę (Częstochówkę) i Krowodrzę (dzisiejszą Kawodrzę)
4 Herb Częstochowy Uchwała Rady Miasta Częstochowy z 25 czerwca 1992 ustalono, iż herbem Częstochowy jest w błękitnym polu tarczy godło przedstawiające warowne mury miejskie o barwie srebrnej (białej), z bramą pośrodku i siedmioma wieńczącymi blankami. Bramę zamyka opuszczona do połowy krata, natomiast nad otworem bramy wznosi się budowla wieży bramnej, z jednym oknem, zakończona trójkątnym daszkiem. Na szczycie wieże, każda posiadająca dwa wąskie okna, jedno nad drugim, oraz zakończone trzema blankami i trójkątnymi, czerwonymi daszkami. Na szczycie wieży po prawej stronie znajduje się wspięty lew w kolorze złotym (żółtym), a na szczycie wieży po lewej czarny kruk z bochnem chleba w dziobie. Lew i kruk zwrócone są ku sobie.
5 Dzielnice Błeszno, Parkitka, Dzbów, Grabówka, Kiedrzyn, Lisiniec, Mirów, Ostatni Grosz, Podjasnagóra, Północ, Raków, Stare Miasto Stradom, Śródmieście, Trzech Wieszczów, Tysiąclecie, Wrzosowisk, Wyczerpy-Aniołów, Zawodzie-Dąbie.
6 Przemysł od XIX w Pod koniec XIX wieku w Częstochowa rozkwita jako ośrodek przemysłowy, w czym dużą rolę odegrały między innymi złoża rudy i pokłady wapienia Począwszy od lat 80-tych powstawały niemal każdego roku nowe zakłady przemysłowe, z których więszość oparta była na kapitale zagranicznym. Francuzi, Belgowie i Niemcy inwestowali głownie w przemysł włókienniczy, metalowy, galanteryjny i chemiczny. twarta została Wystawa Przemysłowo - Rolnicza. Zaproszeni goście oraz komitet wystawy wzięli udział w nabożeństwie na Jasnej Górze, które celebrował przeor zakonu Euzebiusz Rejman. Po mszy wicegubernator z Piotrkowa generał Kaznakow dokonał uroczystego przecięcia wstęgi
7 Zabytki,pomniki Kościół św Zygmunta- najstarszy w Częstochowie, na placu Daszyńskiego Kościół Św Jakuba- umiejscowiony na placu Biegańskiego, będący pierwotnie cerkwią prawosławną Kościół Św Barbary-w dzielnicy Podjasnogórskiej kaplica Przemienienia Pańskiego w centralnej części cmentarza Kule Kościół świętych Rocha i Sebastiana na cmentarzu św. Rocha Grób Nieznanego Żołnierza Pomnik Stanisława Moniuszki Pomnik Henryka Sienkiewicza
8 Jasna Góra Zespół klasztorny zakonu paulinów w Częstochowie, położony na wzgórzu o tej samej nazwie. Jest jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego i od setek lat, najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce. Na Jasnej Górze znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Szczególnego znaczenia dla Polaków miejsce to nabrało 1 kwietnia 1656, gdy Jan II Kazimierz Waza złożył śluby lwowskie. 16 marca 1657przybył na Jasną Górę i tam modlił się o uratowanie Rzeczypospolitej przed protestanckimi wojskami szwedzkimi i węgierskimi. W tym dniu doszło do skutecznej obrony Krosna przed wojskami Rakoczego. Śluby lwowskie powtórzone zostały 26 sierpnia 1956 w Jasnogórskich Ślubach Narodu olskieo, napisanych przez Stefana Wyszyńskiego 16 maja 1956.
9 Obiekty muzealne Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej Muzeum Częstochowskie –siedziba główna Muzeum Haliny Poświatowskiej Muzeum Historii Kolei Pałac Ślubów Muzeum Klasztorne na Jasnej Górze Muzeum Produkcji Zapałek CZPZ S.A.
10 Filharmonia Częstochowska Pierwszy oficjalny koncert symfoniczny odbył się 2 marca 1945 roku w częstochowskim Teatrze Miejskim. Wkrótce Orkiestra usamodzielniła się i otrzymała pierwszą siedzibę przy ulicy Dąbrowskiego 16, która służyła Orkiestrze przez 20 lat. Filharmonia Częstochowska stała się również współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki "Majowa Nutka" oraz organizatorem Festiwalu Jazzu Tradycyjnego, którego pierwsza edycja odbyła się w maju 2002 roku - I-st Hot Jazz Spring Częstochowa'2002. Orkiestra ma na swoim koncie liczne nagrania CD oraz nagrania dla PR i TV.
11 Teatr Adama Mickiewicza Od 1 VIII 2006 Dyrektorem Naczelnym zostaje Robert Dorosławski, dyrektorem Artystycznym Piotr Machalica. Inauguracja dyrekcji spektaklem Jabłko w reżyserii Tomasza Dutkiewicza.
12 OKF OKF jest kinem o charakterze studyjnym. Prezentowane filmy są zwykle łączone w zestawy: cykle, przeglądy tematyczne, problemowe czy monograficzne. Priorytetem w ofercie repertuarowej OKF jest kinematografia europejska i filmy polskie, których pokazy uświetniają spotkania z twórcami kina. Zdarzają się u nas również IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE, np. Zaduszki Filmowe, przegląd filmów ze Studia. Od stycznia 2004 roku, jako jedno z zaledwie kilkunastu kin w Polsce, należymy do Stowarzyszenia EUROPA CINEMAS. W ramach programu Unii Europejskiej MEDIA PLUS oraz przy wsparciu finansowym ze strony tego programu, Stowarzyszenie EUROPA CINEMAS stawia sobie za cel zachęcenie do prezentowania programu filmów europejskich w kinach Europy oraz podjęcie działań promocyjnych skierowanych do młodej widowni.
13 Atrakcje turystyczne Aleja Najświętszej Mari Panny Parki Jasnogórskie i znajdujące się w nim ekspozycje Muzeum Częstochowskiego Ulica 7 Kamienic z XIX-wieczną zabudowa Muzeum Wyobraźni Muzeum Zdzisława Beksińskiego Muzeum Haliny Poświatowskiej
14 Wycieczki po Częstochowie łączone są często ze zwiedzaniem Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W mieście rozpoczynają bieg następujące szlaki turystyczne: Szlak orlich Gniazd Szlak Jury Wieluńskiej Szlak walk 7 Dywizji piechoty Szlak zabytków Techniki Województwa Śląskiego
15 Obiekty sportowe w Częstochowie Hala Polonia- hala sportowa w Częstochowie w dzielnicy Tysiąclecie przy ulicy Dekabrystów 43. Oddana do użytku w 1986 roku. Administratorem hali jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie. Hala Sportowa „Politechnik” Miejski stadion Lekkoatletyczny- to stadion administrowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie. Obiekt został wybudowany w 1965 roku, z funduszu Totalizatora Sportowego. Miejski Stadion Piłkarski "Raków"- Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie od dnia 10 czerwca 2003 r. jest administratorem kompleksu sportowego KS "Raków". Miejski Stadion Żużlowy- stadion żużlowy w częstochowskiej dzielnicy Zawodzie, na którym spotkania rozgrywa klub Włókniarz Częstochowa. Nazwa Arena Częstochowa została nadana uchwałą rady miasta Częstochowa z dnia 23 kwietnia 2007. Od 1 lutego 2007administrowany jest przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie. Sala Sportowa "Częstochowianka" Stadion Piłkarski "Skra" Stadion Piłkarski KS "Victoria"
16 Prasa W Częstochowie wydawane są następujące dzienniki: "Gazeta Wyborcza" - od 1991 wydawana z lokalnym dodatkiem "Dziennik Zachodni" - znajduje się tu terenowy oddział tej gazety "Życie Częstochowskie" - kontynuacja Życia Częstochowy, ukazującej się od 1947 mutacji Życia Warszawy" Tygodniki: "Gazeta Częstochowska" - od 1956 "Niedziela" - ogólnopolski tygodnik katolicki Częstochowski Tygodnik Regionalny "7 Dni”
17 Radiostacje lokalne Radio C - należące do sieci Złote Przeboje Radio Jasna Góra Radio Fiat - stacja radiowa Archidiecezji częstochowskiej Studia lokalne w Częstochowie posiadają: Polskie Radio Katowice RMF Classic RMF MAXXX - emitująca w tzw. rozszczepieniach lokalnych wiadomości z Częstochowy, w 2006 zastąpiła istniejące od 1995 miejscowe Radio Fon.
18 Częstochowa w czasach współczesnych W bazylice jasnogórskiej po mszy świętej w intencji ludzi pracy i złożeniu kwiatów pod tablicą ufundowaną w latach stanu wojennego przez NSZZ "Solidarność" na Jasnej Górze odbyło się nabożeństwo inaugurujące I Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater". Rada Europy przyznała naszemu miastu Honorową Flagę. Częstochowa została wyróżniona jako jedyne miasto w naszym kraju. Na Placu Biegańskiego o godz. 17 Camille Dimmer, honorowy członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wręczył prezydentowi Tadeuszowi Wronie Honorową Tablicę Rady Europy. Marmurowa płyta z medalem na którym zaczerpnięto z mitologii europejskiej symbole została zamocowana w głównym holu Urzędu Miasta. Rada Europy postanowiła nadać Częstochowie Grand Prix - swe najwyższe wyróżnienie. Nagrodą, obok honorowego dyplomu i okazałego pucharu było 40 tysięcy franków szwajcarskich, jako stypendia dla "młodych zdolnych" częstochowian. Jednym z ciekawych obiektów w Częstochowie jest nowy dworzec kolejowy, który zaliczany jest do najnowocześniejszych w Europie.