Czy czytanie jest nam dzisiaj potrzebne

1 Czy czytanie jest nam dzisiaj potrzebneCzy czytanie jes...
Author: Sebastian Grabowski
0 downloads 0 Views

1 Czy czytanie jest nam dzisiaj potrzebneCzy czytanie jest nam dzisiaj potrzebne? Badania Biblioteki Narodowej: 62% dorosłych Polaków nie przeczytało ani jednej książki . Po książkę sięga prawie co trzecia dziewczynka i zaledwie 20 proc. chłopców.

2 Formy spędzania czasu wolnego przez dzieci

3 ZŁODZIEJE CZASU TELEWIZJA INTERNET GRY KOMPUTEROWE

4 Wpływ TV i komputera na osiągnięcia szkolne dzieckaDzieci, które dorastają tylko w otoczeniu telewizji i komputera nie opanowują techniki właściwego patrzenia na tekst lecz „rzucają okiem” na stronę’ Oglądanie telewizji pochłania czas oraz energię powodując niepokój, poczucie braku satysfakcji, wyczerpanie fizyczne i psychiczne; Gry komputerowe wywołują zmęczenie, objawy choroby lokomocyjnej, a nawet objawy padaczki

5 Oglądanie telewizji a czytanie – wpływ na zmysł patrzeniaPodczas oglądania telewizji dziecko stosuje technikę „krótkich spojrzeń”, tzn. nieuporządkowany sposób patrzenia i zdobywania informacji Podczas czytania dziecko prowadzi oczy wzdłuż zapisanych linii w sposób uporządkowany spokojny

6 Dlaczego warto czytać książki?

7 Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwoKsiążka pomaga nam rozwijać język i słownictwo.  Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.

8 Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe

9 Książka rozwija myślenieKsiążka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.

10 Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni

11 Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim , o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.

12 Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatiiKsiążka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.

13 Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocjiKsiążka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.

14 Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.

15 Książka pomaga nam zrozumieć siebieKsiążka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.

16 Książka pomaga nam zrozumieć innychKsiążka pomaga nam zrozumieć innych. buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.

17 Książka jest naszym towarzyszem w samotnościKsiążka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ja wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.

18 ROLA RODZINY W ROZBUDZANIU POTRZEB CZYTELNICZYCHPotrzeba kontaktów z książką nie powstaje u dziecka samorzutnie. Dziecko nie odczuje jej braku , jeśli w ogóle nie będzie się z nią stykać. O rozwoju i rozbudzaniu dziecka umysłu w znacznym stopniu decydują najwcześniejsze lata życia , czyli ten okres, w którym pozostaje on pod bezpośrednim wpływem rodziny. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko czytało, musimy poświęcić mu więcej czasu i codziennie opowiadać mu baśnie, czytać bajki, opowiadania, wiersze. Dziecko musi widzieć rodziców czytających. Czytanie małym dzieciom książek to doskonała metoda wychowawcza. Główna rola przypada rodzicom, poprzez czytelniczą inicjację w domu oraz narzucenie zasady selekcji odbioru programów telewizyjnych. Jeżeli od najmłodszych lat uda nam się ukształtować pozytywny stosunek do czytania, będzie on procentował w całym późniejszym życiu dziecka.

19 Czytanie dziecku to inwestycja w jego przyszłość!!!

20 Czytaj dziecku to zmądrzeje!

21 Ile czasu trzeba poświęcić naszym pociechom na czytanie?Jak się okazuje nie musi to być wcale godzina dziennie, wystarczy 20 minut !!!

22 KTO CZYTA ŻYJE WIELOKROTNIE /ELIZA ORZESZKOWA/