1 Czy patriotyzmem można zarazić się w szkole?Wykonały: Marta Kurosińska, XII LO Natalia Biniasz, Technikum Agrobiznesu (TIŚiA)
2 WRZESIEŃ – Dzień Powstania Polskiego Państwa Podziemnego2014 2015
3 Obie łącznie przez 5 lat należałyśmy do pocztu sztandarowego, stąd też na różnych uroczystościach reprezentowałyśmy szkołę. Na slajdzie mamy przedstawione zdjęcia z dnia upamiętniającego powstanie Polskiego Państwa Podziemnego. W 2014 r. po uroczystości miałyśmy okazję obejrzeć film pt.: „Miasto 44”, a następnie wysłuchać koncertu patriotycznego rapera – Tadek Firma Solo, pt.: „ Tadek symfonicznie – Burza 2014”, a po uroczystości w r. miałyśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu wspólnie z Panem mjr Januszem Gundermanem oraz grupą historyczną Gustaw Harnaś.
4 LISTOPAD – Święto Niepodległości2015 2014 2015
5 Z roku na rok z dumą miałyśmy okazje brać udział w uroczystościach święta Niepodległości. Czy to na apelach niepodległościowych, czy na uroczystych mszach, czy na szkolnych uroczystościach mogłyśmy poczuć tę więź społeczną z własnym narodem.
6 MARZEC – dzień Żołnierzy Wyklętych...2015 2016
7 W marcu szczególnie pamiętałyśmy o żołnierzach, którzy swą postawą byli niezłomni, a w następstwie zostali wyklęci przez swoich oprawców. Również wtedy spotkaliśmy naszych przyjaciół – Pana Janusza Gundermana oraz grupę Gustaw Harnaś. Kiedy nie miałyśmy możliwości reprezentowania szkoły w sztandarze, same chętnie szłyśmy na obchody, niestety zdjęcia zostały nam tylko z 1 marca.
8 MAJ – Święto Konstytucji2015 2016
9 Tak jak i we wcześniejszych uroczystościach wraz ze szkolnym sztandarem brałyśmy udział na mszach w intencji Ojczyzny, apelach pamięci, czy też paradach. Natomiast w szkole organizowaliśmy koncerty naszych szkolnych artystów, na których wspólnie mogliśmy odśpiewać patriotyczne pieśni.
10 Ale patriotyzm, to nie tylko pokazywanie się na uroczystościach...
11 To także zdobywanie wiedzy i samokształcenie...
12 Jak twierdził Jan Kochanowski w pieśni „O dobrej sławie” miłość do Ojczyzny świadczy nie tylko męstwo okazane na polu bitwy, ale również wykorzystywanie innych talentów: inteligencji, nieugiętości charakteru, czy dar pięknej mowy.
13 ... dbanie o środowisko...
14 Zdjęcie ukazuje akcję sprzątania świata, lecz nie tylko wtedy pamiętamy o porządku w naszej najbliższej Ojczyźnie... Każdego dnia napotykamy się na rożnie śmieci na chodniku, warto poświęcić 2 sekundy by się schylić i wyrzucić do kosza.
15 ... sprzątanie mogił żołnierzy...2015 2013 2014
16 Co roku starannie dbałyśmy o porządek na grobach Armii KrajowejCo roku starannie dbałyśmy o porządek na grobach Armii Krajowej. To właśnie oni walczyli za nasz kraj, dlatego też staramy się w ten sposób odwdzięczyć się za wszystko, co zrobili dla narodu.
17 ...koncerty patriotyczne... („Panny wyklęte” 13.09.2013)
18 byłyśmy na koncercie „Panny Wyklęte” w Teatrze Muzycznym, a mniej więcej rok później wysłuchałyśmy Tadka, o którym wspomniałam już wcześniej.
19 ...spotkania z żołnierzami... (spotkanie z mjr J. Gundermanem 28.11.2013)
20 Mieliśmy przyjemność gościć pana mjr Janusza Gundermana wraz z Grupą Historyczną Gustaw- Harnaś. Panowie przeprowadzili dla nas zajęcia dotyczące tematyki Polskiego Państwa Podziemnego. Mieliśmy okazję obejrzeć fragmenty filmów, demonstrację mundurów oraz uzbrojenia. Miało to na celu przybliżenie nam historii Polski.
21 ...pomoc kombatantom...(wigilie)2015 2014 2014 2016
22 Każdego roku odkąd zaczęłam chodzić do gimnazjum miałam przyjemność uczestniczyć w wigilii dla kombatantów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska Środowisko „Syrena”, nawet w minionym roku kiedy to moja gimnazjalna przygoda się zakończyła. Pomoc polegała na przygotowaniu wigilii, przy okazji miałam ogromny zaszczyt porozmawiać z bohaterami powstania warszawskiego i dowiedzieć się o ich powojennych losach, co za każdym razem jest prawdziwą lekcją historii.
23 ...wycieczki... (Warszawa )
24 Jako uczestnicy szkolnego projektu „Warszawa zbuntowane miasto” pojechaliśmy do Warszawy aby oddać hołd powstańcom warszawskim. Zapaliliśmy znicze, zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego oraz zobaczyliśmy pomnik Małego Powstańca.
25 ...projekty patriotyczne... „Warszawa zbuntowane miasto” 27.03.2014
26 Dnia 27. 03. 2014 r. zakończyliśmy nasz projekt ptDnia r. zakończyliśmy nasz projekt pt.: „Warszawa zbuntowane miasto”. Projekt trwał 6 miesięcy, brało w nim udział uczniów szkoły. Niezwykłość tego projektu polegała na osobistym przeżyciu historii tamtego okresu poprzez rozmowy z bohaterami powstania, grupą rekonstrukcyjną a także przeżycie kilku chwil w powstańczej Warszawie za pośrednictwem spektaklu, z którego zdjęcia zamieściłyśmy na slajdzie. W ramach realizacji projektu: obejrzeliśmy kilka dokumentalnych i fabularnych filmów o powstaniu warszawskim, przeprowadziliśmy wywiady i sondy uliczne, stworzyliśmy wiersze powstańcze i śpiewniki, wydaliśmy egzemplarz Kuriera Warszawskiego. Projekt był chyba naszym największym debiutem.
27 ... działanie w organizacjach...
28 Każdy harcerz wie, że służy on Polsce – mówi tak nasze prawo harcerskie. Uważamy, że nie da się budować obywatelskiej świadomości bez kształtowania patriotyzmu. W dzisiejszych czasach kładziemy na jego radosną odmianę – na dumę z własnego pochodzenia, radości ze świąt i sukcesów narodowych oraz krzewieniu tradycji i zwyczajów.
29 Dziękujemy za uwagę! Mamy nadzieję, że wyczerpująco odpowiedziałyśmy na pytanie: „Czy patriotyzmem można zarazić się w szkole?”, i są teraz państwo przekonani, że można.