Czy wiesz, co jesz?. Cel projektu Projekt miał na celu badanie żywności, którą młodzież na co dzień spożywa. Do przygotowania projektu posłużyliśmy się.

1 Czy wiesz, co jesz? ...
Author: Barbara Jabłońska
0 downloads 1 Views

1 Czy wiesz, co jesz?

2 Cel projektu Projekt miał na celu badanie żywności, którą młodzież na co dzień spożywa. Do przygotowania projektu posłużyliśmy się doświadczeniami oraz kontrolą ulotek żywności.

3 Doświadczenia Doświadczenie I – cola jako odrdzewiacz. Do przygotowania doświadczenia użyliśmy: - 250 ml coli, - zardzewiały, metalowy gwóźdź. Po wrzuceniu i zostawieniu gwoździa na jakiś czas, uległ procesowi odwrotnemu do korozji.

4 Doświadczenia Frytki z fast-foodu kontra frytki domowej roboty. Do przygotowania doświadczenia użyliśmy: - 1 frytkę z fast-foodu; - 1 frytkę z domowej roboty; - pojemniki do przechowywania. Po pozostawieniu na około miesiąc obu pojemników wraz z zawartością można było dostrzec, że na frytce fast-foodowej nie ma pleśni.

5 Degustacja Kolejnym z naszych sposobów na uświadomienie problemu złych nawyków żywieniowych była degustacja zdrowej żywności przygotowanej przez Julię i Klaudię. W naszym „menu“ były: - owsianka z owocami; - marchewki z dipem warzywnym; - ciasto marchewkowe.

6

7 Przepisy Ciasto marchewkowe 1,5 szklanki startej marchewki (ok.3-4 marchewki) 1,5 szklanki mąki 4 jajka 1 szklanka oleju 1 szklanka cukru brązowego 1 łyżeczka proszku do pieczenia 1 płaska łyżeczka sody 1 łyżeczka cynamonu 1 łyżeczka przyprawy do piernika

8 Marchewkę trzemy na tarce o drobnych oczkach.Piekarnik nastawiamy na 160°C i zabieramy się za ciacho. Jajka ubijamy mikserem z brązowym cukrem przez ok. 3 minuty. Zaczynamy powoli dolewać olej – ciasto w trakcie mieszania wchłonie cały. Ciągle ubijając, stopniowo dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem i sodą. Ciasto powinno być gęste. Dodajemy cynamon oraz przyprawę do piernika. Na końcu wsypujemy odciśniętą marchewkę i mieszamy ostatni raz. Formę (najlepiej tortownicę o śr. 26cm) natłuszczamy lub wykładamy papierem do pieczenia. Wlewamy ciasto i pieczemy je ok. 70 min. (najlepiej sprawdzać patyczkiem).

9 Owsianka z owocami 4 maliny 4 truskawki 5 borówek 1/4 jabłka zielonego 3 plasterki banana kilka posiekanych orzechów włoskich i laskowych 5 łyżek płatków owsianych np Górskie 150 ml mleka 2%

10 Przygotowanie: Mleko zagotowujemy i zalewamy nim płatki owsiane, odstawiamy na parę minut aż napęcznieją. Dodajemy owoce oraz posiekane orzechy. Można dodać łyżkę miodu.

11 Badanie metek

12

13 Ankieta dot. nawyków żywieniowych młodzieży Przeprowadziliśmy badania opinii publicznej za pomocą ankiety wśród młodzieży. Wyniki przedstawiamy za pomocą diagramu procentowego.

14 Jakie najczęściej spożywasz przekąski?

15 Jak często "sięgasz" po przekąski?

16 Jak często jesz fast-foody?

17 Prezentacja dietetyczna Nasz współpracownik, Marek, „pobawił się“ w dietetyka i rozpisał odpowiednie dla nastolatka nawyki żywieniowe. Zapraszamy do obejrzenia.

18 Ile kalorii powinien spożywać nastolatek? Płeć/wiekZapotrzebowanie kaloryczne (w kcal) Dziewczęta – 11 - 13 lat1800 - 2200 Dziewczęta – 14 – 18 lat1800 - 2400 Chłopcy – 11 – 13 lat1800 - 2600 Chłopcy – 14 – 18 lat2200 - 3200

19 Wnioski Żywność, którą dziś spożywamy, możemy zakwalifikować jako częściowo niebezpieczną dla naszego zdrowia, co pokazały przeprowadzone doświadczenia. Bez odpowiedniej wiedzy narażamy się na niekorzystne czynniki zdrowotne. Nawyki żywieniowe, co pokazały wyniki ankiety, są nie do końca ukształtowane na najlepszym poziomie. Dzięki takiemu projektowi mogliśmy wskazać alternatywę, jaką winniśmy na co dzień się kierować w żywieniu.

20 Autorzy projektu: - Tomasz Bury IIA, - Marek Ryt IIA, - Weronika Jasiak IIA, - Julia Kapała IIIA, -Klaudia Basiura IIIA. Opiekun projektu: mgr Dariusz Ryczko Rok szkolny 2015/2016.