1 David Ricardo (1772-1823) Ricardo wniósł do teorii ekonomii kilka istotnych zagadnień: Ricardo był zainteresowany badaniem problemów dotyczących podziału dochodów i zagadnieniem wzrostu ekonomicznego. Ricardo sformułował teorię kosztów komparatywnych. Wyjaśnił jak dochód narodowy jest rozdzielony między płace, zyski i renty. Ricardo wytłumaczył jak podział dochodów zmienia się w procesie rozwoju gospodarczego. Ricardo rozwinął teorię wartości opartą na wartości pracy. Ricardo sformułował obraz funkcjonowania systemu ekonomicznego w którym ceny są określone głównie przez koszty produkcji, i gdzie popyt i użyteczność odgrywają małą lub żadna rolę.
2 David Ricardo zróżnicowanie ocen jego dorobku Obrona zasad klasycznej ekonomii: 1. Pionier szkoły obiegu pieniężnego (Currency School) – zwolennik ilościowej teorii pieniądza. Powrót do wymienialności pieniądza na kruszec. (ustawa bankowa Peela – 1844) 2. Obrona wolnego handlu – autor prawa korzyści komparatywnych. (w 1846 zostały zniesione ustawy zbożowe) Dyskusyjne rozwinięcie koncepcji A. Smitha: 1. Dystrybucja zamiast wzrostu; (renta, zysk, płaca – wzajemne zależności – „żelazne prawa” – model antagonistycznych stosunków klasowych) 2. Uniwersalna miara wartości (jednostki pracy, koszty produkcji, marginalne wykluczenia to dobra rzadkie) 3. Abstrakcyjna metodologia (oddzielenie teorii i historii. Dedukcyjne rozumowanie bez odniesienia do uwarunkowań instytucjonalnych. Budowanie modeli opartych na prostych założeniach.
3 „Zegar Ricarda” Teoria stagnacji sekularnej 1. prawo ludnościowe 2. prawo malejącej wydajności gleby 3. ceny rynkowe określane są przez koszty krańcowe 4. spiżowe prawo płac 5. odwrotna zależność miedzy zyskami i płacami 6. różniczkowa renta gruntowa 7. Stagnacja sekularna 1. rosnąca liczba ludności prowadzi do zwiększenia popytu na żywność 2. zmusza to do rozszerzania upraw na słabsze i mniej wydajne grunty 3. Rosną koszty produkcji rolniczej co prowadzi do wyższych cen żywności 4. wzrost płac roboczych 5. spadek zysków dla przedsiębiorców 6. wzrost dochodów właścicieli ziemskich 7. stan stagnacji: niska stopa zysku, płace równe minimum kosztów utrzymania, wysoka renta gruntowa, brak akumulacji, ustabilizowana liczba ludności
4 Polityka gospodarcza w Anglii po zakończeniu wojen napoleońskich (Ricardo i Malthus) Po wojnie nastąpiło pogorszenie sytuacji gospodarczej Anglii (zmniejszenie zakupów rządowych, spadek ogólnego popytu, spadek cen, niski wzrost eksportu, demobilizacja armii, i bezrobocie). Rząd torysów przystąpił do działania na rzecz interesów właścicieli ziemskich i dzierżawców (cła zbożowe) Malthus: dowodził że wysoka konsumpcja tworzy przesłanki ożywienia gospodarczego. Cła zbożowe chronią angielskie rolnictwo przed konkurencją zagraniczną i zapewniają prace i egzystencję drobnym angielskim farmerom. Bez tej pomocy farmerzy zbankrutują co zmniejszy rozmiary społecznego popytu, zwiększy bezrobocie i pogorszy sytuację gospodarczą Anglii
5 D. Ricardo w kwestii polityki gospodarczej Ricardo wysuwa tezę, że podstawową przyczyną trudności gospodarczych są wysokie ceny zboża i wysokie renty gruntowe. Zjawiska te obniżają stopę zysku i uniemożliwiają rozwinięcie ekspansji gospodarczej. Import zboża i spadek cen zboża pozwoli obniżyć płacę, zwiększyć stopę zysku i stworzy możliwość przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego. Sprzeczność interesów politycznych i ekonomicznych między właścicielami ziemskimi a przedsiębiorcami. Polityka gospodarcza rządu wywołuje przedwczesne narastanie tendencji stagnacyjnych. W warunkach wolnego handlu stan ten będzie narastał równomiernie we wszystkich krajach.
6 Thomas Robert Malthus (1766 – 1834) Malthus był pastorem w kościele anglikańskim i w późniejszym okresie profesorem ekonomii politycznej w Collegeu w Haileybury Malthus był jednym z najbardziej kontro- wersyjnych ekonomistów w historii myśli ekonomicznej. Malthus osiągnął sławę po opublikowaniu swojej teorii ludnościowej, która do tej pory jest ściśle związana z jego nazwiskiem. Termin „Malthusiansm” oznaczał pesymistyczne spojrzenie na możliwość poprawienia przez ludzkość swojego dobrobytu. Malthus uczestniczył również w ważnych debatach ekonomicznych dotyczących metodologii ekonomii, zagadnień teorii ekonomii i polityki gospodarczej. W dyskusjach ekonomicznych i zagadnień polityki gospodarczej, Malthus jako pierwszy starał się wyjaśnić zjawisko występujących kryzysów gospodarczych (okresów kiedy w gospodarce nie ma wystarczającego popytu i kiedy bezrobocie osiąga znaczące rozmiary)
7 Teoria ludnościowa Dwa prawa natury Malthusa: 1. populacja ludnościowa rośnie w postępie geometrycznym. (1,2,4,8,16…) 2. produkcja żywności ma skłonność do wzrostu arytmetycznego (zgodnie z formułą malejących przychodów) (1,2,3,4,5…) 3. wniosek: ludzkość skazana jest na życie w stanie „nieprzezwyciężalnych trudności: nędzy, głodu i przestępczości” - „ponura nauka” Wzrost ludności wynikiem działania czynników których Malthus nie przewidział: 1. postęp medycyny i poprawa warunków życia – skutkuje spadkiem śmiertelności niemowląt i wzrostem oczekiwanej długości życia jednostek. Wzrost poziomu dochodów powoduje spadek liczby urodzeń. 2. Postęp technologiczny w rolnictwie prowadzi do wzrostu produkcji żywności (narzędzia, nawozy, irygacja, postęp w nauce)
8 Jean Baptiste Say (1767 – 1832) J. B. Say urodził się w Lyonie (Francja) w rodzinie kupieckiej. W latach 1793 – 1799 był dziennikarzem i redaktorem pisma La Décade,wydawanym przez stowarzyszenie republikanów. W latach 1799-1806 był członkiem Trybunatu i pracował w komitecie finansów. W 1803 roku opublikował „Traktat o ekonomii politycznej” W okresie 1806-1813 był przedsiębiorcą prowadzącym na prowincji przędzalnie bawełny. W 1814 w trakcie pobytu w Anglii poznał D. Ricarda i J. Benthama. W licznych listach i publikacjach podjął polemikę z T. Malthusem i J. C Sismondim w kwestii problemu realizacji produktu społecznego i kryzysów ekonomicznych. W 1830 roku został powołany na katedrę ekonomii politycznej w College de France w Paryżu.
9 Jean Baptiste Say - Alternatywna teoria wartości, - Rola przedsiębiorcy, - Prawo rynków Saya Keynesowska wersja: „Podaż tworzy swój własny popyt” Wersja Saya: - produkcja jest przyczyna konsumpcji (rosnąca produkcja prowadzi do wyższych wydatków konsumpcyjnych) - podaż produktu X stwarza popyt na produkty Y - Say zaprzeczał możliwości istnienia ogólnej nadprodukcji lub nadmiaru w trakcie spowolnienia gospodarczego twierdząc ze produkcja została raczej źle alokowana. Wytworzono zbyt wiele produktów na które nie ma wystarczającego popytu.
10 Jean Baptiste Say „To nie obfitość pieniądza ale ogólna obfitość innych produktów ułatwia sprzedaż. Pieniądz odgrywa rolę jedynie pośrednika w tej podwójnej wymianie. Kiedy transakcje zostaną już zawarte, odkryjemy, że wymiana miała postać wymiany produktów za produkty” „Pobudzanie samej konsumpcji nie przynosi handlowi korzyści: trudność bowiem polega na dostarczeniu środków, nie na samym pobudzeniu woli do konsumowania (…) tylko produkcja dostarcza te środki” „Tak więc celem dobrego rządu jest pobudzanie produkcji, celem złego rządu pobudzanie konsumpcji”
11 David Ricardo (1772-1823) Ricardo urodził się w Londynie. Jego edukacja przygotowała go do wejścia w świat handlu i finansów. W wieku 14 lat Ricardo rozpoczął pracę w firmie swojego ojca. Ricardo został wyklęty z rodziny przez ojca gdy ożenił się z Kwakierką i zmienił wyznanie. Ricardo otworzył własną firmę. Szybko dorobił się dużego majatku i stał się najzamożniejszym finansistą Londynu w wieku 26 lat.
12
13 John Stuart Mill (1806 – 1873) J. S. Mill urodził się w Londynie w 1806 roku w rodzinie znanego historyka i ekonomisty Jamesa Milla. James Mill zajął się także jak najlepszym wykształceniem swoich dzieci. W wieku 14 lat J. S.Mill uczestniczył w dyskusjach i konwersacjach z D. Ricardo i J. Benthamem. J. S. Mill i Mrs. John Taylor (Harriet Hardy) W latach 1834 - 1840 J. S. Mill wydawał Westminster Review, najważniejszy intelektualny periodyk wychodzący w tym czasie w Anglii J. S. Mill opublikował liczne prace z zakresu ekonomii, filozofii, logiki, oraz społecznych i politycznych teorii liberalizmu. Prace te przyniosły mu szerokie uznanie i uczyniły J. S. Milla jednym z najbardziej znanych i poważanych naukowców w XIX wiecznej Anglii.
14 Socjalizm i komunizm w pierwszej połowie XIX wieku 1 Claude Henri de Saint – Simon (1760 – 1825) dobrobyt powinien być planowo rozdzielany wraz rosnącymi możliwościami produkcji (wiara w dobroczynne skutki rewolucji przemysłowej). 2. Robert Owen (1771 – 1858) – pionier brytyjskiego ruchu socjalistycznego: reformator i utopista 3. Charles Fourier (1772 – 1837) –twórca i praktyk koncepcji samowystarczalnych komun (Falanstry) 4. Piotr Proudhon (1809 – 1865) – Książka „Co to jest własność” z podtytułem: „własność to kradzież” 5. Socjaliści „ricardianscy” 1820 – 1840 wykorzystali teorię wartości Ricarda przeciwko systemowi produkcji kapitalistycznej. Popularyzowali tezę o uspołecznieniu własności środków produkcji. Wysuwali postulat ze robotnicy powinni otrzymać bezpośrednio pełny produkt swej pracy (pieniądz pracy)
15 Socjalizm i komunizm pierwszej połowy XIX wieku Wkład do wiedzy ekonomiczno – społecznej: 1. Obszerna dokumentacja o społeczeństwie kapitalistycznym, położenia klasy robotniczej w warunkach rewolucji przemysłowej. Wewnętrzne zróżnicowania i konflikty tego społeczeństwa. Analiza pojęć „zrzeszenie” i „wspólnota” Przesunięcie zainteresowania z problematyki polityczno – prawnej na społeczno – ekonomiczną Badanie zagadnień podziału dochodu narodowego w powiązaniu z ideą równości lub sprawiedliwości. Historiozofia: ewolucja i zmienność systemów społeczno – gospodarczych Wizja bezklasowego społeczeństwa socjalistycznego i komunistycznego Drogi przebudowy (zróżnicowane formy własności, reforma a rewolucja) Wspólne: koncepcja zrzeszenia jako takiej organizacji społecznej która wyeliminuje przemoc i konkurencję zastępując ją przez współpracę wolnych i równych jednostek opartą na zasadzie dobrowolności.
16 K. Marks, F. Engels Materialistyczny pogląd na historię wychodzi z założenia, że podstawą każdego ustroju społecznego jest produkcja, a obok produkcji wymiana jej produktów ; że w każdym historycznie występującym społeczeństwie podział produktów, a z nim zróżnicowanie społeczeństwa na klasy i stany, zależy od tego co i jak się produkuje i jak się wymienia produkty. Wobec tego ostatecznych przyczyn wszelkich zmian społecznych i przewrotów politycznych należy szukać nie w głowach ludzi, nie w coraz lepszym rozumieniu przez nich wiecznej prawdy i sprawiedliwości, lecz w zmianach sposobu produkcji i wymiany. Przyczyn tych należy szukać nie w filozofii, lecz w ekonomii danej epoki.
17 K. MARKS, F. ENGELS Teoria formacji społeczno - ekonomicznych 1. siły wytwórcze i stosunki produkcji (baza ekonomiczna) 2. podziały klasowe (cała historia to historia walki klas) 3. państwo, prawo, system polityczny (nadbudowa społeczna) 4. dialektyka marksistowska (materializm dialektyczny, i materializm historyczny) 5. Teoria formacji społeczno – ekonomicznych 6. wniosek: system kapitalistyczny jest zmienny i ewoluuje – jest fazą przejściową w długiej perspektywie rozwoju społeczeństw.
18 Kapitał 1867 Formuła wymiany A. Smitha T – P – T (prosta cyrkulacja towarów) Sprzedawanie by kupić jest środkiem do celu którym jest zaspokojenie potrzeb i spożycie. W tej cyrkulacji pieniądz przemienia się ostatecznie w towar służący jako wartość użytkowa. Pieniądz zostaje „wydany”. Forma obrotu towarowego charakteryzująca przemysłowy kapitalizm K. Marksa P – T – P W tej formule nabywca wydaje pieniądze aby jako sprzedawca otrzymać pieniądze. Aby ta operacja miała sens Marks modyfikuje formułę na: P – T – P1 P.1 oznacza sumę wyjściową plus przyrost. „Ten przyrost czyli nadwyżkę ponad pierwotną wartość nazywam „wartością dodatkową” Ruch od P do P1 jest tym co przekształca pieniądz w kapitał. To wartość dodatkowa przekształca pieniądz w kapitał. Cyrkulacja pieniądz jako kapitału jest celem samym w sobie.
19 Kapitał 1867 Tajemnica Kapitału czyli skąd pochodzi wartość dodatkowa: Każdy etap cyrkulacji P – T ; T – P.1 polega na wymianie ekwiwalentów – towarów i pieniędzy o jednakowej wartości wymiennej. Aby wydobyć wartość dodatkową, posiadacz pieniędzy (kapitału) musi znaleźć towar który ma szczególną właściwość: spożytkowany tworzy większą wartość niż sam kosztuje. Takim niezwykłym towarem jest siła robocza. Według Marksa „siła robocza” jest towarem. Jej wartość jest mierzona tak samo jak wartość każdego innego towaru: przez czas pracy niezbędny do produkcji, a więc także do reprodukcji tego szczególnego towaru. Są to niezbędne potrzeby naturalne. W określonym czasie i w określonym okresie przeciętny zakres niezbędnych środków utrzymania jest stały Praca jest opłacona według jej wartości (żywność, ubranie, edukacja, mieszkanie) Kapitaliści zatrudniają siłę roboczą przez więcej czasu niż jest to potrzebne aby zabezpieczyć jej wartość – pojawia się wartość dodatkowa. Celem kapitalisty jest zwiększanie wartości dodatkowej. Mogą ją zwiększać poprzez akumulację kapitału w dwóch formach: - kapitału zmiennego (żywa praca) - kapitału stałego (materiały, maszyny, narzędzia)
20 Kapitał 1867 W warunkach konkurencji kapitaliści musza dążyć do akumulacji i zwiększania swych zysków. Konkurują o siłę roboczą – płace mają tendencję wzrostową – wartość dodatkowa tendencję spadkową (zyski mogą być pochłonięte przez rosnące płace) – kapitaliści reagują na to zjawisko zwiększaniem kapitału stałego (wprowadzenie pracooszczędnych maszyn) Zwiększanie kapitału stałego: - zwiększa efektywność i skalę produkcji - wywołuje bezrobocie technologiczne - utrzymuje płace na niskim poziomie - nie zwiększa wartości dodatkowej, która pochodzi tylko od kapitału zmiennego Cykl: konkurencja o robotników, wyższe płace, pracooszczędne maszyny, mniejsza baza wartości dodatkowej, zaostrzenie konkurencji, kolejny kryzys – prawo ruchu kapitalizmu Rosnąca centralizacja środków produkcji i uspołecznienie pracy dochodzi do punktu w którym nie mieści się w „kapitalistycznej skorupie” – następuje rewolucja i uspołecznienie.
21 Karl Menger (1840 – 1921) Założyciel szkoły austriackiej
22 Carl Menger – podstawy szkoły austriackiej Rozwinięcie subiektywnej teorii wartości: Menger był jednym z pierwszych ekonomistów, którzy odkryli teorię użyteczności krańcowej oraz zasadę zmniejszającej się użyteczności krańcowej opartej na subiektywnej teorii wartości. Wkład w rozwój metod badań w ekonomii Indywidualizm metodologiczny Rozwinął tezę, że wiedza ekonomiczna opiera się na dedukcji konsekwencji przyjętych założeń, które są uznane za prawdziwe.
23 Tablica Mengera IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXX 10987654321 9876543210 876543210 76543210 6543210 543210 43210 3210 210 10 0
24
25 Alfred Marshall – definicja ekonomii Zasady ekonomiki 1890 (s.1) Political Economy or Economics is the study of mankind in the ordinary business of life; it examines that part of individual and social action which is most closely connected with the attainment and with the use of the material requisites of wellbeing. Ekonomia polityczna lub ekonomika jest studium rodzaju ludzkiego w jego codziennych sprawach życiowych; bada ona tę część działań indywidualnych i społecznych która jest najściślej związana ze zdobywaniem i użytkowaniem materialnych rekwizytów dobrobytu.
26 A. Marshall (1842 – 1924) podstawa wstępnego wykształcenia z mikroekonomii Metoda „analizy cząstkowej” (zasada „ceteris paribus”) Podaż i popyt razem determinują produkcję i ceny (dwa ostrza nożyc) Analiza elastyczności (popytu i podaży) substytucja i komplementarność; towary drogie i towary tanie Czas w analizie ekonomicznej (okres rynkowy, okres krótki, okres długi Problem rynku pracy Ekonomia jako oddzielna dyscyplina naukowa (oddzielna szkoła i stopień na uniwersytecie w Cambridge (1903) Metoda „analizy cząstkowej” Podaż i popyt razem determinują produkcję i ceny (dwa ostrza nożyc) Analiza elastyczności (popytu i podaży) substytucja i komplementar ność; towary drogie i towary tanie Czas w analizie ekonomicznej (okres rynkowy, okres krótki, okres długi Problem rynku pracy Ekonomia jako oddzielna dyscyplina naukowa (oddzielna szkoła
27 Ekonomia polityczna/ekonomika (nurt główny) XVIII i XIX wiek Ekonomia polityczna jako nauka o bogactwie. Ekonomia polityczna zajmuje się produkcją, podziałem i konsumpcją bogactwa. XX wiek Ekonomia jako nauka wyboru. Ekonomika jako logika wyboru. Ekonomika jako studium rynków.
28 Alfred Marshall (sposób akceptacji człowieka ekonomicznego) Smith przedstawił operację izolacji w sposób obrazowy i bardzo prosty: wszystkie motywy, czy wszystkie czynniki czy tendencje, poza wybranym (wybraną), zamyka się w swego rodzaju w więzieniu, które nazywa się ceteris paribus, co oznacza, że są one tam jakby zamrażane, unieruchomione, pozbawione możliwości działania i ulegania zmianom. Po przebadaniu wybranego motywu, czynnika czy tendencji, wypuszcza się z wiezienia po kolei następne motywy, czynniki czy tendencje i bada się, jak ich działanie zmienia skutki działań motywów wyizolowanych. Wskutek takiego stopniowego zmniejszania abstrakcji, omówienie badanych zjawisk może stać się bardziej realistyczne i mniej niedokładne niż to było możliwe we wcześniejszym stadium(…) Najlepszym zastosowaniem więzienia ceteris paribus (…) jest jego zastosowanie do słynnej fikcji „sytuacji statycznej”.
29 Model homo oeconomicus w neoklasycyzmie W modelu eksponuje się głównie zasadę gospodarności i rezygnuje z określania motywów, jakimi kieruje się podmiot gospodarujący. Zamiast maksymalizacji bogactwa wprowadza się dążenie do maksymalizacji celów gospodarczych przy danych nakładach. Przedmiotem zainteresowania nie jest sam cel, ile sposób działania przyjęty do jego osiągnięcia przy ograniczonych środkach. Modyfikacja polegała na przyjęciu założenia że: - jednostki są racjonalne; - celem działania jest maksymalizacja użyteczności lub zysku przy danych nakładach;
30 Lionel Robbins, Essay on the Nature and Significance of Economic Science, 1932 Essay on the Nature and Significance of Economic Science Redefining the scope of economics to be "the science which studies human behavior as a relationship between ends and scarce means which have alternative uses" Robbins zdefiniował ekonomię jako „ naukę, która bada zachowania człowieka jako związek pomiędzy celami i niewystarczającymi środkami, mającymi alternatywne zastosowania”
31
32 Koncepcja równowagi ogólnej Czysta ekonomia (teoria ograniczająca się do wyjaśnienia cen w hipotetycznym systemie doskonałej konkurencji) Centralnym problemem teorii jest pokazać jak dobrowolna wymiana pomiędzy jednostkami które są: -dobrze poinformowane (z punktu widzenia ich wyborów) - kierują się własnym interesem - są racjonalne Prowadzi do systemu zorganizowania produkcji i podziału dochodów który jest efektywny i wzajemnie korzystny. Ekonomia społeczna; ekonomia stosowana
33 Koncepcja równowagi ogólnej Warunki osiągnięcia równowagi: - żadna strona nie może zwiększyć stopnia swojej użyteczności w wyniku zmian swoich własnych działań - ogólna ilość każdego towaru i podaży każdego czynnika produkcji jest równa popytowi na niego. - powszechna współzależność zjawisk ekonomicznych.(jak zmiany w popycie na jeden towar wpływają na popyt na inne towary oraz jak zmiany w popycie oddziałują na ceny czynników wytwórczych)
34 Instytucjonalizm XX/XXI wiek (ewolucja szkoły) 1. Instytucjonalizm tradycyjny (Veblen, Commons, Mitchell) 2. Neoinstytucjonalizm (Myrdall, Galbraith, Schumpeter) 3. Nowa ekonomia instytucjonalna (Coase, Williamson, North)
35
36 Veblen definicja ekonomii Ewolucyjna ekonomia musi być teorią opisującą proces kulturowego rozwoju, jako zdeterminowanego przez interes gospodarczy, teorią opisującą sekwencję instytucji ekonomicznych w kategoriach tego procesu (60)(183)
37 Krytyka definicji nauki ekonomii jako logiki procesów podejmowania decyzji Friedrich Hayek: skierowanie uwagi ekonomii na problemy alokacji zasobów między różne zastosowania prowadzi do ignorowania rzeczywistego problemu ekonomii, jakim jest wiedza o środkach dostępnych w danym społeczeństwie i celach do których ludzie dążą. James Buchanan: ekonomiści skoncentrowali się na optymalizacji i kalkulacji i przekształcili ekonomię w matematykę stosowaną. Przedmiotem badań uczynili abstrakcyjne zachowania ludzkie, podczas gdy ludzkie zachowania są zawsze instytucjonalnie uwarunkowane. Ronald Coase: teoria neoklasyczna staje się coraz bardziej matematyczna, elegancka i precyzyjna, ale jej formalne modele coraz bardziej oddalają się od rzeczywistych problemów gospodarczych. Aby urealnić analizę ekonomiczną konieczne jest rozszerzenie przedmiotu badań ekonomicznych na instytucje i koszty transakcji.
38 Ronald Coase The Firm, the Market and the Law 1990 Ekonomii ortodoksyjnej brakuje realistycznego ujęcia podmiotów gospodarczych i samej wymiany. „Konsument nie jest istotą ludzką, lecz logicznym układem preferencji. Przedsiębiorstwo dla ekonomisty(...) jest definiowane jako krzywa kosztów i krzywa popytu, a teoria jest po prostu logiką optymalnej wyceny i łączenia nakładów. Wymiana jest realizowana bez określenia jej instytucjonalnych uwarunkowań. Mamy konsumentów bez ludzi, firmy bez organizacji, a nawet wymianę bez rynków” (s. 3)
39 Ronald Coase Economics and Contiguous Disciplines; in Perlman Mark (ed) 1977 The Organization and Retrieval of Economic Knowledge; Boulder, CO:Westwiev Press Economics as the study „of the working of social institutions which bind the economic system together: firms, markets for goods and services, labour markets, capital markets, the banking system, international trade, and so on” Ekonomia jako studium funkcjonowania społecznych instytucji które związują system gospodarczy razem: firmy, rynki towarów i usług, rynek pracy, rynek kapitałowy, system bankowy, handel międzynarodowy itd..
40 Główny przedmiot badań różnych szkół ekonomicznych (John Commons 1932) Klasyczna (od Adama Smitha do Johna Stuarta Milla) Miejsce Miltona Friedmana ? Produkty - uniwersalne prawa produkcji i podziału - wzrost gospodarczy Teoria ekonomiczna podobna do mechaniki (punkt odniesienia nauki przyrodnicze) Neoklasyczna (od Carla Mengera do Lionela Robbinsa i Roberta Lucasa) Miejsce Alfreda Marshalla ? Odczucia - indywidualizm metodologiczny -alokacja czynników wytwórczych - równowaga Teoria ekonomiczna zbliżona do psychologii wraz z wykorzystaniem matematyki (Perspektywa subiektywno- indywidualistyczna) Instytucjonalizm (od Thorstena Veblena do Ronalda Coase i Oliviera Williamsona) Miejsce Josepha Schumpetera ? Transakcje - pojęcie instytucji - społeczne interakcje - historyczne uwarunkowania Teoria ekonomiczna zbliżona do socjologii (społeczne interakcje i uwarunkowania i ich wpływ na gospodarkę i dobrobyt)
41 Nowa ekonomia instytucjonalna (modyfikacja traktowana jako wzbogacenie modelu homo oeconomicus) Nowa ekonomia instytucjonalna jako konglomerat teorii i decyzji utrzymuje centralne założenie racjonalności, jest to jednak racjonalność ograniczona: konsument, pracownik czy producent jest skłonny do maksymalizacji swej użyteczności/zysku, choć ma z tym określone kłopoty. Kłopoty wynikają z faktu, że nie dysponuje pełną wiedzą na temat transakcji, jakich dokonuje. Ograniczenia podmiotu w zakresie posiadanej przez niego wiedzy związane są z warunkami niepewności, w jakich działa, oraz wynikają z jego niedoskonałej natury, tj. z jego ograniczonych zdolności poznawczych, decyzyjnych oraz umiejętności przyswojenia sobie nowej wiedzy. W nowej ekonomii instytucjonalnej przyjmuje się też, że podmiot dążąc do zaspokojenia swoich interesów, może być oportunistą i dopuszczać się działań instytucjonalnie i moralnie nagannych: w transakcjach rynkowych oszukuje, w hierarchii unika pracy. W rozwiązaniach hybrydowych (np w strukturach sieciowych) wykorzystuje wszystkie te możliwości w stopniu umiarkowanym. Zauważenie nieetycznych zachowań jednostki nie oznacza, że uznają oni oportunizm za immanentną cechę gospodarczych działań każdego podmiotu.
42
43 J. M. Keynes 1. Ekonomiczne skutki pokoju (1919) 2. Ekonomiczne perspektywy naszych wnuków (1930) 3. Ogólna teoria zatrudnienia, procentu i pieniądza (1936)
44 J. M. Keynes (1883 – 1946) Keynes nie formułuje nowej definicji ekonomii. Tworzy podstawy dla nowego obszaru badań ekonomicznych nazwanego później makroekonomią. W odróżnieniu od dominującej w jego czasach ekonomii klasycznej/neoklasycznej która koncentrowała się na badaniu podmiotów gospodarczych (konsumentów i producentów) w warunkach gospodarki rynkowej odmawiając państwu jakiejkolwiek aktywnej roli w procesach gospodarowania, Keynes tworzy teoretyczne podstawy dla interwencji państwa w mechanizm rynkowy w celu zwalczania kryzysów i regulowania koniunktury.
45 J.M. Keynes Centralnym problemem analizy ekonomicznej są czynniki określające poziom efektywnego popytu czyli problem realizacji produktu społecznego od którego uzależniony jest stopień wykorzystania istniejącej podaży siły roboczej i kapitału. W długich okresach przy obowiązującym poziomie płac realnych i oczekiwaniach co do przyszłych cen i płac występuje nadwyżka podaży pracy. Aktywność gospodarcza wykazuje tendencje do fluktuacji; System gospodarczy jest niedoskonały i może doświadczać wahań wielkości realnych. Niedoskonałość i niepewność mechanizmu rynku; Interwencje rządowe pożądane w celu ustabilizowania poziomu aktywności gospodarczej
46 Joseph Schumpeter (1883 – 1950) Joseph Alois Schumpeter Teoria rozwoju gospodarczego (1911) Kryzys państwa podatków (1918) Cykle koniunkturalne (1939) Kapitalizm, socjalizm, demokracja (1942) Historia analizy ekonomicznej (1950)
47 Joseph Schumpeter (1883 – 1950) Teoria rozwoju gospodarczego 1. Innowacje a działalność przedsiębiorcza. 2. Zysk. 3. Fazy rozwoju kapitalistycznego 4. Kredyt i oszczędności 5. Konkurencja a monopol 6. Wahania cykliczne
48 Joseph Schumpeter (1883 – 1950) Jedyną przyczyną depresji jest rozwój Kryzys jest dobrym zimnym prysznicem dla gospodarki (oczyszcza ją). Twórcza destrukcja. Marks jest wielkim konserwatystą. Stawiał prawidłowe pytania i udzielał błędnych odpowiedzi. Wielkie koncerny są motorem postępu technicznego. Nie trzeba dążyć w polityce państwa do umacniania systemu doskonałej konkurencji. Socjalizm bezsprzecznie może funkcjonować. Może być skuteczny i żywotny. Nie można go tylko pogodzić z demokracją.