DEBATA SPOŁECZNA dotycząca bezpieczeństwa na terenie gm

1 DEBATA SPOŁECZNA dotycząca bezpieczeństwa na terenie gm...
Author: Izabela Lewandowska
0 downloads 4 Views

1 DEBATA SPOŁECZNA dotycząca bezpieczeństwa na terenie gmDEBATA SPOŁECZNA dotycząca bezpieczeństwa na terenie gm. Załuski Załuski, 15 lutego 2016 r.

2 STRUKTURA ORGANIZACYJNA KPP W PŁOŃSKUKomendant Powiatowy Policji – mł insp. Jarosław BRZOZOWSKI I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji – mł. insp. Paweł WOJCIECHOWSKI ogólna liczba policjantów (160 etatów) kierownictwo KPP 2 kierownictwo KP/PP 4 policjanci służby prewencji 101 (108 etatów) policjanci służby kryminalnej 44 (46 etatów) policjanci służby wspomagającej - pracownicy cywilni policji 30 Posterunek Policji w Załuskach Kierownik posterunku Policji asp. Andrzej Rzewiński Zespół ds. Prewencji: Dzielnicowi: mł. asp. Robert Reszczyński asp. Daniel Kania -policjanci patrolowi – 2 Jednoosobowe stanowisko ds. Kryminalnych - 1

3 Skala przestępczości na terenie powiatu płońskiego i gminy Załuski w latach 2013 – (na podstawie postępowań stwierdzonych)

4 Dynamika przestępczości w 7 kategoriach na terenie powiatu płońskiego i gminy Załuski na przestrzeni ostatnich lat

5 Wykrywalność w latach 2013 - 2015 (powiat płoński i gmina Załuski)Wykrywalność ogólna Wykrywalność 7 kategorii

6 Skala przestępczości na terenie powiatu płońskiego w 7 wybranych kategoriach w latach 2013 – (na podstawie postępowań stwierdzonych)

7 Skala przestępczości na terenie gminy Załuski w 7 wybranych kategoriach w latach 2013 – (na podstawie postępowań stwierdzonych)

8 Skala przestępczości nieletnich na terenie powiatu płońskiego i gminy Załuski za lata ( na podstawie przestępstw stwierdzonych )

9 Osoby dotknięte przemocą - 12Działania podjęte przez Policję wobec przemocy w rodzinie dotyczące procedury „Niebieskie Karty” na terenie gminy w latach 11 - kobiety 1 – mężczyźni 0 - małoletni Osoby dotknięte przemocą - 12 11 – mężczyźni 1 – kobiety Sprawcy przemocy - 12 Poszczególne rodzaje przemocy w 2015 r. Liczba sporządzonych Niebieskich Kart

10 Stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie powiatu płońskiego w latach 2013 – 2015

11 Stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie gminy Załuski w latach 2013 – 2015

12 Przyczyny wypadków drogowych na terenie powiatu płońskiego w 2015 roku

13 wypadków śmiertelnychMiejsca wypadków drogowych w 2015 r. Miejsca wypadków śmiertelnych w 2015 r. Mapa

14 Kierunki i efekty działań mające wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.Aktywność w zakresie realizacji przepisów po zmianach od 18 maja 2015r - przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym: 54 zatrzymane prawa jazdy.  Fakultatywne zatrzymanie uprawnień do kierowania pojazdami – 28.   Lustracja dróg w rejonie szkół w ramach „Bezpiecznej drogi do Szkoły”: 31 szkół objętych lustracją, 36 nieprawidłowości, 4 wnioski do zarządców dróg.  Wytypowano 2 odcinki i 2 miejsca niebezpieczne, które objęto nadzorem.  Badania stanu trzeźwości –   Naruszenia związane z nieużywaniem przez pieszego elementów odblaskowych od zmierzchu do świtu poza obszarem zabudowanym – 288. Naruszenia związane z niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu – 9434.  17 szkół przystąpiło do Programu B&N.

15 Kierowalność policjantów do służby na terenie powiatu płońskiego i gminy Załuski w latach 2013 -2015

16 Wnioski i ich realizacja przedstawione podczas ostatniej debaty powiatowejWłączenie młodzieży klas policyjnych w przedsięwzięcia realizowane przez policję w szczególności w działania profilaktyczne REALIZACJA: Z obecnymi na debacie dyrektorami szkół, w których są prowadzone klasy policyjne uzgodniono udział uczniów w realizowanych przez KPP w Płońsku działaniach profilaktycznych. W 2015 roku z Zespołem Szkół nr 1 w Płońsku i Zespołem Szkół w Czerwińsku w których prowadzone są klasy policyjne Komenda Powiatowa Policji w Płońsku podpisała porozumienia o współpracy. M.in. w zakresie prowadzenia działań profilaktycznych. Promowanie i organizacja spotkań seniorów z młodzieżą w celu wymiany doświadczeń REALIZACJA: Nawiązano bezpośredni kontakt z prezesami kół emerytów, rencistów oraz uaktywniono liderów Mazowieckiej Akademii Seniora. W dniu 8 grudnia 2015 roku w szkole w Dzierzążni przeprowadzone zostało pierwsze spotkanie w którym wzięli udział seniorzy z terenu gminy Dzierzążnia i uczniowie III klas gimnazjalnych szkoły. Na spotkaniu funkcjonariusze KPP przekazali informacji o czyhających na seniorów i młodzież zagrożeniach. Omówiono metody oszustw popełnianych na osobach starszych. Kolejne spotkania zaplanowano na bieżący rok. Zwiększenie liczby spotkań oraz rozszerzenie kręgu osób, do których są skierowane w zakresie agresji ze strony zwierząt, w szczególności prowadzonych przez policyjnych przewodników psów służbowych REALIZACJA: W listopadzie 2015 roku na terenie Zespołu Szkół w Czerwińsku przeprowadzono pokaz tresury psów służbowych. Podczas pokazu omówiono zasady zachowania się w przypadku agresji ze strony zwierząt. W minionym roku przeprowadzono 21 spotkań podczas których omówiono zasady prawidłowego zachowania się w przypadku napotkania agresywnego zwierzęcia.  Dokonanie przeglądu wraz zarządcą drogi w rejonie przejazdu kolejowego w miejscowości Cieszkowo Nowe gm. Baboszewo REALIZACJA: W dniu r. funkcjonariusze WRD KPP w Płońsku dokonali lustracji przejazdu kolejowego. W dniu r. przekazano dokumentacje do Powiatowego Zarządu Dróg w Płońsku celem dalszej realizacji. W dniu r. Powiatowy Zarząd Dróg w Płońsku skierował pismo do PKP celem usunięcia nieprawidłowości. W dniu r. PKP w piśmie skierowanym do Powiatowego Zarządu Dróg w Płońsku odmówiła wykonania robót twierdząc że stan techniczny drogi na dojazdach i pomostu drogowego jest dobry i nie stanowi zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego.

17 Mapa zagrożeń bezpieczeństwa w powiecie płońskim

18 Mapa zagrożeń bezpieczeństwa w powiecie płońskim założeniaMapa będzie odzwierciedlać: Istotnym aspektem w kontekście tworzenia mapy zagrożeń jest konieczność kompleksowego spojrzenia na chronione zasoby i określenia występujących w powiecie zagrożeń, które powinny zostać odzwierciedlone na sporządzonej mapie. Dane zawarte na mapie uwzględniać będą ogólne jak i lokalne zagrożenia wynikające z różnych uwarunkowań (lokalizacji, obszaru, ilości i struktury zaludnienia, rodzaju i gęstości dróg publicznych, geografii przestępczości itd.).

19 Mapa zagrożeń będzie odzwierciedlać:Przestępczość ogółem (przestępstwa stwierdzone) wyrażoną liczbą bezwzględną, Przestępczość kryminalną ogółem (przestępstwa stwierdzone) wyrażoną liczbą bezwzględną, Przestępczość kryminalną w 7 podstawowych kategoriach ogółem (przestępstwa stwierdzone) wyrażoną liczbą bezwzględną, Przestępczość gospodarczą (przestępstwa stwierdzone) wyrażoną liczbą bezwzględną, Przestępczość narkotykową (przestępstwa stwierdzone) wyrażoną liczbą bezwzględną, Wykroczenia szczególnie uciążliwe społecznie (obyczajności publicznej, porządkowi i spokojowi publicznemu, przepisom ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi) wyrażone liczbą bezwzględną, Zdiagnozowane inne zagrożenia i oczekiwania zgłoszone przez podmioty pozapolicyjne. Wypadki drogowe przedstawione w liczbach bezwzględnych, Ilość ofiar śmiertelnych wypadków drogowych przedstawiona w liczbach bezwzględnych, Liczbę wypadków drogowych w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców, Liczbę ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców, Liczbę wypadków drogowych w przeliczeniu na 100 km dróg publicznych, Zdiagnozowane inne zagrożenia i oczekiwania zgłoszone przez podmioty pozapolicyjne.

20 Wdrożenie programu „mapa zagrożeń” zapewni podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców powiatu płońskiego oraz wpłynie na poprawę aktualnego stanu bezpieczeństwa i porządku. Celem konsultacji jest zebranie opinii i uwag dotyczących wytypowania rodzaju i miejsc występowania zagrożeń na terenie powiatu płońskiego. Na podstawie zebranych informacji zostanie opracowana „mapa zagrożeń”, która odzwierciedli rodzaj przestępstw, wykroczeń i miejsca ich występowania. W zależności od rodzaju tych zdarzeń na podstawie mapy można w szybki i skuteczny sposób podejmować działania zmierzające do zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego.

21 Mapa zagrożeń na terenie powiatu płońskiego ( przestępstwa stwierdzone na terenie powiatu płońskiego w 2015 roku )

22 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ i zachęcam do dyskusji

23 Wnioski z debaty Zapobieżenie omijaniu drogami gminnymi kontroli ITD prowadzonych na trasie nr 7, przez kierowców pojazdów ciężarowych; kontrole na skrzyżowaniu w miejscowości Kroczewo, gdzie kierowcy pojazdów przejeżdżają na czerwonym świetle; Skierowanie większej ilości patroli policyjnych w okresie maj-czerwiec na drogę relacji Kamienica- Goławin; Położenie chodnika w miejscowości Kamienica o długości ok. 300 m przy drodze powiatowej Doświetlenie nowego osiedla w miejscowości Kroczewo; Skierowanie patroli policji do miejscowości Kroczewo i Koryciska, gdzie brawurowo jeżdżą kierowcy; Wzmożenie działań profilaktycznych w szkołach; Spowodowanie założenia monitoringu w miejscach zagrożonych przestępstwami i wykroczeniami; Lustracje dróg pod kątem ujawniania braku znaków drogowych i nieczytelnego oznakowania lub innych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo osób poruszających się po drogach; Podjęcie wspólnych działań policji z gminną komisją rozwiązywania problemów alkoholowych w kierunku przeciwdziałania rozpowszechnianiu na terenie gminy środków odurzających;