1 DEPRESJA „MŁODZIEŃCZA”“Znienawidziłem ludzi, znienawidziłem siebie. Ograniczyłem kontakt ze znajomymi, zacząłem opuszczać lekcje. Godzinami gapiłem się w sufit...” „Wszystko straciło dla mnie sens. Byłem bezsilny, przytłaczało mnie uczucie bezradności i bezsensu wszystkiego. Potem były narkotyki. Punkt kulminacyjny: próba samobójcza. Depresja dopadła mnie po śmierci brata”. "Córka nagle zerwała kontakt z rodziną. Wcześniej zawsze zapewniała, że wszystko jest w porządku. Teraz walczymy z jej depresją”.
2
3 Depresja wśród dzieci i młodzieży staje się ogromnym problemem współczesnego świata !!!Jest szczególnie niebezpieczna ze względu na konsekwencje, jakie się z nią wiążą, a do których należeć mogą: różnego rodzaju niepowodzenia szkolne, stosowanie przemocy, narkomania, aż po najbardziej drastyczne: nieudane lub dokonane próby samobójcze.
4 Jednocześnie, jest ona problemem skomplikowanym ze względu na ogrom i różnorodność wywołujących ją przyczyn, jak również z uwagi na odmienność jej objawów od objawów depresji dorosłych.
5 Z roku na rok coraz więcej dzieci i młodzieży trafia do poradni zdrowia psychicznego z objawami depresji. Prawie 24 proc. młodych ludzi doświadczy przynajmniej jednego znaczącego epizodu depresyjnego, zanim skończy 18 lat – tak wynika z najnowszych badań.
6 Objawy składające się na obraz depresji :obniżenie nastroju ( z dominującą niemożnością przeżywania przyjemności, radości, szczęścia) zmniejszenie zainteresowań i aktywności, do zupełnego wycofania się z dotychczasowych aktywności obserwowana przez otoczenie zmiana apetytu i/lub masy ciała ( lub brak oczekiwanego przyrostu masy ciała ) zaburzenia snu ( od bezsenności do nadmiernej senności ) spowolnienie lub pobudzenie
7 Objawy składające się na obraz depresji :utrata energii poczucie beznadziejności lub nieadekwatne poczucie winy trudności w koncentracji uwagi, zaburzenia pamięci nawracające myśli o śmierci i samobójstwie
8 U dzieci i młodzieży możemy obserwować :liczne, zmienne, niespecyficzne skargi somatyczne (bóle głowy, brzucha, mięśni itp.) niejednokrotnie gorsze wyniki w nauce, ucieczka przed wysiłkiem, bywa , że nieobecności w szkole na tyle częste, że stanowi to zagrożenie dla kariery uczniowskiej wybuchy niezrozumiałego rozdrażnienia lub płaczu, krzyku, "pretensji", rozżalenia Zmniejszenie zainteresowania przyjaciółmi, spędzaniem z nimi czasu
9 U dzieci i młodzieży możemy obserwować :obawy przed nieakceptacją i odrzuceniem przez grupę nadwrażliwość, drażliwość częste negatywne wypowiedzi na swój własny temat, zachowania autodestrukcyjne zachowania ryzykowne ( w tym też związane z używaniem alkoholu i narkotyków) problemy w kontaktach z innymi, prowadzące do wyizolowania
10 Do depresji mogą również przyczyniać się uwarunkowania genetyczne (czynniki dziedziczne) oraz trudne lub traumatyczne przeżycia, zdarzenia z przeszłości. Czasem związana jest z chorobą somatyczną lub długotrwałym stresem.
11 DROGI RODZICU ! JEŚLI MASZ WĄTPILOŚCI CO, DO TEGO CZY DEPRESJA DOTYKA RÓWNIEŻ TWOJEGO DZIECKA ZGŁOŚ SIĘ DO NAJBLIŻSZEGO PUNKTU, GDZIE PRZYJMUJE PSYCHOLOG. PRZEDSTAW SYTUACJE A NA PEWNO UZYSKASZ ODPOWIEDŹ NA NURTUJĄCE CIĘ PYTANIA, UZYSKASZ POMOC DLA DZIECKA I WSPARCIE DLA SIEBIE ZAPRASZAMY DO GIMNAZJUM W LIPCACH REYMONTOWSKICH, GDZIE KAŻDEGO DNIA MOŻNA SKORZYSTAĆ Z PORADY PSYCHOLOGA !!!
12 PAMIĘTAJMY! Nie jest łatwo rozpoznać depresję u dzieci i młodzieży, ponieważ może ukrywać się ona pod różnymi objawami takimi, jak: bóle głowy, brzucha, problemy ze snem; zmienne nastroje; długotrwały smutek; niekontrolowane wybuchy agresji, spadek zainteresowania dotychczas absorbującymi zajęciami oraz nadmierne zainteresowanie śmiercią.