DEPRESJA – POROZMAWIAJMY O NIEJ

1 DEPRESJA – POROZMAWIAJMY O NIEJHASŁO ROKU 2017 DEPRESJA...
Author: Wanda Marek
0 downloads 1 Views

1 DEPRESJA – POROZMAWIAJMY O NIEJHASŁO ROKU 2017 DEPRESJA – POROZMAWIAJMY O NIEJ

2 HASŁO ROKU 2017

3 DEPRESJA hasłem Światowego Dnia Zdrowia 2017Światowy Dzień Zdrowia obchodzony co roku 7 kwietnia w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia daje nam unikalną możliwość mobilizacji działań poświęconych konkretnym zagadnieniom i problemom zdrowotnym, ważnym dla ludzi na całym świecie. Tematem przewodnim kampanii z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2017 jest depresja.

4 DEPRESJA hasłem Światowego Dnia Zdrowia 2017Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Jest przyczyną cierpień psychicznych i negatywnie wpływa na zdolność cierpiących na depresję osób do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności, a niekiedy prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi i niezdolności do pracy zarobkowej. W najgorszym przypadku depresja może być przyczyną samobójstwa i jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku lat.

5 DEPRESJA hasłem Światowego Dnia Zdrowia 2017Ale depresji można zapobiegać i można ją leczyć Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać lub leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy. Ten przewodnik jest dla Ciebie Jeżeli czytasz ten przewodnik po kampanii, to prawdopodobnie jesteś zainteresowana/zainteresowany zaangażowaniem się w jej realizację. To wspaniała wiadomość, bo cele kampanii uda nam się osiągnąć tylko wtedy, jeżeli będziemy wszyscy współpracować. Bez względu na to, czy pracujesz w administracji rządowej, organizacji pozarządowej czy w mediach, czy jesteś lekarzem, nauczycielem, dziennikarzem, blogerem, rodzicem, czy po prostu osobą, która usłyszała o kampanii i chciałaby się do niej przyłączyć, ten przewodnik jest właśnie dla Ciebie.

6 DEPRESJA hasłem Światowego Dnia Zdrowia 2017Co staramy się osiągnąć? Ogólnym celem jednorocznej kampanii, która rozpoczęła się 10 października 2016 czyli w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego jest doprowadzenie do tego, aby we wszystkich krajach więcej osób cierpiących na depresję szukało pomocy i ją otrzymało. Mówiąc konkretnie staramy się uzyskać następujące efekty:  Społeczeństwo będzie więcej wiedziało o depresji, jej przyczynach i możliwych konsekwencjach, włącznie z samobójstwem oraz o tym, jaka jest lub może być dostępna pomoc w celu zapobiegania depresji lub leczenia chorujących na nią osób;  Osoby cierpiące na depresję będą szukały pomocy;  Rodziny, przyjaciele i znajomi osób zmagających się z depresją będą w stanie zapewnić im wsparcie.

7 Czym jest depresja? Depresja to choroba charakteryzująca się uporczywie utrzymującym się uczuciem smutku, utratą zainteresowania czynnościami, które na ogół sprawiają chorej osobie przyjemność. Często towarzyszy jej niezdolność do wykonywania codziennych czynności i stan ten utrzymuje się co najmniej przez okres dwóch tygodni. Ponadto u osób cierpiących na depresję występują następujące objawy: brak energii, zmiana apetytu, dłuższy lub krótszy sen, stany lękowe, trudności z koncentracją, niezdecydowanie, niepokój, poczucie bycia bezwartościowym, poczucie winy i beznadziei, myśli o samookaleczeniu lub samobójcze.

8 DEPRESJA hasłem Światowego Dnia Zdrowia 2017Główne założenie kampanii Głównym założeniem kampanii jest wskazanie, jak ważne jest mówienie o depresji, ponieważ sama rozmowa o depresji stanowi istotny element procesu dochodzenia do zdrowia. Stygmatyzacja chorób psychicznych, w tym depresji, nadal dla wielu osób na całym świecie stanowi barierę uniemożliwiającą szukanie pomocy. Poruszenie tematu depresji i rozmowa z członkiem rodziny, przyjacielem lub pracownikiem opieki zdrowotnej czy też w większej grupie, na przykład w szkole, miejscu pracy czy miejscach spotkań towarzyskich albo w przestrzeni publicznej, np. w mediach informacyjnych, w blogach czy w mediach społecznościowych, pomoże przełamać stygmatyzację i w efekcie zachęci większą liczbę osób do szukania pomocy.

9 DEPRESJA – POROZMAWIAJMY O NIEJDo kogo chcemy dotrzeć? Każdy może zachorować na depresję. Dlatego ta kampania adresowana jest do wszystkich, bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła zwrócić szczególną uwagę na trzy grupy, których depresja dotyka nieproporcjonalnie częściej: młodzież nastoletnią i młodych dorosłych, kobiety w wieku rozrodczym (zwłaszcza po urodzeniu dziecka) i osoby starsze (po 60 roku życia). Materiały przygotowane z myślą o tych grupach dostępne są w zestawie materiałów kampanii.

10 DEPRESJA – POROZMAWIAJMY O NIEJGłówne przesłanie Depresja to powszechnie występujące zaburzenie psychiczne, które dotyka osoby w każdym wieku, ze wszystkich środowisk i we wszystkich krajach. Ryzyko depresji wzrasta w sytuacji ubóstwa, bezrobocia, zdarzeń życiowych, takich jak śmierć bliskiej osoby czy rozpad związku, a także w przebiegu choroby fizycznej i problemów spowodowanych nadużywaniem alkoholu i przyjmowaniem narkotyków. Depresja jest przyczyną cierpienia psychicznego i może wpływać na zdolność do wykonywania nawet najprostszych, codziennych czynności, niszcząc niekiedy relacje z rodziną i przyjaciółmi. Nieleczona, może uniemożliwiać chorym osobom pracę lub uczestniczenie w życiu rodzinnym i społecznym.

11 DEPRESJA – POROZMAWIAJMY O NIEJGłówne przesłanie-c.d. W najgorszym przypadku depresja może doprowadzić do samobójstwa. Depresji można skutecznie zapobiegać i można ją leczyć. Leczenie na ogół obejmuje terapię wymagającą prowadzenie rozmowy lub przyjmowania leków przeciwdepresyjnych lub połączenie obu metod. Przezwyciężenie często spotykanej stygmatyzacji depresji spowoduje, że więcej osób będzie szukało pomocy. Rozmowa z osobami, którym się ufa może być pierwszym krokiem do wyjścia z depresji.

12 Jesteś zestresowany, niespokojny, martwisz się lub czegoś się boisz ?Większość z nas czasami tak się czuje. Miewamy także przeżycia, z którymi trudno sobie poradzić. Tracisz kochaną osobę, albo rozpada się wasz związek, ktoś cię tyranizuje, tracisz pracę, jesteś molestowany seksualnie, prześladowany ze względów rasowych, albo dyskryminowany z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym. Nie masz prawa głosu, bo jesteś za młody, za stary, albo po prostu inny.  Zrobienie czegoś pozytywnego może to wszystko zmienić – dla ciebie i dla innych.  Dlatego zrób coś dobrego dla swego zdrowia psychicznego:

13 Zrób coś dobrego dla swego zdrowia psychicznego:Akceptuj siebie takim, jaki jesteś Nasze przekonania, wykształcenie, dom rodzinny, kultura, religia, seksualność i doświadczenie życiowe składają się na to kim jesteśmy. Każdy ma prawo do tego, by go szanowano – ty także.  Rozmawiaj o swoich kłopotach Każdy z nas ma czasem poczucie, że jest sam i że problemy go przytłaczają. Jeśli podzielisz się z kimś tym, co czujesz, może ci to pomóc. Jeśli uważasz, że nie ma takiej osoby, z którą mógłbyś porozmawiać, możesz zadzwonić do telefonu zaufania.

14 Zrób coś dobrego dla swego zdrowia psychicznego:Bądź w kontakcie z przyjaciółmi Nie musisz być silny i samotnie zmagać się z trudnościami. Przyjaciele są ważni, szczególnie w trudnych chwilach. Utrzymuj z nimi kontakt.  Zaangażuj się  Spotykanie nowych ludzi i angażowanie się w nowe sprawy może wszystko zmienić – dla ciebie i dla innych.

15 Zrób coś dobrego dla swego zdrowia psychicznego:Bądź aktywny Regularne ćwiczenie naprawdę pomaga, jeśli jesteś przygnębiony czy niespokojny. Może dać ci także więcej energii. Znajdź coś, co ci sprawia przyjemność – sport, pływanie, spacery, taniec czy jazda na rowerze.   Zachowaj umiarkowanie w piciu Picie alkoholu po to, żeby sobie poradzić z problemami tylko pogorszy sprawę. Najlepiej zachować umiarkowanie i unikać okresów nadmiernego picia. Jeśli jednak martwisz się swoim piciem, porozmawiaj z lekarzem.

16 Zrób coś dobrego dla swego zdrowia psychicznego:Naucz się nowych umiejętności Opanowanie nowych umiejętności da ci więcej pewności siebie. Nieważne, czy robisz to dla przyjemności, czy żeby poznać nowych przyjaciół, czy też by zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy.    Zajmij się czymś twórczym  Wszelkiego rodzaju twórcze zajęcia mogą ci pomóc, jeśli jesteś przygnębiony lub pełen niepokoju. Mogą także zwiększyć twoją pewność siebie. Muzyka, pisanie, malowanie, rysunek, poezja, gotowanie, uprawianie ogródka – poszukaj sobie czegoś, co lubisz robić.

17 Zrób coś dobrego dla swego zdrowia psychicznego:Zrelaksuj się  Spróbuj znaleźć czas dla siebie. Tak ułóż plan dnia, by mieć czas na coś, co pomaga ci się wyciszyć i odprężyć – czytanie, słuchanie muzyki, modlitwa czy medytacja – wszystko, co sprawia ci przyjemność lub pomaga się zrelaksować. Poproś o pomoc  Każdy od czasu do czasu potrzebuje pomocy. Poproszenie kogoś o pomoc jest normalną sprawą, chociaż trudno nam to zrobić. Można zwrócić się do rodziny i przyjaciół, do lekarza, pielęgniarki, grupy wsparcia, wspólnoty religijnej, albo zadzwonić do telefonu zaufania.

18 Zrób coś dobrego dla swego zdrowia psychicznego:Przetrwaj trudny czas Kiedy przychodzi trudny czas, bywa, że możemy zrobić tylko jedno - starać się jakoś to przetrwać. Codziennie powiedz sobie, że musisz przeżyć tylko ten jeden dzień i nie wymagaj od siebie za wiele. A jeśli ci to potrzebne – wyłącz się zupełnie na jakiś czas.

19 Gdzie można uzyskać pomoc i informacje:Telefon Zaufania dla Młodzieży, czynny w dni powszechne Niebieska Linia w sprawie przemocy Pomarańczowa Linia w sprawie picia młodych ludzi, codziennie, z wyjątkiem świąt, 12oo-22oo, Ogólnopolski Telefon Zaufania – Narkotyki Codziennie, z wyjątkiem świąt, 16oo – 21oo, opłata jak w połączeniach lokalnych Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich - Al. Solidarności 77, Warszawa,  tel. (22)

20   SIEDEM PRZYKAZAŃ LAT  Lekarze fińscy zaręczają, że przestrzeganie następujących siedmiu przykazań przedłuża życie co najmniej o 10 lat: NIE PALIĆ (odstawienie papierosów zmniejszyłoby częstość występowania nowotworów złośliwych o 1/3 i o 1/4 umieralność na zawał serca). NIE PIĆ ALKOHOLU. UTRZYMYWAĆ WAGĘ CIAŁA W PRAWIDŁOWYCH GRANICACH (umieralność otyłych jest półtorakrotnie wyższa niż „znormalizowanych”). ZACHOWAĆ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ. (Każdy dorosły nie pracujący fizycznie powinien ćwiczyć co najmniej 3 RAZY W TYGODNIU, Z TYM, ŻE 30 MINUT KAŻDEGO TRENINGU POWINNO PRZEBIEGAĆ W TAKIEJ INTENSYWNOŚCI, ABY TĘTNO WYNOSIŁO OKOŁO ZASADA 3x30x130) ZAWSZE JEŚĆ ŚNIADANIE. NIE JEŚĆ MIĘDZY POSIŁKAMI. SPAĆ CO NAJMNIEJ 7 GODZIN NA DOBĘ.

21 CZŁOWIEK MOŻE POMÓC SOBIE SAMJeżeli jesteś aktywny fizycznie, nie palisz papierosów, odżywiasz się prawidłowo to i ze STRESEM dasz sobie radę.

22 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ! Renata ŁabińskaSekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Płocku (24)