1 Dlaczego rakieta lata? – podstawowe zagadnienia fizyczne oraz budowa silników rakietowychZajęcia #2 2014/15
2 Co nazywamy rakietą? Rakieta modelarska, zgodnie z definicją FAI, jest modelem, który porusza się w powietrzu bez udziału sił aerodynamicznych (siły nośnej), lecz wskutek ciągu silnika rakietowego.
3 Dlaczego rakieta leci? Napęd rakiety silnikiem rakietowym określa Trzecia Zasada Dynamiki Newtona: Jeśli jedno ciało działa na drugie ciało daną siłą, to drugie ciało działa na pierwsze siłą o takiej samej wartości, takim samym kierunku, lecz o przeciwnym zwrocie.
4
5 Co to jest silnik rakietowy?Silnik rakietowy jest silnikiem odrzutowym, który spalając paliwo wytwarza ciąg. Wyróżniamy kilka typów silników rakietowych: Stałopędny (wykorzystuje paliwo stałe) Hybrydowy (wykorzystuje ciekły utleniacz oraz stałe paliwo) Silnik na paliwo ciekłe Najprostszym przykładem silnika odrzutowego jest silnk na paliwo stałe.
6 Silniki stałopędne Paliwem w silnikach na paliwo stałe jest mieszanina pirotechniczna, np.: Proch czarny (silniki modelarskie kl. A-E) Balistyt (silniki z przeznaczeniem wojskowym) Karmel (KNO3/Sorbitol; KNO3/sacharoza; KNO3/glukoza) Paliwa żywiczne Paliwa amonowe I inne…
7 Silniki stałopędne Konstrukcja silnika rakietowego na paliwo stałe jest banalnie prosta, co pokazuje rysunek poniżej: Spalanie paliwa w tym silniku ma charakter czołowy.
8 Geometria paliw stałych„W silnikach rakietowych na stały materiał pędny, paliwo i utleniacz są dokładnie wymieszane a następnie odlane lub prasowane w jedną bryłę o odpowiednim kształcie geometrycznym, nazwaną ładunkiem lub ziarnem, przez analogię do ziaren prochów artyleryjskich. Ładunki napędowe silników rakietowych na paliwo stałe wykonane są ze stałych paliw rakietowych o znanych charakterystykach energetycznych i określonej prędkości spalania. Z uwagi na przeznaczenie silnika napędowego rakiety wymagana jest znajomość masy ładunku napędowego oraz jego geometria, czyli kształt i wymiary ziaren paliwa.Ładunki materiału pędnego do silników rakietowych mogą mieć różną postać i kształt powierzchni spalania. W związku z tym wyróżniamy dwie grupy ładunków: z czołową powierzchnią spalania boczną powierzchnią spalania.” Źródło: ksard.cba.pl
9 Geometria paliw stałychW pierwszym typie ziaren powierzchnia spalania jest ściśle ograniczona do przekroju poprzecznego komary spalania (tzw. Spalanie papierosowe). Taki ładunek materiału pędnego odznacza się długim czasem palenia oraz daje mały ciąg. W drugim rodzaju ziaren powierzchnia spalania jest dużo większa i może mieć różne kształty. Najczęściej spotyka się ładunki z poprzeczną lub dowolną powierzchnią spalania: Powierzchnie ładunku, na których nie chce się dopuścić do spalania powinny być pokryte inhibitorem, czyli materiałem niepalnym i odpornym na działanie wysokiej temperatury. Na rysunku poniżej przedstawione są przekroje poprzeczne ładunku stałego materiału pędnego o bocznej powierzchni spalania. Różnią się one wielkością powierzchni spalania i czasem spalania. Źródło: ksard.cba.pl
10 Geometria paliw stałychŹródło: ksard.cba.pl
11 Geometria paliw stałychW zależności od kształtu ładunku i jego powierzchni spalanie może być progresywne (a), degresywne (b) lub neutralne (c). Źródło: ksard.cba.pl
12 Geometria paliw stałychJeżeli w miarę wypalania się kolejnych warstw równoległych ładunku ich powierzchnia będzie wzrastać, wówczas wzrośnie ilość produktów gazowych, co ma wpływ na wzrost ciśnienia w komorze spalania, zatem i ciągu. O takim ładunku powiadamy, że pali się progresywnie lub, że ma progresywną charakterystykę spalania. Odwrotnie będzie z ładunkiem o degresywnej charakterystyce spalania. Natomiast ładunek o neutralnej charakterystyce spalania cechuje się stałą powierzchnią spalania, a więc ciśnienie w komorze spalania oraz ciąg mają wartość stałą w miarę upływu czasu. Źródło: ksard.cba.pl
13 Geometria paliw stałychŹródło: ksard.cba.pl
14 Geometria paliw stałych
15 Silnik stałopędny
16 Silnik stałopędny ROS-40
17 Silniczki stałopędne KLIMA
18 Hybrydowe silniki rakietoweHybrydowe silniki rakietowe nie zawierają jako paliwa mieszanki pirotechnicznej. Hybrydowy silnik rakietowy wykorzystuje ciekły utleniacz i stałe paliwo, którym może być dowolny materiał: PVC, Polipropylen, Nylon, Parafina, Polistyren, Asfalt, HTPB, Guma, żywice, itd… CIEKŁY UTLENIACZ KOMORA SPALANIA Zawór/wtrysk Grafika: ukrocketman.com
19 Hybrydowe silniki rakietoweJako utleniacz w silnikach hybrydowych najczęściej występuje N2O, czyli podtlenek azotu. Utleniacz podawany jest do komory spalania przez komorę wtryskową. W zaawansowanych konstrukcjach hybrydowych między zbiornikiem utleniacza a komorą spalania jest zawór, który po otwarciu podaje utleniacz do komory spalania.
20
21
22
23 Jednostki i impulsy Ciąg silnika wyrażamy w Newtonach [N] Impuls całkowity (ciąg razy czas) wyrażamy w Niutonosekundach [Ns] Impuls właściwy określamy w [Ns/kg] lub w [s].
24 Impuls właściwy Wielkość charakteryzująca właściwości pędne (energetyczne) danego paliwa rakietowego. Jest to wartość impulsu całkowitego, który można uzyskać ze spalenia 1 kg paliwa. Parametr oznaczany jako Iw . Jednostką jest Ns/kg. Im ta wartość jest wyższa, tym "mocniejsze" jest dane paliwo rakietowe. Często spotykamy się z określaniem wartości Impulsu właściwego w sekundach. Jest to wtedy oznaczane jako Isp. Tak podana wartość impulsu określa przez ile sekund można z jednego kilograma paliwa uzyskać ciąg o wartości jednego kilograma (siły). Źródło: ksiegarakiet.jaskiniowiec.strefa.pl
25 Projektujemy silnik Parametry silników na paliwo stałe możemy zasymulować w arkuszu Richarda Nakki – SRM (Solid Rocket Motor). W wersji polskiej SRM_PL.xls można pobrać na stronie ksiegarakiet.jaskiniowiec.strefa.pl – jest tam również zamieszczona instrukcja obsługi arkusza.
26 Stateczność rakiety Aby rakieta leciała poprawnie w kierunku pionowym musi być odpowiednio wyważona. Wyważenie określa warunek stateczności: Środek ciężkości musi wyprzedzać środek parcia o wartość X. Najczęściej wartością zwaną X jest odległość ŚC od ŚP o 1 – 1,5 kalibru (średnicy rakiety). Rakieta więc jest stateczna, jeśli ŚC wyprzedza ŚP o 1 – 1,5 kalibru.
27 Ważne! Niezastosowanie się do zasady stateczności może wytrącić rakietę z równowagi, co może doprowadzić do utraty życia lub zdrowia Twojego, lub innych osób oglądających start. Pamiętaj, aby sprawdzić stateczność swojej rakiety przed każdym startem!
28 Stateczność rakiety Aby rakieta leciała poprawnie w kierunku pionowym musi być odpowiednio wyważona. Wyważenie określa warunek stateczności: Środek ciężkości musi wyprzedzać środek parcia o wartość X. Najczęściej wartością zwaną X jest odległość ŚC od ŚP o 1 – 1,5 kalibru (średnicy rakiety). Rakieta więc jest stateczna, jeśli ŚC wyprzedza ŚP o 1 – 1,5 kalibru.
29 KONIEC Autor: Damian MayerPrezentacja stanowi własność autora i nie może być wykorzystywana przez osoby trzecie w celach komercyjnych bez zgody autora. Zabrania się upubliczniania prezentacji lub zrzutów ekranowych bez wiedzy i zgody autora. Źródła: Zdjęcia: Damian Mayer Grafiki: Paweł Elsztajn – „Młody Modelarz Rakiet”, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa, 1981