DLACZEGO STOWARZYSZENIE? Tworząc formalnie określoną grupę osób, którym bliski jest jakiś konkretny cel, w wielu sytuacjach możemy łatwiej wpływać na sytuację.

1 DLACZEGO STOWARZYSZENIE? Tworząc formalnie określoną gr...
Author: Urszula Madej
0 downloads 2 Views

1 DLACZEGO STOWARZYSZENIE? Tworząc formalnie określoną grupę osób, którym bliski jest jakiś konkretny cel, w wielu sytuacjach możemy łatwiej wpływać na sytuację wokół nas. Jeśli naszej działalności nadamy formę prawną, może okazać się, że w niektórych sytuacjach będzie nam łatwiej wcielać w życie postawione cele i przyczyniać się do pozytywnych zmian w naszym otoczeniu.

2 Dlaczego stowarzyszenie a nie fundacja? Istnieje szereg podstawowych różnic pomiędzy stowarzyszeniem a fundacją. Znając te różnice możemy podjąć trafną decyzję, która forma organizacyjna bardziej odpowiada naszym celom. Przede wszystkim, można powiedzieć, że stowarzyszenie jest to pewien związek osób połączonych chęcią realizacji wspólnego celu. Co za tym idzie, w wypadku stowarzyszenia mamy do czynienia z pojęciem członkostwa w organizacji.

3 Co musimy wiedzieć….. Do założenia stowarzyszenia potrzeba co najmniej piętnastu założycieli i przyjmuje się, że jeżeli liczba członków stowarzyszenia spadnie poniżej tej liczby powinno ono ulec rozwiązaniu. Stowarzyszenie opiera swoją działalność na społecznej (nieodpłatnej) pracy swoich członków, którzy wspólnie dążą do realizacji określonego w statucie celu. Istotą stowarzyszenia i najważniejszym jego elementem są więc ludzie je tworzący, razem realizujący wspólny cel. Członkowie stowarzyszenia samodzielnie decydują, jakie cele chcą realizować, określają programy działania i struktury organizacyjne. Najwyższą władzą stowarzyszenia jest walne zebranie członków. Członkowie stowarzyszenia mogą podjąć decyzję o rozwiązaniu stowarzyszenia.

4 Dlaczego nie FUNDACJA? Fundacja natomiast, zgodnie z definicją sformułowaną przez Sąd Najwyższy w jednym ze swoich orzeczeń, to „formalnie spersonifikowany majątek, o którego przeznaczeniu decyduje wola fundatora wyrażona w statucie”. Oznacza to, że istotą fundacji jest majątek, w który fundacja zostaje wyposażona przez jej założyciela lub założycieli, i który to majątek jest w toku działalności fundacji pomnażany. W razie wyczerpania się środków finansowych i majątku fundacji, podlega ona likwidacji.

5 Zarówno stowarzyszenie, jak i fundacja uzyskuje osobowość prawną z chwilą rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Stowarzyszenia, od dnia 29 czerwca 2003 r., zostały zwolnione z opłat sądowych, związanych z wpisem do rejestru stowarzyszeń. Nadal jednak stowarzyszenia chcące prowadzić działalność gospodarczą muszą ponieść koszty rejestracji w rejestrze przedsiębiorców, a także ogłoszenia tego wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Również uzyskanie statusu organizacji pożytku publicznego wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów ogłoszenia informacji o wpisie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. O tym jakiej wysokości są to koszty DOWIEMY SIĘ w części „Jakie opłaty są pobierane za wpis do KRS?”.

6 KTO MOŻE TWORZYĆ STOWARZYSZENIA? Stowarzyszenie to dobrowolne, samorządne, trwałe zrzeszenie, tworzone w celach niezarobkowych (art. 2 ust.1). Swoją pracę opiera na działalności społecznej swoich członków – z tym, że do pracy w stowarzyszeniu może zatrudnić pracowników (art. 2 ust. 3).

7 CO TO JEST STOWARZYSZENIE ZAREJESTROWANE? Może okazać się, że w zależności od tego jakiego rodzaju działalność chcemy prowadzić,akurat w naszym przypadku warto pomyśleć o założeniu stowarzyszenia zarejestrowanego. Formalności z tym związane nie są tak bardzo skomplikowane,chociaż trzeba pamiętać, że nie ominie nas kilka wizyt w urzędach.

8 JAKIE SĄ WARUNKI NIEZBĘDNE DO REJESTRACJI STOWARZYSZENIA? Stowarzyszenie zarejestrowane musi powołać co najmniej 15 osób, które „uchwalają statut stowarzyszenia i wybierają komitet założycielski” (art. 9). Z praktycznego punktu widzenia warto zaznaczyć, że wstępny projekt dobrze jest przygotować wcześniej (czyli przed zwołaniem zebrania założycielskiego)

9 STATUT musi zawierać takie podstawowe informacje o stowarzyszeniu, jak (art. 10): nazwę (odróżniająca dane stowarzyszenie od innych organizacji, instytucji itp.), teren działania i siedzibę, cele i sposoby ich realizacji, sposób nabycia/przyczyny utraty członkostwa, prawa i obowiązki członków, władze stowarzyszenia, sposób ich wyboru, kompetencje (w tym zasady działania: Walnego Zebrania Członków, Zarządu Stowarzyszenia, Komisji Rewizyjnej), sposób reprezentowania, zaciągania zobowiązań majątkowych, warunki ważności uchwał, sposób uzyskiwania środków finansowych i płacenia składek członkowskich, zasady wprowadzania zmian w statucie, sposób rozwiązania się stowarzyszenia zarejestrowanego.

10 ZEBRANIE ZAŁOŻYCIELSKIE – CEL DZISIEJSZEGO SPOTKANIA Pierwszym krokiem prowadzącym do zarejestrowania stowarzyszenia jest zwołanie zebrania założycielskiego. Na zebraniu założycielskim zostanie podjęta oficjalna decyzja (uchwała) o powołaniu do życia stowarzyszenia.

11 Dokumenty niezbędne do zarejestrowania stowarzyszenia : STATUT Lista członków założycieli z danymi: imię i nazwisko; data i miejsce urodzenia; adres zameldowania; numer dowodu osobistego, PESEL; własnoręczny podpis ( 2egzempl.) Teksty 4 - 5 uchwał, które muszą być podjęte w trakcie zebrania (można je sporządzić jako załączniki do protokołu z zebrania): UCHWAŁA NR 1 o powołaniu organizacji UCHWAŁA NR 2 - uchwała o przyjęciu statutu stowarzyszenia UCHWAŁA NR 3 uchwała o wyborze Komitetu Założycielskiego uchwała NR 4 o wyborze Zarządu Stowarzyszenia uchwała NR 5 o wyborze organu kontroli wewnętrznej Komisji Rewizyjnej

12 CO TO JEST KRAJOWY REJESTR SĄDOWY? Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) dotyczy tych podmiotów, na które przepisy ustaw nakładają obowiązek takiego wpisu. KRS składa się m.in. z: rejestru przedsiębiorców, rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji. Rejestr jest jawny – każdy ma prawo dostępu do zawartych w nim danych – za pośrednictwem Centralnej Informacji.

13 JAK WYGLĄDA ZŁOŻENIE WNIOSKU W SĄDZIE? Wniosek o rejestrację (podpisany przez członków Komitetu Założycielskiego) musi być złożony na specjalnym formularzu wraz z załącznikami – formularzami oraz dokumentami: Lista formularzy uzupełniających załączonych do wniosku o rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym KRS-W20 - wniosek o rejestrację podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym Symbole załączników dla danego formularza:

14 Symbole załączników dla formularza KRS-W20* KRS-WA – Oddziały, terenowe jednostki organizacyjne KRS-WH – Sposób powstania podmiotu (jeśli powstał jako połączenie innych podmiotów) KRS-WF – Założyciele (informacje o osobach wchodzących w skład Komitetu Założycielskiego) załącznik ten nie jest wymagany, jeżeli powołano organ uprawniony do reprezentacji –Zarząd (wtedy nie musimy składać tego formularza z danymi o Komitecie Założycielskim) KRS-WK – Organy podmiotu / wspólnicy uprawnieni do reprezentowania spółki (informacje o organie uprawnionym do reprezentacji podmiotu, osób wchodzących w jego skład oraz sposobie reprezentacji) – podajemy informacje o Zarządzie i Komisji Rewizyjnej (w dwóch załącznikach) jeżeli wybraliśmy władze stowarzyszenia KRS-WM – Przedmiot działalności (wypełniamy wtedy gdy zgłaszamy jednocześnie wpis działalności gospodarczej do rejestru przedsiębiorców, gdy jednocześnie zgłaszana jest działalność gospodarcza) KRS-ZN – Sprawozdania finansowe i inne dokumenty

15 ETAPY REJESTRACJI STOWARZYSZENIA Wniosek o rejestrację stowarzyszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym, w wypadku kiedy chodzi o rejestrację nowego stowarzyszenia, składa Komitet Założycielski (dokumenty muszą być podpisane przez wszystkich członków Komitetu Założycielskiego).

16 PAMIĘTAJMY: Druk formularza wniosku i druki załączników otrzymujemy w sądzie. Można je również skserować lub pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl/krs/formularze_krs.shtml). Jeżeli przy złożeniu wniosku popełnimy inny błąd formalny niż brak formularza/nieprawidłowe jego wypełnienie lub nieuiszczenie opłaty sądowej sąd może wtedy wezwać nas (wnioskodawcę) do uzupełnienia braków (np. poprzez dostarczenie brakujących egzemplarzy statutu).

17 Dokumenty, które załączamy do wniosku o rejestrację w KRS: - statut stowarzyszenia – dwa egzemplarze, - protokół z zebrania założycielskiego – dwa egzemplarze, - lista członków założycieli – dwa egzemplarze - podjęte na zebraniu uchwały – wszystko w dwóch egzemplarzach o powołaniu organizacji; o wyborze Komitetu Założycielskiego; o przyjęciu statutu; o wyborze Zarządu; o wyborze organu kontroli wewnętrznej), Wszystkie te dokumenty powinny być oryginałami lub kopiami notarialnie poświadczonymi. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o wniesieniu opłaty. Wniosek wraz z załącznikami oraz wszystkie wyżej wymienione dokumenty należy złożyć w dwóch egzemplarzach.

18 WAŻNE Zgodnie art. 19a ustawy o KRS należy też dołączyć uwierzytelnione notarialnie albo złożone przed sędzią lub upoważnionym pracownikiem sądu wzory podpisów osób upoważnionych do reprezentowania tego podmiotu. Nie mają obowiązku uwierzytelniania swoich podpisów: osoby reprezentujące stowarzyszenie nie prowadzące działalności gospodarczej. Osoby uprawnione do reprezentowania stowarzyszenia określa statut.

19 JAKIE OPŁATY SĄ POBIERANE ZA WPIS DO KRS? Od dnia 29 czerwca 2003 r. postępowanie w sprawach o wpis stowarzyszeń do KRS jest zwolnione z opłat sądowych, z wyjątkiem wpisów do rejestru przedsiębiorców. Oznacza to, że stowarzyszenia nie będą płaciły ani za zarejestrowanie organizacji, ani za dokonanie zmian w rejestrze. Jeżeli jednak wniosek dotyczy jednocześnie wpisu do rejestru przedsiębiorców (załącznik KRS-WM) – za wpis zapłacimy 1000 zł (można wnosić o zwolnienie z opłaty) + 500 zł za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

20 UWAGA: o wpisie do rejestru przedsiębiorców formularz KRS-W9 - Za zmiany, które w przyszłości będziemy zgłaszać do już istniejącego wpisu w rejestrze przedsiębiorców (np. zmiana w składzie Zarządu) trzeba będzie zapłacić 400 zł (150 zł opłaty sądowej + 250 zł za ogłoszenie). Zmiany wpisów w odniesieniu do stowarzyszeń nie prowadzących działalności gospodarczej od 29 czerwca 2003 są bezpłatne. Ponadto przepisy nakładają obowiązek zgłoszenia numeru REGON (uzyskujemy go w Wojewódzkim Urzędzie Statystycznym dopiero po uzyskaniu osobowości prawnej, czyli kiedy stowarzyszenie jest już wpisane do KRS). Uzyskanie REGONU zgłaszamy na urzędowym formularzu KRS-Z20 (do pobrania w sądzie, ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości – może warto też pamiętać, żeby wziąć ten formularz przy okazji pierwszej wizyty w sądzie rejestrowym). Zgłoszenie numeru REGON do KRS nie podlega opłacie.

21 JAK PRZEBIEGA REJESTRACJA? Członkowie Komitetu Założycielskiego muszą, w ciągu 7 dni od dnia zamknięcia zebrania założycielskiego, złożyć wniosek o rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym wraz z wymaganymi dokumentami Sąd ma 3 miesiące (od dnia złożenia wniosku) na zarejestrowanie stowarzyszenia (art. 13 ust.1) – oczywiście przy założeniu, że nie ma żadnych uchybień formalnych,np. niekompletne dokumenty, źle wypełnione formularze, zastrzeżenia do treści statutu. Wtedy oczekiwanie na zarejestrowanie może się przedłużyć. Sąd rejestrowy doręcza staroście (organ nadzorujący) odpis wniosku o rejestrację wraz z załącznikami. Starosta ma 14 dni (licząc od dnia doręczenia wniosku) na ustosunkowanie się do złożonego wniosku (art. 13 ust. 2). Od dnia 1 stycznia 2001 r. stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego. Postanowienie o wpisie jest skuteczne i wykonalne z chwilą wydania, tzn. sąd dokonuje wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym niezwłocznie po wydaniu postanowienia. Sąd rejestrowy zawiadamia założycieli i organ nadzorujący (przesyła mu też statut) o wpisaniu stowarzyszenia do KRS (art. 17 ust.3).

22 UWAGA: 1 stycznia 2004 r. weszły w życie przepisy ustawyz dn. 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na mocy której organizacje pozarządowe, w tym stowarzyszenia, mogą ubiegać się o status organizacji pożytku publicznego. Status ten stowarzyszenia nabywają z chwilą wpisania do KRS informacji o spełnieniu wymagań, o których mowa w art. 20 tej ustawy.

23 NIEZBĘDNE FORMALNOŚCI ZWIĄZANE Z ROZPOCZĘCIEM DZIAŁALNOŚCI Każda organizacja, przed podjęciem działalności musi załatwić następujące formalności: REGON >> Gdzie?: Wojewódzki Urząd Statystyczny (właściwy, ze względu na siedzibę stowarzyszenia) Dokumenty: statut stowarzyszenia + kopia odpisu z rejestru stowarzyszeń wydawany jest od ręki.( Za pełen odpis z rejestru KRS (np. stowarzyszeń trzeba zapłacić 60 zł, a za aktualny odpis z rejestru 30 zł.)

24 NIEZBĘDNE FORMALNOŚCI ZWIĄZANE Z ROZPOCZĘCIEM DZIAŁALNOŚCI NIP >> Gdzie?: Urząd Skarbowy (właściwy, ze względu na siedzibę stowarzyszenia) Dokumenty: decyzja o nadaniu numeru REGON; wypełniamy druk NIP-2 (wymagane dokumenty: wyciąg z rejestru, statut stowarzyszenia, decyzja o nadaniu numeru REGON, umowa na posiadanie/wynajem lokalu; musimy także podać numer konta bankowego). Na wydanie czeka się ok. 3 tygodni. KONTO BANKOWE >> Gdzie?: wybrany bank, który określa wymagane dokumenty. WPIS DO REJESTRU PRZEDSIĘBIORCÓW >> także wpis do KRS (na urzędowym formularzu KRS-W9); oczywiście wtedy, gdy nasze stowarzyszenie ma prowadzić działalność gospodarczą. Pamiętajmy, że wpis do rejestru przedsiębiorców kosztuje 1000 zł. UWAGA: Nie składamy już wniosku KRS-W9 jeśli zgłosiliśmy wpis działalności gospodarczej do rejestru przedsiębiorców (w postaci załącznika KRS-WM) razem z wnioskiem o rejestrację stowarzyszenia.

25 STATUT STOWARZYSZENIA PRZEDSTAWI p. ALEKSANDRA STROIŃSKA