1 Dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne?
2 W trosce o przyszłość Wiele osób w każdym wieku, nie tylko młodych ma bardzo optymistyczne podejście do życia. Z góry zakładają, że zawsze będą zdrowi, nie ulegną żadnym wypadkom i nie będą mieć problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Nie potrzebują niczyjej pomocy, nie muszą też korzystać z ubezpieczeń społecznych. Taka idealna przyszłość jest statystycznie niemożliwa.
3 Ludzie nie dostrzegają potencjalnych zagrożeń, jakie mogą pojawić się w ich życiu. Z czego będą się utrzymywać, gdy w wyniku wypadku lub przewlekłej choroby nie będą mogli pracować. Nie potrafią też realnie ocenić, jak będzie wyglądało ich życie na starość, gdy przejdą na emeryturę.
4 Spokojne życie na starośćStarzejemy się każdego dnia. Kiedyś każdy z nas osiągnie wiek, w którym będzie chciał odpocząć od pracy. Jak sobie poradzić wtedy bez środków do życia? Z ubezpieczenia społecznego każdy pracownik uzyskuje emeryturę uzależnioną od wysokości odprowadzanych przez niego w trakcie pracy składek
5 Nieszczęśliwy wypadek w pracyBez względu na charakter pracy, pojawia się ryzyko na niebezpieczeństwo z nią związane. Co z kosztami leczenia w razie wypadku? Z ubezpieczenia społecznego każdemu pracownikowi przysługuje wypłata określonej kwoty w postaci odszkodowań i zasiłków z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. zasiłek chorobowy – z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową – 100 proc. podstawy wynagrodzenia, także za okres leczenia w szpitalu; świadczenie rehabilitacyjne – po zasiłku chorobowym, przez 12 miesięcy, gdy dalsze leczenie może przywrócić zdolność do pracy renta wypadkowa – gdy po wypadku chory jest niezdolny do pracy; jednorazowe odszkodowanie – gdy w wyniku wypadku lub choroby zawodowej osoba była niezdolna do pracy co najmniej przez 6 miesięcy, ale potem nastąpiła poprawa.
6 Śmierć bądź niesprawność do pracyŻycie jest nie do przewidzenia. Dzisiaj jesteśmy jutro nas nie ma. Co wtedy z naszymi bliskimi? Trwałe uszkodzenia -uniemożliwiające prace. Jak się wtedy utrzymać? Z ubezpieczenia społecznego każdy pracownik, który przepracował minimum 5 lat i został uznany przez lekarza orzecznika ZUS za niezdolnego do pracy otrzymać rentę. Wyróżniamy rentę: Rena inwalidzka - z tytułu niezdolności do pracy renta szkoleniowa - dodatek do renty inwalidzkiej na przekwalifikowanie zasiłek pogrzebowy – stała kwota 4 tys. zł przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu osoby ubezpieczonej renta rodzinna – przysługuje rodzinie zmarłej osoby ubezpieczonej
7 Choroba bądź macierzyństwoW ramach ubezpieczenia chorobowego: zasiłek chorobowy świadczenie rehabilitacyjne zasiłek wyrównawczy zasiłek macierzyński zasiłek opiekuńczy Niespodziewana choroba – konieczna operacja, specjalistyczne badania. Ciąża – konieczny urlop w pracy. Skąd na to wszystko wziąć pieniądze? Z ubezpieczenia społecznego każdemu pracownikowi przysługuje wypłata określonej kwoty w razie chorób oraz za urlopu macierzyńskiego. Wysokość zasiłku w zależy od przyczyny: 100% - ciąża, choroba będąca następstwem wypadku w trakcie pracy, 80% - inne zachorowania 70% - podczas choroby związanej z pobytem w szpitalu
8 Ubezpieczenia społeczne oparte o KonstytucjęI choć w praktyce nie wszyscy skorzystają ze wszystkich świadczeń, to powszechny obowiązek ubezpieczenia społecznego sprawia, że respektowana jest konstytucyjna zasada sprawiedliwości społecznej, zgodnie z którą państwo ma chronić obywateli m.in. przed brakiem środków utrzymania na starość.
9 Prawie 200 lat systemu ochrony i opiekiTwórcą współczesnego systemu zabezpieczenia społecznego był kanclerz Otto von Bismarck, który wprowadził obowiązkową składkę od każdej pensji. Potem zasadę solidarności pokoleniowej przejęli inni. Bez ubezpieczeń społecznych trudno sobie wyobrazić nasze codzienne życie. Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne ma zatem głęboki sens - zapewniamy bezpieczeństwo sobie i naszym bliskim w krótkiej i dłuższej perspektywie.
10 Wiktoria Matuszyńska kl. 3aDziękuje za uwagę! Wiktoria Matuszyńska kl. 3a
11 Bibliografia https://www.mpips.gov.pl http://www.infor.plencyklopedia.pwn.pl praca.gazetaprawna.pl