Do matury 2015 dzień po dniu Konferencje szkoleniowe dla dyrektorów szkół 28 – 30 stycznia 2015 roku.

1 Do matury 2015 dzień po dniu Konferencje szkoleniowe dl...
Author: Szymon Zalewski
0 downloads 2 Views

1 Do matury 2015 dzień po dniu Konferencje szkoleniowe dla dyrektorów szkół 28 – 30 stycznia 2015 roku

2 Ramowy kalendarz egzaminacyjny

3 Dostosowania warunków eg zaminu „stary egzamin” Zgodnie z komunikatem dyrektora CKE z dnia 29 sierpnia – Tabela 1a i Tabela 2a „ nowy egzamin ” Zgodnie z komunikatem dyrektora CKE z dnia 29 sierpnia – Tabela 1b i Tabela 2b Uwaga: Zgodnie z § 59 ust. 4 rozporządzenia dostosowanie warunków ze względu na: - trudności adaptacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą - zaburzenia komunikacji językowej - sytuację traumatyczną lub kryzysową dotyczy wyłącznie tych zdających, którzy w roku szkolnym 2014/2015 byli objęci w szkole pomocą pedagogiczną.

4 Deklaracje maturzystów Terminy: Terminy: deklaracja wstępna: 30 września 2014 deklaracja wstępna: 30 września 2014 deklaracja ostateczna: 7 lutego 2015 deklaracja ostateczna: 7 lutego 2015 Brak możliwości dokonywania zmian Brak możliwości dokonywania zmian (w tym wycofania deklaracji przez zdającego). (w tym wycofania deklaracji przez zdającego). Wyjątki: Wyjątki: laureaci i finaliści olimpiad laureaci i finaliści olimpiad uczniowie chorzy lub niepełnosprawni czasowo. uczniowie chorzy lub niepełnosprawni czasowo.

5 Deklaracje maturzystów Załącznik L_1a Załącznik L_1b Załącznik T_1

6 Deklaracje maturzystów Istotny zapis w procedurach: „Osoba składająca deklarację wstępną i/lub ostateczną otrzymuje od dyrektora szkoły jej kopię wraz z potwierdzeniem przyjęcia”. „Osoba składająca deklarację wstępną i/lub ostateczną otrzymuje od dyrektora szkoły jej kopię wraz z potwierdzeniem przyjęcia”. źródło: http://sshadee.uchwycone-chwile.pl/

7 Deklaracje maturzystów Przypomnienie: Wybór przedmiotów na egzaminie maturalnym nie zależy od typu szkoły, do której uczęszcza uczeń, ani od przedmiotów, których uczy się w szkole Wybór przedmiotów na egzaminie maturalnym nie zależy od typu szkoły, do której uczęszcza uczeń, ani od przedmiotów, których uczy się w szkole (nie zależy zatem od wyboru przedmiotów, które realizował na poziomie rozszerzonym). (nie zależy zatem od wyboru przedmiotów, które realizował na poziomie rozszerzonym). Uczeń może zdeklarować zdawanie egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym, pomimo że nie realizował takiego programu nauczania w szkole (nie dotyczy zdających „po staremu”). Uczeń może zdeklarować zdawanie egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym, pomimo że nie realizował takiego programu nauczania w szkole (nie dotyczy zdających „po staremu”).

8 Deklaracje maturzystów Wniosek do dyrektora OKE o umożliwienie zdawania egzaminu w szkole innej niż macierzysta. Skierowanie do innej szkoły. Miejsce przechowywania dokumentacji. Nowa szkoła macierzysta. źródło: http://25-godzina.blogspot.com/

9 Złożenie zamówienia Termin: 15 lutego 2015 Termin: 15 lutego 2015 Weryfikacja danych w bazie OKE Weryfikacja danych w bazie OKE

10 Złożenie zamówienia Dostosowania: dysleksja, dyskalkulia.

11 Wewnątrzszkolna instrukcja przeprowadzania egzaminu Proponowany zakres spraw – Procedury część VII: Proponowany zakres spraw – Procedury część VII: a. postępowanie z materiałami niejawnymi, a. postępowanie z materiałami niejawnymi, b. sposób informowania o terminarzu, c. obieg informacji, w tym komunikowanie wyników.

12 Szkolny harmonogram Do 4 marca 2015 dyrektor szkoły ogłasza harmonogram części ustnej egzaminu maturalnego Do 4 marca 2015 dyrektor szkoły ogłasza harmonogram części ustnej egzaminu maturalnego i niezwłocznie przekazuje harmonogram: i niezwłocznie przekazuje harmonogram: do OKE (aplikacja w systemie OBIEG) oraz do dyrektorów szkół, z których pochodzą uczniowie skierowani na egzamin. W tym samym terminie informuje zdających o terminarzu egzaminów w części pisemnej. W tym samym terminie informuje zdających o terminarzu egzaminów w części pisemnej.

13 Inne działania dyrektora w terminie do 4 marca 2015 Powołanie zastępcy zespołu egzaminacyjnego. Powołanie zespołu egzaminacyjnego oraz – spośród członków tego zespołu – przedmiotowych zespołów egzaminacyjnych (ale do 20 lutego 2015 informacja do OKE o braku możliwości powołania przedmiotowego zespołu egzaminacyjnego do przeprowadzenia części ustnej egzaminu z języka obcego). (ale do 20 lutego 2015 informacja do OKE o braku możliwości powołania przedmiotowego zespołu egzaminacyjnego do przeprowadzenia części ustnej egzaminu z języka obcego).

14 Egzaminy ustne

15 Egzamin ustny z języka polskiego „stary egzamin” Prezentacja – maks. 20 pkt Kryteria oceny – informator o egzaminie maturalnym z języka polskiego od 2010 r. str. 16-17 Termin: od 4 do 29 maja 2015 „nowy egzamin” Wypowiedź ustna – maks. 40 pkt Kryteria oceny – informator o egzaminie maturalnym z języka polskiego od 2015 r. str. 133-137 (Załącznik 1) Termin: od 11 do 23 maja 2015 (w tym 16 maja – sobota)

16 Organizacja części ustnej egzaminu W jednym dniu – jeden zespół egzaminuje maksymalnie 20 zdających. W jednym dniu – jeden zespół egzaminuje maksymalnie 20 zdających. W jednym dniu – może pracować kilka zespołów. W jednym dniu – może pracować kilka zespołów. Dyrektor szkoły ustala: Dyrektor szkoły ustala: harmonogram egzaminu, w tym: harmonogram egzaminu, w tym: listę zdających wraz z godziną ich egzaminu, listę zdających wraz z godziną ich egzaminu, liczbę przerw oraz czas ich trwania, liczbę przerw oraz czas ich trwania, sposób ustalania wyników, np. co 4-5 zdających sposób ustalania wyników, np. co 4-5 zdających sposób ogłaszania wyników. sposób ogłaszania wyników.

17 Przekazanie zadań do szkół 5 maja wraz z materiałami na egzamin pisemny z matematyki szkoły otrzymają dwie płyty CD z zadaniami na część ustną egzaminu z języka polskiego. Płyty CD z zadaniami na część ustną egzaminu będą zawierać 12 folderów: 11 maja – 18 zadań 12 maja – 18 zadań (…) 23 maja – 18 zadań oraz odrębne pliki z zadaniami dostosowanymi. Foldery z zadaniami będą dostępne również 8 maja w OBIEG-u.

18 Zabezpieczenie plików W folderze na dany dzień – każde zadanie stanowi odrębny plik zabezpieczony hasłem. Hasła do plików będą udostępnione w OBIEG-u. Data egzaminu Data udostępnienia hasła ok. godz. 8.00 11 maja - poniedziałek8 maja - piątek 12 maja - wtorek11 maja - poniedziałek 13 maja - środa12 maja - wtorek 14 maja - czwartek13 maja - środa 15 maja - piątek14 maja - czwartek 16 maja - sobota15 maja - piątek 18 maja - poniedziałek15 maja - piątek

19 Przygotowanie części ustnej Egzamin z wydrukami Po pobraniu haseł należy odkodować pliki i wydrukować zadania, tak aby w każdym zespole przedmiotowym dysponowano dwoma egzemplarzami. Egzamin z komputerem Wydrukować bilety z numerami zadań i hasłami do losowania. Wgrać do każdego z trzech komputerów pliki z zadaniami. Zdającym należy zapewnić czyste, opieczętowane kartki do sporządzania notatek. Po zakończeniu egzaminu w każdym dniu wydrukowane zadania, bilety z hasłami i kartki z notatkami zdających, przewodniczący ZE przechowuje co najmniej przez dwa dni.

20 Obowiązki osoby odpowiedzialnej za przygotowanie komputerów Sprawdzenie, czy komputery się uruchamiają. Sprawdzenie, czy komputery się uruchamiają. Sprawdzenie podłączenia drukarki. Sprawdzenie podłączenia drukarki. Wgranie folderu (folderów) na dany dzień. Wgranie folderu (folderów) na dany dzień.

21 Udostępnienie zadań lub haseł Nie wcześniej niż 1,5 godziny przed egzaminem PZE udostępnia członkom zespołu egzaminacyjnego: Nie wcześniej niż 1,5 godziny przed egzaminem PZE udostępnia członkom zespołu egzaminacyjnego: zadania egzaminacyjne zadania egzaminacyjne lub hasła do zadań lub hasła do zadań w miejscu zapewniającym zabezpieczenie materiałów przed nieuprawnionym ujawnieniem.

22 Losowanie zadań Do szesnastej osoby włącznie wykorzystane zadania/bilety zespół przedmiotowy odkłada, nie włączając ich do puli zadań. Siedemnasta osoba i kolejne losują zadanie/bilet ponownie z całej puli zadań przeznaczonej na dany dzień. Do szesnastej osoby włącznie wykorzystane zadania/bilety zespół przedmiotowy odkłada, nie włączając ich do puli zadań. Siedemnasta osoba i kolejne losują zadanie/bilet ponownie z całej puli zadań przeznaczonej na dany dzień.

23 Dokumentacja części ustnej egzaminu Każdy z członków zespołu indywidualnie ocenia zdającego – wypełnia kartę indywidualnej oceny – załącznik L_5b. Każdy z członków zespołu indywidualnie ocenia zdającego – wypełnia kartę indywidualnej oceny – załącznik L_5b. Po ustaleniu wyników należy wypełnić protokół indywidualny – załącznik L_5a. Po ustaleniu wyników należy wypełnić protokół indywidualny – załącznik L_5a.

24

25

26

27

28 Szkolenie zespołu przedmiotowego OKE będzie prowadziła jednodniowe szkolenia egzaminatorów pełniących funkcję przewodniczących zespołów przedmiotowych. OKE będzie prowadziła jednodniowe szkolenia egzaminatorów pełniących funkcję przewodniczących zespołów przedmiotowych.

29 MOODLE

30 MOODLE

31 Egzaminy ustne z języków obcych nowożytnych Zmienił się czas przeznaczony na odpowiedź na pierwsze i drugie polecenie. Zmienił się czas przeznaczony na odpowiedź na pierwsze i drugie polecenie. Nie ma innych zmian w stosunku do roku ubiegłego. Nie ma innych zmian w stosunku do roku ubiegłego. Zestawy takie same do starej i nowej matury (bez określania poziomu). Zestawy takie same do starej i nowej matury (bez określania poziomu). Każdy licealista może zdawać poziom dwujęzyczny. Każdy licealista może zdawać poziom dwujęzyczny. Dokumentacja egzaminu nie uległa zmianie. Dokumentacja egzaminu nie uległa zmianie.

32 Egzaminy pisemne

33 Egzaminy w części pisemnej Powołanie zespołów nadzorujących do 4 kwietnia 2015 Podstawowe zasady powoływania zespołów: co najmniej 3 nauczycieli, w tym przynajmniej 1 zatrudniony w innej szkole lub placówce; co najmniej 3 nauczycieli, w tym przynajmniej 1 zatrudniony w innej szkole lub placówce; zwiększenie liczby członków, gdy liczba zdających większa niż 30 ( na każdych 20 zdających + 1); zwiększenie liczby członków, gdy liczba zdających większa niż 30 ( na każdych 20 zdających + 1); nie można powołać w skład zespołu nauczycieli przedmiotu, z którego odbywa się egzamin,oraz wychowawców zdających. nie można powołać w skład zespołu nauczycieli przedmiotu, z którego odbywa się egzamin,oraz wychowawców zdających.

34 Część pisemna egzaminu „stary egzamin” „nowy egzamin”

35 Część pisemna egzaminu Egzaminy pisemne w starej i nowej formule mogą odbywać się w jednej sali, z wyjątkiem języków obcych nowożytnych. Egzaminy pisemne w starej i nowej formule mogą odbywać się w jednej sali, z wyjątkiem języków obcych nowożytnych. Egzamin pisemny z języka obcego na poziomie rozszerzonym: Egzamin pisemny z języka obcego na poziomie rozszerzonym: w starej formule – dwa arkusze, w starej formule – dwa arkusze, w nowej formule – jeden arkusz. w nowej formule – jeden arkusz.

36 Przydział sal na języki obce W przypadku języków obcych nowożytnych, ze względu na inny czas odtwarzania płyty CD, dla każdego typu arkusza należy przyjąć następującą organizację egzaminu: oddzielna sala dla uczniów z arkuszami A-1, wspólna sala dla uczniów z arkuszami A-2, A-4, A-6, wspólna sala dla uczniów z arkuszami A-3, A-7.

37 Zespoły nadzorujące Dyrektor szkoły Dyrektor szkoły Ustala sposób rozmieszczenia członków zespołu w sali egzaminacyjnej. Ustala sposób rozmieszczenia członków zespołu w sali egzaminacyjnej. Określa każdej osobie w zespole nadzorującym obszar i numery stolików, które znajdują się pod jego osobistym nadzorem. Określa każdej osobie w zespole nadzorującym obszar i numery stolików, które znajdują się pod jego osobistym nadzorem. Każdy członek zespołu odpowiada za samodzielność pracy zdających, poprawność i kompletność zakodowania arkuszy przez zdających na przydzielonej przestrzeni sali egzaminacyjnej. Każdy członek zespołu odpowiada za samodzielność pracy zdających, poprawność i kompletność zakodowania arkuszy przez zdających na przydzielonej przestrzeni sali egzaminacyjnej.

38 Zespoły nadzorujące Przewodniczący: Przygotowuje plan sali egzaminacyjnej zwierający: Przygotowuje plan sali egzaminacyjnej zwierający: a.rozmieszczenie ponumerowanych stolików, b.rozmieszczenie członków zespołu i obserwatorów, c.podział sali na sektory, d.ustawienie sprzętu audiowizualnego. Informuje członków zespołu o sektorze sali wyznaczonym im do bezpośredniego nadzoru. Informuje członków zespołu o sektorze sali wyznaczonym im do bezpośredniego nadzoru. Upewnia się, że odebrał właściwe arkusze egzaminacyjne. Upewnia się, że odebrał właściwe arkusze egzaminacyjne.

39 Zespoły nadzorujące Przewodniczący nadzoruje odnotowanie wylosowanych numerów na liście zdających. Przewodniczący nadzoruje odnotowanie wylosowanych numerów na liście zdających.

40 Zespoły nadzorujące Przewodniczący: po upewnieniu się, że zdający otrzymali właściwe arkusze (i tablice na egzamin z matematyki, biologii, chemii i fizyki), zezwala na ich otwarcie i poleca sprawdzenie kompletności arkuszy, przypomina o: - sposobie kodowania prac, - obowiązku zapoznania się z instrukcją, - obowiązku zaznaczania odpowiedzi do zadań zamkniętych (matematyka – PP i języki obce) na kartach odpowiedzi, - zasadach oddawania prac. Po zakodowaniu arkuszy zapisuje godzinę rozpoczęcia i zakończenia egzaminu.

41 Sesja dodatkowa Zdający lub jego rodzice (prawni opiekunowie) najpóźniej w dniu, w którym odbywa się egzamin z danego przedmiotu, składają do dyrektora macierzystej szkoły udokumentowany wniosek o umożliwienie przystąpienia do egzaminu w terminie dodatkowym. Zdający lub jego rodzice (prawni opiekunowie) najpóźniej w dniu, w którym odbywa się egzamin z danego przedmiotu, składają do dyrektora macierzystej szkoły udokumentowany wniosek o umożliwienie przystąpienia do egzaminu w terminie dodatkowym.

42 Sesja poprawkowa Warunki przystąpienia: absolwent przystąpił do wszystkich egzaminów obowiązkowych i żaden z nich nie został unieważniony; absolwent przystąpił do wszystkich egzaminów obowiązkowych i żaden z nich nie został unieważniony; absolwent przystąpił przynajmniej do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym, w części pisemnej, i ten egzamin nie został unieważniony; absolwent przystąpił przynajmniej do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym, w części pisemnej, i ten egzamin nie został unieważniony; absolwent nie zdał tylko jednego przedmiotu obowiązkowego; absolwent nie zdał tylko jednego przedmiotu obowiązkowego; nie później niż do 7 lipca złoży pisemne oświadczenie o ponownym przystąpieniu do egzaminu. nie później niż do 7 lipca złoży pisemne oświadczenie o ponownym przystąpieniu do egzaminu.

43 Ogłoszenie wyników Termin: 30 czerwca Termin: 30 czerwca Wyniki w OBIEG-u Wyniki w OBIEG-u Hasła dla zdających Hasła dla zdających źródło: http://www.dziennikwschodni.pl/

44 Świadectwa dojrzałości „stara matura” „nowa matura”

45 Unieważnienia fot. Polskapresse

46 Wglądy Wglądy 1. krok – analiza oceny w OBIEG-u w OBIEG-u 2. krok – złożenie wniosku strona OKE strona OKE 3. krok – ustalenie terminu 4. krok – wgląd źródło: http://pl.dreamstime.com/

47 Egzamin maturalny przeprowadzan y na podstawie standardów wymagań Typ szkoły Ostatni egzamin przeprowadzany w szkole Egzamin organizowany do roku Uzupełniające LO2012/132017/18 LO, LP, Technikum uzupełniające dla młodzieży 2013/142018/19 Technikum, Technikum uzupełniające dla dorosłych 2014/152019/20 Dotyczy absolwentów, którzy: - nie przystąpili do egzaminu - nie zdali egzaminu - chcą podwyższyć wyniki - dobierają nowe przedmioty dodatkowe.

48 Egzamin maturalny przeprowadzany na podstawie standardów wymagań Absolwent, który nie zdał egzaminu, może przystąpić do tego egzaminu w okresie pięciu lat, licząc od października roku, w którym po raz pierwszy przystąpił do egzaminu, nie dłużej jednak niż w terminie określonym w kolumnie 3. dla danego typu szkoły.

49

50

51 Dziękujemy za uwagę