1 DOŚWIADCZENIA MIEJSKIEGO OŚRODKA POMOCY RODZINIE W OPOLUOrganizowanie wolontariatu na rzecz osób w podeszłym wieku DOŚWIADCZENIA MIEJSKIEGO OŚRODKA POMOCY RODZINIE W OPOLU
2 Od 1990 roku Miejski Ośrodku Pomocy Rodzinie w Opolu powierza różne zadania wolontariuszom, którzy dobrowolnie i bezpłatnie chcą pomagać innym. Dzięki temu MOPR może realizować wiele zadań niekonwencjonalnie, bez dodatkowego obciążenia pracowników etatowych. W związku ze stale rosnącą liczbą osób zainteresowanych korzystaniem z pomocy innych oraz rosnącą liczbą ludzi chętnych do włączania się w działalność społeczną i bezinteresowną pomoc, we wrześniu 2001 r. uruchomiliśmy w Opolu BIURO POŚREDNICTWA PRACY DLA WOLONTARIUSZY.
3 Celem biura jest wspierania działań pracowników socjalnych poprzez realizację zadań wynikających z ustawy o pomocy społecznej. Biuro : upowszechnia ideę wolontariatu, odpowiednio przygotowuje wolontariusza do pracy, poszerza jego kompetencje poprzez organizowanie szkoleń, zapewnia opiekę poprzez ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, sporządza umowę o pracę.
4 Zachęcamy ludzi w każdym wieku do udziału w życiu społeczności lokalnej i przełamujemy stereotypy dotyczące pracy na rzecz innych. Wolontariusze są rekrutowani spośród wszystkich chętnych do współpracy z Biurem. Wolontariuszki z Polski Wolontariusz z Togo
5 Każdy wolontariusz wypełnia ankietę, na podstawie której zostają określone kryteria jego przydatności do realizacji konkretnych zadań. Czynności podejmowane przez wolontariuszy dzielimy na: zadania długoterminowe (np. działania w środowisku zamieszkania osób starszych), zadania okresowe (np. organizowanie turnusów rehabilitacyjno – wypoczynkowych dla osób starszych), zadania specjalne (np. organizowanie imprez okolicznościowych, imprez integracyjnych, szeroko rozumianą współpracę pokoleniową), realizowanie programów aktywności lokalnej
6 Każdego wolontariusza po podpisaniu umowy obowiązuje miesięczny okres próbny.Wolontariusz, który pracuje co najmniej rok, po pozytywnej ocenie jego działań przez koordynatora i osoby na rzecz której pracował, otrzymuje CERTYFIKAT PREZYDENTA MIASTA OPOLA. Po trzech latach pracy wolontariusz otrzymuje ODZNAKĘ PREZYDENTA MIASTA.
7 OBECNIE BIURO ZATRUDNIA 209 OSÓB.Większość pracuje na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych. Celem wolontariatu na rzecz osób starszych jest zorganizowanie opieki osobom w podeszłym wieku, osobom samotnym i cierpiącym, chorym lub znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.
8 Nasi podopieczni dzięki działaniom wolontariuszy8 Nasi podopieczni dzięki działaniom wolontariuszy „odkurzają” dawne pasje odkrywają nowe zainteresowania
9 Wolontariusze inicjują różne formy grupowej aktywnościSpotkania międzypokoleniowe Wspólne spotkania świąteczne Wsparcie w rozwoju pasji i zainteresowań Wspólne spędzanie wakacji
10 Wolontariusze współpracujący z MOPR to osoby w różnym wieku i o różnym poziomie wykształcenia.Najstarszy wolontariusz ma 86 lat i jest emerytowanym nauczycielem akademickim a najmłodszy wolontariusz ma lat 15 i jest uczniem gimnazjum. Największą liczbę, bo aż 80% stanowią studenci (często są to ci, którzy po zakończeniu praktyki studenckiej zostają z podopiecznym i dalej pracują na jego rzecz). Najdłużej zatrudniony wolontariusz pracuje 12 lat. 6% wolontariuszy posiada wyższe wykształcenie. 11% posiada wykształcenie średnie. 38% posiada wykształcenie zawodowe. 86% wolontariuszy to kobiety.
11 Nietypowi wolontariuszeSkazani przebywający w Zakładzie Karnym Przejściowym – jest to jedyna tego typu placówka resocjalizacyjna w Polsce. Osadzone w niej osoby, których kara pozbawienia wolności dobiega końca, przystosowują się do życia na wolności. Wielu z nich pracuje, a nawet studiuje poza murami zakładu karnego. Wielu z własnej inicjatywy swój czas na wolności podczas przysługujących przepustek przeznacza na pracę na rzecz osób starszych, wykonując różne czynności.
12 Remonty i prace porządkowe
13 Remonty i prace porządkowe
14 Remonty i prace porządkowe
15 Remonty i prace porządkowe
16 Remonty i prace porządkowe
17 NASI NAJMŁODSI I DOPIERO CO ZDOBYWAJĄCY SWOJE DOŚWIADCZENIE WOLONTARIUSZE TO:gimnazjaliści, uczniowie szkół średnich, członkowie Ochotniczego Hufca Pracy, studenci realizujący projekty socjalne na rzecz osób potrzebujących.
18 Efekty pracy naszych wolontariuszy
19 WOLONTARIAT stwarza okazje do nawiązania specyficznej relacji interpersonalnej, pomiędzy osobami chętnymi do niesienia pomocy z ludźmi, którzy takiej pomocy potrzebują.
20 Co osiągamy poprzez wolontariat organizowany na rzecz osób starszych?umożliwiamy osobom starszym wyjście poza własne mieszkanie, przeciwdziałamy poczuciu osamotnienia i izolacji osób starszych poprzez czynny udział wolontariuszy w ich codziennym życiu, poszerzamy kontakty społeczne i aktywizujemy osoby starsze, utrzymujemy więzi społeczne i bezpieczeństwo w środowisku zamieszkania, pomagamy w odzyskaniu u ludzi starych poczucia potrzeby bycia dla innych, wiele osób starszych, na rzecz których były organizowane usługi wolontariackie zdecydowało się wrócić do aktywności społecznej, wolontariat zwiększył integrację społeczną i powstało wiele nowych inicjatyw.
21 Dzięki zorganizowaniu się wolontariuszy osoby starsze, często samotne, z problemami zdrowotnymi, mają możliwość regularnej rozmowy, kontaktu z drugim człowiekiem, mogą systematycznie wychodzić na spacery. WOLONTARIUSZ – to osoba, która wysłucha, stara się zrozumieć, a nie oceniać – przez to często staję się dla podopiecznego bardzo bliską osobą.
22 SENIORZY O SWOICH WOLONTARIUSZACH„To ktoś, kto powoduje, że z wielką niecierpliwością czekam na jego kolejną wizytę…” „Moja wolontariuszka to dobry duch w moim życiu (teraz już bardziej radosnym)…” „Brakuje mi słów, aby powiedzieć kim dla mnie jest. Traktuję go jak swojego prawdziwego wnuczka…” „To anioł, który spowodował, że znowu potrafię się śmiać…” „Dzięki nim uwierzyłam, że jestem jeszcze komuś potrzebna – znowu żyję…” „Znowu mogę się z kimś dzielić swoimi doświadczeniami – odzyskałam poczucie własnej wartości …”
23 Ciągle funkcjonuje negatywny obraz człowieka starego, który jest chory, niedołężny i nie podąża za postępem współczesnego świata. TO BARDZO MYLNY OBRAZ Dzisiejsi seniorzy, to ludzie w dobrej formie fizycznej i psychicznej.
24 WOLONTARIAT WŚRÓD OSÓB STARSZYCHw związku z tym, że znacznie wzrosła w ostatnich latach grupa osób po 55 roku życia nieaktywnych zawodowo wolontariat wśród osób starszych stał się bardzo popularny. praca wolontariusza wymaga poświęcenia wolnego czasu, co nie stanowi dla osób starszych problemu. po przejściu na emeryturę wiele osób odczuwa pustkę, odrzucenie, nie wie jak zagospodarować swój wolny czas.
25 W związku z tym MOPR realizuje projekty, których celem jest łączenie i zbliżanie pokoleń, poprzez zaangażowanie społeczne seniorów na rzecz dzieci i młodzieży.
26 Działalność międzypokoleniowa polega na wspólnym uczestnictwie w organizowaniu imprez integracyjnych, w których uczestniczy środowisko lokalne.
27 Działania międzypokoleniowe – wolontariat międzypokoleniowyPrzykłady: czytanie bajek w przedszkolach lekcje historii organizowane przez osoby starsze wspólnie organizowane imprezy
28 EFEKTY ZAWIĄZUJĄ SIĘ MIĘDZYPOKOLENIOWE PRZYJAŹNIE DZIECI ZYSKUJĄ „PRZYSZYWANYCH” DZIADKA I BABCIĘ SENIORZY ZYSKUJĄ „PRZYSZYWANE” WNUKI
29 Działania seniorów – wolontariuszy podejmowane na rzecz innych seniorów i osób potrzebujących:zorganizowanie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, organizowanie imprez okolicznościowych, np. Dzień Kobiet, Andrzejki, Śledzik, itp., organizowanie nauki języków obcych, organizowanie zbiórki żywności dla najbardziej potrzebujących zaangażowanie w organizację obchodów Dni Seniora, promocja sposobu spędzania czasu na emeryturze, informacja o możliwości uzyskania pomocy.
30 WOLONTARIAT TO BARDZO WYMIERNA PRACA NA RZECZ PRZECIWDZIAŁANIA WYKLUCZENIU SPOŁECZNEMU OSÓB STARSZYCH WOLONTARIAT SPRZYJA ROZWOJOWI EDUKACJI I AKTYWNOŚCI SENIORÓW ORAZ INTEGRACJI MIĘDZYPOKOLENIOWEJ WE WSPÓLNOTACH LOKALNYCH NASZEGO MIASTA
31 Dziękuję za uwagę Małgorzata Kozakzastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu