1 Dozór elektroniczny Wykład
2 Wprowadzenie dozoru do polskiego systemu prawnego Dozór elektroniczny został wprowadzony do polskiego systemu prawnego na mocy ustawy z dnia 7 września 2007 r. o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 142, poz. 960 z późn. zm.). Powyższy akt prawny został wdrożony na 5 lat i miał obowiązywać do dnia 31 sierpnia 2014 r., jednak na mocy art. 1 pkt 8 ustawy z dnia 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego (Dz. U. poz. 915) obowiązywanie ustawy z 7 września 2007 r. zostało przedłużone bezterminowo. Uchylono bowiem przepis art. 89 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 2007 r., pozbawiając w ten sposób ten akt prawny charakteru epizodycznego.
3 System wykonywania kary pozbawienia wolności Ustawodawca, wprowadzając do polskiego porządku prawnego ustawę z dnia 7 września 2007 r., przyjął rozwiązanie, zgodnie z którym dozór elektroniczny stanowił jeden z systemów wykonywania kary pozbawienia wolności polegający na kontrolowaniu zachowania skazanego przebywającego poza zakładem karnym przy użyciu aparatury monitorującej. Instytucja ta znajdowała zastosowanie dopiero na etapie wykonywania kary pozbawienia jako alternatywa dla jej wykonania w zakładzie karnym. Skazanemu można było udzielić zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego tylko wtedy, gdy orzeczona wobec niego kara pozbawienia wolności nie przekraczała jednego roku i nie zachodziły warunki przewidziane w art. 64 par. 2 k.k. Istota dozoru elektronicznego polegała na tym, że skazany odbywający karę pozbawienia wolności poza zakładem karnym miał obowiązek pozostawania w miejscu stałego pobytu lub w innym wskazanym miejscu w wyznaczonym czasie, jak również obowiązek powstrzymywania się od przebywania w określonych miejscach lub zakaz zbliżania się do określonej osoby.
4 Po nowelizacji ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U z 2015 r., poz. 396), która weszła w życie 1 lipca 2015 r., nie ma możliwości starania się o dozór elektroniczny przez osoby, które zostały skazane na karę pozbawienia wolności, bez względu na długość i ilość orzeczonych kar. Dozór elektroniczny przestał być jak dotychczas jednym z systemów odbywania kary pozbawienia wolności, polegającym na odbywaniu tej kary poza zakładem karnym.
5 Oznacza to, że jeżeli wobec skazanego został wydany prawomocny wyrok skazujący na karę do 1 roku pozbawienia wolności przed 1 lipca 2015 r., to stosuje się do niego dotychczasowe przepisy ustawy o dozorze elektronicznym. Znaczenie ma tutaj moment uprawomocnienia się wyroku, a nie zarządzenia wykonania kary, czy otrzymania przez skazanego nakazu stawiennictwa w zakładzie karnym. Osoby skazane przed 1 lipca 2015 r., dalej będą mogły ubiegać się o dozór na dotychczasowych zasadach.
6 Zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw: „W stosunku do skazanych, o których mowa w ust. 1, wobec których orzeczono wykonywanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego, oraz w stosunku do skazanych, którzy w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy odbywają karę pozbawienia wolności poza zakładem karnym w tym systemie, sąd, na wniosek skazanego, jeżeli cele kary zostaną w ten sposób spełnione, może zamienić pozostałą do odbycia karę pozbawienia wolności na karę ograniczenia wolności w formie obowiązku pozostawania w miejscu stałego pobytu lub w innym wyznaczonym miejscu, z zastosowaniem systemu dozoru elektronicznego, przyjmując, że jeden dzień kary pozbawienia wolności równa się dwóm dniom kary ograniczenia wolności.”
7 Dozór elektroniczny po nowelizacji Aktualnie system dozoru elektronicznego należy rozpatrywać w kategoriach kary samoistnej (art. 34 § 1a pkt 2 k.k.) oraz środka karnego orzekanego przez sąd w postępowaniu rozpoznawczym (art. 41a § 1 i 2 k.k., art. 41b § 3 k.k.) oraz jako postać orzekanego środka zabezpieczającego (art. 93a § 1 pkt 1 k.k.).
8 Dozór elektroniczny wykonywanie kary ograniczenia wolności wykonywanie środków karnych wykonywanie środka zabezpieczającego
9 Dozór elektroniczny po nowelizacji Zagadnienia funkcjonowania dozoru elektronicznego zostały kompleksowo uregulowane w Rozdziale VIIa Kodeksu karnego wykonawczego.
10 Podstawowe pojęcia Dozór elektroniczny to kontrola zachowania skazanego przy użyciu środków technicznych. Ma charakter zdalny i pozwala na określenie miejsca pobytu jednostki. Dozór wykonywany jest z wykorzystaniem systemu dozoru elektronicznego (ogół metod postępowania i środków technicznych służących do wykonywania dozoru elektronicznego). Nadajnikiem jest urządzenie noszone przez skazanego na ręce lub nodze. W zależności od modelu dozoru elektronicznego, może to być nadajnik stworzony wyłącznie w celu nawiązywania połączeń z rejestratorem, bądź nadajnik z funkcją lokalizacji technologią GPS, który zakładany jest wyłącznie na kostkę nogi skazanego.
11 Rodzaje dozoru elektronicznego dozór stacjonarnydozór mobilnydozór zbliżeniowy
12 Ustawodawca przewidział trzy sposoby wykonywania dozoru elektronicznego, wprowadzając prawne definicje dozoru stacjonarnego, mobilnego i zbliżeniowego. Dozór stacjonarny polega na przebywaniu skazanego w określonych dniach tygodnia i godzinach we wskazanym przez sąd miejscu. W systemie dozoru stacjonarnego jest wykonywana wyłącznie kara ograniczenia wolności. Nie umożliwia on śledzenia miejsca pobytu skazanego w czasie rzeczywisty, a jedynie weryfikację, czy znajduje się on w zasięgu rejestratora. Dozór mobilny polega na kontroli bieżącego miejsca przebywania skazanego, niezależnie od tego, gdzie skazany ma miejsce pobytu. Jest metodą zdalnej kontroli wykonywania środka karnego bądź zabezpieczającego.
13 Dozór zbliżeniowy polega na kontroli zachowania przez skazanego określonej minimalnej odległości od osoby wskazanej przez sąd. Jest metodą zdalnej kontroli wykonywania środka karnego bądź zabezpieczającego. Zarówno dozór mobilny, jak i zbliżeniowy są określane mianem dozoru negatywnego, w przeciwieństwie bowiem do dozoru stacjonarnego ich istota polega na kontroli obowiązkowej nieobecności skazanego w określonym miejscu (np. w razie orzeczenia środka karnego zakazu wstępu na imprezę masową za czyn popełniony w związku z masową imprezą sportową) lub w minimalnej odległości od danej osoby (np. w razie orzeczenia środka karnego zakazu zbliżania się do określonych osób).
14 Po 1 lipca 2015 r. karę w systemie dozoru mogą odbywać wyłącznie osoby skazane na karę ograniczenia wolności do 2 lat. Dozór elektroniczny stanowi jedną z form odbywania kary ograniczenia wolności obok np. wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne.
15 Art. 34 k.k.: 1. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, kara ograniczenia wolności trwa najkrócej miesiąc, najdłużej 2 lata; wymierza się ją w miesiącach i latach. 1a. Kara ograniczenia wolności polega na: 1) obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne, 2) obowiązku pozostawania w miejscu stałego pobytu lub w innym wyznaczonym miejscu, z zastosowaniem systemu dozoru elektronicznego, 3) obowiązku, o którym mowa w art. 72 § 1 pkt 4–7a, 4) potrąceniu od 10% do 25% wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym na cel społeczny wskazany przez sąd.
16 Po nowelizacji kodeksu karnego z dnia 1 lipca 2015 r., instytucja dozoru elektronicznego znajduje zastosowanie również wśród środków karnych. Zgodnie z: 41a k.k. – zakaz zbliżania się do określonych osób może być kontrolowany w systemie dozoru elektronicznego. 41b § 3 k.k. – orzekając zakaz wstępu na imprezę masową za czyn popełniony w związku z masową imprezą sportową, sąd może orzec obowiązek przebywania skazanego w czasie trwania niektórych imprez masowych objętych zakazem w miejscu stałego pobytu lub w innym wyznaczonym miejscu, z zastosowaniem systemu dozoru elektronicznego.
17 Warto zwrócić uwagę, iż dozór elektroniczny już wcześniej, bo od dnia 1 stycznia 2012 r., był częścią systemu środków karnych, w myśl bowiem art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 217, poz. 1280) nowe brzmienie otrzymał przepis 41b § 3 k.k., zgodnie z którym orzekając zakaz wstępu na imprezę masową za czyn popełniony w związku z masową imprezą sportową, sąd może orzec obowiązek przebywania skazanego w czasie trwania niektórych imprez masowych objętych zakazem w określonym miejscu stałego pobytu, kontrolowany w sposób określony w przepisach o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego.
18 Dozór elektroniczny jest również stosowany jako jeden ze środków zabezpieczających w formie elektronicznej kontroli miejsca pobytu. Ten środek jest wzorowany na amerykańskim modelu, można go stosować np. do realizacji zakazu zbliżania się do określonej osoby lub miejsc. Środek zabezpieczający, o którym mowa w art. 93a § 1 pkt 1 k.k., może być orzeczony zarówno w postępowaniu rozpoznawczym w wyroku skazującym, jak i na etapie wykonywania kary (art. 93a § 2-4 k.k.).
19 Art. 93a k.k. 1. Środkami zabezpieczającymi są: 1) elektroniczna kontrola miejsca pobytu, 2) terapia, 3) terapia uzależnień, 4) pobyt w zakładzie psychiatrycznym. 2. Jeżeli ustawa tak stanowi, tytułem środka zabezpieczającego można orzec nakaz i zakazy określone w art. 39 pkt 2–3.
20 Po nowelizacji została wprowadzona nowa kara, tzw. kara łączona, polegająca na orzekaniu krótkiej kary pozbawienia wolności połączonej z długą karą ograniczenia wolności w systemie dozoru elektronicznego (art. 37b k.k.). Zgodnie z art. 37b k.k.: „W sprawie o występek zagrożony karą pozbawienia wolności, niezależnie od dolnej granicy ustawowego zagrożenia przewidzianego w ustawie za dany czyn, sąd może orzec jednocześnie karę pozbawienia wolności w wymiarze nieprzekraczającym 3 miesięcy, a jeżeli górna granica ustawowego zagrożenia wynosi przynajmniej 10 lat – 6 miesięcy, oraz karę ograniczenia wolności do lat 2. W pierwszej kolejności wykonuje się wówczas karę pozbawienia wolności, chyba że ustawa stanowi inaczej”.
21 Sądy uzyskały możliwość orzekania wobec skazanych nowej nieznanej dotychczasowemu systemowi prawa karnego kary, będącej połączeniem krótkiej (maksymalnie do 6 miesięcy) kary pozbawienia wolności z długą (do 2 lat), karą ograniczenia wolności, wykonywaną w formie dozoru elektronicznego lub nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne. Karę łączoną Sąd będzie mógł orzekać zamiast tradycyjnej długiej kary pozbawienia wolności..
22 Kolejną istotną zmianą jest możliwość zamiany kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na karę ograniczenia wolności lub grzywny w przypadku wszczęcia postępowania o zarządzenie wykonania kary. Po nowelizacji Sąd może zamienić taką karę na karę ograniczenia wolności, którą również będzie można odbyć w dozorze elektronicznym.
23 Właściwość sądu W sprawach wykonywania dozoru stacjonarnego właściwy jest sąd, w okręgu którego kara jest lub ma być wykonywana, a w sprawach wykonywania dozoru zbliżeniowego i mobilnego - sąd, w okręgu którego skazany ma miejsce stałego pobytu, a jeżeli skazany nie posiada takiego miejsca - sąd, w okręgu którego orzeczono środek karny lub zabezpieczający wykonywany w systemie dozoru elektronicznego.
24 Sąd, który wykonuje karę z zastosowaniem dozoru elektronicznego, żąda od podmiotu dozorującego nadesłania informacji, czy warunki techniczne pozwalają na niezwłoczne rozpoczęcie wykonywania tej kary, a jeśli nie - od jakiej daty będzie to możliwe. Jeżeli z informacji uzyskanych od podmiotu dozorującego wynika, że nie jest możliwe niezwłoczne rozpoczęcie wykonywania kary, sąd orzeka o odroczeniu wykonania tej kary na czas określony. Łączny okres odroczenia nie może być dłuższy niż rok.
25 Art. 43n. § 1. Skazany, wobec którego wykonywany jest dozór elektroniczny, ma obowiązek: 1) nieprzerwanie nosić nadajnik, 2) dbać o powierzone mu środki techniczne, w tym zwłaszcza chronić je przed utratą, zniszczeniem, uszkodzeniem lub uczynieniem niezdatnymi do użytku, oraz zapewniać ich stałe zasilanie energią elektryczną, 3) udostępniać podmiotowi dozorującemu powierzone środki techniczne do kontroli, naprawy lub wymiany na każde żądanie tego podmiotu, w tym również umożliwiając pracownikom tego podmiotu wejście do pomieszczeń, w których skazany przebywa, lub na nieruchomość stanowiącą jego własność lub będącą w jego zarządzie, 4) udzielać prezesowi sądu lub upoważnionemu sędziemu, sądowemu kuratorowi zawodowemu, podmiotowi dozorującemu i podmiotowi prowadzącemu centralę monitorowania wyjaśnień dotyczących przebiegu odbywania kary i wykonywania nałożonych obowiązków oraz stawiać się na wezwania sędziego i kuratora. Obowiązki skazanego
26 Art. 43n. § 2. Skazany, wobec którego wykonywany jest dozór stacjonarny, ma ponadto obowiązek: 1) pozostawać we wskazanym przez sąd miejscu w wyznaczonym czasie, 2) odbierać połączenia przychodzące do rejestratora stacjonarnego, 3) umożliwiać sądowemu kuratorowi zawodowemu wejście do mieszkania lub na nieruchomość, gdzie zainstalowano rejestrator, 4) udzielać osobom upoważnionym, na ich żądanie, wyjaśnień, o których mowa w § 1 pkt 4, również przy użyciu rejestratora stacjonarnego. Obowiązki skazanego