1 Dr Paweł Nowicki Gdańsk 12/13 czerwca 2017 r.Szanse i ryzyka w zamówieniach publicznych - szkolenie dedykowane Beneficjentom przedsięwzięć rewitalizacyjnych Dr Paweł Nowicki Gdańsk 12/13 czerwca 2017 r. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna
2 Plan szkolenia Uwagi wprowadzające – co nowego w zamówieniach? Co nas czeka? Szanse i ryzyka? Rewitalizacja w świetle ustawy Pzp. Przygotowanie postępowania o udzielenie zamówienia. Opis przedmiotu zamówienia. Wybór odpowiedniego trybu udzielenia zamówienia. Klauzule społeczne w świetle ostatnich kontroli NIK oraz zaleceń KPRM. Warunki udziału w postępowaniu, podstawy wykluczenia, właściwe dokumenty i oświadczenia. Kryteria oceny ofert. Środki ochrony prawnej.
3 Co nowego w zamówieniach? co nas czeka?
4 Co nas czeka? Wzmocnienie KIO. E-zamówienia. Nowa ustawa Pzp.Więcej klauzul społecznych.
5 Szanse i ryzyka?
6 Szanse i ryzka w zamówieniach publicznychBVfM Świadomość rynku. Świadomość własnych potrzeb. Świadomość własnych możliwości. To, co zwiększa nasze szanse na lepsze zamówienie, może jednocześnie generować ryzyko jego niepowodzenia.
7 Rewitalizacja w pzp
8 Dwie ścieżki: Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r., poz. 446 ze zmianami). Ustawa z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (tekst jednolity: Dz. U. z 2017 r., poz. 1023).
9 Ustawa o samorządzie gminnymArt. 18 ust. 2 pkt 6: Do wyłącznej właściwości rady gminy należy uchwalanie programów gospodarczych. W samej ustawie o samorządzie gminnym nie widnieje „rewitalizacja” jako zadanie własne gminy.
10 Ustawa o rewitalizacjiUstawa z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (tekst jednolity: Dz. U. z 2017 r., poz. 1023). Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji.
11 Ustawa o rewitalizacjiDo 31 grudnia 2023 r. istnieje możliwość wyboru formalnej ścieżki prowadzenia rewitalizacji. Do tego dnia gminy mogą prowadzić rewitalizację na ustawy o samorządzie gminnym albo na podstawie ustawy o rewitalizacji. Podstawową konsekwencją braku stosowania ustawy o rewitalizacji jest jednak brak możliwości skorzystania z jej udogodnień!
12 Rewitalizacja w Pzp Art. 4d ust. 1 pkt 5: Ustawy nie stosuje się do zamówień o wartości mniejszej niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8, których przedmiotem są usługi lub roboty budowlane realizujące przedsięwzięcia rewitalizacyjne zawarte w gminnym programie rewitalizacji oraz wykonywane na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji, o których mowa odpowiednio w rozdziałach 4 i 5 ustawy o rewitalizacji, jeżeli zamówienia te udzielane są: a) przez gminę lub gminne jednostki organizacyjne organizacjom pozarządowym lub spółdzielniom socjalnym, a przedmiot zamówienia należy do działalności statutowej wykonawcy lub b) w celu aktywizacji osób mających miejsce zamieszkania na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji.
13 Procedura w ustawie o rewitalizacjiArt. 36 ust. 1 ustawy o rewitalizacji: Podmiot, udzielając zamówienia, o którym mowa w art. 4d ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp, zamieszcza ogłoszenie o udzielanym zamówieniu na swojej stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej. Ust. 2: Zamówienie, o którym mowa w ust. 1, jest udzielane w sposób zapewniający przejrzystość, równe traktowanie podmiotów zainteresowanych wykonaniem zamówienia oraz z uwzględnieniem okoliczności mogących mieć wpływ na jego udzielenie.
14 Art. 36 ustawy o rewitalizacji – c.d.Ust. 3: Stosując zasadę równego traktowania podmiotów, o której mowa w ust. 2, podmiot udzielający zamówienia bierze pod uwagę cel udzielenia zamówienia, którym jest aktywizacja osób mających miejsce zamieszkania na obszarze Strefy.
15 Art. 36 ustawy o rewitalizacji – c.d.Ust. 4: Podmiot udzielający zamówienia, o którym mowa w ust. 1, nie udostępnia informacji związanych z tym zamówieniem, stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jeżeli podmiot zainteresowany wykonaniem zamówienia, nie później niż przed dniem zawarcia umowy o wykonanie tego zamówienia, zastrzegł, że nie mogą być one udostępniane.
16 Art. 36 ustawy o rewitalizacji – c.d.Ust. 5: Podmiot udzielający zamówienia, o którym mowa w ust. 1, ogłasza niezwłocznie na swojej stronie podmiotowej w Biuletynie Informacji Publicznej informację o udzieleniu zamówienia, podając nazwę (firmę) albo imię i nazwisko podmiotu, z którym zawarł umowę o wykonanie zamówienia, albo informację o nieudzieleniu tego zamówienia.
17 Przygotowanie postępowania o udzielenie zamówienia
18 Zasady udzielania zamówieńPrzygotowanie postępowania Zasady udzielania zamówień
19 Zasady – art. 7 ust. 1 Zamawiający przygotowuje i przeprowadza postępowanie o udzielenie zamówienia w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji i równe traktowanie wykonawców oraz zgodnie z zasadami proporcjonalności i przejrzystości.
20 Zasady – art. 7 ust. 1a Zamawiający, w zakresie określonym w Porozumieniu Światowej Organizacji Handlu w sprawie zamówień rządowych i w innych umowach międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, zapewnia wykonawcom z państw-stron tego porozumienia i wykonawcom z państw-stron tych umów oraz robotom budowlanym, dostawom i usługom pochodzącym z tych państw, traktowanie nie mniej korzystne niż traktowanie wykonawców pochodzących z Unii Europejskiej oraz robót budowlanych, dostaw i usług pochodzących z Unii Europejskiej.
21 Jawność postępowania Art. 8 ust. 1 ustawy Pzp: postępowanie o udzielenie zamówienia jest jawne. Jednakże zamawiający może określić w SIWZ wymogi dotyczące zachowania poufnego charakteru informacji przekazanych wykonawcy w toku postępowania.
22 Używanie języków obcychArt. 9 ust. 4 ustawy Pzp: w szczególnie uzasadnionych przypadkach zamawiający może sporządzać dokumenty oraz dokonywać niektórych czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, w szczególności prowadzić dialog, dodatkowo również w jednym z języków powszechnie używanych w handlu międzynarodowym lub w języku kraju, w którym zamówienie jest udzielane.
23 Udzielanie zamówień do 30 tys. euroPrzygotowanie postępowania Udzielanie zamówień do 30 tys. euro
24 Czy zamówienie ma element transgraniczny?
25 Orzecznictwo TSUE Wyrok Trybunału z dnia 3 grudnia 2001 r. w sprawie C-59/00 Bent Mousten Vestergaard przeciwko Spøttrup Boligselskab: „Although certain contracts are excluded from the scope of the Community directives in the field of public procurement, the contracting authorities which conclude them are nevertheless bound to comply with the fundamental rules of the Treaty”
26 Orzecznictwo TSUE Wyrok Trybunału z dnia 7 grudnia 2000 r. w sprawie C-324/98 Telaustria Verlags GmbH i Telefonadress GmbH przeciwko Telekom Austria AG: „mimo wyłączenia części umów z zakresu dyrektywy Rady z dnia 14 czerwca 1993 r. dotyczącej koordynacji procedur udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i telekomunikacji (93/38/EWG), zamawiający są zobligowani do przestrzegania fundamentalnych podstawowych zasad traktatowych, w szczególności wskazując na zasadę niedyskryminacji”
27 Orzecznictwo TSUE Wyrok Trybunału z dnia 21 lipca 2005 r. w sprawie C-231/03 Consorzio Aziende Metano (Coname) przeciwko Comune di Cingia de’ Botti: „zamawiający spełni obowiązek przejrzystości jeśli zapewni potencjalnym wykonawcom, którzy mają siedzibę w innym państwie członkowskim niż zamawiający, dostęp do odpowiednich informacji o zamówieniu publicznym zanim zostanie ono udzielone, w taki sposób, aby mogli ewentualnie wyrazić swoje zainteresowanie w jego otrzymaniu”
28 Orzecznictwo TSUE C-213/03 Coname: „z okoliczności sprawy nie wynikały żadne specjalne okoliczności, takie jak nikłe znaczenie gospodarcze, z których można by dowodzić, że podmiot gospodarczy z siedzibą w innym państwie członkowskim niż zamawiający nie miałby interesu w uzyskaniu zamówienia (nie byłby zainteresowany uzyskaniem koncesji), a tylko w przypadku takich okoliczności skutki (związane z ewentualnym naruszeniem zasad traktatowych) dla swobód podstawowych należałoby uznać za zbyt nieokreślone i pośrednie i w konsekwencji nie można by było stwierdzić ich naruszenia”
29 Stanowisko KE Komunikat wyjaśniający Komisji dotyczący prawa wspólnotowego obowiązującego w dziedzinie udzielania zamówień, które nie są lub są jedynie częściowo objęte dyrektywami w sprawie zamówień publicznych (2006/C 179/02).
30 Element transgranicznyWyrok z dnia 23 grudnia 2009 r. w sprawie C-376/08 Serrantoni: „(..) przy udzielaniu zamówienia, którego wartość nie osiąga wspomnianego progu, muszą być przestrzegane podstawowe zasady traktatu, w szczególności zasada równego traktowania. Elementem odróżniającym w stosunku do zamówień, których wartość przekracza próg wskazany w przepisach dyrektywy 2004/18, jest to, że wyłącznie te ostatnie podlegają szczególnym i rygorystycznym procedurom wskazanym w tych przepisach.”
31 Element transgranicznyWyrok z dnia 23 grudnia 2009 r. w sprawie C-376/08 Serrantoni: „(…) udzielanie zamówień, na które w państwach członkowskich zawarte zostały umowy na rzecz jednostek będących instytucjami zamawiającymi, podlega poszanowaniu zasad traktatu, a w szczególności zasady swobody przepływu towarów i usług, oraz swobody przedsiębiorczości, a także zasad, które się z nich wywodzą, takich jak: zasada równego traktowania, zasada proporcjonalności oraz zasada przejrzystości.”
32 Element transgranicznyWyrok z dnia 23 grudnia 2009 r. w sprawie C-376/08 Serrantoni: „(…) Jednakże, zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Trybunału, stosowanie podstawowych norm i ogólnych zasad traktatu do procedur udzielania zamówień publicznych o wartości niższej od progu stosowania dyrektyw wspólnotowych zakłada, że zamówienia te mają niewątpliwe znaczenie transgraniczne.”
33 Ponadto… Art. 44 ust. 3 ustawy o finansach publicznych: Wydatki publiczne powinny być dokonywane: w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów, optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów; w sposób umożliwiający terminową realizację zadań; w wysokości i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań.
34 Plan zamówień publicznychPrzygotowanie postępowania Plan zamówień publicznych
35 Plan zamówień publicznychArt. 13a. 1. Zamawiający, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2, oraz ich związki, nie później niż 30 dni od dnia przyjęcia budżetu lub planu finansowego przez uprawniony organ, sporządzają plany postępowań o udzielenie zamówień publicznych, jakie przewidują przeprowadzić w najbliższym roku finansowym oraz zamieszczają je na stronie internetowej.
36 Obowiązek dotyczy: Jednostek sektora finansów publicznych (zob. art. 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych); Innych państwowych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej; Ich związków.
37 Obowiązek powstaje: Po przyjęciu budżetu lub planu finansowego.„Budżet” i „plan finansowy” w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Podmiot zobowiązany ma 30 dni na sporządzenie i zamieszczenie planu zamówień publicznych.
38 UZP Plan postępowań stanowi również jasną informację dla wykonawców zainteresowanych działalnością na rynku zamówień publicznych. Wprowadzenie obowiązku publikacji planów postępowań o udzielenie zamówienia publicznego umożliwi wykonawcom przygotowanie się do postępowań z wyprzedzeniem, rozplanowanie i alokację posiadanych zasobów w czasie. W konsekwencji może on pozwolić na takie planowanie działań w ramach prowadzonej działalności, by zwiększyć aktywność określonych wykonawców w sferze zamówień publicznych, co wprost może przełożyć się na wzrost konkurencyjności postępowań przetargowych.
39 Zakres informacji Plan postępowań o udzielenie zamówień zawiera w szczególności informacje dotyczące: 1) przedmiotu zamówienia; 2) rodzaju zamówienia według podziału na zamówienia na roboty budowlane, dostawy lub usługi; 3) przewidywanego trybu lub innej procedury udzielenia zamówienia; 4) orientacyjnej wartości zamówienia; 5) przewidywanego terminu wszczęcia postępowania w ujęciu kwartalnym lub miesięcznym. Plan dotyczy najbliższego roku finansowego. Jest to zasadniczo rok obrotowy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.
40 Zamówienia do 30 tys. euro? Wg opinii UZP w planie zamówień publicznych nie uwzględnia się zamówień do 30 tys. euro: Zamawiający nie są zobowiązani do uwzględnienia w planach postępowań zamówień, których wartość nie przekracza równowartości kwoty euro, jak również zamówień wyłączonych spod obowiązku stosowania przepisów ustawy Pzp na podstawie art. 4 ustawy Pzp oraz innych przepisów szczególnych. Przywołany przepis wskazuje bowiem na plany postępowań o udzielenie zamówień publicznych, a nie plany zamówień publicznych. Przy czym, treść art. 13a ustawy Pzp nie wyłącza możliwości upubliczniania przez zamawiających również informacji o innych zamówieniach, których realizacja przewidywana jest w danym roku. (stanowisko UZP) Jednakże, dzieląc zamówienie na części zgodnie z przepisem art. 6a ustawy Pzp, należy uwzględnić wszystkie części zamówienia.
41 Orientacyjna wartość zamówieniaOrientacyjna wartość zamówienia to nie to samo co szacunkowa wartość zamówienia! Ustalenie szacunkowej wartości zamówienia dokonywane jest w momencie, kiedy zamawiający jest w stanie oszacować wartość przedmiotu zamówienia z należytą starannością na podstawie określonego już opisu przedmiotu zamówienia.
42 Aktualizacja planu? UZP: Przepisy ustawy Pzp nie nakładają na zamawiających obowiązku aktualizacji już przygotowanych i opublikowanych planów postępowań. Tym samym, jeśli zamawiający po opracowaniu planu, w szczególności w toku czynności przygotowujących wszczęcie postępowania ustali, iż zasadnym jest rozszerzenie albo ograniczenie zakresu zamówienia, zmiana trybu lub procedury lub modyfikacja innych informacji zawartych w ww. dokumencie, to udzielenie zamówienia w tym zakresie będzie możliwe i nie będzie rodziło obowiązku wprowadzenia zmian do planu postępowań. Przy czym, powyższe nie wyklucza możliwości aktualizacji planu postępowań w ciągu roku, w szczególności w sytuacji, gdy zamawiający przewiduje udzielić zamówień, które nie zostały ujęte w tym planie. Z ustawy Pzp nie wynika podstawa do odpowiedzialności pracowniczej z uwagi na brak aktualizacji planu!!!
43 Planując zamówienia pamiętaj o:Zasadach dotyczących podziału zamówienia na części; Zasadach dotyczących szacowania wartości przedmiotu zamówienia.
44 Zasady Art. 5b. Zamawiający nie może w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy: 1) łączyć zamówień, które odrębnie udzielane wymagają zastosowania różnych przepisów ustawy; 2) dzielić zamówienia na odrębne zamówienia, w celu uniknięcia łącznego szacowania ich wartości.
45 Zasady Art. 5d. 1. Jeżeli na przedmiot zamówienia publicznego składają się zamówienia, do których stosuje się różne przepisy ustawy, lub zamówienia, do których mają zastosowanie przepisy ustawy i zamówienia, do których tych przepisów nie stosuje się, a zamówienie to można podzielić, w szczególności ze względów technicznych, organizacyjnych, ekonomicznych lub celowościowych, zamawiający może: 1) udzielić odrębnych zamówień, stosując przepisy właściwe ze względu na cechy tych zamówień; 2) udzielić jednego zamówienia, zgodnie z zasadami określonymi w ust. 2.
46 Zasady Art. 5f. Jeżeli przedmiot zamówienia nie może zostać podzielony, w szczególności ze względów technicznych, organizacyjnych, ekonomicznych lub celowościowych, do udzielenia zamówienia stosuje się przepisy dotyczące tego rodzaju zamówienia, który odpowiada jego głównemu przedmiotowi.
47 Jeśli nie podzielisz zamówienia…Należy sporządzić protokół zawierający powody niedokonania podziału zamówienia na części (art. 96 ust. 1 pkt 11 Pzp). Zamawiający, uzasadniając przyczyny braku podziału zamówienia na części, nie może powoływać się wyłącznie na korzyści organizacyjne, wynikające z prowadzenia jednego, a nie większej liczby postępowań o udzielenie zamówienia publicznego.
48 A jeśli podzielisz wadliwie…Decyzja co do podziału zamówienia na określoną ilość części należy do zamawiającego. Zamawiający podejmuje ją w zależności od swoich potrzeb, jednakże jego swoboda jest ograniczona zasadą zachowania uczciwej konkurencji. Należy zatem badać, czy w konkretnych okolicznościach decyzja (co do podziału zamówienia i na ile części) nie naruszy konkurencji poprzez ograniczenie możliwości ubiegania się o zamówienie mniejszym podmiotom, w szczególności małym i średnim przedsiębiorstwom. Prawidłowość postępowania zamawiającego, który nie dokonał podziału zamówienia na tyle części, na ile jest to potencjalnie możliwe, oceniana musi być każdorazowo przy uwzględnieniu całokształtu okoliczności sprawy.
49 UZP: (…) Instytucja zamawiająca mogłaby stwierdzić, że taki podział groziłby ograniczeniem konkurencji albo nadmiernymi trudnościami technicznymi lub nadmiernymi kosztami wykonania zamówienia, lub też potrzeba skoordynowania działań różnych wykonawców realizujących poszczególne części zamówienia mogłaby poważnie zagrozić właściwemu wykonaniu zamówienia. Należy zauważyć, że ustawodawca europejski za okoliczność uzasadniającą rezygnację z podziału na części uznał jedynie nadmierne trudności czy koszty oraz brak koordynacji, skutkujący poważną groźbą nieprawidłowej realizacji zamówienia. A contrario uznać należy, iż obawy związane z ewentualnymi niewielkimi trudnościami czy kosztami bądź nieznacznymi problemami z koordynowaniem działań wykonawców, a tym bardziej wygoda zamawiającego, nie powinny stanowić dostatecznej podstawy do zaniechania podziału zamówienia na części. Jednakże zastrzec należy, że ocena ta powinna być dokonywana każdorazowo z uwzględnieniem wszystkich okoliczności danego przypadku.
50 Art. 6a Pzp W przypadku zamówień udzielanych w częściach, do udzielenia zamówienia na daną część zamawiający może stosować przepisy właściwe dla wartości tej części zamówienia, jeżeli jej wartość jest mniejsza niż wyrażona w złotych równowartość kwoty euro dla dostaw lub usług oraz euro dla robót budowlanych, pod warunkiem że łączna wartość tych części wynosi nie więcej niż 20% wartości zamówienia.
51 Art. 36aa Zamawiający może podzielić zamówienie publiczne na części, określając zakres i przedmiot tych części. Zamawiający określa czy ofertę można złożyć na jedną, kilka lub wszystkie części, może również określić maksymalną liczbę części zamówienia które może zostać udzielone jednemu wykonawcy.
52 Art. 36aa ust. 5 W przypadku, o którym mowa w ust. 3, zamawiający określa w specyfikacji istotnych warunków zamówienia obiektywne i niedyskryminujące kryteria lub zasady, które zastosuje w celu wyboru, w których częściach zostanie wykonawcy udzielone zamówienie w przypadku, gdy w wyniku przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia jeden wykonawca miałby uzyskać większą liczbę części zamówienia niż wynosi maksymalna liczba, na które może zostać mu udzielone zamówienie.
53 Czy mamy do czynienia z jednym zamówieniem?Wg UZP: - każdorazowo jest to decyzja indywidualna, zdeterminowana okolicznościami sprawy. Pomocniczo można stosować kryteria: 1) tożsamość przedmiotowa zamówienia (dostawy, usługi, roboty budowlane tego samego rodzaju i przeznaczenia), 2) tożsamość czasowa zamówienia (możliwość udzielenia zamówienia w tym samym czasie lub w przewidywalnej perspektywie czasowej), 3) możliwość wykonania zamówienia przez jednego wykonawcę.
54 Czy mamy do czynienia z jednym zamówieniem?Wg UZP: Z odrębnymi zamówieniami będziemy mieli do czynienia w sytuacji, gdy przedmiot zamówienia ma inne przeznaczenie lub nie jest możliwe jego nabycie lub wykonanie przez tego samego wykonawcę. Należy też pamiętać, iż decyzja o wszczęciu procedury przetargowej jest wynikiem realizacji wcześniejszych planów zamawiającego, zatem każde kolejne obiektywnie nieprzewidywalne zamówienie należy traktować jako zamówienie odrębne, a nie część zamówienia udzielonego poprzednio.
55 Tożsamość przedmiotowaZamówienia posiadają podobne przeznaczenie, tj. mają zasadniczo te same lub podobne funkcje gospodarcze lub techniczne. Wyrok Trybunału z dnia 5 października 2000 r. w sprawie C-16/98: Trybunał odniósł się zasadniczo do problematyki dzielenia zamówień na roboty budowlane, jednakże wprowadzona w wyroku przesłanka funkcjonalności technicznej i gospodarczej jako podstawowa przesłanka do oceny, czy dane roboty budowlane mieszczą się w zakresie jednego zamierzenia inwestycyjnego (a tym samym są jednym zamówieniem), zachowuje aktualność także na gruncie dostaw i usług.
56 Tożsamość czasowa Zachodzi, gdy funkcjonalnie powiązane ze sobą zamówienia mają być nabywane w dającej się przewidzieć, określonej perspektywie czasowej.
57 Konieczność powołania zespołuPrzygotowanie postępowania Konieczność powołania zespołu
58 Zespół Art. 20a. 1. W przypadku zamówienia na roboty budowlane lub usługi, którego wartość jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość euro, do nadzoru nad realizacją udzielonego zamówienia powołuje się zespół osób, zwany dalej „zespołem”. Przepisy dotyczące zespołu zaczną obowiązywać 6 miesięcy po wejściu w życie ustawy.
59 Zespół a komisja Co najmniej dwóch członków zespołu jest powoływanych do komisji przetargowej. Zespołu nie powołuje się, jeżeli zamawiający w inny sposób zapewnia udział co najmniej dwóch członków komisji przetargowej w nadzorze nad realizacją udzielonego zamówienia. Zespół powoływany jest dla jednego lub więcej powiązanych ze sobą zamówień.
60 Stanowisko UZP Uwzględniając okoliczność, że przywołany przepis wiąże zasadniczo prace takiego zespołu z pracą komisji przetargowej, szczegółowe uregulowanie zasad funkcjonowania takiego zespołu – jego powoływania, trybu pracy, odpowiedzialności poszczególnych osób i inne istotne kwestie związane z jego działalnością, powinno być uregulowane w opracowywanych przez kierowników zamawiającego - w oparciu o dyspozycję art. 21 ust. 3 ustawy Pzp - regulaminach pracy komisji przetargowej lub wewnętrznych regulaminach udzielania zamówienia publicznych albo innych wewnętrznych procedurach obowiązujących w danej jednostce zamawiającego w celu uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości dotyczących funkcjonowania takiego zespołu, a także przejrzystości jego działania.
61 Przygotowanie postępowaniadialog techniczny
62 Dialog techniczny Zamawiający, przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia, może poinformować wykonawców o planach i oczekiwaniach dotyczących zamówienia, w szczególności może przeprowadzić dialog techniczny, zwracając się do ekspertów, organów władzy publicznej lub wykonawców o doradztwo lub udzielenie informacji w zakresie niezbędnym do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia, specyfikacji istotnych warunków zamówienia lub określenia warunków umowy.
63 Ogłoszenie o dialogu technicznymKto jest zamawiającym? Podstawa prawna. Zasady prowadzenia dialogu (regulamin). Sformalizowane zgłoszenie. WAŻNE! Dialog należy prowadzić w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie potencjalnych wykonawców i oferowanych przez nich rozwiązań.
64 Dialog techniczny W szczególnie uzasadnionych przypadkach zamawiający może sporządzać dokumenty oraz dokonywać niektórych czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, w szczególności prowadzić dialog, dodatkowo również w jednym z języków powszechnie używanych w handlu międzynarodowym lub języku kraju, w którym zamówienie jest udzielane.
65 Dialog techniczny Jeżeli istnieje możliwość, że o udzielenie zamówienia będzie ubiegał się podmiot, który uczestniczył w przygotowaniu postępowania o udzielenie tego zamówienia, zamawiający zapewnia, że udział tego podmiotu w postępowaniu nie zakłóci uczciwej konkurencji, w szczególności przekaże pozostałym wykonawcom informacje, które uzyskał i przekazał podczas przygotowania postępowania oraz wyznacza odpowiedni termin na złożenie ofert. Zamawiający wskazuje w protokole postępowania, o którym mowa w art. 96, środki mające na celu zapobieżenie zakłóceniu uczciwej konkurencji.
66 Wyłączenia stosowania pzpPrzygotowanie postępowania Wyłączenia stosowania pzp
67 Wyłączenia – usługi prawneArt. 4 pkt 3 lit. ea): zastępstwo procesowe; doradztwo prawne w zakresie przygotowania postępowań przed sądami lub trybunałami, lub gdy zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że sprawa, której dotyczy doradztwo, stanie się przedmiotem tych postępowań; notarialne poświadczanie i uwierzytelnianie dokumentów; usługi związane z wykonywaniem władzy publicznej.
68 Wyłączenia - audycje Art. 4 pkt 3 lit. h: zakup czasu antenowego lub audycji od dostawców audiowizualnych lub radiowych usług medialnych.
69 Wyłączenia – pożyczki lub kredytyArt. 4 pkt 3 lit ja): pożyczki lub kredyty, bez względu na to, czy wiążą się one z emisją, sprzedażą, kupnem lub zbyciem papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, z wyjątkiem kredytów zaciąganych przez jednostki samorządu terytorialnego w granicach upoważnień zawartych w uchwale budżetowej.
70 Wyłączenia - dokumentyArt. 4 pkt 5c: zamówienia dotyczące wytwarzania i dystrybucji: a) dokumentów publicznych i ich personalizacji, b) druków o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, c) znaków akcyzy.
71 Wyłączenia – próg krajowy (art. 4d)Zamówienia, których przedmiotem są dostawy lub usługi służące wyłącznie do celów prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych lub rozwojowych, które nie służą prowadzeniu przez zamawiającego produkcji masowej służącej osiągnięciu rentowności rynkowej lub pokryciu kosztów badań lub rozwoju;
72 Wyłączenia – próg krajowy (art. 4d)Zamówienia, których przedmiotem są dostawy lub usługi z zakresu działalności kulturalnej związanej z organizacją wystaw, koncertów, konkursów, festiwali, widowisk, spektakli teatralnych, przedsięwzięć z zakresu edukacji kulturalnej lub z gromadzeniem materiałów bibliotecznych przez biblioteki lub muzealiów, a także z zakresu działalności archiwalnej związanej z gromadzeniem materiałów archiwalnych, jeżeli zamówienia te nie służą wyposażaniu zamawiającego w środki trwałe przeznaczone do bieżącej obsługi jego działalności;
73 Wyłączenia – próg krajowy (art. 4d)Zamówienia, których przedmiotem są dostawy lub usługi z zakresu działalności oświatowej związanej z gromadzeniem w bibliotekach szkolnych podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych, o których mowa w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz oraz z 2016 r. poz. 35, 64, 195 i 668), jeżeli zamówienia te nie służą wyposażaniu zamawiającego w środki trwałe przeznaczone do bieżącej obsługi jego działalności;
74 Wyłączenia – próg krajowy (art. 4d)Zamówienia, których przedmiotem są usługi lub roboty budowlane realizujące przedsięwzięcia rewitalizacyjne zawarte w gminnym programie rewitalizacji oraz wykonywane na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji, o których mowa odpowiednio w rozdziałach 4 i 5 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz. U. poz. 1777), jeżeli zamówienia te udzielane są: a) przez gminę lub gminne jednostki organizacyjne organizacjom pozarządowym lub spółdzielniom socjalnym, a przedmiot zamówienia należy do działalności statutowej wykonawcy lub b) w celu aktywizacji osób mających miejsce zamieszkania na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji.
75 Opis przedmiotu zamówieniaPrzygotowanie postępowania Opis przedmiotu zamówienia
76 Art. 29 ust. 3 Przedmiotu zamówienia nie można opisywać przez wskazanie znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, źródła lub szczególnego procesu, który charakteryzuje produkty lub usługi dostarczane przez konkretnego wykonawcę, jeżeli mogłoby to doprowadzić do uprzywilejowania lub wyeliminowania niektórych wykonawców lub produktów, chyba że jest to uzasadnione specyfiką przedmiotu zamówienia i zamawiający nie może opisać przedmiotu zamówienia za pomocą dostatecznie dokładnych określeń, a wskazaniu takiemu towarzyszą wyrazy „lub równoważny”.
77 Orzecznictwo Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z dnia 26 stycznia 2015 r. (sygn. KIO 49/15) wskazała, że Zamawiający przy ustalaniu równoważności zaoferowanych rozwiązań powinien ograniczyć się do wskazania konkretnych funkcjonalności, jakie chciałby osiągnąć w ramach realizacji danego zadania. Przy czym nie powinny być to wszystkie parametry, bo zbyt szerokie określenie parametrów wcale nie musi rozszerzać konkurencyjności, tylko może budzić zastrzeżenia co do tego, czy Zamawiający w istocie oczekiwał rozwiązań równoważnych.
78 Orzecznictwo Natomiast w wyroku z dnia 20 grudnia 2013 r. (sygn. 2844/13) Izba zauważyła, że zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem i doktryną dla oceny równoważności produktów nie wystarczy samo użycie sformułowania „lub równoważny” jak również określenie językowej wykładni pojęcia „równoważny”. Konieczne jest użycie sformułowań uściślających i podanie wymogów, parametrów, odnoszących się do dopuszczalnego zakresu równoważności ofert. Bez doprecyzowania tego zakresu zamawiający nie jest w stanie ocenić zaproponowanych zamienników pod kątem ich równoważności, dlatego konieczne jest określenie minimalnych wymagań technicznych w zakresie parametrów oferowanych wyrobów. Takie wskazanie może być przynajmniej ogólne, jednakże nie wystarczy wskazać identycznych parametrów, które posiada produkt, co do którego należy wskazać rozwiązania równoważne (tak również wyrok KIO z dnia 25 marca 2015 r., sygn. KIO 487/15)
79 Art. 29 ust. 3a Zamawiający określa w opisie przedmiotu zamówienia na usługi lub roboty budowlane wymagania zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie umowy o pracę osób wykonujących wskazane przez zamawiającego czynności w zakresie realizacji zamówienia, jeżeli wykonanie tych czynności polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.
80 Art. 22 § 1 Kodeksu pracy Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
81 SIWZ – art. 36 ust. 1 pkt 8a Pzp W przypadku gdy zamawiający przewiduje wymagania, o których mowa w art. 29 ust. 3a, w SIWZ należy określić w szczególności: - sposób udokumentowania zatrudnienia osób, o których mowa w art. 29 ust. 3a, - uprawnienia zamawiającego w zakresie kontroli spełniania przez wykonawcę wymagań, o których mowa w art. 29 ust. 3a, oraz sankcji z tytułu niespełnienia tych wymagań, - rodzaj czynności niezbędnych do realizacji zamówienia, których dotyczą wymagania zatrudnienia na podstawie umowy o pracę przez wykonawcę lub podwykonawcę osób wykonujących czynności w trakcie realizacji zamówienia.
82 Rozszerzenie opisu oraz projektowanie dla wszystkichZamawiający może określić w opisie przedmiotu zamówienia wymagania związane z realizacją zamówienia, które mogą obejmować aspekty gospodarcze, środowiskowe, społeczne, związane z innowacyjnością lub zatrudnieniem. W przypadku zamówień przeznaczonych do użytku osób fizycznych, w tym pracowników zamawiającego, opis przedmiotu zamówienia sporządza się z uwzględnieniem wymagań w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych lub projektowania z przeznaczeniem dla wszystkich użytkowników.
83 Uniwersalne projektowanieKonwencja o prawach osób niepełnosprawnych, sporządzona w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. Uniwersalne projektowanie to projektowanie produktów, środowiska, programów i usług w taki sposób, by były użyteczne dla wszystkich, w możliwie największym stopniu, bez potrzeby adaptacji lub specjalistycznego projektowania.
84 Dostępność Art. 9 ust. 1: Aby umożliwić osobom niepełnosprawnym niezależne życie i pełny udział we wszystkich sferach życia, Państwa Strony podejmą odpowiednie środki w celu zapewnienia im, na zasadzie równości z innymi osobami, dostępu do środowiska fizycznego, środków transportu, informacji i komunikacji, w tym technologii i systemów informacyjno-komunikacyjnych, a także do innych urządzeń i usług, powszechnie dostępnych lub powszechnie zapewnianych, zarówno na obszarach miejskich, jak i wiejskich. Środki te, obejmujące rozpoznanie i eliminację przeszkód i barier w zakresie dostępności, stosują się między innymi do: a) budynków, dróg, transportu oraz innych urządzeń wewnętrznych i zewnętrznych, w tym szkół, mieszkań, instytucji zapewniających opiekę medyczną i miejsc pracy, b) informacji, komunikacji i innych usług, w tym usług elektronicznych i służb ratowniczych.
85 Dostępność Art. 9 ust. 2: Państwa Strony podejmą również odpowiednie środki w celu: a) opracowywania, ogłaszania i monitorowania wdrażania minimalnych standardów i wytycznych w sprawie dostępności urządzeń i usług ogólnie dostępnych lub powszechnie zapewnianych, b) zapewnienia, że instytucje prywatne, które oferują urządzenia i usługi ogólnie dostępne lub powszechnie zapewniane, będą brały pod uwagę wszystkie aspekty ich dostępności dla osób niepełnosprawnych, c) zapewnienia wszystkim zainteresowanym osobom szkolenia na temat kwestii dostępności dla osób niepełnosprawnych, d) zapewnienia w ogólnodostępnych budynkach i innych obiektach oznakowania w alfabecie Braille’a oraz w formach łatwych do czytania i zrozumienia,
86 Dostępność e) zapewnienia różnych form pomocy i pośrednictwa ze strony innych osób lub zwierząt, w tym przewodników, lektorów i profesjonalnych tłumaczy języka migowego, w celu ułatwienia dostępu do ogólnodostępnych budynków i innych obiektów publicznych, f) popierania innych odpowiednich form pomocy i wsparcia osób niepełnosprawnych, aby zapewnić im dostęp do informacji, g) popierania dostępu osób niepełnosprawnych do nowych technologii i systemów informacyjno-komunikacyjnych, w tym do Internetu, h) popierania, od wstępnego etapu, projektowania, rozwoju, produkcji i dystrybucji dostępnych technologii i systemów informacyjno-komunikacyjnych, tak aby technologie te i systemy były dostępne po najniższych kosztach.
87 Tryby udzielania zamówień
88 Zamówienia klasyczne Przetarg nieograniczony Przetarg ograniczonyNegocjacje z ogłoszeniem Dialog konkurencyjny Negocjacje bez ogłoszenia Zamówienie z wolnej ręki Zapytanie o cenę Partnerstwo innowacyjne Licytacja elektroniczna
89 Zamówienia sektorowe Było: Jest: Przetarg nieograniczonyPrzetarg ograniczony Negocjacje z ogłoszeniem Przetarg nieograniczony Przetarg ograniczony Negocjacje z ogłoszeniem Dialog konkurencyjny Negocjacje bez ogłoszenia Zamówienie z wolnej ręki Partnerstwo innowacyjne
90 Definicje Negocjacje z ogłoszeniem Dialog konkurencyjnyTryb udzielenia zamówienia, w którym po publicznym ogłoszeniu o zamówieniu zamawiający zaprasza wykonawców dopuszczonych do udziału w postępowaniu do składania ofert wstępnych, prowadzi z nimi negocjacje, a następnie zaprasza ich do składania ofert. Trybu udzielenia zamówienia, w którym po publicznym ogłoszeniu o zamówieniu zamawiający prowadzi z wybranymi przez siebie wykonawcami dialog, a następnie zaprasza ich do składania ofert.
91 Przesłanki Negocjacje z ogłoszeniem Dialog konkurencyjnyPrzesłanki stosowania negocjacji z ogłoszeniem określa art. 55 ust. 1 Pzp. Art. 60 ust. 1 Pzp: zamawiający może udzielić zamówienia w trybie dialogu konkurencyjnego, jeżeli zachodzą okoliczności określone w art. 55 ust. 1 Pzp. Przesłanki stosowania obu trybów są obecnie identyczne!
92 Art. 55 ust. 1 Pzp - przesłankiW postępowaniu prowadzonym uprzednio w trybie przetargu nieograniczonego lub przetargu ograniczonego wszystkie oferty zostały odrzucone na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 1, 2, 4 lub 5 lub zamawiający unieważnił postępowanie na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 4, a pierwotne warunki zamówienia nie zostały w istotny sposób zmienione. Wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8. Rozwiązania dostępne na rynku nie mogą zaspokoić, bez ich dostosowania, potrzeb zamawiającego. Roboty budowlane, dostawy lub usługi obejmują rozwiązania projektowe lub innowacyjne. Zamówienie nie może zostać udzielone bez wcześniejszych negocjacji z uwagi na szczególne okoliczności dotyczące jego charakteru, stopnia złożoności lub uwarunkowań prawnych lub finansowych lub z uwagi na ryzyko związane z robotami budowlanymi, dostawami lub usługami. Jeżeli zamawiający nie może opisać przedmiotu zamówienia w wystarczająco precyzyjny sposób przez odniesienie do określonej normy, europejskiej oceny technicznej, wspólnej specyfikacji technicznej, lub referencji technicznej.
93 zamówienia z wolnej rękiTryby zamówienia z wolnej ręki
94 Art. 67 ust. 1 pkt 1 Pzp Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki jeżeli dostawy, usługi lub roboty budowlane mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn: a) technicznych o obiektywnym charakterze, b) związanych z ochroną praw wyłącznych wynikających z odrębnych przepisów, jeżeli nie istnieje rozsądne rozwiązanie alternatywne lub rozwiązanie zastępcze, a brak konkurencji nie jest wynikiem celowego zawężenia parametrów zamówienia.
95 Art. 67 ust. 1 pkt 4 Pzp Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki jeżeli w postępowaniu prowadzonym uprzednio w trybie przetargu nieograniczonego albo przetargu ograniczonego nie wpłynął żaden wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, i nie zostały złożone żadne oferty lub wszystkie oferty zostały odrzucone na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ze względu na ich niezgodność z opisem przedmiotu zamówienia lub wszyscy wykonawcy zostali wykluczeni z postępowania, a pierwotne warunki zamówienia nie zostały w istotny sposób zmienione.
96 Zamówienia „uzupełniające”Art. 67 ust. 1 pkt 6: w przypadku udzielenia, w okresie 3 lat od dnia udzielenia zamówienia podstawowego, dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych, zamówienia polegającego na powtórzeniu podobnych usług lub robót budowlanych, jeżeli takie zamówienie było przewidziane w ogłoszeniu o zamówieniu dla zamówienia podstawowego i jest zgodne z jego przedmiotem oraz całkowita wartość tego zamówienia została uwzględniona przy obliczaniu jego wartości. W opisie zamówienia podstawowego należy wskazać ewentualny zakres tych robót lub usług oraz warunki na jakich zostaną one udzielone.
97 Zamówienie na dodatkowe dostawyArt. 67 ust. 1 pkt 7: w przypadku udzielania dotychczasowemu wykonawcy zamówienia podstawowego, zamówienia na dodatkowe dostawy, których celem jest częściowa wymiana dostarczonych produktów lub instalacji albo zwiększenie bieżących dostaw lub rozbudowa istniejących instalacji, jeżeli zmiana wykonawcy zobowiązywałaby zamawiającego do nabywania materiałów o innych właściwościach technicznych, co powodowałoby niekompatybilność techniczną lub nieproporcjonalnie duże trudności techniczne w użytkowaniu i utrzymaniu tych produktów lub instalacji. Czas trwania takiej umowy nie może przekraczać 3 lat.
98 Zamówienia dodatkowe Nowelizacja UCHYLIŁA art. 67 ust. 1 pkt 5 Pzp!
99 Tryby zamówienia in house
100 Art. 67 ust. 1 pkt 12 Zamówienie udzielane jest przez zamawiającego osobie prawnej, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki: 1) zamawiający sprawuje nad tą osobą prawną kontrolę, odpowiadającą kontroli sprawowanej nad własnymi jednostkami, polegającą na dominującym wpływie na cele strategiczne oraz istotne decyzje dotyczące zarządzania sprawami tej osoby prawnej; warunek ten jest również spełniony, gdy kontrolę taką sprawuje inna osoba prawna kontrolowana przez zamawiającego w taki sam sposób,
101 Art. 67 ust. 1 pkt 12 2) ponad 90% działalności kontrolowanej osoby prawnej dotyczy wykonywania zadań powierzonych jej przez zamawiającego sprawującego kontrolę lub przez inną osobę prawną, nad którą ten zamawiający sprawuje kontrolę, 3) w kontrolowanej osobie prawnej nie ma bezpośredniego udziału kapitału prywatnego.
102 Art. 67 ust. 1 pkt 13 Zamówienie udzielane jest przez osobę prawną, będącą zamawiającym, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1–3a, innemu zamawiającemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1–4, który sprawuje nad nią kontrolę, lub innej osobie prawnej kontrolowanej przez tego samego zamawiającego, pod warunkiem że w osobie prawnej, której udziela się zamówienia, nie ma bezpośredniego udziału kapitału prywatnego.
103 Art. 67 ust. 1 pkt 14 Zamówienie udzielane jest przez zamawiającego, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1–3a, osobie prawnej, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki: 1) zamawiający wspólnie z innymi zamawiającymi, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1–4, sprawuje nad daną osobą prawną kontrolę, która odpowiada kontroli sprawowanej przez nich nad własnymi jednostkami, przy czym wspólne sprawowanie kontroli ma miejsce, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
104 Art. 67 ust. 1 pkt 14 w skład organów decyzyjnych kontrolowanej osoby prawnej wchodzą przedstawiciele wszystkich uczestniczących zamawiających, z zastrzeżeniem, że poszczególny przedstawiciel może reprezentować więcej niż jednego zamawiającego, uczestniczący zamawiający mogą wspólnie wywierać dominujący wpływ na cele strategiczne oraz istotne decyzje kontrolowanej osoby prawnej, kontrolowana osoba prawna nie działa w interesie sprzecznym z interesami zamawiających sprawujących nad nią kontrolę,
105 Art. 67 ust. 1 pkt 14 2) ponad 90% działalności kontrolowanej osoby prawnej dotyczy wykonywania zadań powierzonych jej przez zamawiających sprawujących nad nią kontrolę lub przez inne osoby prawne kontrolowane przez tych zamawiających, 3) w kontrolowanej osobie prawnej nie ma bezpośredniego udziału kapitału prywatnego;
106 Kluczowe części zamówieniaW przypadku: 1) in house tradycyjnych, 2) in house odwróconych, 3) in house zbiorowych, jeżeli ich przedmiotem jest świadczenie usług użyteczności publicznej lub roboty budowlane, wykonawca jest obowiązany osobiście wykonać kluczowe części tych robót.
107 Art. 67 ust. 1 pkt 15 Umowa ma być zawarta wyłącznie między co najmniej dwoma zamawiającymi, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1–3a, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki: 1) umowa ustanawia lub wdraża współpracę między uczestniczącymi zamawiającymi w celu zapewnienia wykonania usług publicznych, które są oni obowiązani wykonać, z myślą o realizacji ich wspólnych celów, 2) wdrożeniem tej współpracy kierują jedynie względy związane z interesem publicznym, 3) zamawiający realizujący współpracę wykonują na otwartym rynku mniej niż 10% działalności będącej przedmiotem współpracy.
108 Zasady Do obliczania procentu działalności uwzględnia się średni przychód osiągnięty przez osobę prawną lub zamawiającego w odniesieniu do usług, dostaw lub robót budowlanych za 3 lata poprzedzające udzielenie zamówienia. W przypadku gdy, ze względu na dzień utworzenia lub rozpoczęcia działalności przez osobę prawną lub zamawiającego lub reorganizację ich działalności, dane dotyczące średniego przychodu za 3 lata poprzedzające udzielenie zamówienia są niedostępne lub nieadekwatne, procent działalności, ustala się za pomocą wiarygodnych prognoz handlowych.
109 Zasady Zamawiający zamieszcza na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej, a jeżeli nie ma takiej strony, na swojej stronie internetowej, informację o zamiarze zawarcia umowy, zawierającą co najmniej: 1) nazwę i adres zamawiającego; 2) określenie przedmiotu zamówienia i wielkości lub zakresu zamówienia; 3) szacunkową wartość zamówienia; 4) nazwę i adres wykonawcy, któremu zamawiający zamierza udzielić zamówienia; 5) podstawę prawną i uzasadnienie wyboru trybu udzielenia zamówienia z wolnej ręki; 6) planowany termin realizacji zamówienia i czas trwania umowy; 7) informację o terminie i odpowiednio zamieszczeniu lub opublikowaniu ogłoszenia o zamiarze zawarcia umowy, o którym mowa w art. 66 ust. 2, jeżeli zostało zamieszczone lub opublikowane albo informację, że takie ogłoszenie nie zostało zamieszczone lub opublikowane. Zawarcie umowy – dopiero 14 dni później!
110 Udział kapitału prywatnegoArt. 146a ustawy Pzp – umowa o zamówienie in house wygasa w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym w kontrolowanej osobie prawnej udział uzyskał kapitał prywatny.
111 Nadzór nad zamówieniami in houseZamówienia in house będą nadzorowane – art. 144b ustawy Pzp. Organ sprawujący nadzór nad zamawiającymi może zakazać zawarcia umowy, nie dłużej niż na 21 dni. Jeżeli umowa została już zawarta, organ zwraca się do zamawiającego o wypowiedzenie lub odstąpienie od umowy, w wyznaczonym terminie. W przypadku bezskutecznego upływu ww. terminu, organ występuje do sądu o unieważnienie umowy w całości lub części.
112 usługi społeczne i inne szczególne usługi
113 Usługi priorytetowe i niepriorytetoweNowelizacja znosi podział na usługi priorytetowe i niepriorytetowe (uchyla art. 2a i 2b). W konsekwencji uchylone zostają art. 5 oraz art. 5a ustawy Pzp. Zostanie dodany rozdział 6: „Zamówienia publiczne na usługi społeczne i inne szczególne usługi”.
114 Usługi społeczne i inne szczególne usługiPostanowienia tego rozdziału mają zastosowanie jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty euro – w przypadku zamówień innych niż zamówienia sektorowe lub zamówienia w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Poniżej – udzielnie zamówienia w sposób przejrzysty, obiektywny i niedyskryminacyjny (art. 138o).
115 Usługi społeczne i inne szczególne usługiArt. 138m. Do zamówień na usługi społeczne przepisy art. 22–22d, art. 24, art. 29–30b oraz art. 32–35 stosuje się odpowiednio. Art. 138l. Postępowanie o udzielenie zamówienia na usługi społeczne jest prowadzone z zastosowaniem przepisów działu I rozdziału 2a, działu II rozdziału 5, działu V rozdziału 3 oraz działu VI.
116 Usługi społeczne i inne szczególne usługiUsługi społeczne, zdrowotne i pokrewne Usługi administracyjne w zakresie edukacji, opieki zdrowotnej i kultury Usługi w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia społecznego Świadczenia społeczne Inne usługi komunalne, socjalne i osobiste Usługi religijne Usługi hotelowe i restauracyjne Usługi prawne Inne usługi administracyjne i rządowe Świadczenie usług na rzecz społeczności Usługi w zakresie więziennictwa, bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa Usługi detektywistyczne i ochroniarskie Usługi międzynarodowe Usługi pocztowe Usługi różne
117 Stanowisko UZP Z uwagi na okoliczność, iż procedura udzielania zamówień publicznych na usługi społeczne w oparciu o art. 138o ustawy Pzp tworzona jest przez samego zamawiającego, który zobowiązany jest jedynie do uwzględnienia norm zawartych w art. 138o ust. 2–4 znowelizowanej ustawy Pzp, a które to przepisy nie przewidują konieczności stosowania przepisów ustawy Pzp dotyczących opisu przedmiotu zamówienia, kryteriów oceny ofert czy umów w sprawie zamówienia publicznego, należy stwierdzić, iż zamawiający w tym zakresie nie jest związany rozwiązaniami ustawowymi. Niemniej jednak, należy pamiętać, że zamawiający, udzielając zamówienia na usługi społeczne i inne szczególne usługi, powinien przestrzegać zasad przejrzystości, obiektywizmu i niedyskryminacji, a zatem przy konstruowaniu opisu przedmiotu zamówienia, kryteriów oceny ofert czy klauzul umownych powinien respektować ww. zasady.
118 Klauzule społeczne
119 Ograniczenie konkurencji?Art. 22 ust. 2. Zamawiający może zastrzec w ogłoszeniu o zamówieniu, że o udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wyłącznie zakłady pracy chronionej oraz inni wykonawcy, których działalność, lub działalność ich wyodrębnionych organizacyjnie jednostek, które będą realizowały zamówienie, obejmuje społeczną i zawodową integrację osób będących członkami grup społecznie marginalizowanych, w szczególności: 1) osób niepełnosprawnych w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych; 2) bezrobotnych w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy; osób pozbawionych wolności lub zwalnianych z zakładów karnych, o których mowa w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. poz. 557, z późn. zm.)), mających trudności w integracji ze środowiskiem; 3) osób z zaburzeniami psychicznymi w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego; 4) osób bezdomnych w rozumieniu ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej; 5) osób, które uzyskały w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, o których mowa w ustawie z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; 5) osób do 30. roku życia oraz po ukończeniu 50. roku życia, posiadających status osoby poszukującej pracy, bez zatrudnienia; 6) osób będących członkami mniejszości znajdującej się w niekorzystnej sytuacji, w szczególności będących członkami mniejszości narodowych i etnicznych w rozumieniu ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.
120 Art. 22 ust. 2a Pzp Zamawiający określa minimalny procentowy wskaźnik zatrudnienia osób należących do jednej lub więcej kategorii, o których mowa w ust. 2, nie mniejszy niż 30%, osób zatrudnionych przez zakłady pracy chronionej lub wykonawców albo ich jednostki, o których mowa w ust. 2.
121 W opisie przedmiotu zamówieniaArt. 29 ust. 4 Pzp: Zamawiający może określić w opisie przedmiotu zamówienia wymagania związane z realizacją zamówienia, które mogą obejmować aspekty gospodarcze, środowiskowe, społeczne, związane z innowacyjnością lub zatrudnieniem, w szczególności dotyczące zatrudnienia: 1) bezrobotnych w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy; 2) młodocianych, o których mowa w przepisach prawa pracy, w celu przygotowania zawodowego; 3) osób niepełnosprawnych w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych; 4) innych osób niż określone w pkt 1, 2 lub 3, o których mowa w ustawie z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz. U. z 2011 r. poz. 225 i 1211 oraz z 2015 r. poz i 1567) lub we właściwych przepisach państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
122 Warunki udziału w postępowaniu
123 Nowy art. 22 ust. 1 Pzp O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy: 1) nie podlegają wykluczeniu; 2) spełniają warunki udziału w postępowaniu, o ile zostały one określone przez zamawiającego w ogłoszeniu o zamówieniu lub w zaproszeniu do potwierdzenia zainteresowania
124 Cztery możliwe sytuacje…Zamawiający: 1) bada okoliczność wykluczenia tylko pod kątem przesłanek obligatoryjnych i nie określa warunków udziału w postępowaniu, 2) bada okoliczność wykluczenia tylko pod kątem przesłanek obligatoryjnych i określa warunki udziału w postępowaniu, 3) bada okoliczność wykluczenia pod kątem przesłanek obligatoryjnych oraz przesłanek fakultatywnych i nie określa warunków udziału w postępowaniu, 4) bada okoliczność wykluczenia pod kątem przesłanek obligatoryjnych oraz przesłanek fakultatywnych i określa warunki udziału w postępowaniu.
125 Klauzule w SIWZ - przykładWarunki udziału w postępowaniu Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp o udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy nie podlegają wykluczeniu. Jednocześnie Zamawiający wskazuje, że nie określa warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp.
126 Klauzule w SIWZ - przykładO udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy: 1) nie podlegają wykluczeniu; 2) spełniają warunki udziału w postępowaniu dotyczące: kompetencji lub uprawnień do prowadzenia określonej działalności zawodowej, o ile wynika to z odrębnych przepisów. Wykonawca spełni warunek jeżeli wykaże, że … sytuacji ekonomicznej lub finansowej. Wykonawca spełni warunek jeżeli wykaże, że … zdolności technicznej lub zawodowej. Wykonawca spełni warunek jeżeli wykaże, że…
127 Nowy art. 22 ust. 1a Pzp Zamawiający określa warunki udziału w postępowaniu oraz wymagane od wykonawców środki dowodowe w sposób proporcjonalny do przedmiotu zamówienia oraz umożliwiający ocenę zdolności wykonawcy do należytego wykonania zamówienia, w szczególności wyrażając je jako minimalne poziomy zdolności.
128 Nowy art. 22 ust. 1b Pzp Warunki udziału w postępowaniu mogą dotyczyć: 1) kompetencji lub uprawnień do prowadzenia określonej działalności zawodowej, o ile wynika to z odrębnych przepisów; 2) sytuacji ekonomicznej lub finansowej 3) zdolności technicznej lub zawodowej.
129 Dysponowanie zasobami podmiotów trzecichArt. 22a ust. 1: Wykonawca może w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu, w stosownych sytuacjach oraz w odniesieniu do konkretnego zamówienia, lub jego części, polegać na zdolnościach technicznych lub zawodowych lub sytuacji finansowej lub ekonomicznej innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nim stosunków prawnych.
130 Dysponowanie zasobami podmiotów trzecichArt. 22a ust. 6: Jeżeli zdolności techniczne lub zawodowe lub sytuacja ekonomiczna lub finansowa, podmiotu, o którym mowa w ust. 1, nie potwierdzają spełnienia przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu, kryteriów selekcji lub zachodzą wobec tych podmiotów podstawy wykluczenia, zamawiający żąda, aby wykonawca w terminie określonym przez zamawiającego: 1) zastąpił ten podmiot innym podmiotem lub podmiotami lub 2) zobowiązał się do osobistego wykonania odpowiedniej części zamówienia, jeżeli wykaże zdolności techniczne lub zawodowe lub sytuację finansową lub ekonomiczną, o których mowa w ust. 1.
131 Dysponowanie zasobami podmiotów trzecichArt. 22a ust. 4: W odniesieniu do warunków dotyczących wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia, wykonawcy mogą polegać na zdolnościach innych podmiotów, gdy podmioty te zrealizują roboty budowlane lub usługi, do realizacji których te zdolności są wymagane.
132 Dysponowanie zasobami podmiotów trzecichArt. 22a ust. 3 Pzp: Zamawiający ocenia, czy udostępniane wykonawcy przez inne podmioty zdolności techniczne lub zawodowe lub ich sytuacja finansowa lub ekonomiczna, pozwalają na wykazanie przez wykonawcę spełniania warunków udziału w postępowaniu oraz bada, czy nie zachodzą wobec tego podmiotu podstawy wykluczenia, o których mowa w art. 24 ust. 1 pkt 13–22 i ust. 5.
133 Dysponowanie zasobami podmiotów trzecichArt. 22a ust. 6: Wykonawca, który polega na sytuacji finansowej lub ekonomicznej innych podmiotów, odpowiada solidarnie z podmiotem, który zobowiązał się do udostępnienia zasobów, za szkodę poniesioną przez zamawiającego powstałą wskutek nieudostępnienia tych zasobów, chyba że za nieudostępnienie zasobów nie ponosi winy.
134 Zdolność techniczna lub zawodowaArt. 22d. 1. Oceniając zdolność techniczną lub zawodową wykonawcy, zamawiający może postawić minimalne warunki dotyczące wykształcenia, kwalifikacji zawodowych, doświadczenia, potencjału technicznego wykonawcy lub osób skierowanych przez wykonawcę do realizacji zamówienia, umożliwiające realizację zamówienia na odpowiednim poziomie jakości.
135 Zdolność techniczna lub zawodowaArt. 22d ust. 2: Zamawiający może, na każdym etapie postępowania, uznać, że wykonawca nie posiada wymaganych zdolności, jeżeli zaangażowanie zasobów technicznych lub zawodowych wykonawcy w inne przedsięwzięcia gospodarcze wykonawcy może mieć negatywny wpływ na realizację zamówienia.
136 wykluczanie wykonawców
137 Wykluczanie wykonawcówBardzo rozbudowany art. 24. Wprowadzono self-cleaning. Nawet po wstępnym uznaniu dowodów wykonawcy, jeśli zamawiający uzna je za niewystarczające, można wykonawcę wykluczyć na każdym etapie postępowania.
138 Wykluczenie obligatoryjneArt. 24 ust. 1 pkt ustawy Pzp. Przesłanek obligatoryjnego wykluczenia nie trzeba określać w dokumentacji! Wystarczy klauzula: Z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się wykonawcę w stosunku do którego zachodzi którakolwiek z okoliczności o których mowa w art. 24 ust. 1 pkt 12 – 23 ustawy Pzp. Wykluczenie wykonawcy następuje zgodnie z art. 24 ust. 7 ustawy Pzp.
139 Wykluczenie fakultatywneArt. 24 ust. 5 ustawy Pzp. Jeżeli zamawiający przewiduje wykluczenie wykonawcy na podstawie art. 24 ust. 5 ustawy Pzp, wskazuje podstawy wykluczenia w ogłoszeniu o zamówieniu, w SIWZ lub w zaproszeniu do negocjacji.
140 Self-cleaning Art. 24 ust. 8: Wykonawca, który podlega wykluczeniu na podstawie ust. 1 pkt 13 i 14 oraz (przesłanki obligatoryjne) lub ust. 5 (przesłanki fakultatywne) może przedstawić dowody na to, że podjęte przez niego środki są wystarczające do wykazania jego rzetelności.
141 Self-cleaning W szczególności może: - udowodnić naprawienie szkody wyrządzonej przestępstwem lub przestępstwem skarbowym, - zadośćuczynić pieniężnie za doznaną krzywdę lub naprawić szkodę, - wyczerpująco wyjaśnić stan faktyczny oraz współpracować z organami ścigania, - podjąć konkretne środki techniczne, organizacyjne i kadrowe, które są odpowiednie dla zapobiegania dalszym przestępstwom lub przestępstwom skarbowym lub nieprawidłowemu zachowaniu wykonawcy.
142 Self-cleaning Wykonawca nie podlega wykluczeniu, jeżeli zamawiający, uwzględniając wagę i szczególne okoliczności czynu wykonawcy, uzna za wystarczające dowody przedstawione na podstawie art. 24 ust. 8.
143 jednolity europejski dokument zamówienia oraz oświadczenie wykonawcy
144 Nowelizacja: Art. 25a. 1. Do oferty lub wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu wykonawca dołącza aktualne na dzień składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu oświadczenie w zakresie wskazanym przez zamawiającego w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Informacje zawarte w oświadczeniu stanowią wstępne potwierdzenie, że wykonawca: 1) nie podlega wykluczeniu oraz spełnia warunki udziału w postępowaniu; 2) spełnia kryteria selekcji, o których mowa w art. 51 ust. 2, art. 57 ust. 3 i art. 60d ust. 3. Jeżeli wartość zamówienia jest powyżej progów unijnych, to wykonawca składa JEDZ. Dotyczy to zarówno wykonawcy, jak i podmiotów, na których zasoby wykonawca się powołuje.
145 Konsorcja W przypadku wspólnego ubiegania się o zamówienie przez wykonawców, jednolity dokument lub oświadczenie składa każdy z wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie. Dokumenty te powinny potwierdzać spełnianie warunków udziału w postępowaniu, brak podstaw wykluczenia lub kryteria selekcji w zakresie, w którym każdy z wykonawców wykazuje spełnianie warunków udziału w postępowaniu, brak podstaw wykluczenia lub kryteria selekcji.
146 Podmioty trzecie Zobowiązanie podmiotu trzeciego do udostępnienia swoich zasobów wykonawca składa razem z ofertą. Do oferty wykonawca dołącza również JEDZ dotyczący podmiotu trzeciego (jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza progi unijne. W przypadku postępowań krajowych wykonawca zamieszcza informacje o podmiocie trzecim w swoim oświadczeniu. §9 ust. 2 rozporządzenia: Zamawiający żąda od wykonawcy, który polega na zdolnościach lub sytuacji innych podmiotów na zasadach określonych w art. 22a Pzp, przedstawienia w odniesieniu do tych podmiotów dokumentów wymienionych w §5 pkt 1-9 (!?).
147 Podwykonawcy Na żądanie zamawiającego wykonawca, który zamierza powierzyć wykonanie części zamówienia podwykonawcom, w celu wykazania braku istnienia wobec nich podstaw wykluczenia z udziału w postępowaniu: 1) składa JEDZ dotyczące tych podmiotów – w postępowaniach unijnych, 2) zamieszcza informacje o podwykonawcach w swoim oświadczeniu – w postępowaniach krajowych.
148 Badanie ofert Są trzy podstawy żądania dokumentów i oświadczeń: - art. 26 ust. 2f Pzp - art. 26 ust. 3 Pzp - art. 26 ust. 1 i 2 Pzp Złożenie pełnomocnictwa: art. 26 ust. 3a Pzp Wyjaśnienia: - art. 26 ust. 4 Pzp - art. 87 ust. 1 Pzp
149 Art. 26 ust. 2f Pzp Jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia odpowiedniego przebiegu postępowania o udzielenie zamówienia, zamawiający może na każdym etapie postępowania wezwać wykonawców do złożenia wszystkich lub niektórych oświadczeń lub dokumentów potwierdzających, że nie podlegają wykluczeniu, spełniają warunki udziału w postępowaniu lub kryteria selekcji, a jeżeli zachodzą uzasadnione podstawy do uznania, że złożone uprzednio oświadczenia lub dokumenty nie są już aktualne, do złożenia aktualnych oświadczeń lub dokumentów.
150 Art. 26 ust. 3 Pzp Art. 26 ust. 3 Pzp: Jeżeli wykonawca nie złożył oświadczenia, o którym mowa w art. 25a ust. 1 Pzp, oświadczeń lub dokumentów potwierdzających okoliczności, o których mowa w art. 25 ust. 1, lub innych dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania, oświadczenia lub dokumenty są niekompletne, zawierają błędy lub budzą wskazane przez zamawiającego wątpliwości, zamawiający wzywa do ich złożenia, uzupełnienia lub poprawienia lub do udzielenia wyjaśnień w terminie przez siebie wskazanym, chyba że mimo ich złożenia, uzupełnienia lub poprawienia lub udzielenia wyjaśnień oferta wykonawcy podlega odrzuceniu albo konieczne byłoby unieważnienie postępowania.
151 Art. 26 ust. 1 Pzp Zamawiający przed udzieleniem zamówienia, którego wartość jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8, wzywa wykonawcę, którego oferta została najwyżej oceniona, do złożenia w wyznaczonym, nie krótszym niż 10 dni, terminie aktualnych na dzień złożenia oświadczeń lub dokumentów potwierdzających okoliczności, o których mowa w art. 25 ust. 1 (…).
152 Art. 26 ust. 2 Pzp Jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8, zamawiający może wezwać wykonawcę, którego oferta została najwyżej oceniona, do złożenia w wyznaczonym, nie krótszym niż 5 dni, terminie aktualnych na dzień złożenia oświadczeń lub dokumentów potwierdzających okoliczności, o których mowa w art. 25 ust. 1.
153 Kiedy wzywamy do złożenia dokumentów?Należy przy tym rozróżnić proces dokonywania faktycznej oceny ofert przez zamawiającego od formalnej czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, jaką jest wybór najkorzystniejszej oferty, o której zamawiający informuje pozostałych wykonawców, stosownie do art. 92 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp. Tym samym zamawiający wzywa do przedłożenia dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu i braku podstaw do wykluczenia z postępowania po dokonanej ocenie ofert, ale przed formalnym poinformowaniem wykonawców o czynności wyboru oferty najkorzystniejszej.
154 Kiedy nie trzeba składać dokumentów?Wykonawca nie jest zobowiązany do złożenia dokumentów potwierdzających, że nie podlega wykluczeniu, spełnia warunki udziału w postępowaniu lub kryteria selekcji, jeżeli zamawiający posiada dokumenty dotyczące tego wykonawcy lub może je uzyskać za pomocą bezpłatnych i ogólnodostępnych baz danych, w szczególności rejestrów publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2014 r. poz. 1114).
155 grupa kapitałowa
156 Grupa kapitałowa Wykonawca, w terminie 3 dni od dnia zamieszczenia na stronie internetowej informacji, o której mowa w art. 86 ust. 5 ustawy Pzp, przekazuje zamawiającemu oświadczenie o przynależności lub braku przynależności do tej samej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 24 ust. 1 pkt 23 ustawy Pzp. Wraz ze złożeniem oświadczenia, wykonawca może przedstawić dowody, że powiązania z innym wykonawcą nie prowadzą do zakłócenia konkurencji w postępowaniu o udzielenie zamówienia.
157 Art. 86 ust. 5 Pzp Niezwłocznie po otwarciu ofert zamawiający zamieszcza na stronie internetowej informacje dotyczące: 1) kwoty, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, 2) firm oraz adresów wykonawców, którzy złożyli oferty w terminie, 3) ceny, terminu wykonania zamówienia, okresu gwarancji i warunków płatności zawartych w ofertach.
158 procedura odwrócona
159 Kolejność czynności Art. 24aa. 1. Zamawiający może, w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego, najpierw dokonać oceny ofert, a następnie zbadać, czy wykonawca, którego oferta została oceniona jako najkorzystniejsza, nie podlega wykluczeniu oraz spełnia warunki udziału w postępowaniu, o ile taka możliwość została przewidziana w specyfikacji istotnych warunków zamówienia lub w ogłoszeniu o zamówieniu. 2. Jeżeli wykonawca, o którym mowa w ust. 1, uchyla się od zawarcia umowy lub nie wnosi wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy, zamawiający może zbadać, czy nie podlega wykluczeniu oraz czy spełnia warunki udziału w postępowaniu wykonawca, który złożył ofertę najwyżej ocenioną spośród pozostałych ofert.
160 Niby wszystko jasne, ale…W procedurze odwróconej i tak możemy zażądać wyjaśnień z art. 87 ust. 1 Pzp. Badamy ofertę pod kątem rażąco niskiej ceny. Wykonawca i tak musi przedstawić zamawiającemu oświadczenie o przynależności lub braku przynależności do grupy kapitałowej.
161 podwykonawstwo
162 Wskazanie podwykonawcyArt. 36b ust.1: Zamawiający żąda wskazania przez wykonawcę części zamówienia, których wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom, i podania przez wykonawcę firm podwykonawców. Wskazanie konkretnych podwykonawców staje się obowiązkiem!
163 Art. 36b ust. 1a Pzp W przypadku zamówień na roboty budowlane lub usługi, które mają być wykonane w miejscu podlegającym bezpośredniemu nadzorowi zamawiającego, zamawiający żąda, aby przed przystąpieniem do wykonania zamówienia wykonawca, o ile są już znane, podał nazwy albo imiona i nazwiska oraz dane kontaktowe podwykonawców i osób do kontaktu z nimi, zaangażowanych w takie roboty budowlane lub usługi. Wykonawca zawiadamia zamawiającego o wszelkich zmianach danych, o których mowa w zdaniu pierwszym, w trakcie realizacji zamówienia, a także przekazuje informacje na temat nowych podwykonawców, którym w późniejszym okresie zamierza powierzyć realizację robót budowlanych lub usług.
164 Art. 36b ust. 1b Pzp Zamawiający może żądać informacji, o których mowa w ust. 1a, w przypadku zamówień na dostawy, usługi inne niż dotyczące usług, które mają być wykonane w miejscu podlegającym bezpośredniemu nadzorowi zamawiającego, lub zamówień od dostawców uczestniczących w realizacji zamówienia na roboty budowlane lub usługi.
165 Wprowadzenie podwykonawcy w trakcie realizacji zamówieniaArt. 36ba ust. 1: Jeżeli powierzenie podwykonawcy wykonania części zamówienia na roboty budowlane lub usługi następuje w trakcie jego realizacji, wykonawca na żądanie zamawiającego przedstawia oświadczenie, o którym mowa w art. 25a ust. 1, lub oświadczenia lub dokumenty potwierdzające brak podstaw wykluczenia wobec tego podwykonawcy. ust. 2: Jeżeli zamawiający stwierdzi, że wobec danego podwykonawcy zachodzą podstawy wykluczenia, wykonawca obowiązany jest zastąpić tego podwykonawcę lub zrezygnować z powierzenia wykonania części zamówienia podwykonawcy.
166 Wprowadzenie podwykonawcy w trakcie realizacji zamówieniaust. 3: Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się wobec dalszych podwykonawców, jeżeli zamawiający przewidział to w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. ust. 4: Powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom nie zwalnia wykonawcy z odpowiedzialności za należyte wykonanie tego zamówienia.
167 Kryteria oceny ofert
168 Najkorzystniejsza ofertaZgodnie z art. 2 pkt 5 jest to oferta: a) która przedstawia najkorzystniejszy bilans ceny lub kosztu i innych kryteriów odnoszących się do przedmiotu zamówienia publicznego w szczególności w przypadku zamówień w zakresie działalności twórczej lub naukowej, których przedmiotu nie można z góry opisać w sposób jednoznaczny i wyczerpujący lub która najlepiej spełnia kryteria inne niż cena lub koszt, gdy cena lub koszt jest stała albo b) z najniższą ceną lub kosztem, gdy jedynym kryterium oceny jest cena lub koszt;”
169 Kryteria oceny ofert Art. 91 ust. 2: Kryteriami oceny ofert są cena lub koszt albo cena lub koszt i inne kryteria odnoszące się do przedmiotu zamówienia, w szczególności: 1) jakość, w tym parametry techniczne, właściwości estetyczne i funkcjonalne; 2) aspekty społeczne, w tym integracja zawodowa i społeczna osób, o których mowa w art. 22 ust. 2, dostępność dla osób niepełnosprawnych lub uwzględnianie potrzeb użytkowników; 3) aspekty środowiskowe, w tym efektywność energetyczna przedmiotu zamówienia; 4) aspekty innowacyjne; 5) organizacja, kwalifikacje zawodowe i doświadczenie osób wyznaczonych do realizacji zamówienia, jeżeli mogą mieć znaczący wpływ na jakość wykonania zamówienia; 6) serwis posprzedażny oraz pomoc techniczna, warunki dostawy, takie jak termin dostawy, sposób dostawy oraz czas dostawy lub okres realizacji.
170 Stała cena lub koszt Zamawiający może ustalić stałe cenę lub koszt, jeżeli przepisy powszechnie obowiązujące lub właściwy organ określiły stałą cenę lub koszt. W takim przypadku ofertę wybiera się w oparciu o inne kryteria oceny ofert niż cena. Kryterium kosztu można określić z wykorzystaniem rachunku kosztów cyklu życia.
171 Zasady ustalania kryteriów oceny ofertKryteria oceny ofert są związane z przedmiotem zamówienia, jeżeli dotyczą robót budowlanych, dostaw lub usług, które mają być zrealizowane w ramach tego zamówienia, we wszystkich aspektach oraz w odniesieniu do poszczególnych etapów ich cyklu życia, w tym procesu produkcji, dostarczania lub wprowadzania na rynek, nawet jeżeli nie są istotną cechą przedmiotu zamówienia. Zamawiający określa kryteria oceny ofert w sposób jednoznaczny i zrozumiały, umożliwiający sprawdzenie informacji przedstawianych przez wykonawców. Kryteria oceny ofert nie mogą dotyczyć właściwości wykonawcy, a w szczególności jego wiarygodności ekonomicznej, technicznej lub finansowej, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej.
172 Kryteria oceny ofert Art. 91 2a: Zamawiający, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2, oraz ich związki kryterium ceny mogą zastosować jako jedyne kryterium oceny ofert lub kryterium o wadze przekraczającej 60%, jeżeli określą w opisie przedmiotu zamówienia standardy jakościowe odnoszące się do wszystkich istotnych cech przedmiotu zamówienia oraz wykażą w załączniku do protokołu w jaki sposób zostały uwzględnione w opisie przedmiotu zamówienia koszty cyklu życia, z wyjątkiem art. 72 ust. 2 i art. 80 ust. 3.
173 Kryteria społeczne? Czy można stosować kryteria społeczne, jeśli kryteria oceny ofert muszą być związane z przedmiotem zamówienia? Czy kryteria społeczne muszą prezentować jakąś wartość ekonomiczną? Przykład: Czy poniższe pozacenowe kryteria oceny ofert są związane z przedmiotem zamówienia?: 1) fakt, że wykonawca prowadzi miejsce dla zabaw dzieci pracowników w swoich placówkach, 2) fakt, że wykonawca wpłaca dodatkowe pieniądze na fundusz emerytalny dla swoich pracowników, 3) fakt, że wykonawca prowadzi swoją działalność „społecznie odpowiedzialnie”. Dr Paweł Nowicki
174 KRYTERIA WYMIERNE I NIEWYMIERNEDr Paweł Nowicki
175 wymierne – które poddają się regułom arytmetycznym, Kryteria oceny ofert: wymierne – które poddają się regułom arytmetycznym, niewymierne – do których nie mają zastosowania reguły arytmetyczne. Dr Paweł Nowicki
176 KRYTERIA WYMIERNE – dwie sytuacjegdy ofertą najkorzystniejszą jest oferta o najniższej wartości parametru, np. cena, koszty eksploatacji, ilość odpadów, ilość wydalanych do atmosfery gazów lub substancji, albo poziom hałasu, ilość zużywanej energii, albo wody lub czynników produkcji, termin wykonania i inne, gdy ofertą najkorzystniejszą jest oferta o najwyższej wartości parametru, np. wydajność, albo zdolność wytwórcza lub usługowa, okres odpowiedzialności wykonawcy – długość okresu gwarancji, trwałość okresu użytkowania i inne. Dr Paweł Nowicki
177 KRYTERIA WYMIERNE – dwie sytuacjeP = X/Y x waga kryterium gdzie: P – punkty dla oferty ocenianej, X – parametr liczbowy oferty ocenionej jako najkorzystniejsza tj. o najniższej wartości parametru ze wszystkich ocenianych ofert, Y – parametr liczbowy oferty ocenianej. Dr Paweł Nowicki
178 KRYTERIA WYMIERNE – dwie sytuacjeP = Y/X x waga kryterium gdzie: P – punkty dla oferty ocenianej, X – parametr liczbowy oferty ocenionej jako najkorzystniejsza tj. o najwyższej wartości parametru ze wszystkich ocenianych ofert, Y – parametr liczbowy oferty ocenianej. Dr Paweł Nowicki
179 KRYTERIA NIEWYMIERNE Konieczna jest ich kwantyfikacja. Polega ona na stopniowaniu zakresu (stopnia) spełnienia przez ofertę preferencji zamawiającego wyrażonej w postaci danego kryterium. Każdy ze stopni spełnienia preferencji zamawiającego należy, w ramach danego kryterium lub podkryterium, opisać np. za pomocą wyrazów wartościujących i nadać im określoną wartość punktową, co dokonują osoby oceniające (już na etapie przygotowania SIWZ). Przy stosowaniu kryteriów niewymiernych oferty muszą być oceniane przez poszczególne osoby na podstawie ich indywidualnych ocen zagadnień objętych kryterium lub podkryterium. Istotnym jest aby dane kryterium lub podkryteria je uszczegóławiające były sformułowane jednoznacznie, a osoby dokonujące oceny były odpowiednio fachowe. Kryteria niewymierne są dopuszczalne ustawą Pzp i są stosowane przy ocenie prac w konkursach na rozwiązania urbanistyczno-architektoniczne. Dr Paweł Nowicki
180 Wyrok KIO z dnia 30 stycznia 2014 r. (KIO 36/14):Z przepisu art. 91 ust. 2 ustawy Pzp wynika, iż – obok kryteriów wymiernych jak np. cena, okres gwarancji, ilość zużywanej energii, w ramach których mają zastosowanie wyłącznie formuły matematyczne – istnieją kryteria niewymierne stosowane zazwyczaj przy tzw. zamówieniach intelektualnych, jak np. właściwości estetyczne, właściwości funkcjonalne. Dr Paweł Nowicki
181 Wyrok KIO z dnia 30 stycznia 2014 r. (KIO 36/14):Na potrzeby kryteriów niewymiernych zamawiający dokonuje kwantyfikacji polegającej na stopniowaniu zakresu spełnienia przez ofertę preferencji zamawiającego wyrażonej w postaci danego kryterium. W tej sytuacji każdy ze stopni w ramach kryterium (lub podkryterium) należy opisać za pomocą wyrazów wartościujących i nadać im określoną wartość punktową. Dr Paweł Nowicki
182 Wyrok KIO z dnia 30 stycznia 2014 r. (KIO 36/14):Podkryteria, zawężając merytoryczny zakres oceny w ramach poszczególnych kryteriów, ułatwiają ocenę i dają szansę na jej większe zobiektywizowanie. W przypadku kryteriów niewymiernych, jeżeli ocenę punktową wykonują poszczególni członkowie komisji przetargowej, za każde podkryterium a następnie kryterium oceny ofert przyznawane są punkty poprzez wyliczenie średniej arytmetycznej z punktów wszystkich członków komisji przetargowej w ramach danego podkryterium, a następnie kryterium oceny ofert. Ocena ofert także w przypadku takich kryteriów dokonywana jest poprzez przemnożenie uzyskanej przez ofertę liczby punktów przez wagę przypisaną podkryterium oceny ofert z zastosowaniem reguły matematycznej. Dr Paweł Nowicki
183 Opis kryteriów niewymiernych sam w sobie sugeruje, że rozwiązania przedstawione przez wykonawców będą oceniane według kryteriów, których nie można wyliczyć, czy wymierzyć w jakikolwiek inny precyzyjny sposób. Świadczą o tym same słowa, których używają zamawiający w opisie, np. ocena adekwatności, trafności propozycji, oczekiwanej efektywności, skuteczności działań, itp. Jeśli wykonawca ma wątpliwości co do możliwości skonstruowania takich kryteriów, to powinien zwrócić się do zamawiającego o ich wyjaśnienie lub zaskarżyć je w drodze odwołania. Dr Paweł Nowicki
184 W przypadku stosowania kryteriów niewymiernych, niemierzalnych należy unikać takiego opisu spełniania tych kryteriów, które pozwalałyby na zupełną dowolność w ich ocenie przez zamawiającego. Należy w sposób możliwie szczegółowy opisać sytuacje, po spełnieniu których oferty otrzymają odpowiednią ilość punktów, podając poszczególne wymagania i przypisując im wartości punktowe Jednakże w przypadku kryteriów niewymiernych pewna uznaniowość zawsze występuje! Dr Paweł Nowicki
185 Przykład: „wartość merytoryczna” Zastosowanie takiego kryterium niemierzalnego wymusza wystąpienie pewnego elementu ocennego i uznaniowego. Kryterium dotyczyło oceny koncepcji realizacji przedmiotu zamówienia, przedstawionej przez wykonawcę. W opisie wymagań dotyczących tego kryterium zamawiający posłużył się zwrotami typu „ryzyko biznesowe”, „najistotniejsze elementy”, itp. Możliwość dokonywania różnego stopnia wykładni spełnienia tego kryterium, czego wyrazem jest indywidualna ocena dokonywana przez członków komisji przetargowej, jest ściśle związana z zastosowanym kryterium (zob. wyrok KIO z dnia 11 marca 2014 r., sygn. akt: KIO 220/14, KIO 222/14). Dr Paweł Nowicki
186 liczba osób powołanych do komisji przetargowej, Przy stosowaniu kryteriów niewymiernych duże znaczenie ma sam proces oceny z perspektywy tych kryteriów, m.in.: liczba osób powołanych do komisji przetargowej, kompetencje osób powołanych do komisji przetargowej, waga przypisana kryteriom niewymiernym, opis spełniania tych kryteriów. Rozwiązania przyjęte przez zamawiającego mają pozwalać na zobiektywizowanie oceny ofert (zob. wyrok KIO z dnia 4 kwietnia 2014 r., sygn. akt: KIO 567/14). Dr Paweł Nowicki
187 lcc
188 Kryteria związane z LCC i tzw. ecodesign:LCC materiałów użytych do wykonania robót budowlanych (np. możliwość ewentualnego ich wykorzystania, tj. recyklingu, postępowanie z materiałami po okresie ich eksploatacji jako z odpadami, technologie ich unieszkodliwiania); Energooszczędność użytej technologii; Racjonalność wykorzystania surowców i materiałów, Żywotność użytych materiałów, Ograniczenie zużycia nowych surowców, co zmniejszy ilość powstających odpadów, poprzez większy recycling . Dr Paweł Nowicki
189 Green Public Procurement:Zalecenia KE dzielą kryteria na dwie grupy: 1) tzw. kryteria podstawowe (ang. core criteria), które odzwierciedlają kluczowe aspekty środowiskowe związane z budową dróg. Dotyczą najważniejszych ryzyk związanych z wpływem realizacji zamówienia publicznego na środowisko naturalne, takich jak: - zużycie energii w trakcie całego cyklu życia inwestycji (od produkcji surowców, do energii związanej z utrzymaniem drogi), - użycie do robót budowlanych surowców pochodzących z recyklingu, o ile jest to możliwe z uwagi na obowiązujące przepisy oraz normy bezpieczeństwa, - trwałość i cechy materiału oraz odporność na degradację chemiczną. Dr Paweł Nowicki
190 Green Public Procurement:2) tzw. kryteria kompleksowe (ang. comprehensive criteria), które odzwierciedlają dodatkowe aspekty środowiskowe: - użycie przy wykonaniu drogi kruszywa i materiałów z wtórnego recyclingu, pod warunkiem, że jest to zgodne z odpowiednimi normami krajowymi dotyczącymi jakości i trwałości oraz nie ma negatywnego wpływu na bezpieczeństwo na drodze; - trwałość i cechy materiału (takie jak odporność przed fragmentacją oraz zamarzaniem) oraz odporność na degradację chemiczną; - użycie materiałów, redukujących zużycia paliw przez samochody poruszających się po drodze, co z kolei zmniejszy emisje środowiskowe w trakcie fazy eksploatacyjnej – zamiast innych materiałów – gdy zastosowanie rozwiązania bardziej przyjaznego środowisku nie będzie miało negatywnego wpływu na bezpieczeństwo na drogach; Dr Paweł Nowicki
191 Green Public Procurement:- użycie materiałów redukujących ścieralność powierzchni jezdni – gdy zastosowanie rozwiązania bardziej przyjaznego środowisku nie będzie miało negatywnego wpływu na bezpieczeństwo na drogach; - użycie materiałów redukujących hałas pojazdów poruszających się po tej drodze – gdy zastosowanie rozwiązania sprzyjającego środowisku nie będzie miało negatywnego wpływu na bezpieczeństwo na drogach; - zużycie energii podczas całego „cyklu życia” przedsięwzięcia (od produkcji surowców do utwardzania). Dr Paweł Nowicki
192 Green Public Procurement – przykład Holandii:Zaleca się stosowanie takich kryteriów, jak: 1) wykorzystanie zrównoważonych materiałów, 2) zrównoważone wykorzystanie ziemi, 3) możliwość wykorzystania infrastruktury jako źródła energii. Dr Paweł Nowicki
193 Cykl życia – wg nowelizacjiArt. 2 pkt 1a: należy przez to rozumieć wszelkie możliwe kolejne lub powiązane fazy istnienia przedmiotu dostawy, usługi lub roboty budowlanej, w szczególności badanie, rozwój, projektowanie przemysłowe, testowanie, produkcję, transport, używanie, naprawę, modernizację, zmianę, utrzymanie przez okres istnienia, logistykę, szkolenie, zużycie, wyburzenie, wycofanie i usuwanie.
194 Rachunek kosztów cyklu życia – wg nowelizacjiRachunek kosztów cyklu życia obejmuje koszty: 1) poniesione przez zamawiającego lub innych użytkowników związane z: a) nabyciem, b) użytkowaniem, w szczególności zużycie energii i innych zasobów, c) utrzymaniem, d) wycofaniem z eksploatacji, w szczególności koszty zbierania i recyklingu; 2) przypisywane ekologicznym efektom zewnętrznym związane z cyklem życia produktu, usługi lub robót budowlanych dotyczące emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń oraz inne związane z łagodzeniem zmian klimatu, o ile ich wartość pieniężną można określić i zweryfikować.
195 Metoda oceny W przypadku gdy zamawiający szacuje koszty z wykorzystaniem podejścia opartego na rachunku kosztów cyklu życia przedmiotu zamówienia, określa w specyfikacji istotnych warunków zamówienia dane, które powinni przedstawić wykonawcy, oraz metodę, którą zastosuje do określenia kosztów cyklu życia na podstawie tych danych.
196 Metoda oceny Metoda określenia kosztów przypisywanych ekologicznym efektom zewnętrznym spełnia łącznie następujące warunki: 1) oparta jest na kryteriach obiektywnie możliwych do zweryfikowania i niedyskryminacyjnych; 2) dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych stron; 3) dostarczenie danych przez wykonawców działających z należytą starannością nie jest nadmiernie uciążliwe, także dla wykonawców z państw trzecich będących stronami Porozumienia Światowej Organizacji Handlu w sprawie zamówień rządowych lub innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.
197 Umowa w sprawie zamówienia publicznego
198 Zmiana umowy – art. 144 Ust. 1. Zakazuje się zmian postanowień zawartej umowy lub umowy ramowej w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, chyba że zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności: 1) zmiany zostały przewidziane w ogłoszeniu o zamówieniu lub specyfikacji istotnych warunków zamówienia w postaci jednoznacznych postanowień umownych, które określają ich zakres, w szczególności możliwość zmiany wysokości wynagrodzenia wykonawcy, i charakter oraz warunki wprowadzenia zmian,
199 Zmiana umowy – art. 144 2) zmiany dotyczą realizacji dodatkowych dostaw, usług lub robót budowlanych od dotychczasowego wykonawcy, nieobjętych zamówieniem podstawowym, o ile stały się niezbędne i zostały spełnione łącznie następujące warunki: a) zmiana wykonawcy nie może zostać dokonana z powodów ekonomicznych lub technicznych, w szczególności dotyczących zamienności lub interoperacyjności sprzętu, usług lub instalacji, zamówionych w ramach zamówienia podstawowego, b) zmiana wykonawcy spowodowałaby istotną niedogodność lub znaczne zwiększenie kosztów dla zamawiającego, c) wartość każdej kolejnej zmiany nie przekracza 50% wartości zamówienia określonej pierwotnie w umowie lub umowie ramowej;
200 Zmiana umowy – art. 144 3) zostały spełnione łącznie następujące warunki: a) konieczność zmiany umowy lub umowy ramowej spowodowana jest okolicznościami, których zamawiający, działając z należytą starannością, nie mógł przewidzieć, b) wartość zmiany nie przekracza 50% wartości zamówienia określonej pierwotnie w umowie lub umowie ramowej;
201 Zmiana umowy – art. 144 4) wykonawcę, któremu zamawiający udzielił zamówienia, ma zastąpić nowy wykonawca: a) na podstawie postanowień umownych, o których mowa w pkt 1, b) w wyniku połączenia, podziału, przekształcenia, upadłości, restrukturyzacji lub nabycia dotychczasowego wykonawcy lub jego przedsiębiorstwa, o ile nowy wykonawca spełnia warunki udziału w postępowaniu, nie zachodzą wobec niego podstawy wykluczenia oraz nie pociąga to za sobą innych istotnych zmian umowy, c) w wyniku przejęcia przez zamawiającego zobowiązań wykonawcy względem jego podwykonawców;
202 Zmiana umowy – art. 144 5) zmiany, niezależnie od ich wartości, nie są istotne w rozumieniu ust. 1e; 6) łączna wartość zmian jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 i zarazem jest mniejsza od 10% wartości zamówienia określonej pierwotnie w umowie w przypadku zamówień na usługi lub dostawy albo, w przypadku zamówień na roboty budowlane – jest mniejsza od 15% wartości zamówienia określonej pierwotnie w umowie.
203 Zmiana istotna – art. 144 ust. 1eZmianę postanowień zawartych w umowie lub umowie ramowej uznaje się za istotną, jeżeli: 1) zmienia ogólny charakter umowy lub umowy ramowej, w stosunku do charakteru umowy lub umowy ramowej w pierwotnym brzmieniu; 2) nie zmienia ogólnego charakteru umowy lub umowy ramowej i zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności: a) zmiana wprowadza warunki, które, gdyby były postawione w postępowaniu o udzielenie zamówienia, to w tym postępowaniu wzięliby lub mogliby wziąć udział inni wykonawcy lub przyjęto by oferty innej treści, b) zmiana narusza równowagę ekonomiczną umowy lub umowy ramowej na korzyść wykonawcy w sposób nieprzewidziany pierwotnie w umowie lub umowie ramowej, c) zmiana znacznie rozszerza lub zmniejsza zakres świadczeń i zobowiązań wynikający z umowy lub umowy ramowej, d) polega na zastąpieniu wykonawcy, któremu zamawiający udzielił zamówienia, nowym wykonawcą, w przypadkach innych niż wymienione w ust. 1 pkt 4.
204 Środki ochrony prawnej
205 Rozszerzenie możliwości wniesienia odwołaniaArt. 180 ust. 2 – poniżej tzw. progów unijnych odwołanie przysługuje wobec czynności: 1) wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki lub zapytania o cenę, 2) określenia warunków udziału w postępowaniu, 3) wykluczenia odwołującego z postępowania o udzielenie zamówienia, 4) odrzucenia oferty odwołującego, 5) opisu przedmiotu zamówienia, 6) wyboru najkorzystniejszej oferty.
206 Wybór oferty najkorzystniejszejPostanowienie KIO z dnia 5 września 2016 r. (sygn.1599/16): Analiza znowelizowanego przepis art. 180 ust. 2 pkt 6 ustawy Pzp i użycia w nim przez ustawodawcę sformułowania „czynność wyboru najkorzystniejszej oferty” prowadzi zdaniem Izby do wniosku, że pod pojęciem tym nie kryje się zaniechanie czynności wykluczenia z postępowania i zaniechanie czynności odrzucenia oferty, a jedynie niedokonanie wyboru oferty najkorzystniejszej zgodnie z kryteriami oceny ofert określonymi w SIWZ.
207 Wybór oferty najkorzystniejszejPostanowienie KIO z dnia 5 września 2016 r. (sygn. 1599/16): Nie należy zatem domniemywać, że „czynność wyboru najkorzystniejszej oferty” obejmuje zaniechanie czynności wykluczenia z postępowania innych wykonawców lub odrzucenia ich ofert. Nie jest to konieczne dla interpretacji przesłanki z pkt 6, która ma określony zakres zastosowania, służy mianowicie zakwestionowaniu wyboru jako najkorzystniejszej oferty, która nie jest najkorzystniejsza, gdyż nie przedstawia najkorzystniejszego bilansu ceny lub kosztu i innych kryteriów odnoszących się do przedmiotu zamówienia publicznego lub która najlepiej spełnia kryteria inne niż cena lub koszt, gdy cena lub koszt jest stała albo nie jest ofertą z najniższą ceną lub kosztem, gdy jedynym kryterium oceny jest cena lub koszt, czyli nie jest najkorzystniejsza w rozumieniu definicji z art. 2 pkt 5 Pzp.
208 Obliczanie terminów art. 185 ust. 8:Jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa dnia następnego po dniu lub dniach wolnych od pracy.
209 Uwzględnianie zarzutów w części186 ust. 3a: W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych zarzutów przez odwołującego, Izba może umorzyć postępowanie na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca albo wykonawca, który przystąpił po stronie zamawiającego nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia części zarzutów. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu w zakresie uwzględnionych zarzutów.
210 Dziękuję za uwagę! e-mail: [email protected]Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna Dziękuję za uwagę! tel.: