1 DROGA DO WIARY Lekcja 7 na 12 sierpnia 2017
2 „Lecz Pismo głosi, że wszystko poddane jest grzechowi, aby to, co było obiecane, dane było na podstawie wiary w Jezusa Chrystusa tym, którzy wierzą” (Galacjan 3:22)
3 W jaki sposób prawo i wiara są ze sobą powiązaneW jaki sposób prawo i wiara są ze sobą powiązane? Jaka jest ich rola w planie zbawienia? Co oznacza być pod prawem? Czy prawo staje się nieważne, gdy zaakceptujemy Chrystusa przez wiarę? Prawo i obietnica Galacjan 3:21 Uwięzieni i trzymani pod strażą prawa Galacjan 3:22-23 Prawo jest naszym opiekunem. Galacjan 3:24 Prawo przychodzi po wierze. Galacjan 3:25
4 PRAWO I OBIETNICA Paweł bronił wyższości obietnicy (czyli przyjęcia Chrystusa przez wiarę) nad prawem, ale nie twierdził, że prawo nie jest dłużej potrzebne. Wiara i prawo pełnią różne role w planie zbawienia. Faryzeusze myśleli, że prawo może przynieść życie, ponieważ jest napisane, że człowiek „żyje przez nie” (3 Mojż. 18:5). Lecz prawo nie może dać duchowego życia, może tego dokonać jedynie Bóg przez Chrystusa. Oto dlaczego Paweł wyjaśniał rolę prawa w naszym życiu. „Czy więc zakon jest przeciw obietnicom Bożym? Bynajmniej! Gdyby bowiem został nadany zakon, który może ożywić, usprawiedliwienie byłoby istotnie z zakonu” (Galacjan 3:21)
5 Bycie pod prawem jako alternatywa zbawienia (Galacjan 4:21)UWIĘZIENI I TRZYMANI POD STRAŻĄ PRAWA „Lecz Pismo głosi, że wszystko poddane jest grzechowi, aby to, co było obiecane, dane było na podstawie wiary w Jezusa Chrystusa tym, którzy wierzą. Zanim zaś przyszła wiara, byliśmy wspólnie zamknięci i trzymani pod strażą zakonu, dopóki wiara nie została objawiona” (Galacjan 3:22-23) Paweł powiedział, że zanim przyszedł Jezus, Żydzi byli „pod prawem”. To wyrażenie może być rozumiane na dwa sposoby: Bycie pod prawem jako alternatywa zbawienia (Galacjan 4:21) Bycie pod prawem jako potępienie przez nie z powodu grzechów (Galacjan 3:10; Rzymian 6:14-15) Prawo jako strażnik, który więzi każdego, kto kiedykolwiek je przekroczył i który skazuje na śmierć z powodu jego lub jej grzechów.
6 UWIĘZIENI I TRZYMANI POD STRAŻĄ PRAWA„Lecz Pismo głosi, że wszystko poddane jest grzechowi, aby to, co było obiecane, dane było na podstawie wiary w Jezusa Chrystusa tym, którzy wierzą. Zanim zaś przyszła wiara, byliśmy wspólnie zamknięci i trzymani pod strażą zakonu, dopóki wiara nie została objawiona” (Galacjan 3:22-23) Możemy znaleźć pozytywne znaczenie dla wyrażeń „poddane” i „pod strażą”. PODDANE: strzeżone i utrzymane (Filipian 4:7; 1 Piotra 1:5) POD STRAŻĄ: zgromadzone, zabezpieczone (Łukasz 5:6; Rzymian 11:32) Prawo nie było przekleństwem, ale błogosławieństwem. Wskazywało na grzech i prowadziło do Chrystusa jako drogi zbawienia (przez ofiary). Chroniło również Izraela od występków, które innych ludzi doprowadziły do fizycznego i moralnego zepsucia. X – Nie pożądaj VI – Nie zabijaj IX – Nie kłam VII – Nie cudzołóż VIII – Nie kradnij
7 PRAWO JEST NASZYM OPIEKUNEM„Tak więc zakon był naszym przewodnikiem do Chrystusa, abyśmy z wiary zostali usprawiedliwieni” (Galacjan 3:24) Przewodnik był odpowiedzialny za edukację dzieci dotąd aż dorosły. Obejmowała ona wszystkie aspekty życia, w tym napomnienia i kary w przypadku nieposłuszeństwa. Dlaczego prawo było naszym przewodnikiem? Ono uczy i pokazuje czym jest grzech Ono napomina i potępia nas jako grzeszników Ono prowadzi nas do Chrystusa jako jedynej drogi zbawienia Prawo zostało dane po to , aby wskazać grzesznikowi na potrzebę zbawienia.
8 PRAWO PRZYCHODZI PO WIERZE„A gdy przyszła wiara, już nie jesteśmy pod opieką przewodnika” (Galacjan 3:25) Przebaczono nam i nie jesteśmy już dłużej pod przekleństwem Prawa, tylko pod łaską (Rzym. 6:14). Chrystus uwalnia nas od potępienia Prawa i wypisuje swoje Prawo w naszych sercach (Hebr. 8:10). Co to oznacza? Prawo jest teraz wypisane w naszych sercach i pokazujemy je w naszym życiu, tak jak pokazujemy charakter, ponieważ Prawo jest kopią charakteru Chrystusa (Mat. 5-7). W jaki sposób współpracujemy z Bogiem, kiedy On wypisuje prawa w naszych sercach?
9 E.G.W. (Wybrane poselstwa, t. 1, rozdz. 31, str. 235)„Na Prawo Dziesięciu Przykazań nie powinno się spoglądać bardziej od strony zakazów, raczej od strony miłosierdzia. Jego zakazy są pewnym gwarantem szczęścia w posłuszeństwie. Przyjęte w Chrystusie, wypracowują w nas czystość charakteru, która przyniesie nam radość przez całą wieczność. Dla tych, którzy są mu posłuszni jest murem zabezpieczenia. Dostrzegamy w nim dobroć Boga, który odsłaniając ludziom niezmienne zasady sprawiedliwości, stara się osłonić ich od zła, będącego skutkiem przestępstwa”. E.G.W. (Wybrane poselstwa, t. 1, rozdz. 31, str. 235)