1 E DUKACYJNE F ORUM K WALIFIKACJI Z AWODOWYCH Program Operacyjny Kapitał Ludzki Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty Działanie 3.4 Otwartość systemu edukacji w kontekście uczenia się przez całe życie Poddziałanie 3.4.3 Upowszechnianie uczenia się przez całe życie M ULTIMEDIALNY K ATALOG Z AWODÓW ZAWÓD: TECHNIK USŁUG FRYZJERSKICH
2 TECHNIK USŁUG FRYZJERSKICH
3 C ZYM ZAJMUJE SIĘ TECHNIK USŁUG FRYZJERSKICH ? ZADANIA ZAWODOWE : wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych włosów, strzyżenie i układanie włosów klientom według ich życzenia, dokonywanie koloryzacji i dekoloryzacji włosów, wykonywanie projektów fryzur, stylizowanie fryzury z wykorzystaniem technik wizualizacji.
4 Miejsce wykonywania pracy Charakter pracy Jest to zarówno praca fizyczna, jak i umysłowa. J AKA JEST SPECYFIKA ŚRODOWISKA PRACY TECHNIKA USŁUG FRYZJERSKICH ? Technik usług fryzjerskich wykonuje swoją pracę głównie w salonach fryzjerskich, a w wypadku fryzjera teatralnego i filmowego - w garderobach teatru i pomieszczeniach oddanych na użytek ekipy filmowej, jak również na wolnym powietrzu (podczas pokazów mody).
5 J AKA JEST SPECYFIKA ŚRODOWISKA PRACY TECHNIKA USŁUG FRYZJERSKICH ? Możliwości zatrudnienia zakłady i salony fryzjerskie świadczące usługi typowe dla fryzjerstwa damskiego lub męskiego, perukarnie, charakteryzatornie w teatrach i telewizji, na planach filmowych, agencje organizujące pokazy mody. Stanowiska pracy fryzjer damski, fryzjer męski, fryzjer teatralny i filmowy, fryzjer dziecięcy, fryzjer – perukarz.
6 Czas pracy Technik usług fryzjerskich pracuje przeciętnie 8 godzin, jednak w przypadku większego zapotrzebowania na jego usługi (bale karnawałowe, okres świąteczny i weselny) może pracować dłużej. Swoją pracę wykonuje również popołudnia- mi, w weekendy i święta. Zarobki Zarobki technika usług fryzjerskich kształtują się między 1600 zł a 2800 zł brutto ( http://wynagrodzenia.pl/ ). http://wynagrodzenia.pl/ Czynniki zagrażające zdrowiu Pracownicy salonów fryzjerskich w swojej pracy narażeni są na działanie różnych szkodliwych czynników biologicznych: wirusy (gatunki z rodzaju HBV, HCV i HIV), bakterie (np. chlamydie, gronkowce, paciorkowce), grzyby oraz pasożyty zewnętrzne. Zagrożenia mikrobiologiczne mogą wywoływać choroby alergiczne, infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych oraz choroby skóry. W farbach i różnych preparatach do pielęgnacji włosów znajdują się toksyczne substancje, których opary mogą być szkodliwe dla zdrowia. Jednym z czynników szkodliwych w zawodzie jest wykonywanie większości czynności w pozycji stojącej, co nadmiernie obciąża kręgosłup i nogi. J AKA JEST SPECYFIKA ŚRODOWISKA PRACY TECHNIKA USŁUG FRYZJERSKICH ?
7 J AKICH MASZYN I NARZĘDZI UŻYWA TECHNIK USŁUG FRYZJERSKICH ? Prostownica Nożyczki Maszynka do strzyżenia Suszarka Suszarka hełmowa Brzytwa Waga fryzjerska Autoklaw Kufer fryzjerski
8 M ASZYNY, NARZĘDZIA, MATERIAŁY urządzenie przeznaczone do prostowania włosów. Prostownica
9 M ASZYNY, NARZĘDZIA, MATERIAŁY podstawowe narzędzie w pracy fryzjera służące do strzyżenia włosów. Nożyczki
10 M ASZYNY, NARZĘDZIA, MATERIAŁY narzędzie przeznaczone do golenia zarostu. Brzytwa
11 M ASZYNY, NARZĘDZIA, MATERIAŁY urządzenie wykorzystywane do strzyżenia włosów i zarostu. Maszynka do strzyżenia
12 M ASZYNY, NARZĘDZIA, MATERIAŁY urządzenie elektryczne przeznaczone do suszenia włosów mokrych i wilgotnych. Suszarka
13 M ASZYNY, NARZĘDZIA, MATERIAŁY urządzenie stosowane do suszenia włosów wykorzystywane podczas trwałej ondulacji, kręcenia loków, farbowania i rozjaśniania włosów. Suszarka hełmowa
14 M ASZYNY, NARZĘDZIA, MATERIAŁY przedmiot ułatwiający fryzjerowi pracę poza salonem (w terenie). Kufer fryzjerski
15 M ASZYNY, NARZĘDZIA, MATERIAŁY urządzenie wykorzystywane do dokładnego odmierzania ilości składników do koloryzacji lub pielęgnacji włosów. Waga fryzjerska
16 M ASZYNY, NARZĘDZIA, MATERIAŁY urządzenie przeznaczone do sterylizacji narzędzi fryzjerskich. Autoklaw
17 J AKIE PREDYSPOZYCJE POWINIEN POSIADAĆ TECHNIK USŁUG FRYZJERSKICH ? Technik usług fryzjerskich powinien wykazywać zainteresowanie trendami fryzjerskimi. Ważne jest zamiłowanie do ładu i porządku oraz umiejętność organizowania własnego stanowiska pracy. Technik usług fryzjerskich pracuje wśród ludzi, powinien więc przywiązywać dużą wagę do wyglądu zewnętrznego jak i posiadać umiejętność nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi. W tym zawodzie ważna jest kreatywność oraz gotowość do stałego podnoszenia kwalifikacji. Cechami niezbędnymi w tym zawodzie są: zdolność koncentracji, cierpliwość, dokładność, spostrzegawczość, dobrze rozwinięta wyobraźnia, wysoka kultura osobista.
18 J AKIE WARUNKI FIZYCZNE SĄ NIEZBĘDNE W TYM ZAWODZIE ? W zawodzie technika usług fryzjerskich liczy się zręczność rąk i uzdolnienia manualne. Ze względu na długotrwałą pracę w pozycji stojącej konieczna jest odporność na długotrwały wysiłek fizyczny. Jednym z wymogów jest bardzo dobry wzrok i prawidłowe rozróżnianie barw. Przeciwwskazania zdrowotne: skłonność do alergii i uczuleń, choroby ograniczające ruchy rąk, zawroty głowy, potliwość dłoni, omdlenia, płaskostopie, zaburzenia równowagi, bóle kręgosłupa, znaczna wada słuchu.
19 I NFORMACJE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ Istnieje możliwość wykonywania zawodu przez osoby z niepełnosprawnością, o ile pozwalają jej na to warunki zdrowotne. Ostateczną decyzję o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w zawodzie podejmuje zawsze lekarz medycyny pracy.
20 Kwalifikacje A.19 i A.23 można zdobyć na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych. JAKIE SĄ MOŻLIWOŚCI ROZWOJU W TYM ZAWODZIE? Po zdaniu egzaminu maturalnego istnieje możliwość kontynuowania nauki na studiach wyższych. Przykładowe kierunki: Sztuki Nowoczesne, Filmoznawstwo i Kultura Mediów, Wiedza o Teatrze, Chemia, Analityka Chemiczna, Technologia Chemiczna, Kosmetologia, Komunikacja Wizerunkowa, Terapia Artystyczna, Marketing i Reklama, Coaching. Technik Usług Fryzjerskich JAK ZOSTAĆ TECHNIKIEM USŁUG FRYZJERSKICH ? Technikum - 4 lata, Egzaminy potwierdzające kwalifikacje A.19, A.23 Technikum - 4 lata, Egzaminy potwierdzające kwalifikacje A.19, A.23 GIMNAZJUM Technik usług fryzjerskich może uczestniczyć w specjalistycznych szkoleniach branżowych, np. Techniki cięcia, Koki i upięcia, Przedłużanie i zagęszczanie włosów.
21 C ZY WIESZ, ŻE …? C IEKAWOSTKI „Królem fryzjerów”, osobą o międzynarodowej sławie był Antoni Cierplikowski, twórca wielu trendów w dziedzinie fryzjerstwa. W 1910 roku w Paryżu założył własny zakład fryzjerski, za sprawą którego wylansował modę na krótkie włosy wśród kobiet. W 1963 roku wydał książkę „Czesałem cały świat”. Na jego cześć w Sieradzu organizowany jest Open Hair Festival. Ludzie gubią dziennie około 100 włosów. Nie nazywamy tego łysieniem a naturalną fazą życia włosa. Grubość jednego włosa wynosi „aż” 0,1 milimetra. Włos żyje przeciętnie od 2 do 7 lat.
22 Czasopisma fryzjerskie: „Laurent” ( http://www.laurent.com.pl ) http://www.laurent.com.pl „Świat Fryzjerstwa” ( http://swiatfryzjerstwa.pl ) http://swiatfryzjerstwa.pl „Hair Club” ( http://www.hairclub.pl ) http://www.hairclub.pl C O CZYTAĆ ? L ITERATURA FACHOWA
23 B IBLIOGRAFIA Podstawa programowa kształcenia w zawodzie, Opracowano na podstawie dokumentu z dnia 7 lutego 2012 r. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego z późn. zmianami. Informator o egzaminie potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie CKE, http://www.cke.edu.pl/index.php/informatory-left/egzamin-zawodowy http://www.cke.edu.pl/index.php/informatory-left/egzamin-zawodowy Materiały projektu „Poznaj swoje zainteresowania i świat szkolnictwa zawodowego”, www.gimnazjum2.lublin.pl/efs/prezentacja www.gimnazjum2.lublin.pl/efs/prezentacja Strony internetowe szkół prowadzących kształcenie w zawodzie. „Podręcznik oceny zawodów z punktu widzenia różnych rodzajów niepełnosprawności. Zeszyty informacyjno-metodyczne doradcy zawodowego” ( http://wupszczecin.home.pl/poradnik_gci/5_zeszyty_infor macyjno_metodyczne/zeszyt_14.pdf ). http://wupszczecin.home.pl/poradnik_gci/5_zeszyty_infor macyjno_metodyczne/zeszyt_14.pdf www.wynagrodzenia.pl (Raport Sedlak&Sedlak). www.wynagrodzenia.pl
24 WYWIAD DŹWIĘKOWY Posłuchaj w Multimedialnym Katalogu Zawodów wywiadu z T ECHNIKIEM USŁUG FRYZJERSKICH
25 SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ - QUIZY Zapoznałeś się z charakterystyką zawodu. Teraz sprawdź swoją wiedzę i predyspozycje do zawodu rozwiązując quizy interaktywne.