EDUKACJA – INTEGRACJA – SPORT NOWOCZESNOŚĆ – TRADYCJA SZÓSTKA – MOJA SZKOŁA i jej priorytety: Szkoła Podstawowa nr 6 im. dr. Wł. Gębika Kwidzyn,

1 EDUKACJA – INTEGRACJA – SPORT NOWOCZESNOŚĆ – TRADYCJA S...
Author: Julia Czajkowska
0 downloads 0 Views

1 EDUKACJA – INTEGRACJA – SPORT NOWOCZESNOŚĆ – TRADYCJA SZÓSTKA – MOJA SZKOŁA i jej priorytety: Szkoła Podstawowa nr 6 im. dr. Wł. Gębika 82-500 Kwidzyn, ul.Grunwaldzka 54 tel.(055)2793444, fax.(055)2613444 e-mail: [email protected] http//sp6.kwidzyn.pl

2 zapewnia odpowiednie, bezpieczne warunki do nauki:  oddzielny budynek do nauki dla 1.klasistów,  35 sal lekcyjnych, w tym: 25 sal dla klas najmłodszych, 14 klasopracowni dla klas starszych, pracownia komputerowa i językowa,  hala sportowa, sala gimnastyczna,  sala ćwiczeń (lustrzana, korekcyjna),  świetlica z miejscem zabaw i nauki oraz origami,  sala doświadczania świata, kinezyterapii  sala kreatywna,  Izba Patrona i Historii Szkoły,  biblioteka z centrum informatycznym,  5 gabinetów specjalistycznych: pedagoga, psychologa, logopedy, ogólnomedyczny, terapii pedagogicznej „Szóstka” Naszym atutem jest Stadion Miejski na ul. Sportowej i Pływalnia Miejska na ul. Wiejskiej – w bliskim sąsiedztwie szkoły.

3 Nauka w szkole jest jednozmianowa dla wszystkich klas 1-6. Każda ma swoją salę, dlatego lekcje mogą rozpoczynać się o godz.8 00. W najmłodszych klasach obowiązkowe lekcje kończą się już o godz.12 30, a w starszych o godz.14 25. Dodatkowe zajęcia (np. zespoły wyrównawcze, terapie, koła zainteresowań, sportowe) dla klas 1-3 trwają do godz.13 30, a dla klas 4-6 do godz.15 20. Dzieci rodziców pracujących mogą uczęszczać do świetlicy w godz.6 30 -16 30. Tu odpoczywają, odrabiają lekcje. W ramach zajęć świetlicowych prowadzone są gry i zabawy rozwijające talenty artystyczne, tj. rysowanie, malowanie, taniec i śpiew oraz sztukę origami.

4 Tworzymy ciąg klas integracyjnych 1-6, w których uczy się 15-20 uczniów, w tym 3-5 niepełnosprawnych. Liczebność świetlicy, klas i grup nauczania dostosowujemy do wymogów MEN. W pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych stosujemy aktywne i nowoczesne metody. Stwarzamy właściwe warunki do indywidualizacji nauczania. Dla klas 4-6 organizujemy naukę w oddziałach sportowych w dyscyplinach: siatkówka dziewcząt, koszykówka chłopców oraz pływanie i lekkoatletyka. Zajęcia sportowe kierunkowe w tych oddziałach prowadzą trenerzy (instruktorzy). Przyjmujemy w odpowiedzialny sposób do procesu kształcenia dzieci niepełnosprawne, zapewniając ciąg kształcenia integracyjnego na poziomie szkoły podstawowej.

5 STAWIAMY NA BEZPIECZEŃSTWO! Czynimy wszystko, by uczeń identyfikował się ze szkołą, z przyjemnością do niej uczęszczał i czuł się bezpiecznie. Budynek jest monitorowany systemem 23 kamer (w tym 7 zewnętrznych). W godz. 6.30-16.00 na dyżurce szkoły pełnione są dyżury pracowników. Wejścia do budynku szkoły są nadzorowane. W czasie trwania zajęć drzwi wejściowe są zamknięte i obsługiwane przez dyżurnego pracownika szkoły poprzez przyciski domofonu. Codzienny dyżur nauczycieli w czasie przerw w szkole jest wspomagany dyżurem pracowników obsługi.

6 Fachowa, kompetentna kadra to 68 doświadczonych pedagogów (w większości nauczycieli dyplomowanych), doskonale przygotowanych do pracy. Nauczyciele w pracy z uczniem stosują:  metody edukacji przez ruch, doświadczania świata,  pedagogiki zabawy,  origami,  muzykowanie. Nauczyciele dzielą się swoimi umiejętnościami podczas Międzynarodowych Kongresów Pedagogów organizowanych przez szkołę. Przy współpracy ze Stowarzyszeniem AIESEC- UG organizowane są dla uczniów w szkole Międzynarodowe Warsztaty Kulturowe. Do tej pory prowadzili je studenci z całego świata: Brazylii, Kanady, Indii, Chin (Hong-Kongu, Pekinu), Meksyku, Azerbejdżanu, Indonezji.

7 Zajęcia organizowane są zgodnie z zaleceniami Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej lub na wniosek specjalisty. Podczas konsultacji w szkole rodzice mogą uzyskać porady specjalistów. POMOC SPECJALISTYCZNA w SP6 W Szóstce jest 50 specjalistów przygotowanych do pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Fachowej pomocy udzielają: pedagog, psycholog, logopeda (ze specjalnością neurologopedii), surdopedagog, tyflopedagog, oligofrenopedagog, specjalista terapii ruchowej, pedagogicznej i kinezyterapii, gimnastyki korekcyjnej, trener kinezjologicznego systemu kształcenia i terapii. Specjaliści mają także przygotowanie do prowadzenia rewalidacji osób upośledzonych umysłowo, profilaktyki społecznej i resocjalizacji, odnowy biologicznej, wspomagających i alternatywnych metod porozumiewania się, origami w edukacji i terapii.

8 Jesteśmy szkołą promującą zdrowy styl życia. W ramach szkolnej akcji: „Druga przerwa na drugie śniadanie” zwracamy uwagę na zdrowe odżywianie oraz, by nie były one głodne. Realizujemy własne programy promocji zdrowia i programy rządowe. W klasach 1-3 realizujemy program Owoce w szkole, a w klasach 1-6 program Mleko w szkole. Dla uczniów udostępniana jest woda pitna. Na stołówce szkolnej uczeń może spożyć odpłatny, ciepły posiłek. W klasach pierwszych i świetlicy organizujemy stanowiska pomocy nauczyciela. Pracownicy przyprowadzają dzieci na stołówkę, opiekują się podczas jedzenia obiadu, pomagają w czynnościach obsługowych.

9 Dla higieny i komfortu przebywania w szkole obowiązuje zmiana obuwia. Ze względów higienicznych uczniowie zmieniają obuwie. W celu odciążenia plecaków każdy uczeń w szkole ma swoją szafkę szatniową, w której może zostawiać przybory szkolne, książki, strój gimnastyczny i odzież wierzchnią. Prowadzona jest okresowa akcja „Ważymy plecak ucznia”. Aktywne działania prozdrowotne w zakresie wybranych zagadnień dotyczących profilaktyki zdrowia uczniów to m.in.: dbałość o higienę ucznia i prawidłową postawę. Zapewniamy codziennie opiekę medyczną pielęgniarki szkolnej.

10 Współpraca nauczycieli pozwoliła wypracować cele nauczania i wychowania oraz kształtowania osobowości naszych uczniów. Już od klasy pierwszej kładziemy nacisk na rozwijanie zainteresowań, wyrównywanie braków, wdrażanie do samodzielności. Realizujemy program „Wspierania uzdolnień i rozwijania zainteresowań uczniów”. Bogata oferta kół przedmiotowych i artystycznych, tworzona jest w oparciu o oczekiwania ucznia, umożliwiając jego prawidłowy rozwój. Zajęcia prowadzone są w ramach innowacji pedagogicznych. W ofercie szkoły znajdują się między innymi zabawy ruchowe, zajęcia sportowe, komputerowe, koła polonistyczne, dziennikarskie, językowe, artystyczne, czytelnicze, historyczne, regionalne, medialne, przyrodnicze, matematyczne, techniczne, taneczne, muzyczne, flażoletowe, origami. Zajęcia pozalekcyjne, koła zainteresowań organizowane są zgodnie ze zdiagnozowanymi zainteresowaniami uczniów.

11 Wrzesień to miesiąc integracji i adaptacji do nowych, szkolnych warunków, przygotowania do ślubowania 1.klasistów. W tym okresie, po uzgodnieniu z nauczycielami, rodzice mogą być obserwatorami zajęć. Czas lekcji i przerwy jest regulowany przez nauczyciela, dostosowany do potrzeb dzieci. Od wielu lat prezentujemy wysoki poziom nauczania. Uczniowie biorą udział i odnoszą sukcesy w konkursach, olimpiadach i turniejach na szczeblu lokalnym i ponadlokalnym. Uczniowie mogą korzystać z biblioteki szkolnej i multimedialnej czytelni.

12 W praktyce szkolnej korzystamy z nowoczesnych rozwiązań, tablic interaktywnych. W każdej klasie jest komputer z Internetem i projektor multimedialny, co pozwala na prowadzenie zajęć multimedialnych oraz dziennika elektronicznego. Poprzez ten system informacji i uwag rodzice mają lepszy, bieżący kontakt ze szkołą: mogą kontrolować postępy swoich dzieci, frekwencję, konsultować się z wychowawcą, nauczycielami uczącymi, usprawiedliwiać nieobecności, przygotować do zebrań. Dysponujemy nowoczesną bazą dydaktyczną, mamy szkolne radio (radiowęzeł) i telebimy na korytarzach, stronę internetową (www.sp6.kwidzyn.pl) i profil na Facebooku.www.sp6.kwidzyn.pl Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.sp6.kwidzyn.pl

13 W szkolnym kalendarium znajduje się ponad 50 imprez dla uczniów i środowiska o zasięgu lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Organizujemy liczne wycieczki, pobyty w Zielonej Szkole, festyny rodzinne, pikniki integracyjne. Do wieloletnich tradycji należy organizacja „Dni Integracji na 4 Pory Roku”, aktywizująca całą społeczność szkolną, Radę Szkoły i Radę Rodziców. Symbolem integracji jest „Parasol Przyjaźni”. Patronem szkoły jest dr Władysław Gębik. Mamy bogaty dorobek i ponad półwieczną, bo 55.letnią tradycją.

14 NOWOCZESNO ŚĆ i TRADYCJA SZÓSTKA NA SZÓSTK Ę Nagradzamy uczniów po III klasie „Odznaką Dominika”, a na koniec edukacji (absolwentom) odznaką „Srebrna Tarcza”, tytułem „Uczeń na Szóstkę” (w każdej dziedzinie szkolnej), Medalem Gębika (Patrona Szkoły). Rodzice za swoje zaangażowanie w życie szkoły otrzymują odznakę: „Przyjaciel Szkoły” oraz za szczególną pomoc - Medal Gębika. Szkoła posiada 22 certyfikaty (tytuły) uzyskane od 2003 r., z czego aż 16 w latach 2011-2015: laureat konkursu MEN Mam 6 lat i tytuł Szkoła przyjazna dla sześciolatka, Szkoła Samodzielnego Myślenia, Szkoła Matematycznych Innowacji, Szkoła z Talentem, Szkoła Odkrywców Talentu, Szkoła Przyjazna dla Każdego, Lepsza Szkoła, Szkoła Współpracy, Certyfikat Junior- Media, Certyfikat Dobroczynności, Pomorska Siec Szkół Promujących Zdrowie, Śniadanie daje moc, Szkoła Przyjazna Osobom Chorym na Cukrzycę, Aktywne zwalczanie przemocy i agresji w placówce, Aktywne uczestnictwo w programach ekologicznych.

15 Zapraszamy do odwiedzenia szkoły. Jesteśmy Szóstką na 6!