1 Egzamin gimnazjalny w roku szkolnym 2016/2017Egzamin gimnazjalny 2016/ OKE w Gdańsku Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku Egzamin gimnazjalny w roku szkolnym 2016/2017 luty 2017 roku
2 Egzamin gimnazjalny w roku szkolnym 2016/2017
3 Zmiany w przesłanych danychDane osobowe uczniów (w aplikacji Hermes) można weryfikować, czyli poprawiać literówki w imieniu lub nazwisku, błędy w dacie i miejscu urodzenia oraz numerze PESEL do końca kwietnia. O zmianach dotyczących materiałów egzaminacyjnych OKE musi być poinformowane pisemnie (fax i Hermes).
4 Laureaci Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, organizowanych z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem gimnazjalnym, są zwolnieni z danego zakresu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego, a w przypadku języka obcego nowożytnego – z trzeciej części egzaminu. Komunikat Ministra Edukacji Narodowej z 9 kwietnia 2015 r. w sprawie wykazu olimpiad przedmiotowych przeprowadzanych z przedmiotu lub przedmiotów objętych egzaminem gimnazjalnym lub maturalnym, a także turniejów lub olimpiad tematycznych związanych z wybranym przedmiotem lub dziedziną wiedzy – aktualizacja z 30 listopada 2015 r.
5 Informowanie uczniów i ich rodzicówPrzewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważnieni przez niego nauczyciele są zobowiązani do 28 lutego 2017r. do poinformowania uczniów oraz ich rodziców o warunkach egzaminu, m.in. o: harmonogramie i zasadach przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego zasadach zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi zakazie wnoszenia na salę egzaminacyjną urządzeń telekomunikacyjnych konieczności samodzielnego rozwiązywania zadań materiałach dodatkowych dotyczących egzaminu gimnazjalnego (informatorach, arkuszach z poprzednich lat i przykładowych oraz sprawozdaniach z egzaminu).
6 innej szkole lub placówce (porozumienie z dyrektorem tej placówki).Zespół nadzorujący W skład zespołu nadzorującego wchodzi co najmniej dwóch nauczycieli, z tym że co najmniej jeden nauczyciel jest zatrudniony w szkole, w której jest przeprowadzany egzamin gimnazjalny, i ten nauczyciel jest przewodniczącym zespołu nadzorującego innej szkole lub placówce (porozumienie z dyrektorem tej placówki). Jeżeli w sali egzaminacyjnej jest więcej niż 25 uczniów, to liczbę członków zespołu nadzorującego zwiększa się o jednego nauczyciela na każdych 20 uczniów. 1-25 uczniów – 2 nauczycieli 26-45 uczniów – 3 nauczycieli 46-65 uczniów – 4 nauczycieli …
7 Czas trwania egzaminu W przypadku arkuszy dostosowanych obowiązuje czas zapisany na tym arkuszu (podany w tabeli powyżej) i ten czas nie jest dodatkowo wydłużany. Arkusze z niepełnosprawnością ruchową spowodowaną mózgowym porażeniem dziecięcym są oznaczane , np. GH-HQ.
8 Serwis będzie aktywny od marca.Serwis dla uczniów Przez stronę internetową Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku można wejść do Serwisu dla uczniów. Serwis będzie aktywny od marca. Numer PESEL Hasło szkoła otrzymuje z OKE i przekazuje uczniom
9 Harmonogram przebiegu egzaminu gimnazjalnego
10 Przed egzaminem gimnazjalnymDo sali egzaminacyjnej można wnieść przybory wymienione w komunikacie dyrektora CKE o przyborach, tj. pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem oraz linijkę (tylko w przypadku drugiej części egzaminu gimnazjalnego w zakresie matematyki). Można też wnieść małą butelkę wody. Bezwzględnie nie można wnosić do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych.
11 Przed egzaminem gimnazjalnymWchodząc do sali, każdy uczeń losuje numer stolika, przy którym będzie pracował. W przypadku uczniów, którzy mają dostosowane warunki lub formę egzaminu gimnazjalnego, można odstąpić od losowania. Jeżeli uczeń przystępuje do obu zakresów/poziomów danej części egzaminu gimnazjalnego przeprowadzanej tego samego dnia w tej samej sali, losowanie stolików należy przeprowadzić tylko jednokrotnie, przed rozpoczęciem pierwszego z zakresów/poziomów danej części egzaminu.
12 Zespół nadzorujący W uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może wpuścić do sali ucznia spóźnionego, jeżeli nie zakończyły się jeszcze czynności organizacyjne. Uczeń kończy pracę z arkuszem razem ze wszystkimi. Taką sytuację odnotowuje się w protokole przebiegu danego zakresu/poziomu egzaminu w danej sali. Podczas egzaminu arkusze niewykorzystane/wadliwe powinny być umieszczone w odpowiednio opisanej kopercie.
13 Przewodniczący zespołu nadzorującegoNa 10 minut przed zakończeniem egzaminu przypomina o przeniesieniu odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi. Informuje o zakończeniu pracy z arkuszem. Wyznacza dodatkowe 5 minut na sprawdzenie poprawności przeniesień. Poleca członkom ZN kontrolę czynności wykonywanych przez uczniów. Poleca zamknięcie i odłożenie arkuszy.
14 Przerwanie pracy z arkuszem z przyczyn losowych lub zdrowotnychJeżeli podczas egzaminu gimnazjalnego przeprowadzanego w terminie głównym uczeń z przyczyn losowych lub zdrowotnych przerywa pracę z arkuszem, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego dołącza jego arkusz do protokołu zbiorczego przebiegu danej części egzaminu gimnazjalnego. Arkusz nie jest przekazywany do sprawdzania, a uczeń ma prawo przystąpić do egzaminu gimnazjalnego lub danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego w terminie dodatkowym. Dyrektor szkoły informuje o zaistniałej sytuacji rodziców zdającego, którzy mają prawo postanowić, że arkusz powinien zostać sprawdzony i oceniony. Dyrektor szkoły przekazuje decyzję rodziców dyrektorowi OKE. Jeżeli taka sytuacja zaistnieje w terminie dodatkowym, to decyzję co do sposobu postępowania podejmuje dyrektor OKE w porozumieniu z dyrektorem CKE.
15 Zastrzeżenia Uczeń lub jego rodzice mają dwa dni na zgłoszenie zastrzeżeń do przeprowadzonej części egzaminu gimnazjalnego. Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego obowiązująca w roku szkolnym 2016/2017, str. 50
16 Unieważnienia Tok postępowania przy unieważnianiu pracy jest przedstawiony w Informacji o sposobie organizowania i przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego. Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego obowiązująca w roku szkolnym 2016/2017, str. 48
17 Termin dodatkowy Jeżeli uczeń nie przystąpił do egzaminu gimnazjalnego lub części/zakresu/poziomu egzaminu gimnazjalnego z przyczyn zdrowotnych lub losowych, ewentualnie egzamin został przerwany, to taki uczeń ma prawo przystąpić do egzaminu gimnazjalnego lub jego części/zakresu/poziomu w terminie dodatkowym.
18 Wyniki egzaminu gimnazjalnego będą uwolnione Uwolnienie wyników Wyniki egzaminu gimnazjalnego będą uwolnione 16 czerwca 2017 roku od godziny
19 Wglądy Po uwolnieniu wyników uczniowie lub ich rodzice/prawni opiekunowie mogą składać wnioski o wgląd do pracy. Wniosek można przesłać faksem, mailem lub listownie. Wglądy są umawiane zgodnie z kolejnością wpływania wniosków.
20 Zaświadczenia Zaświadczenia o wynikach będą przekazane do szkół 14 czerwca 2017 roku w godzinach 10:00-14:00. Dyrektorzy gimnazjów z Trójmiasta i powiatu gdańskiego odbierają zaświadczenia w siedzibie OKE 14 czerwca 2017 roku w godzinach 9:00-13:00. Dane zdających można poprawiać w aplikacji Hermes do końca kwietnia. Od 1 maja nie będą uwzględniane poprawki w imieniu, nazwisku, miejscu urodzenia itp. Przesyłka z zaświadczeniami wymienionymi z powodu danych błędnie wprowadzonych przez szkołę będzie odsyłana na koszt szkoły.
21 Uczniowie, którzy nie ukończą szkołyDo 21 czerwca 2017 roku dyrektor szkoły przekazuje dyrektorowi Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku informację (mailem lub faksem) o uczniach, którzy nie kończą szkoły. Zaświadczenia uczniów, którzy nie ukończyli szkoły, wraz z wykazem tych uczniów, należy odesłać wraz z podpisanym przez dyrektora szkoły zestawieniem otrzymanych z OKE zaświadczeń o wynikach w nieprzekraczalnym terminie do 15 lipca 2017 roku. Jeżeli uczeń ma poprawkę, to jego zaświadczenie pozostaje w szkole do czasu tej poprawki. W przypadku zdania poprawki uczeń otrzymuje zaświadczenie razem ze świadectwem ukończenia szkoły. Jeżeli uczeń nie zda poprawki, to zaświadczenie należy odesłać do OKE z pismem przewodnim opisującym sytuację..