1 EKOlogiczna SP 13 Ruda Śląska X edycja Programu Moje Czyste Miasto
2 Szkoła Podstawowa nr 13 w Rudzie ŚląskiejEkologia jest jednym z głównych działań podejmowanych przez naszą placówkę. Bardzo aktywnie uczestniczymy w zbiórce surowców wtórnych, w tym m.in.: makulatury, butelek PET, plastikowych nakrętek, baterii, elektrośmieci, telefonów komórkowych, kartridży, tonerów.
3 Chętnie przyjmujemy zaproszenia do uczestnictwa w różnego typu projektach, akcjach czy konkursach ekologicznych. Zależy nam na tym, by wśród młodego pokolenia kształtować potrzebę segregacji odpadów, przekazywania ich do recyklingu w przekonaniu, iż to od nas zależy w jakim stanie będzie środowisko, w którym żyjemy.
4 BATERIE
5 Baterie w SP 13 zbierane są cyklicznie raz w miesiącu.Uczniowie zobowiązani są przynosić je w paczkach opatrzonych imieniem, nazwiskiem i klasą.
6 Projekt Bateria PomysłówZbiórka baterii Przeprowadzenie w szkole kampanii zwiększającej świadomość ekologiczną na temat baterii Głosowanie w sieci
7 Bateria pomysłów etap I Zbiórka BateriiPomimo regularnego pozyskiwania baterii w naszej szkole, udział w Baterii Pomysłów zdeterminował nas do jeszcze intensywniejszej zbiórki w trakcie tego etapu projektu.
8 Uwaga! Uwaga! Wielka Zbiórka Baterii!
9 Na potrzeby konkursu w ciągu niespełna dwóch miesięcy udało nam się zebrać325 kg baterii
10 Mieszkańcy Rudy Śląskiej Bielszowic również zostali zaproszeni do udziału w zbiórce.W tym celu uczniowie przygotowali plakaty, które na okres zbiórki wraz z Bateriożerkami umieszczone zostały w okolicznych sklepach .
11 Drodzy Mieszkańcy…
12 Bateriożerki, jedyne, niepowtarzalne i co najważniejsze… skuteczne
13 No to w miasto!
14 Codzienne wielkie liczenie małych baterii
15 Dodatkowo zorganizowany został konkurs dla klas.Nagrodami dla klasy, która zebrała największą ilość baterii były: gra integrująca klasę wielka słodka bateria pamiątkowy dyplom
16 Nagroda o dużej mocy
17 i sami zwycięzcy
18 Bateria pomysłów etap II Kampania ekologicznaKampania na temat baterii i właściwego postępowania z nimi prowadzona była przez grupę uczniów, którym dbałość o środowisko leży szczególnie na sercu. Na potrzeby akcji grupa śmiałków przeobraziła się w Zespół Uczniowski ds. Baterii Na czele Zespołu stanął sam Pan Bateria.
19 Pan Bateria
20 Główne zadania Pana BateriiZainteresowanie uczniów tematyką recyklingu Zachęcanie do pogłębianie swej wiedzy dotyczącej baterii Dawanie dobrego EKOprzykładu Rozdawanie ulotek informacyjnych na temat baterii i właściwego z nimi postępowania
21 Ulotki informacyjne
22 Zdjęcie z celebrytą fajnie mieć
23 Robot na baterie – Przyjaciel Pana Baterii
24 Quiz – wiedza, zabawa, nagrody
25 Ja już biorę udział w Quizie! A Ty?
26 Zespół ds. Baterii opracował również zestawy zadań dla swoich młodszych i starszych kolegów, a także kalendarze na rok 2016 przypominające o konieczności wyrzucania baterii do odpowiednio oznaczonych pojemników.
27 Kalendarze made in SP 13
28 Dodatkowo zorganizowany został konkurs na najsympatyczniejszą baterię wykonaną przy użyciu programu graficznego. I oto nasz ulubieniec
29 Bateria pomysłów etap III Głosowanie w sieciTo kolejny etap akcji, do którego przystąpiliśmy z ogromnym zaangażowaniem. O codziennym głosowaniu przypominały plakaty umieszczone w różnych miejscach szkoły, karteczki rozdawane uczniom na początku każdego tygodnia.
30 Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zapraszali z kolei swoje rodziny, znajomych do wsparcia naszego projektu poprzez codzienne głosowanie. Zwróciliśmy się w końcu do Urzędu Miasta oraz lokalnych mediów, w tym Sfery TV, która zaprezentowała nasz projekt w wieczornym serwisie informacyjnym.
31 Nasze pięć minut..
32 Wynik ogólny II miejsce w województwie
33 PLASTIKOWE NAKRĘTKI
34 Zakręcamy Rudę na ZielonoPonownie bierzemy udział w kolejnej edycji miejskiego konkursu Zakręcamy Rudę na Zielono. W związku z tym, raz w miesiącu uczniowie mogą przynosić do szkoły plastikowe nakrętki. Bardzo aktywnie zbierane są one zarówno przez klasy starsze jak i młodsze, dzięki czemu niejednokrotnie byliśmy laureatami ww. akcji.
35 Nawet maluchy wiedzą, że warto zbierać nakrętki
36 Zbiórki to współpraca, matematyka i siłownia
37 Po zważeniu, korki trafiają tu, zostając mieszkańcami naszej piwnicy
38 Uczniom proponujemy również prace plastyczne wykonane z materiałów na pozór nie nadających się już do niczego, jak właśnie zużyte nakrętki. Dzięki temu wyczarowują oni nieraz prawdziwe cuda stanowiące prawdziwą ozdobę naszej szkoły, tak jak np. w czasie tegorocznych Świąt Wielkanocnych.
39 Korytarz szkolny pełen EKOdzieł sztuki
40 MAKULATURA
41 Makulatura odbierana jest w naszej szkole przez jeden dzień w tygodniu.Przywożone przez rodziców uczniów ilości są niejednokrotnie naprawdę imponujące. W miarę możliwości odzyskujemy ją również w salach i pokoju nauczycielskim.
42 Pod koniec każdego miesiąca piwnice SP 13 pękają w szwach
43 Ale warto, bo przecież robimy to, by chronić naszych przyjaciół.
44 BUTELKI PET
45 Staramy się odzyskiwać je również w salach i na korytarzach.Butelki typu PET, podobnie jak makulatura zbierane są w jeden dzień w tygodniu. Ze względu na dużą objętość szybko wypełniają kolejne pomieszczenia piwnicy. Staramy się odzyskiwać je również w salach i na korytarzach.
46 Praca lekka i przyjemna
47 A i tak łatwo o dobry uczynek
48 PŁYTY CD
49 Płyty CD nie trafiają od nas od razu standardowo do recyklingu – często staramy się nadać im ,,drugie życie’’ .
50 Mieniące się kółeczka… przyjrzyjmy się im bliżej
51 Bierzemy bowiem udział w konkursie Prehistorycznego Oceanarium.Aktualnie stanowią świetny materiał w pracy nad naszym stworem, który żył w głębi oceanu wiele milionów lat temu. Bierzemy bowiem udział w konkursie Prehistorycznego Oceanarium.
52 Trudne pięknego początki
53 Artyści w kolejnej fazie tworzenia
54 Praca ciężka, ale już niebawem… efekt finalny
55 Liopleurodon gotowy!
56 ELEKTROŚMIECI
57 Elektrośmieci zbieramy w dwojaki sposób:Na bieżąco zachęcając społeczność szkołą do oddawania zużytego sprzętu elektrycznego w każdą sobotę do sieci sklepów Kaufland, w zamian za co otrzymać można naklejki – punkty dla szkoły. Zorganizowanie dwa razy w ciągu roku zbiórki w szkole.
58 Moje Miasto Bez Elektrośmieci
59 Elektrośmieci również zamieszkują naszą szkolną piwnicę
60 Zachęcaliśmy ponownie mieszkańców Rudy Śląskiej – Bielszowic do przyłączenia się do akcji.Ulotki z zamieszczoną datą i miejscem zbiórki w SP 13 rozdawane były nie przez byle kogo
61 Sprzęt AGD/RTV w akcji!
62 Materiały edukacyjne
63 Najcenniejsze naklejki pod słońcem
64 TELEFONY KOMÓRKOWE
65 Zbierając elektrośmieci można oczywiście dorzucić do nich jednocześnie telefony komórkowe.Zdecydowaliśmy jednak, że potraktujemy to jako dwie oddzielne akcje, przyłączając się tym samym do Projektu Ekoszkoły.
66 Ekoszkoły
67 Szkolny komis
68 TONERY KARTRIDŻE
69 W dalszej kolejności oddawane są one do punktów skupu.Kartridże i tonery zbieramy zawsze przy okazji zbiórki telefonów komórkowych, a więc raz w semestrze. W dalszej kolejności oddawane są one do punktów skupu.
70 Tonery, kartridże - tym razem przed nami dosłownie ciężka praca
71 Odbiorem surowców z naszej placówki zajmuje się m. inOdbiorem surowców z naszej placówki zajmuje się m.in. PUK (Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych)
72 Dzienna dawka EKOinformacji
73 Z okazji tegorocznego Tygodnia Ziemi przygotowaliśmy wiele atrakcji:Tydzień Ziemi Z okazji tegorocznego Tygodnia Ziemi przygotowaliśmy wiele atrakcji: zabaw, w tym Żywioły Ziemi – każdego dnia obowiązuje inny kolor stroju odpowiadający jednemu z ziemskich żywiołów, konkursów dla dzieci młodszych jak i starszych, uzdolnionych plastycznie oraz z masą pomysłów. Jednym z konkursów jest Ekozwierzak - wykonany z odpadów.
74 Póki co, zawitały do nas trzy Ekozwierzaki, czekamy z niecierpliwością na kolejne prace.Pozostałe atrakcje to konkurs na plakat (klasy młodsze) oraz na komiks – przeznaczony dla klas starszych. Temat prac: ,,Dlaczego należy segregować odpady?’’
75 Do żółwi żyjących w naszej pracowni dołączyły..
76 W ramach Tygodnia Ziemi chcemy również zaprosić dzieci do akcji ,,Sprzątaj po swoim pupilu’’.Właścicielom czworonogów rozdawane będą worki na odchody. Zależy nam na wypracowywaniu odpowiedzialności za utrzymywanie najbliższego środowiska naturalnego w czystości.
77 Sprzątaj po swoim pupilu
78 Po ciężkiej pracy należy się…nagroda
79 A nagrody kochamy wszyscy!
80 Galeria Przyjaciół Środowiska
81 Pomoce dydaktyczne – zdobyte w ten sposób cieszą podwójnie
82 EKOlogika SP 13 Dbać o środowisko świetnie się przy tym bawiąc.Zbędne surowce zamieniać w potrzebne pomoce dydaktyczne dla szkoły. Uczniów najbardziej zaangażowanych w akcje, projekty, konkursy, zbiórki ekologiczne – doceniać i nagradzać.
83 .. i dziękujemy za uwagę.
84 Szkoła Podstawowa nr 13 ul. KsSzkoła Podstawowa nr 13 ul. Ks. Niedzieli Ruda Śląska Koordynator Projektu mgr Anna Pełka