Eksperymenty naukowe Anatol Karski

1 Eksperymenty naukowe Anatol KarskiKonkurs Trampolina Su...
Author: Jowita Syrek
0 downloads 1 Views

1 Eksperymenty naukowe Anatol KarskiKonkurs Trampolina Sukcesu

2 Zaprezentuję 3 doświadczeniaTlen jest składnikiem powietrza 2. Chmura w butelce 3. Unoszenie w słonej wodzie

3 1. Tlen jest składnikiem powietrzaTlen jest jednym z gazowych składników powietrza, w obecności którego płomień nie gaśnie. Przeprowadzając doświadczenie sprawdzę, jak zachowa się płomień bez dostępu powietrza.

4 Potrzebne materiały

5 Czynności

6

7 Obserwacje Po kilku sekundach świeca gaśnie. Oznacza to, że został wykorzystany cały tlen znajdujący się w powietrzu wypełniającym pojemnik. Do szklanego pojemnika przedostaje się woda, zajmując miejsce tlenu.

8 Do spalania potrzebny jest tlen.Wnioski Do spalania potrzebny jest tlen.

9 2. Chmura w butelce Chmury tworzą rozmaite kształty, często w zależności od wysokości, na jakiej powstają. Gdy ciepłe powietrze unosi się w górę, zabiera z sobą parę wodną. Na większych wysokościach, gdzie jest coraz chłodniej, para skrapla się i spada deszcz. Proces ten rzadko przebiega w sposób tak nieskomplikowany, gdyż zazwyczaj na rozgrzane powietrze oddziaływują jeszcze inne czynniki. Najważniejszy z nich to temperatura. Kiedy kropelki deszczu zamarzają, spada grad, a gdy zamarza para wodna, pada śnieg.

10 Potrzebne materiały

11 Czynności

12

13

14 Obserwacje Para wodna po zetknięciu z zimnym powietrzem, skrapla się i tworzy niby - chmurę

15 Wnioski Pod wpływem niskiej temperatury para wodna zamienia się w wodę i możemy ją zobaczyć.

16 3. Unoszenie w słonej wodzieKiedy umieszczamy na wodzie jakiś przedmiot, siła grawitacji ściągnie go na dół. Istnieje jednak przeciwstawne jej wypychanie, czyli siła wyporu, która może sprawić, że przedmiot uniesie się na wodzie. W słonej wodzie, która jest gęściejsza od słodkiej, wypór hydrostatyczny będzie silniejszy. Słomki do napojów mogą służyć jako gęstościomierz. W wodzie słonej wypłyną wyżej, a w bardzo słonej – jeszcze wyżej.

17 Co jest potrzebne

18 Czynności

19

20 2 łyżki soli 1 łyżka soli Woda słodka

21 Obserwacje

22 Wnioski Im bardziej słona jest woda tym łatwiej przedmioty unoszą się na jej powierzchni – większa wyporność.

23 Dziękuję za uwagę! Przygotowanie i wykonanie doświadczeń – Anatol Karski Fotografowała – Katarzyna Karska - mama Prezentacja multimedialna – Honorata Menet -siostra