1 Elektryczność: W jaki sposób naelektryzować ciało? Elektryczność
2 Elektryczność: W jaki sposób naelektryzować ciało? (protony) dodatni (elektrony) ujemny
3 Elektryczność: W jaki sposób naelektryzować ciało? Polega na przemieszczeniu ładunku ujemnego, czyli elektronu z jednego ciała na drugie. Elektrony takie nazywamy elektronami walencyjnymi, będące na ostatniej powłoce atomu. CIAŁO NR 1 CIAŁO NR 2 e-e-
4 Elektryczność: W jaki sposób naelektryzować ciało? + + + + + - - - naelektryzowane dodatnio + + + + + - - - - - naelektryzowane obojętnie + + + - - - - - - - naelektryzowane ujemnie
5 Elektryczność: W jaki sposób naelektryzować ciało? W wyniku pocierania ciał początkowo obojętnych, jedno o drugie, elektrony przechodzą z jednego ciała na drugie, w wyniku czego jedno ciało elektryzuje się dodatnio, drugie ujemnie. Ciała zawsze elektryzują się ładunkami o przeciwnych znakach.
6 Elektryczność: W jaki sposób naelektryzować ciało?
7
8 W wyniku zetknięcia dwóch ciał (przynajmniej jedno musi być naładowane dodatnio lub ujemnie) elektrony (całość lub część) przechodzą do drugiego ciała, zmieniając jego ładunek, ciała elektryzują się ładunkiem tego samego znaku.
9 Elektryczność: W jaki sposób naelektryzować ciało?
10
11
12 Dlaczego suche i świeżo umyte włosy podczas czesania lub wkładania swetra stają „dęba”?
13 Elektryczność: W jaki sposób naelektryzować ciało? Dlaczego na ekranie TV zbiera się więcej kurzu niż na meblach?
14 Elektryczność: W którą stronę płyną elektrony? Elektryczność
15 Elektryczność: W którą stronę płyną elektrony? Pole elektrostatyczne jest to cecha przestrzeni, otoczenia cząsteczki naładowanej, która powoduje oddziaływanie siły na ładunek umieszczony w tym polu.
16 Elektryczność: W którą stronę płyną elektrony? Jednorodne pole elektrostatyczne - linie pola elektrostatycznego są do siebie równoległe wytworzone przez przeciwnie naładowane dwie metalowe płytki.
17 Elektryczność: W którą stronę płyną elektrony? Centralne pole elektrostatyczne - linie pola elektrostatycznego wytworzone przez pojedynczy ładunek lub ładunki zgromadzone na powierzchni kuli. Ładunek ujemny Ładunek dodatni
18 Elektryczność: W którą stronę płyną elektrony? Uziemienie to zjawisko zobojętnienia ciała naelektryzowanego dodatnio bądź ujemnie, poprzez połączenie ciała z Ziemią przy pomocy przewodnika.
19 Elektryczność: W którą stronę płyną elektrony? Uziemienie ciała ujemnie naelektryzowanego poprzez "odpływ" elektronów do Ziemi.
20 Elektryczność: W którą stronę płyną elektrony? Uziemienie ciała elektrycznie dodatniego poprzez "dopływ" elektronów z Ziemi.
21 Elektryczność: W którą stronę płyną elektrony? Podaj kierunek pola elektrostatycznego: a)b)
22 Elektryczność: W którą stronę płyną elektrony? c) d)
23 Elektryczność: W którą stronę płyną elektrony? 2. Podaj znak ładunku ciała wytwarzające pole elektrostatyczne o podanym kierunku: a)b)
24 Elektryczność: W którą stronę płyną elektrony? c) d)
25 Elektryczność: W którą stronę płyną elektrony? 3.Podaj znak ładunku w kuli oraz jaka cząstka porusza się w danym kierunku:
26 Elektryczność: Jak oddziałują ze sobą ładunki? Elektryczność
27 Elektryczność: Jak oddziałują ze sobą ładunki? Jeśli mamy dwa ciała naelektryzowane różnoimiennie, czyli ciała o ładunkach plus i minus, przyciągają się.
28 Elektryczność: Jak oddziałują ze sobą ładunki? Jeśli mamy dwa ciała naelektryzowane jednoimiennie, czyli dwa ciała o ładunku dodatnim, bądź dwa ciała o ładunku ujemnym (ogólnie mówiąc ciała o tym samym znaku), wówczas ciała takie odpychają się.
29 Elektryczność: Jak oddziałują ze sobą ładunki?
30
31
32
33
34 1. Narysuj jak zachowują się przedstawione ładunki (przyciągają lub odpychają): a) b) c)
35 Elektryczność: Jak oddziałują ze sobą ładunki? 2. Określ ładunek tych ciał oraz rodzaj oddziaływania (przyciąganie/ odpychanie):
36 Elektryczność: Czym się różni przewodnik od izolatora? Elektryczność
37 Elektryczność: Czym się różni przewodnik od izolatora? Przewodniki cechują się tym, że: posiadają swobodne elektrony walencyjne przewodzą ładunek elektryczny elektryzowanie przez dotyk
38 Elektryczność: Czym się różni przewodnik od izolatora? złoto srebro miedź stal zjonizowana woda żelazo aluminium grafit człowiek
39 Elektryczność: Czym się różni przewodnik od izolatora? Izolatory cechują się tym, że: nie przewodzą ładunku elektrycznego nie posiadają swobodnych elektronów walencyjnych elektryzowanie przez tarcie
40 Elektryczność: Czym się różni przewodnik od izolatora? szkło porcelana drewno plastik suche powietrze wełna styropian inne tworzywa sztuczne woda destylowana próżnia
41 Elektryczność: Czym się różni przewodnik od izolatora?
42 Składa się z dodatnie elektrycznego jądra, w którego skład wchodzą: protony neutrony oraz krążących wokół niego ujemnych elektronów. Cały atom jest elektrycznie obojętny.
43 Elektryczność: Czym się różni przewodnik od izolatora?
44 1. Wyjaśnij dlaczego nie wolno suszyć włosów podczas kąpieli?
45 Elektryczność: Czym się różni przewodnik od izolatora? 2. Wyjaśnij dlaczego nie wolno wkładać palców do gniazdka elektrycznego?
46 Elektryczność: Na czym polega indukcja? Elektryczność
47 Elektryczność: Na czym polega indukcja? zjawisko występujące pomiędzy ciałem obojętnym a ciałem naelektryzowanym polega na przemieszczeniu się ładunku ujemnego w inny obszar ciała całkowity ładunek po naelektryzowaniu ciała nadal jest zerowy jest to rodzaj elektryzowania na odległość
48 Elektryczność: Na czym polega indukcja?
49
50
51
52 Wskaż rozkład ładunku w przewodniku: a) b)
53 Elektryczność: Na czym polega indukcja? 2. Wskaż rozkład ładunku w izolatorze: a) b)
54 Elektryczność: Trochę o ładunku… Elektryczność
55 Elektryczność: Trochę o ładunku… Dwa ładunki punktowe przyciągają się lub odpychają (w zależności od ładunku) z siłą o wartości wprost proporcjonalnej do iloczynu ich wartości oraz odwrotnie proporcjonalnej do kwadratu odległości pomiędzy ich środkami.
56 Elektryczność: Trochę o ładunku…
57
58
59 W izolowanym układzie, czyli w takim gdzie nie ma wymiany cząsteczek z otoczeniem, suma ładunków jest zachowana, czyli całkowity ładunek pozostaje taki sam.
60 Elektryczność: Trochę o ładunku… Oblicz siłę wzajemnego oddziaływania pomiędzy dwoma ładunkami o ładunku 2 ° C i 4 ° C, oddalonymi od siebie o 50 cm. Czy jest to siła przyciągania/odpychania? Narysuj odpowiedni rysunek.
61 Elektryczność: Trochę o ładunku… Oblicz ładunek pierwszego ciała, jeśli ładunek drugiego wynosi 0,25 C. Ładunki oddalone są od siebie o 0,25 m. Siła oddziaływania wynosi 36 N.
62 Elektryczność: Trochę o ładunku… Podaj jak zmieni się siła wzajemnego przyciągania pomiędzy dwoma punktowymi ciałami, jeśli odległość między ciałami zwiększymy dwukrotnie.
63 Elektryczność: Trochę o ładunku… Siła oddziaływania wynosi 4 N. Każdy z ładunków zmniejszono trzykrotnie oraz odległość pomiędzy nimi zmniejszono również trzykrotnie. Ile wynosi siła po tej zmianie?
64 Elektryczność: Trochę o ładunku… Dwie identyczne kulki metalowe naładowane ładunkami odpowiednio 2°C oraz -6°C. Następnie kulki połączono i rozdzielono. Jaki będzie ładunek każdej z kulek? Wykonaj odpowiedni rysunek.
65 Elektryczność: Trochę o ładunku… Narysuj siły wzajemnego oddziaływania pomiędzy tymi ciałami: a) b)
66 Elektryczność: Co to jest ładunek elementarny? Elektryczność
67 Elektryczność: Co to jest ładunek elementarny? Jest najmniejszym ładunkiem występującym w przyrodzie, równy co do wartości ładunkowi elektrycznemu niesionego przez elektron bądź proton. Jest to najmniejsza i niepodzielna część atomu.
68 Elektryczność: Co to jest ładunek elementarny? Każdy inny ładunek występujący w przyrodzie jest całkowitą wielokrotnością ładunku elementarnego, czyli ładunku pojedynczego elektronu. W przybliżeniu podaje się wartość: e ≈ 1,6 ∙ 10 -19 C
69 Elektryczność: Co to jest ładunek elementarny? 1.Ile elektronów należy dostarczyć, aby otrzymać ładunek 1 C? 2.Jaka jest wartość ładunku 10 elektronów? 3.Jaka jest wartość ładunku 7 elektronów, 3 protonów i 2 neutronów? 4.Czy dane ciało może mieć ładunek? Odpowiedź uzasadnij. a)5 ∙ 10-19 C b)4,8 ∙ 10-19 C c)28 ∙ 10-19 C
70 Elektryczność: Co to jest kWh? Elektryczność
71 Elektryczność: Co to jest kWh? 1 kWh jest jednostką opisującą ilość energii elektrycznej, którą zużywa urządzenie o mocy 1 kW (czyli 1000 W) w ciągu 1 godziny
72 Elektryczność: Co to jest kWh? 1kWh = ? J 1 kWh = 1000 Wh = 1000 ∙ 3600 Ws = 3600000 J = 3,6 MJ 1 J = ? kWh 1 J = 1 / 1000 kJ = 1 / (1000 ∙ 3600) kWh = 2,778 ∙ 10 -7 kWh
73 Elektryczność: Co to jest kWh? 1. Przelicz J na kWh: a) 21,6 MJ b) 900 kJ c) 360000 J 2. Przelicz kWh na J: a) 0,33 kWh b) 0,99 kWh c) 2,5 kWh 3. Oblicz energię elektryczną zużytą przez odbiornik, jeśli po przyłożeniu napięcia 230 V płynie w czasie 90 minut prąd o natężeniu 5 A. Wyraź tę energię w J oraz w kWh.
74 Elektryczność: Co to jest kWh? Zadania 4. Oblicz koszt energii elektrycznej zużytej podczas zasilania pralki w ciągu 2 godzin o średniej mocy 2000 W. Przyjmij cenę 1 kWh energii elektrycznej jako 0,61 zł. 5. Oblicz ile energii elektrycznej w ciągu 30 dni zużyje gotująca się woda w czajniku elektrycznym w czasie 90 s i mocy 1600 W. Przyjmij, że woda jest gotowana 5 razy dziennie. Wynik podaj w J oraz kWh. Oblicz koszt zużytej energii. Przyjmij cenę 1 kWh energii elektrycznej jako 0,61 zł.
75 Elektryczność: Co to jest kWh? Zadania 6. Oblicz zużytą energię elektryczną urządzenia pracującego pod napięciem 230 V przez 5 godzin o oporze 100 Ω. Wynik podaj w J oraz kWh. 7. Ile czasu zajmuje praca urządzenia, które zużywa energię elektryczną w postaci 0,5 kWh i mocy 1,5 kW?
76 Elektryczność: Budujemy obwody cz.1 Elektryczność
77 Elektryczność: Budujemy obwody cz.1 żarówka wyłącznik opornik (rezystor) amperomierz woltomierz zasilacz przewody A V
78 Elektryczność: Budujemy obwody cz.1 1.Na podstawie doświadczenia nr 1 i 2 należy: narysować schematy stworzonych obwodów, narysować wykres zależności U(I), obliczyć moc wydzielaną przez układ. 2. Na podstawie doświadczenia nr 3 należy: narysować schematy stworzonych obwodów, obliczyć opór układu, obliczyć moc wydzielaną przez układ, obliczyć natężenie prądu przepływającego przez każdy opornik/ żarówkę.
79 Elektryczność: Budujemy obwody cz.2 Elektryczność
80 Elektryczność: Budujemy obwody cz.2 żarówka wyłącznik opornik (rezystor) amperomierz woltomierz zasilacz przewody A V
81 Elektryczność: Budujemy obwody cz.2 1.Zbuduj układ pokazany na schemacie. 2.Oblicz opór na całym układzie. 3.Oblicz moc wytworzoną przez układ.
82 Elektryczność: Budujemy obwody cz.2
83
84
85 Elektryczność: Przemiany energii elektrycznej Elektryczność
86 Elektryczność: Przemiany energii elektrycznej
87
88
89
90
91 1.Z jakiej formy energii czerpie energię suszarka do włosów? 2.Z jakiej przemiany energii elektrycznej korzystamy piorąc ubrania w pralce?
92 Elektryczność: Prąd elektryczny Elektryczność
93 Elektryczność: Prąd elektryczny Z przepływem prądu spotykamy się w wielu sytuacjach na co dzień. Prąd płynie przez pralkę lub przez czajnik elektryczny i dzięki niemu urządzenia te działają. Prądu oraz tego, jak prąd płynie, nigdy bezpośrednio nie widzimy. Przepływ prądu rozpoznajemy pośrednio, po skutkach jego działania.
94 Elektryczność: Prąd elektryczny Przepływ prądu w metalach (jak np. włókno żarówki czy sprężynka od długopisu) jest związany z przepływem elektronów. Metal (np. przewód elektryczny) pełen jest swobodnych elektronów, tzn. elektronów, które mogą bez większych przeszkód poruszać się w tym materiale.
95 Elektryczność: Prąd elektryczny Elektrony te możemy wyobrażać sobie jako nieruchome, gdy nie obserwujemy przepływu prądu.
96 Elektryczność: Prąd elektryczny Gdy jednak do przewodu podłączymy baterię, wszystkie te elektrony zaczną powoli poruszać się w kierunku dodatniego bieguna baterii.
97 Elektryczność: Prąd elektryczny Przepływ elektronów można porównać do przepływu wody w zamkniętym obwodzie.
98 Elektryczność: Prąd elektryczny Jeśli baterię podłączymy do materiału izolującego (np. gumy), prąd jednak nie popłynie. Dzieje się tak, ponieważ izolatory nie posiadają elektronów swobodnych. Posiadanie elektronów swobodnych to cecha charakterystyczna metali.
99 Elektryczność: Prąd elektryczny Kierunek przepływu prądu przyjmujemy jako przeciwny do kierunku przepływu elektronów.
100 Elektryczność: Natężenie prądu elektrycznego Elektryczność
101 Elektryczność: Natężenie prądu elektrycznego Wiesz już, że przepływ prądu jest związany z „płynięciem” elektronów swobodnych wewnątrz przewodnika, podobnie jak przepływ wody w rzece jest związany z płynięciem wody przez koryto rzeki. Wiadomo jednak, że przepływ wody w rzece może być bardzo duży, z kolei zaś przez mały potok nie płynie wiele wody.
102 Elektryczność: Natężenie prądu elektrycznego Powiedzielibyśmy, że natężenie przepływu wody w rzece jest duże, a w potoku – małe. Stojąc obok ruchliwej ulicy moglibyśmy policzyć, że w ciągu godziny minęło nas ok. 500 samochodów. Wtedy natężenie ruchu określilibyśmy jako 500 samochodów na godzinę.
103 Elektryczność: Natężenie prądu elektrycznego Gdybyśmy mogli zobaczyć elektrony biegnące od ujemnego do dodatniego bieguna baterii, moglibyśmy policzyć, ile elektronów przepływa przez jakiś punkt w naszym obwodzie. Powiedzielibyśmy, że np. po podłączeniu do obwodu baterii 1,5V przez dany punkt obwodu przepływa 1000 elektronów w każdej sekundzie. To jest właśnie istota natężenia prądu elektrycznego – jaka ilość elektronów przepłynie przez dowolny punkt obwodu w ciągu danego czasu.
104 Elektryczność: Natężenie prądu elektrycznego Wygodnie jest podawać nie ilość elektronów płynących przez dany punkt obwodu w ciągu jednej sekundy, ale ładunek, który te elektrony ze sobą niosą, np. 1C/s (1 kulomb na sekundę). Taki sposób określania natężenia prądu jest analogiczny do tego, jak gdyby w przypadku przepływu wody w rzece mierzyć nie ilość litrów wody w ciągu sekundy, ale np. ilość kilogramów (masę) wody przepływającą w ciągu sekundy.
105 Elektryczność: Natężenie prądu elektrycznego Wzór na natężenie prądu elektrycznego: =/ Jednostką natężenia prądu jest amper (A). Prąd o natężeniu 1 A płynie w obwodzie, w którym przez każdy punkt obwodu w ciągu sekundy przepływa ładunek 1C.
106 Elektryczność: Natężenie prądu elektrycznego Jeśli chcemy zmierzyć natężenie prądu elektrycznego, możemy do tego celu wykorzystać amperomierz.
107 Elektryczność: Natężenie prądu elektrycznego W jednym obwodzie zamkniętym (bez żadnych rozgałęzień) płynie prąd o jednym natężeniu.
108 Elektryczność: Natężenie prądu elektrycznego Zad. 1 Jakie jest natężenie prądu elektrycznego, jeżeli przez każdy punkt obwodu przepływa w ciągu sekundy ładunek 12C? Zad. 2 Przez pewien obwód przez każdy jego punkt przepływa 0,7C w ciągu 5 sekund. Jakie jest natężenie prądu w tym obwodzie?
109 Elektryczność: Natężenie prądu elektrycznego Zad. 3 Oblicz natężenie prądu w obwodzie, jeśli przez każdy jego punkt płynie 6,25 ∙ 10 18 elektronów w ciągu 1 s. Zad. 4 W obwodzie płynie prąd o natężeniu 200mA. Jaki ładunek przepłynie przez każdy punkt obwodu w czasie 1 minuty?
110 Elektryczność: Natężenie prądu elektrycznego Zad. 5 Na pewnej baterii-akumulatorku znajduje się napis 2100mAh, który oznacza, że bateria ta może zgromadzić ładunek odpowiadający prądowi o natężeniu 2100mA płynącemu przez 1 godzinę. Oblicz ten ładunek.
111 Elektryczność: Napięcie elektryczne Elektryczność
112 Elektryczność: Napięcie elektryczne Dodatnie i ujemne ładunki baterii (lub innego źródła prądu) przyłożone do końców przewodów wytwarzają coś, co w fizyce określamy jako napięcie elektryczne. Bez napięcia prąd nie może popłynąć.
113 Elektryczność: Napięcie elektryczne Z pojęciem „napięcie elektryczne” spotkałeś się wiele razy w życiu codziennym. Jego jednostką jest wolt (V). Bateria może mieć napięcie np. 1,5V lub np. 9V, w gniazdku elektrycznym z kolei znajduje się napięcie 230V, w sieci przesyłowej wysokiego napięcia może ono wynosić nawet 200 000V.
114 Elektryczność: Napięcie elektryczne Do pomiaru napięcia elektrycznego służy woltomierz.
115 Elektryczność: Napięcie elektryczne Gdy do obwodu elektrycznego podłączymy dostatecznie duże napięcie, przez obwód popłynie duży prąd. Gdyby porównywać przepływ prądu do „przepływu” strumienia samochodów ulicami miasta, to napięcie jest "siłą", która motywuje kierowców do wyruszenia w podróż. Np. rano, gdy wielu kierowców wyrusza do pracy, obserwujemy duże natężenie ruchu, które właśnie jest skutkiem „dużego napięcia” - konieczności wyjechania do pracy.
116 Elektryczność: Napięcie elektryczne W obwodzie może znajdować się wiele elektronów, tak jak w niedzielne przedpołudnie na osiedlu może znajdować się wiele samochodów, ale bez przyłożenia napięcia prąd elektryczny nie popłynie. Im większe napięcie przyłożymy, tym większe natężenie prądu zaobserwujemy.
117 Elektryczność: Napięcie elektryczne Napięcie baterii spada na każdym oporniku w obwodzie elektrycznym.
118 Elektryczność: Napięcie elektryczne Napięcie jest pracą, jaką źródło napięcia musi wykonać, aby przez baterię mógł przepłynąć ładunek 1C. Stąd wzór na napięcie elektryczne U jest następujący:
119 Elektryczność: Napięcie elektryczne Zad. 1 Układ 25 lampek choinkowych podłączono do napięcia 230V. Ile będzie wynosił spadek napięcia na każdej z lampek? Zad. 2 Ile wynosiłby spadek napięcia, gdyby lampki podłączono do napięcia 9V? Czy lampki pracowałyby wtedy w prawidłowy sposób? Dlaczego?
120 Elektryczność: Napięcie elektryczne Zad. 3 W obwodzie pod napięciem 2V przepłynął ładunek 2mC. Jaką pracę nad ładunkami wykonało źródło napięcia? Zad. 4 Czajnik elektryczny pracujący pod napięciem 230V zagotował wodę, wykonując przy tym pracę 230 kJ. Jaki ładunek przepłynął w tym czasie przez źródło napięcia?
121 Elektryczność: Napięcie elektryczne Elektryczność
122 Elektryczność: Napięcie elektryczne Prąd elektryczny płynący w obwodzie jest tym większy, im większe napięcie posiada źródło prądu. Okazuje się, że natężenie prądu płynącego przez opornik jest wprost proporcjonalne do napięcia przyłożonego do tego opornika. Jest to treść prawa Ohma. Jeżeli zatem przyłożymy do rezystora 5 razy większe napięcie, popłynie przez niego prąd o 5 razy większym natężeniu.
123 Elektryczność: Napięcie elektryczne Jeżeli np. aby przez dany opornik popłynął prąd 1A, potrzeba przyłożyć napięcie 50V, to żeby płynął przez niego prąd o natężeniu 2A, trzeba przyłożyć napięcie 100V, a jeśli 10A – 500V. Za każdym jednak razem stosunek potrzebnego napięcia do pożądanej wartości natężenia prądu jest stały i w tym przypadku wynosi 50V/A.
124 Elektryczność: Napięcie elektryczne
125 Jednostką oporu jest Ω (czyt. om). Każdy opornik ma stały opór, niezależny od tego, jakie napięcie będzie do niego przyłożone.
126 Elektryczność: Napięcie elektryczne Korzystając ze wzoru możemy łatwo wyznaczyć opór elektryczny ciała, przepuszczając prąd przez to ciało i mierząc natężenie prądu płynącego przez nie oraz napięcie panujące na końcach tego ciała.
127 Elektryczność: Napięcie elektryczne Obwód elektryczny o małym oporze jest jak odcinek ulicy wielopasmowej, znajdującej się pomiędzy miastami A i B, po której samochód jedzie bez większych problemów. Element obwodu elektrycznego o dużym oporze jest jak odcinek wąskiej, jednopasmowej drogi, usianej dziurami i wyboistej, łączącej miasta C i D.
128 Elektryczność: Opór elektryczny Elektryczność
129 Elektryczność: Opór elektryczny Zad. 1 Przez opornik płynie prąd o natężeniu 10mA, gdy przyłożone do opornika napięcie wynosi 2V. Oblicz opór tego rezystora. Zad. 2 Jaki prąd przepływa przez ciało człowieka o oporze 100kΩ wystawione na napięcie 9V? Jaki prąd popłynie, jeśli skóra człowieka jest mokra i jej opór wynosi 5kΩ? Zad. 3 W obwodzie elektrycznym znajduje się źródło napięcia 24mV połączone z opornikiem o oporze 100Ω. Jaki prąd płynie w tym obwodzie?
130 Elektryczność: Opór elektryczny Zad. 4 Jakie napięcie należałoby podłączyć do żarówki o oporze 880Ω, aby płynął przez nią prąd 1A? Zad. 5 Lampa rentgenowska jest urządzeniem służącym do wytwarzania promieniowania Rentgena. Urządzenie to do pracy potrzebuje wysokiego napięcia, ok. 30kV. Jaki jest opór tego urządzenia, jeżeli płynący przez nie prąd wynosi 4mA?
131 Elektryczność: Opór elektryczny Zad. 6 Uczeń sprawdził, że po przyłożeniu napięcia 4V do pewnego metalowego przedmiotu przez przedmiot popłynął prąd 20mA. Jaki prąd popłynąłby przez ten przedmiot, gdyby uczeń przyłożył napięcie 24V? Ile musiałoby wynosić przyłożone napięcie, aby przez przedmiot popłynął prąd o natężeniu 140mA?
132 Elektryczność: Opór zastępczy Elektryczność
133 Elektryczność: Opór zastępczy Kiedy w obwodzie elektrycznym obecne są dwa oporniki ustawione szeregowo, opór, jaki napotykają ładunki elektryczne jest większy, niż gdyby ładunki płynęły przez jeden z oporników.
134 Elektryczność: Opór zastępczy Elektrony bowiem, aby przepłynąć od ujemnego do dodatniego bieguna baterii, muszą nie tylko pokonać jeden z oporników, co wiąże się już z pewnym oporem elektrycznym, ale muszą też przejść przez drugi opornik, ponownie napotykając opór. Dlatego opór zastępczy takiego układu jest większy i równy sumie tych oporów:
135 Elektryczność: Opór zastępczy Dwa oporniki w obwodzie mogą być połączone także w inny sposób - równolegle, to znaczy tak, że elektron płynąc do dodatniego bieguna baterii może wybrać tylko jedną z dróg: prowadzącą albo przez jeden z oporników, albo przez drugi.
136 Elektryczność: Opór zastępczy Okazuje się, co na pierwszy rzut oka może wydawać się zaskakujące, że w wypadku dwóch oporników połączonych równolegle, elektron napotka mniejszy opór niż gdyby miał do dyspozycji tylko jeden z oporników. Wzór na opór zastępczy w połączeniu równoległym jest bardziej skomplikowany niż wzór na połączenie szeregowe i jest następujący:
137 Elektryczność: Opór zastępczy Zad. 1 Połączono szeregowo dwa oporniki: jeden o oporze 12Ω, drugi o oporze 13Ω. Jaki jest opór zastępczy układu? Zad. 2 Połączono równolegle dwa oporniki: jeden o oporze 2Ω, drugi o oporze 4Ω. Jaki jest opór zastępczy układu?
138 Elektryczność: Opór zastępczy Zad. 3 Dysponujemy dwoma opornikami: o oporze 1Ω oraz o oporze 10Ω. Jaki opór uzyskamy łącząc te oporniki szeregowo, a jaki łącząc je równolegle? Zad. 4 Wyznacz opór zastępczy następujących układów:
139 Elektryczność: Opór zastępczy Zad. 5 Inżynier potrzebuje włączyć do obwodu elektrycznego opornik o oporze 50Ω, ale posiada same oporniki o oporze 100Ω. Jak zatem powinien rozwiązać ten problem? Co powinien zrobić, gdyby potrzebował opór 200Ω? Zad. 6 Jak inżynier z poprzedniego zadania mógłby wykonać obwód o oporze 300Ω? A jak o oporze 350Ω?
140 Elektryczność: Praca i moc prądu elektrycznego Elektryczność
141 Elektryczność: Praca i moc prądu elektrycznego Prąd elektryczny płynący przez obwód wykonuje pewną pracę. Podobnie moglibyśmy powiedzieć, że w wyniku przepływu prądu w obwodzie wydzielana jest energia. Do podgrzania wody w czajniku potrzebna jest energia. Do wprawienia w ruch skrzydeł wentylatora i utrzymania tego ruchu wbrew oporom powietrza - jest potrzebna energia. Aby odkurzacz mógł wyssać kurz z dywanu, musimy dostarczyć mu energii. Tej energii dostarcza właśnie przepływ prądu – prąd wykonuje pracę.
142 Elektryczność: Praca i moc prądu elektrycznego Prąd wykonuje pracę, wyzwalając wysoką temperaturę włókna żarówki. Praca ta byłaby jeszcze większa (wydzieliłyby się jeszcze większe ilości ciepła i światła), gdyby do żarówki przyłożyć jeszcze wyższe napięcie. Praca prądu elektrycznego jest proporcjonalna do napięcia panującego w obwodzie.
143 Elektryczność: Praca i moc prądu elektrycznego Jednak nie wszystkie obwody elektryczne pracujące pod tym samym napięciem wykonują tę samą pracę. Np. prąd płynący przez odkurzacz podłączony do napięcia 230V włączony przez 30 minut wykona pracę 50 razy większą niż prąd płynący przez żarówkę 40W w tym samym czasie.
144 Elektryczność: Praca i moc prądu elektrycznego Praca prądu elektrycznego jest proporcjonalna do natężenia prądu płynącego w obwodzie.
145 Elektryczność: Praca i moc prądu elektrycznego Praca prądu zależy jeszcze od jednego czynnika: od czasu płynięcia prądu przez obwód. Do tego, aby żarówka świeciła się przez 2h, potrzeba cztery razy więcej pracy niż do tego, żeby świeciła się przez 0,5h. Praca prądu elektrycznego jest proporcjonalna do czasu, w ciągu którego w obwodzie płynie prąd.
146 Elektryczność: Praca i moc prądu elektrycznego Doszliśmy zatem do wzoru: = ⋅⋅
147 Elektryczność: Praca i moc prądu elektrycznego Wielkością często spotykaną w charakterystyce urządzeń elektrycznych jest moc urządzenia. Np. wentylator może mieć moc 40W, żarówka 100W, odkurzacz 1500W, pralka 2300W. Moc jest wielkością charakteryzującą szybkość wykonywania pracy przez dane urządzenie.
148 Elektryczność: Praca i moc prądu elektrycznego Moc jest pracą podzieloną przez czas jej wykonania, a zatem: = ⋅
149 Elektryczność: Praca i moc prądu elektrycznego Moc danego urządzenia jest wielkością zależną od napięcia, które zostaje do ciała przyłożone. Np. żarówka o mocy 100W podłączona do niższego napięcia niż 230V będzie miała mniejszą moc. Moc urządzeń elektrycznych spotykanych w domu ma jednak zawsze jedną, nominalną wartość (np. dana żarówka ma moc nominalną 60W) – dlatego, że urządzenia te są zawsze podłączone do konkretnej wartości napięcia (230V).
150 Elektryczność: Praca i moc prądu elektrycznego Zad. 1 Przez pralkę podłączoną do napięcia 230V płynie prąd o natężeniu 10A. Jaką pracę wykonuje pralka w ciągu 5 minut? Zad. 2 Pewne urządzenie zostało podłączone do napięcia 9V, co wywołało przepływ prądu o natężeniu 10mA. Jak długo musiałoby pracować to urządzenie, aby wykonać pracę 1kJ?
151 Elektryczność: Praca i moc prądu elektrycznego Zad. 3 Przez żarówkę podłączoną do napięcia 230V płynie prąd o natężeniu 100mA. Jaką pracę wykonuje żarówka świecąc się wieczorem przez 5 godzin? Zad. 4 Jaką moc ma żarówka z poprzedniego zadania?
152 Elektryczność: Praca i moc prądu elektrycznego Zad. 5 Czajnik elektryczny o mocy 2300W jest podłączony do napięcia 230V. Jaki prąd płynie przez urządzenie? Zad. 6 Przez pewne urządzenie płynie prąd elektryczny o natężeniu 30mA, wydzielając moc o wartości 2kW. Do jakiego napięcia zostało podłączone to urządzenie?
153 Elektryczność: Czy pamiętamy, że…? Elektryczność
154 Elektryczność: Czy pamiętamy, że…? Elektryzowanie polega na przemieszczeniu ładunku ujemnego, czyli elektronu z jednego ciała na drugie. Rozróżnia się sposoby elektryzowania ciał takie jak: tarcie dotyk indukcja CIAŁO NR 1 CIAŁO NR 2 e-e-
155 Elektryczność: Czy pamiętamy, że…? Wskaż rozkład ładunków w przewodniku powstałych wskutek elektryzowania przez indukcję:
156 Elektryczność: Czy pamiętamy, że…? Pole elektrostatyczne powoduje oddziaływanie siły na ładunek umieszczony w tym polu jednorodne centralne
157 Elektryczność: Czy pamiętamy, że…? Podaj znak ładunku w kuli oraz jaka cząstka porusza się w danym kierunku:
158 Elektryczność: Czy pamiętamy, że…? Przewodniki są to ciała, które z łatwością przewodzą ładunek elektryczny między dwoma ciałami. Występują w nich swobodne elektrony walencyjne, będące na ostatniej powłoce walencyjnej atomu, więc są słabo związane i łatwo ulegają oderwaniu. Przewodniki można naelektryzować poprzez dotyk, przez co zyskują ładunek ciała dotykającego. Izolatory są to ciała, które nie przewodzą ładunków elektrycznych. Nie posiadają w swojej budowie swobodnych elektronów, które mogłyby się poruszać. Ciała takie można naelektryzować jedynie przez tarcie.
159 Elektryczność: Czy pamiętamy, że…?
160 Oblicz siłę wzajemnego oddziaływania pomiędzy dwoma ładunkami o ładunku 0,5 C i 1 C, oddalonymi od siebie o 0,25 m. Czy jest to siła przyciągania/odpychania? Narysuj odpowiedni rysunek.
161 Elektryczność: Czy pamiętamy, że…? Ładunek elementarny to najmniejszy ładunek występujący w przyrodzie, równy co do wartości ładunkowi elektrycznemu niesionego przez elektron bądź proton. Jest to najmniejsza i niepodzielna część atomu. e ≈ 1,6∙10 -19 C
162 Elektryczność: Czy pamiętamy, że…? Prąd elektryczny to uporządkowany przepływ elektronów swobodnych pod wpływem przyłożonego źródła prądu np. ogniwo galwaniczne, baterie słoneczne, prądnice.
163 Elektryczność: Czy pamiętamy, że…?
164 Tysiąc elektronów przebyło w polu elektrycznym drogę pomiędzy dwoma punktami A i B, między którymi różnica potencjałów wynosi 50 V. Oblicz pracę wykonaną przez te elektrony.
165 Elektryczność: Czy pamiętamy, że…?
166 Wartość graniczna, bezpieczna natężenia prądu dla człowieka wynosi 10 mA. Oblicz ile ładunków przepłynie przez ciało człowieka dla wyżej wymienionej wartości natężenia, jeśli kontakt z przewodnikiem pod prądem trwa 5 ms.
167 Elektryczność: Czy pamiętamy, że…? I1I1 I2I2 I3I3 I5I5 I4I4
168
169 Oblicz opór całkowity U R 1 = 100ΩR 2 = 200Ω R 3 = R 4 = =R 5 =500Ω R 6 = 100Ω
170 Elektryczność: Czy pamiętamy, że…?
171 Oblicz napięcie prądu elektrycznego przy przepływie ładunku o wartości 5 mC. Ładunki dodatkowo wykonały pracę 1 J.
172 Elektryczność: Czy pamiętamy, że…?
173 Oblicz jakie jest natężenie prądu podczas używania odkurzacza o mocy 2kW w gospodarstwie domowym. Dodatkowo oblicz jaką zużyje energię, gdy czas pracy wynosi 5 minut.
174 Elektryczność: Czy pamiętamy, że…? 1 kWh = =1000 Wh = =1000 ∙ 3600 Ws = =3600000 J = =3,6 MJ 1 J = = 1/1000 kJ = = 1/(1000 ∙ 3600) kWh = = 2,778 ∙ 10 -7 kWh
175 Elektryczność: Czy pamiętamy, że…? Przelicz J na kWh: - 36 MJ, - 50 kJ. Przelicz kWh na J: - 3,5 kWh, - 20 kWh
176 Elektryczność: Czy pamiętamy, że…? cieplna świetlna magnetyczna chemiczna mechaniczna