Erasmus+ Praktyki ogólne informacje

1 Erasmus+ Praktyki ogólne informacjeESN AGH ...
Author: Kacper Zawadzki
0 downloads 2 Views

1 Erasmus+ Praktyki ogólne informacjeESN AGH

2 Kto może się ubiegać Studenci posiadający status studenta AGH studiów stacjonarnych i niestacjonarnych z I, II i III stopnia oraz tzw. „świeżo upieczeni absolwenci”. „Świeżo upieczeni absolwenci” muszą przystąpić do rekrutacji na ostatnim roku studiów, tj. przed ich ukończeniem i zakończyć praktykę/staż w okresie nieprzekraczającym 1 rok od ukończenia studiów.

3 Jak długi wyjazd Jak długi wyjazd: Program oferuje wyjazdy od 2 do 12 miesięcy na każdym stopniu studiów I, II i III. Wyjazdy wielokrotne: Każdy student ma prawo do wyjazdu na studia i praktyki na łączny okres nie dłuższy niż 12 m-cy na każdym stopniu.

4 Gdzie pojechać Student sam uczestniczy w poszukiwaniu instytucji partnerskiej (mogą to być firmy zewnętrzne niezwiązane z żadną uczelnią). Często profesorowie na uczelni mają swoje kontakty, więc warto się do nich zwrócić z zapytaniem. Można również skorzystać ze strony: erasmusintern.org (strona istnieje od niedawna, więc jeszcze nie posiada dużej bazy z ofertami).

5 Kiedy zaczyna się rekrutacja?Składanie dokumentów do koordynatorów praktyk z danego wydziału należy zacząć na przełomie marzec/kwiecień. W maju mija ostateczny termin składania wniosków do koordynatorów.

6 Kto rekrutuje? Rekrutacja na wyjazdy odbywa się na wydziale. Na wyjazd rekrutuje osoba, która później rozlicza praktyki na danym wydziale. Koordynator ustala wymaganą średnią, poziom języka i termin rozpoczęcia rekrutacji.

7 Jakie wymagania muszę spełnić?Student nie może być na urlopie dziekańskim oraz musi mieć zaliczone wszystkie dotychczasowe przedmioty Wymagane jest potwierdzenie znajomości języka na poziomie B2 z języka wymaganego w instytucji przyjmującej. Rodzaj wymaganego certyfikatu ustala koordynator danej uczelni. Często egzamin AGH z danego języka jest wystarczającym potwierdzeniem. Po zakwalifikowaniu na wyjazd student musi podejść do testu językowego online, który napisze także po powrocie. Test ma na celu sprawdzenie postępów w znajomości języka a nie wpływa na rekrutacje.

8 Wysokość przyznawanych stypendiówStypendia przyznawane w Programie Erasmus+ mają charakter uzupełniający – są przeznaczone na dofinansowanie dodatkowych kosztów związanych z wyjazdem i pobytem w instytucji przyjmującej, a nie całkowite ich pokrycie. Co roku ustalane są miesięczne stawki dzielone według grup do jakich należą kraje. Otrzymywana kwota stypendium jest obliczana według ilości dni na umowie.

9 Wysokość przyznawanych stypendiówPraktyki Grupa 1: Austria, Dania, Finlandia, Francja, Irlandia, Lichtenstein, Norwegia,  Szwecja, Wielka Brytania, Włochy 600(euro/miesiąc) Grupa 2: Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Słowenia, Turcja 500(euro/miesiąc) Grupa 3: Bułgaria, Estonia, Litwa, Łotwa,  Malta, Rumunia, Słowacja, Węgry 400(euro/miesiąc)

10 Wysokość przyznawanych stypendiówJeżeli potwierdzony okres pobytu w organizacji przyjmującej będzie krótszy niż ten ustalony w umowie pierwotnej lub aneksie do umowy wydłużającego okres dofinansowania, wysokość dofinansowania zostanie odpowiednio obniżona i student jest zobowiązany zwrócić nadpłaconą część stypendium. Jeżeli potwierdzony okres pobytu będzie dłuższy niż uzgodniony z Uczelnią okres dofinansowania, wysokość dofinansowania nie zmieni się, o dofinansowanie na okres przekraczający ten uzgodniony i zostanie uznane za dofinansowanie zerowe.

11 Erasmus Praktyki na AGH krok po krokuRekrutacja: 1. Znajdź instytucję partnerską, która przyjmie Cię na praktyki 2. Złóż do koordynatora następujące dokumenty: Ankieta informacyjna kandydata do celów rekrutacji; certyfikat znajomości języka B2. A także uzgodnij z koordynatorem i instytucją program praktyk, który zawrzesz w Learning Agreement for Traineeship. Koordynator do wyznaczonego terminu (jakoś początek maja - aktualne terminy na stronie ) składa ankiety i listy do osoby odpowiedzialnej na danym Wydziale za koordynację zgłoszeń studentów. Następnie osoba odpowiedzialna za koordynację zgłoszeń studentów w ramach Programu Erasmus+ na wydziale przekazuje do Działu Współpracy z Zagranicą ankiety kandydatów. Pod koniec maja do osoby koordynującej zgłoszenia studentów na danym wydziale zostanie zwrotnie przekazana przez Koordynatora Uczelnianego informacja o ostatecznej liczbie osób zakwalifikowanych studentów z danego wydziału.

12 Erasmus Praktyki na AGH krok po krokuRekrutacja: 3. Po zakwalifikowaniu na wyjazd złóż indywidualnie do DWZ (C-1, pok. 109) następujące dokumenty: Podpisany przez obie strony Learning Agreement for Traineeship, z dokładnymi datami (niedopuszczalne jest podanie samego miesiąca). Na tym etapie można złożyć skan tego dokumentu, lecz po powrocie należy przynieść LA z oryginalnymi podpisami i datami odpowiadającymi datom na skanie. Zalecane jest posiadanie dwóch kopii tego dokumentu, gdyż niektóre wydziały wymagają również złożenie tego dokumentu w Dziekanacie. Złożenie wniosku o wyjazd do Działu Współpracy z Zagranicą (wniosek jest dostępny na stronie wnioski.agh.edu.pl, gdzie trzeba się zarejestrować)

13 Erasmus Praktyki na AGH krok po krokuRekrutacja: 4. Test językowy. Wymagane jest podejście do testu językowego przed i po wyjeździe. Test ten ma cel tylko statystycznych. Nie wpływa na rekrutacje. 5. Umów się w DWZ na termin podpisania umowy. Nie później niż dwa tygodnie przed wyjazdem. Aktualne daty podpisywania umów są dostępne na stronie

14 Erasmus Praktyki na AGH krok po krokuPo powrocie: Student powinien dostarczyć w ciągu 14 dni od daty wygaśnięcia umowy następujące dokumenty z uczelni zagranicznej: Zaświadczenie, które będzie zawierać informacje o tym, że student odbył praktyki w ramach programu Erasmus+ z dokładnymi datami odbytych praktyk. Skrócenie pobytu wiąże się z koniecznością zwrotu części stypendium, gdyż stypendium można otrzymać tylko za taki okres, jaki rzeczywiście spędziło się w instytucji partnerskiej (zgodnie z umową podpisaną przed wyjazdem i zaświadczeniem o długości pobytu przywiezionym z instytucji zagranicznej). Opinia o zrealizowanej praktyce Learning Agreement for Traineeship z oryginalnymi podpisami i z datami odpowiadającymi skanom.

15 Erasmus Praktyki na AGH krok po krokuRezygnacja: Student który zrezygnował z wyjazdu jest zobowiązany złożyć pisemną rezygnację wraz   z uzasadnieniem skierowaną do Koordynatora Uczelnianego, którą należy złożyć w DWZ (C-1, pok.109). Zaleca się poza przypadkami losowymi, aby złożyć rezygnację na dwa tygodnie przed zaplanowanym wyjazdem. Student zobowiązany jest poinformować również Dziekana Wydziału i Koordynatora Wydziałowego/Umowy.

16