1 „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Materiał opracowany przez Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich - Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Instytucja Zarządzająca PROW – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko - Pomorskiego Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów Toruń, 10 stycznia 2017 r. Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 lipca 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej na operacje typu ,,Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów” w ramach poddziałania ,,Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji, kultury i powiązanej infrastruktury” objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata
2 Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów – informacje ogólne Pomoc jest przyznawana na operację polegającą na budowie lub przebudowie targowisk lub obiektów budowlanych przeznaczonych na cele promocji lokalnych produktów, w tym na związany z tą budową lub przebudową zakup nowych urządzeń, materiałów i usług służących realizacji tej operacji.
3 Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów – informacje ogólne Lokalne produkty – to artykuły rolno -spożywcze wytworzone przez podmioty, które prowadzą swoją działalność rolniczą lub gospodarczą na obszarze województwa, w którym realizowana jest operacja.
4 Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów – informacje ogólne O pomoc może ubiegać się: Gmina, Związek międzygminny, Powiat, Związek powiatów.
5 Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów – warunki pomocy Pomoc jest przyznawana w wysokości 63,63% kosztów kwalifikowalnych do wysokości limitu, który w okresie realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 wynosi zł na beneficjenta; Inwestycja będzie realizowana nie więcej niż w dwóch etapach, a złożenie wniosku o płatność końcową, nastąpi nie później niż w terminie 24 miesięcy, a w przypadku operacji realizowanej w dwóch etapach nie później niż w terminie 36 miesięcy od dnia zawarcia umowy, lecz nie później niż do dnia 30 czerwca 2023 r.
6 Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów – warunki pomocy Inwestycja będzie realizowana w miejscowości liczącej nie więcej niż mieszkańców; Opisana liczba mieszkańców weryfikowana jest na podstawie danych GUS - aktualnych na dzień rozpoczęcia naboru wniosków o przyznanie pomocy (źródło danych - szczegóły w instrukcji wypełnienia wniosku cz. III pkt 4).
7 Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów – warunki pomocy Realizacja na nieruchomości będącej własnością podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy lub na nieruchomości, do której podmiot ten posiada prawo do dysponowania przez okres realizacji operacji oraz przez 5 letni okres trwałości projektu. (zał. do wniosku nr 2 dok. potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością oraz zał. nr 2a oświadczenie właściciela lub współwłaściciela dot. zgody na realizację operacji nie są wymagalne, gdy jest decyzja o pozwoleniu na budowę lub zgłoszenie zamiaru wykonania robót budowlanych) – Instrukcja wypełnianiania wniosku o przyznanie pomocy cz.VI.
8 Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów – warunki pomocy Do dnia złożenia wniosku o płatność końcową powstałe targowisko będzie spełniać warunki określone w zał. do w/w rozporzadzenia tj. m.in. utwardzenie; oświetlenie; przyłączenie do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i elektroenergetycznej; wyposażenie w odpływy wody deszczowej; zadaszenie stoiska (co najmniej 50% pow. handlowej); miejsca parkingowe oraz urządzenia sanitarnohigieniczne; oznaczenie nazwą „Mój Rynek”; (oznaczenie unijnym logo produkcji ekologicznej - tylko, gdy wystąpiła sprzedaż w systemie rolnictwa ekologicznego).
9 Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów – warunki pomocy Budowa lub przebudowa obiektów budowlanych przeznaczonych na cele promocji lokalnych produktów będzie stanowiła integralną część operacji polegającej na budowie lub przebudowie targowiska (zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku pkt III.7. w/w obiekty budowlane nie mogą stanowić odrębnej operacji).
10 Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów – warunki pomocy Koszty kwalifikowalne operacji nie mogą być współfinansowane: z funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności lub jakiegokolwiek innego unijnego instrumentu finansowego; Inwestycja będzie wynikać z ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (o ile zostały sporządzone), albo z decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (jeżeli jest wymagana).
11 Inwestycja musi być ogólnodostępna;Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów – warunki pomocy Inwestycja powinna być spójna z dokumentem strategicznym dotyczącym obszaru operacji, określającym strategię rozwoju oraz obszary lub cele lokalnej polityki rozwoju; Inwestycja musi być ogólnodostępna; (tzn. z regulaminu targowiska będzie wynikało, że brak jest ograniczeń w zakresie dostępu do obiektu podmiotom gospodarczym oraz zostaną określone i podane do publicznej wiadomości godziny jego otwarcia).
12 Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów – warunki pomocy Powinna zostać wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach (jeżeli jest wymagana); - zalecane jest zapoznanie się z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2016 r. poz. 71), w celu weryfikacji w/w wymagalności w zakresie przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (np. zabudowa magazynowa, garaże, parkingi wraz z towarzyszącą im infrastrukturą).
13 Realizacja operacji nie jest możliwa bez udziału środków publicznych; Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów – warunki pomocy Suma kosztów kwalifikowalnych operacji nie może przekroczyć kwoty euro w przeliczeniu na złote według średniego kursu walut obcych NBP (na dzień naboru wniosków); Realizacja operacji nie jest możliwa bez udziału środków publicznych; Powierzchnia handlowa targowiska przeznaczona dla rolników pod sprzedaż produktów rolno-spożywczych musi wynosić co najmniej 30% pow. handlowej targowiska.
14 Pozostałe koszty kwalifikowalne dotyczą: Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów – koszty kwalifikowalne Koszty ogólne - w wysokości nieprzekraczającej 10% pozostałych kosztów kwalifikowalnych; Pozostałe koszty kwalifikowalne dotyczą: budowy lub przebudowy targowiska lub obiektu budowlanego przeznaczonego na cele promocji lokalnych produktów, Zakupu nowych urządzeń, materiałów i usług służących realizacji operacji oraz podatku VAT.
15 Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów – koszty kwalifikowalne Koszty związane z wyposażeniem inwestycji w instalacje odnawialnego źródła energii nie mogą przekraczać 30% kosztów kwalifikowalnych, z wyłączeniem kosztów ogólnych.
16 Zasady refundacji kosztów: Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów – zasady refundacji kosztów kwalifikowalnych Zasady refundacji kosztów: Koszty kwalifikowalne – poniesione od dnia zawarcia umowy; Koszty ogólne – poniesione od dnia 1 stycznia 2014 r; Poniesione zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych, a gdy nie mają zastosowania z zachowaniem konkurencyjnego trybu wyboru (konkurencyjny tryb nie ma zastosowania do kosztów ogólnych poniesionych przed zawarciem umowy); W formie rozliczenia bezgotówkowego; Uwzględnione w oddzielnym systemie rachunkowości.
17 Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów – kryteria wyboru Powierzchnia handlowa targowiska (przez którą należy rozumieć powierzchnię sprzedaży), przeznaczona dla rolników pod sprzedaż produktów rolno – spożywczych będzie stanowiła po realizacji operacji odpowiedni procent tj. od ponad 30% do ponad 50% – od 4 pkt. do 12 pkt; „powierzchnia sprzedaży” – należy przez to rozumieć tę część ogólnodostępnej powierzchni obiektu handlowego stanowiącego całość techniczno-użytkową, przeznaczonego do sprzedaży detalicznej, w której odbywa się bezpośrednia sprzedaż towarów (bez wliczania do niej powierzchni usług i gastronomii oraz powierzchni pomocniczej, do której zalicza się powierzchnie magazynów, biur, komunikacji, ekspozycji wystawowej itp.), o której mowa w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2016 r. poz z późn. zm.).
18 Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów – kryteria wyboru 2. Planowana operacja dotyczy przebudowy istniejącego targowiska – 4 pkt; 3. W gminie nie był realizowany projekt z zakresu budowy lub przebudowy targowiska dofinansowany ze środków w ramach PROW 2007 – 2013 – 6 pkt; 4. Powierzchnia handlowa targowiska przeznaczona pod sprzedaż produktów rolno – spożywczych wyprodukowanych w systemie rolnictwa ekologicznego będzie stanowiła odpowiedni procent – tj. nie mniej niż 5% do ponad 10% -od 5 pkt do 10 pkt;
19 6. Targowisko będzie obiektem całorocznym – 10 pkt; Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów – kryteria wyboru 5. Operacja uwzględnia wyposażenie targowiska w instalacje odnawialnego źródła energii, które będą zapewniały pokrycie co najmniej w 30% zaopatrzenia na energię elektryczną lub cieplną – 6 pkt; (zał. do wniosku nr 15 Audyt energetyczny lup opinia certyfikowanego instalatora instalacji odnawialnego źródła energii – należy dołączyć w/w dokument opisujący przedmiotową instalację m.in. parametry techniczne, moc). 6. Targowisko będzie obiektem całorocznym – 10 pkt; 7. W okresie 5 lat od dnia wypłaty przez ARiMR płatności końcowej koszt wynajmu powierzchni handlowej targowiska przez rolników będzie o co najmniej 25% niższy od kosztu wynajmu przez inne podmioty – 6 pkt.
20 Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów - punktacja Maksymalnie Beneficjent może uzyskać 54 punkty; Pomoc może być przyznana na realizację operacji, która uzyskała co najmniej 27 punktów.
21 Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów – zasady wyboru projektów Czas weryfikacji wniosków do 6 miesięcy (wezwanie wnioskodawcy wstrzymuje bieg w/w terminu); Istnieje możliwość dwukrotnego uzupełnienia braków (2x14 dni); Po przyznaniu punktów za w/w kryteria wyboru organ samorządu niezwłocznie sporządza i podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego oraz w urzędzie marszałkowskim listę, która zawiera informację o kolejności przysługiwania pomocy; Opisana lista zawiera – nazwę wnioskodawcy, liczbę przyznanych punktów, tytuł operacji i kwotę pomocy; Zawarcie umowy – następuje w terminie 6 miesięcy od upływu terminu składania wniosków o przyznanie pomocy.
22 Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów – umowa Umowy zawierane są według kolejności wynikającej z listy rankingowej i zobowiązują beneficjenta w szczególności do: Zapewnienia trwałości operacji (okres 5 lat), Osiągnięcia wskaźników realizacji celu operacji do dnia złożenia wniosku o płatność końcową, Niefinansowania kosztów kwalifikowalnych operacji z funduszy strukturalnych, funduszu Spójności lub jakiegokolwiek innego unijnego instrumentu finansowego, Zachowania konkurencyjnego trybu wyboru wykonawców – w przypadku, gdy nie mają zastosowania przepisy Pzp, a wartość danego zadania przekracza złotych netto,
23 Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów – umowa Przechowywania dokumentów związanych z przyznaną pomocą do dnia, w którym upłynie 5 lat od dnia wypłaty płatności końcowej, Zapewnienia spełnienia warunków na etapie wniosku o płatność końcową, które wynikają z tych kryteriów, za które zostały przyznane punkty jedynie na podstawie deklaracji ich spełnienia złożonej we wniosku o przyznanie pomocy.
24 Dziękuję za uwagę Piotr Rutkowski tel. 690 550 928