FORMY POMOCY dla pracodawców. Powiatowy Urząd Pracy w Aleksandrowie Kujawskim realizuje następujące formy POMOCY DLA PRACODAWCÓW: POŚREDNICTWO PRACY –

1 FORMY POMOCY dla pracodawców ...
Author: Aleksander Bednarczyk
0 downloads 0 Views

1 FORMY POMOCY dla pracodawców

2 Powiatowy Urząd Pracy w Aleksandrowie Kujawskim realizuje następujące formy POMOCY DLA PRACODAWCÓW: POŚREDNICTWO PRACY – POMOC W ZATRUDNIENIU PORADNICTWO ZAWODOWE KRAJOWY FUNDUSZ SZKOLENIOWY – KSZTAŁCENIE USTAWICZNE PRACODAWCÓW I PRACOWNIKÓW SZKOLENIE BEZROBOTNYCH NA ZAMÓWIENIE PRACODAWCY- TRÓJSTRONNE UMOWY SZKOLENIOWE STAŻE DLA BEZROBOTNYCH PRZYGOTOWANIE ZAWODOWE DOROSŁYCH PRACE INTERWENCYJNE ROBOTY PUBLICZNE GRANT NA UTWORZENIE STANOWISKA W FORMIE TELEPRACY ŚWIADCZENIE AKTYWIZACYJNE DLA PRACODAWCY DOFINANSOWANIE WYNAGRODZENIA ZA ZATRUDNIENIE BEZROBOTNEGO W WIEKU 50+ REFUNDACJA SKŁADEK NA UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE MŁODYCH BEZROBOTNYCH ZWOLNIENIE Z OPŁACANIA SKŁADKI NA FUNDUSZ PRACY ORAZ SKŁADKI NA FUNDUSZ GWARANTOWANYCH ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH ZA ZATRUDNIONYCH BEZROBOTNYCH DO 30 ROKU ŻYCIA ZWOLNIENIE Z OPŁACANIA SKŁADKI NA FUNDUSZ PRACY ORAZ SKŁADKI NA FUNDUSZ GWARANTOWANYCH ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH ZA OSOBY ZATRUDNIONE, KTÓRE UKOŃCZYŁY 50 ROK ŻYCIA I POWRACAJĄ Z BEZROBOCIA REFUNDACJA KOSZTÓW WYPOSAŻENIA LUB DOPOSAŻENIA STANOWISKA PRACY POMOC DLA PRACOWNIKÓW OBJĘTYCH ZWOLNIENIEM MONITOROWANYM REFUNDACJA CZĘŚCI KOSZTÓW ZATRUDNIENIA PRZEZ 12 MIESIĘCY

3 Pośrednictwo pracy jest prowadzone nieodpłatnie, zgodnie z zasadami: dostępności usług pośrednictwa pracy dla poszukujących pracy oraz dla pracodawców, dobrowolności, oznaczającej wolne od przymusu korzystanie z usług pośrednictwa pracy przez poszukujących pracy, równości, oznaczającej obowiązek udzielania wszystkim poszukującym pracy pomocy w znalezieniu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, orientację seksualną, przekonania polityczne i wyznanie religijne lub przynależność związkową, jawności, oznaczającej, że każde wolne miejsce pracy zgłoszone do urzędu pracy jest podawane do wiadomości bezrobotnym i poszukującym pracy.

4 Zatrudnianie z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego Zatrudnianie z innych państw niż Europejski Obszar Gospodarczy Zatrudnianie obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy Zatrudnianie z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego Zatrudnianie z innych państw niż Europejski Obszar Gospodarczy Zatrudnianie obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy

5 Poradnictwo zawodowe świadczone na rzecz pracodawców obejmuje: 1)pomoc w doborze kandydatów do pracy 2) porady indywidualne Uwaga: Pomoc w doborze kandydatów do pracy może otrzymać tylko ten pracodawca, który chce pozyskać kandydatów na zgłoszoną do powiatowego urzędu pracy ofertę pracy. Pracodawca, który nie zgłosił do urzędu pracy oferty pracy nie może liczyć na pomoc w zakresie doboru kandydatów. Usługi z zakresu poradnictwa są bezpłatne świadczone z zachowaniem zasady poufności i ochrony danych.

6 KRAJOWY FUNDUSZ SZKOLENIOWY- POMOC DLA PRACODAWCÓW INWESTUJĄCYCH W KADRY

7 TRÓJSTRONNE UMOWY SZKOLENIOWE Jakie podmioty mogą ubiegać się o zawarcie trójstronnej umowy szkoleniowej? Każdy pracodawca może starać się o sfinansowanie przez urząd pracy szkolenia dla osób bezrobotnych uwzględniającego specyficzne potrzeby firmy. Uwaga: Nie jest pracodawcą osoba prowadząca działalność gospodarczą niezatrudniająca żadnego pracownika. Jakie korzyści przynoszą trójstronne umowy szkoleniowe? Szkolenia organizowane na podstawie trójstronnych umów szkoleniowych mają cechy tzw. szkoleń „szytych na miarę”. Umożliwiają wyposażenie bezrobotnych kandydatów do pracy w wiedzę i umiejętności w pełni dopasowane do wymagań stanowisk pracy w firmie. W jaki sposób starać się o zawarcie trójstronnej umowy szkoleniowej? Szkolenie organizowane na podstawie trójstronnej umowy szkoleniowej realizowane jest na wniosek pracodawcy. Wniosek należy złożyć w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności. Do wniosku należy dołączyć zobowiązanie do zatrudnienia bezrobotnych skierowanych na szkolenie na okres co najmniej 6 miesięcy w trakcie lub po ukończeniu szkolenia, lub po zdaniu egzaminu, jeśli został przeprowadzony. Finansowanie kosztów szkolenia organizowanego w ramach trójstronnej umowy szkoleniowej stanowi pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

8 Przygotowanie zawodowe dorosłych praktycznej nauki zawodu dorosłych przyuczenie do pracy, które trwa od 6 do 12 miesięcy Przygotowanie zawodowe dorosłych jest formą aktywizacji przeznaczoną do realizacji przede wszystkim u pracodawcy. Na naukę umiejętności praktycznych u pracodawcy przeznacza się co najmniej 80% czasu, 20% czasu to nauka teorii, która może odbywać się u pracodawcy lub w instytucji szkoleniowej. przyuczenia do pracy dorosłych (trwające od 3 do 6 miesięcy), Przygotowanie zawodowe dorosłych umożliwia uzyskanie tytułu zawodowego, tytułu czeladnika, kwalifikacji zawodowych lub umiejętności potwierdzonych zaświadczeniem.

9 STAŻ Staż realizowany jest na podstawie umowy między starostą (urzędem pracy), a pracodawcą. Podstawa prawna: art. 53 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 149,); rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych (Dz. U. Nr 142, poz. 1160).

10 Prace interwencyjne Kto może zostać skierowany do organizatora prac interwencyjnych? Skierowanie do podjęcia zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych może otrzymać osoba bezrobotna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy. Bezrobotni powyżej 50 roku życia mogą korzystać z prac interwencyjnych w wydłużonym okresie (nawet do 4 lat, gdy refundacja następuje za co drugi miesiąc). Kto może ubiegać się o wsparcie na zorganizowanie prac interwencyjnych? O organizację prac interwencyjnych może ubiegać się każdy pracodawca, który w ocenie organu jest w stanie te prace prawidłowo przeprowadzić (np. niebędący w stanie likwidacji oraz niezalegający z podatkami). Uwaga: Od lipca 2014 roku pomoc dla pracodawcy na zorganizowanie prac interwencyjnych jest udzielana zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

11 Roboty Publiczne - to zatrudnienie bezrobotnego w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy przy wykonywaniu prac organizowanych przez gminy, organizacje pozarządowe statutowo zajmujące się problematyką: ochrony środowiska, kultury, oświaty, kultury fizycznej i turystyki, opieki zdrowotnej, bezrobocia oraz pomocy społecznej, a także spółki wodne i ich związki, jeżeli prace te są finansowane lub dofinansowane ze środków samorządu terytorialnego, budżetu państwa, funduszy celowych, organizacji pozarządowych, spółek wodnych i ich związków.

12 Prace społecznie użyteczne są to prace wykonywane przez bezrobotnych bez prawa do zasiłku na skutek skierowania przez Starostę, organizowane przez gminę w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej.

13 Refundacja kosztów wyposażenia/ doposażenia stanowisk pracy Na refundowanym stanowisku pracy może być zatrudniony bezrobotny zarejestrowany i skierowany przez urząd pracy. Osoba bezrobotna jest kierowana do pracodawcy na podstawie ustalonego dla niej profilu pomocy i zgodnie z indywidualnym planem działania. Kto może otrzymać refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy? O refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy mogą starać się: podmioty prowadzące działalność gospodarczą, w tym osoby fizyczne i prawne, niepubliczne przedszkola i niepubliczne szkoły, producenci rolni, tj. zamieszkujący lub mający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiadacze gospodarstwa rolnego lub prowadzący dział specjalny produkcji rolnej, zatrudniający co najmniej przez pół roku jednego pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy. Co zyskują pracodawcy otrzymujący refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy? Pracodawca, który zatrudni skierowanego bezrobotnego na wyposażonym lub doposażonym stanowisku pracy przez okres co najmniej 24 miesięcy, może otrzymać zwrot kosztów utworzonego stanowiska pracy w wysokości nieprzekraczającej 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Refundacja jest przyznawana zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

14 Zwolnienie z odprowadzania składki na Fundusz Pracy oraz składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za zatrudnione przez pracodawcę osoby powyższej 50 roku życia, -przysługuje w przypadku zatrudnienia bezrobotnego, który ukończył 50 rok życia i pozostawał w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy w okresie 30 dni przed zatrudnieniem. -zwolnienie z opłacania składki na Fundusz Pracy oraz składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych obejmuje okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę. Podstawa prawna: art. 104b ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 149), art. 9b ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 2014 r. poz. 272, z późn. zm.).

15 Zwolnienie ze składki na Fundusz Pracy oraz składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za zatrudnione osoby do 30 roku życia – pracodawcom, którzy zatrudnią skierowanego przez urząd pracy młodego człowieka na podstawie umowy o pracę, zwolnienie obejmuje okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za skierowanych zatrudnionych bezrobotnych. Podstawa prawna: art. 104c ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. 2015 r. poz. 149) art. 9c ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 2014 r. poz. 272, z późn zm.).

16 Refundacja składek na ubezpieczenie młodych bezrobotnych może być przyznana za zatrudnienie skierowanego do pracy bezrobotnego do 30 roku życia, który podjął to zatrudnienie po raz pierwszy w życiu. Refundacja kosztów poniesionych na składki na ubezpieczenia społeczne wypłacana jest przez okres do 12 miesięcy w wysokości nie przekraczającej 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie. Pracodawca jest obowiązany do dalszego zatrudniania skierowanego bezrobotnego przez okres 6 miesięcy po zakończeniu okresu refundacji pod rygorem zwrotu otrzymanych środków. !!! Refundacja jest przyznawana zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

17 Refundacja części kosztów poniesionych na wynagrodzenia w związku z zatrudnieniem bezrobotnego do 30 roku życia. Pracodawca lub Przedsiębiorca jest obowiązany do dalszego zatrudniania skierowanego bezrobotnego przez okres kolejnych 12 miesięcy po zakończeniu okresu refundacji pod rygorem zwrotu otrzymanych środków!!! Starosta nie może zawrzeć umowy z pracodawcą, u którego w okresie ostatnich 6 miesięcy przed złożeniem wniosku nastąpiło zmniejszenie zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Refundacja jest przyznawana zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

18 Dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego w wieku 50 lat i + przysługuje przez okres: – 12 miesięcy w przypadku bezrobotnych w wieku 50 lat - 60 lat, – 24 miesięcy w przypadku bezrobotnych, którzy ukończyli 60 lat. Wysokość dofinansowania wynosi maksymalnie do 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie. Pozostałą część wynagrodzenia pracodawca finansuje z własnych środków. Pracodawca lub przedsiębiorca są obowiązani do dalszego zatrudniania skierowanego bezrobotnego po zakończeniu dofinansowania przez okres równy co najmniej połowie okresu dofinansowania, tj.: – przez okres 6 miesięcy w przypadku 12-miesięcznego dofinansowania wynagrodzenia osób w wieku 50-60 lat; – przez okres 12 miesięcy w przypadku 24-miesięcznego dofinansowania wynagrodzenia osób w wieku powyżej 60 lat. Dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego, który ukończył 50 rok życia jest udzielane zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

19 Świadczenie aktywizacyjne dla pracodawcy Świadczenie aktywizacyjne może być przyznane za zatrudnienie skierowanego przez urząd pracy bezrobotnego rodzica lub opiekuna osoby zależnej, który w okresie 3 lat przed rejestracją w urzędzie pracy zrezygnował z pracy ze względu na wychowywanie dziecka lub sprawowanie opieki nad osobą zależną. Świadczenie aktywizacyjne nie przysługuje w przypadku uzyskania przez pracodawcę prawa do pożyczki z Funduszu Pracy na utworzenie miejsca pracy dla osoby, która miałaby być objęta świadczeniem aktywizacyjnym. Pracodawca albo przedsiębiorca może otrzymać z Funduszu Pracy świadczenie aktywizacyjne wypłacane: -przez 12 miesięcy w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, -przez 18 miesięcy w wysokości 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę. Świadczenie aktywizacyjne jest udzielane zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

20 Grantu na utworzenie stanowiska w formie telepracy Na stanowisku telepracy powinien być zatrudniony skierowany przez urząd pracy bezrobotny rodzic wychowujący co najmniej jedno dziecko w wieku do 6 lat lub bezrobotny opiekun osoby zależnej, który w okresie 3 lat przed rejestracją w urzędzie pracy zrezygnował z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej ze względu na wychowywanie dziecka lub sprawowanie opieki nad osobą zależną. Grant nie może zostać przyznany na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego, który jest osobą bliską: – małżonkiem pracodawcy lub przedsiębiorcy; – rodzicem pracodawcy lub przedsiębiorcy; – rodzeństwem pracodawcy lub przedsiębiorcy; – dzieckiem własnym lub przysposobionym: pracodawcy lub przedsiębiorcy, małżonka pracodawcy lub przedsiębiorcy, rodzeństwa pracodawcy lub przedsiębiorcy.

21 Pomoc urzędu pracy przy masowych redukcjach zatrudnienia polega na współpracy z pracodawcą przy przygotowywaniu i realizacji programu zwolnień monitorowanych. Program uruchamiany jest gdy pracodawca zamierza zwolnić co najmniej 50 osób w okresie 3 miesięcy i obejmuje świadczenia w zakresie pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego i szkoleń.

22 Dziękuję za uwagę POWIATOWY URZĄD PRACY W ALEKSANDROWIE KUJAWSKIM UL. PRZEMYSŁOWA 1 TEL. / FAX.54 282 46 96 www.pup-aleksandrowkujawski.pl www.pup-aleksandrowkujawski.pl e-mail: [email protected]@praca